20 sierpień 2018 (poniedziałek), 21:25:25

Śmierć trojga dzieci w Bałtyku

Dziś dwa razy, od dwojga swoich znajomych usłyszałem o jakiejść rodzinie, która przyjechawszy na wczasy nad morze straciła troje dzieci, które na chwile pozostawione bez opieki potopiły się.

Jak to możliwe? Dlaczego? Dzieci zginęły - dlaczego? Czyja wina? Słyszałem już, że rodzina oskarża ratowników - rodzina ich oskarża, mimo iż wywiesili oni czarną flagę - zakaz kąpieli. Ale może to plotka tabloidów. Słyszałem już, że to wina PiS bo dając 500+ umożliwiła takim przyjazd nad morze - taki komentarz czytałem, przypuszczam, że puszczony przez zawodowego trolla. 

Ale mi skojarzył mi się pewien ewangeliczny dialog zapisany u Łukasza a opisujący spotkanie Jezusa z tłumem (o ile z tłumem można się spotkać).

(Łk 13:1) W tym czasie obecni tam pewni ludzie zaczęli Mu opowiadać o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią zwierząt składanych przez nich w ofierze. (2) Wtedy [ Jezus ] odezwał się do nich w te słowa: Czy myślicie, że ci Galilejczycy ucierpieli tak dlatego, że byli większymi grzesznikami niż wszyscy inni mieszkańcy Galilei? (3) Bynajmniej! Mówię wam, jeśli się nie opamiętacie, wszyscy podobnie poginiecie. (4) Albo czy myślicie, że tych osiemnastu, na których runęła wieża w Siloe i zabiła ich, byli bardziej winni niż pozostali mieszkańcy Jerozolimy? (5) Bynajmniej! Mówię wam, jeśli się nie opamiętacie, wszyscy tak samo poginiecie.

Jeśli się nie opamiętamy wszyscy podobnie poginiemy. Tak samo poginiemy? A jak poginęli Ci ludzie?

Nie wchodząc w ich osobiste relacje z Panem Bogiem, z punktu widzenia świata poginęli ostatecznie, ponieważ ludzie, którzy przynieśli te wiadomości innego widzenia tej śmierci nie widzieli. Zginęli w katastrofie budowlanej? Tak, i koniec życia! Zginęli pomordowani przez despotycznego władcę? Tak, zginęli i koniec. Koniec życia, dramat, ojej. Widzimy tylko życie na ziemi, widzimy więc tylko ten dramat.

I Jezus też tak to widzi. Jeżeli się nie opamiętamy to tak samo poginiemy - życie nasze się skończy. Ale jco będzie jeżeli się opamiętamy, jeżeli się nawrócimy? Bo wszyscy jesteśmy grzesznikami! Ale jeżeli się opamiętamy? Czy zginiemy wtedy inaczej? Zapewne. Zapewne zginiemy, bo każdemu człowiekowi śmierć jest pisana: jedni utopią się jako dziecko, inni w wypadku lub katastrofie, inni na wojnie a wielu (takie mamy czasu) będzie dane umrzeć we własnym łóżku. Ale śmierć śmieci nie równa, bo jeżeli się upamiętamy to perspektywa tej śmieci będzie inna. Jeżeli się upamiętamy... pisze o tym kawałek dalej:

(29) ... I zjawią się ludzie ze wschodu, z zachodu, z północy i z południa, i zasiądą u stołu w Królestwie Bożym.

 .


Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: utonięcie, bałtyk, 500+


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.