7 maj 2020 (czwartek), 16:01:01

Kopanie bitcoinów w bojlerze a entropia wszechświata

Przed niedzielą muszą wrócić do tych rozważań. Przypomnę: wewnątrz bojlera zamiast grzałki zainstalowano porządny komputer, który równie skutecznie grzeje wodę (sprawność bojlera szacuje na 100%) ale jednoczenie kopiąc bitcoiny zmniejsza entropię na świecie. Zakładam, że wymiana energetyczna w łączu telekomunikacyjnym bilansuje się.

Ale właśnie w tym łączu telekomunikacyjnym przesyłane są istotę informacje. Dostarczane są zadania do przeliczenia, zwracane są przeliczone bloki liczb, które zapisywane w węzłach blockchain-a …. no właśnie? Co?

Entropia na ziemi patrząc po energii wzrosła.
Entropia na ziemi patrząc po informacji zmalała - ale informacja nie jest (chyba) tak związana z materią aby ziemia stawiała dla niej granice. To co?

A może te komputery kwantowe ….

No dobra - pogłówkujcie razem ze mną, bo to ciekawy problem jest.

IMG_2526


Kategorie: _blog, filozofia


Słowa kluczowe: bitcoin, blockchain, entropia, zasada zachowania energii


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.