26 styczeń 2020 (niedziela), 09:55:55

Zabawa w słowa: Łaska

Bardzo ździwiło mnie, że nie określiłem tego słowa aż do 2020 roku. Naprawiam ten błąd i wpisuję dwie definicje, używane w różnych kulturach religijnych a przy tym bardzo podobne.

Definicja (wersja katolicka):
Łaska to dar darmo dany. 
Definicja (wersja Świadków Jehowy):
Łaska to niezasłużona życzliwość.

Uwagi:

  • Po grecku χαρις Xáris a nasz słownik wyjaśnia jako: życzliwość, przysługa, przychylność.
  • Przekład Biblii Świadków Jehowy (PNŚ) jest konsekwentny i słowo χαρις zawsze tłumaczy na niezasłużoną życzliwość. Bardzo ładnie.
  • Ciekawostką jest, że wśród katolików panuje powszechne wierzenie, że "na łaskę to sobie trzeba zasłużyć" i da się to wierzenie wyjaśnić - wszak nie znają Boga łaskawego i łaski zbawienia, a więc tej najważniejsze nie przeżywają.
  • Łaska nie jest rzeczą, a już na pewno nie jest cieczą, co sugerują frazy "łaskami płynąca" lub "łaski pełna". Przy okazji zauważam, że kult maryjny wykrzywia pojęcie łaski o którą należy uczynkami (paciorkami) wybłagać.

 


Kategorie: zabawa w słowa, _blog, fiki, fikipedia, fikisłowa


Słowa kluczowe: łaska, dar, dar darmo dany, niezasłużona życzliwość, życzliwość


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.