W:3
9 wrzesień 2020 (środa), 13:07:07

System i metasystem - krótkie rozważanie o prawdzie.

Niektórzy ludzie wierzą, że "prawdą jest tylko to co naukowo udowodnione". Problem w tym, że nigdy nie udowodnili tego, że prawdą jest tylko to co naukowo udowodnione.
Za to udowodnione twierdzenia Gödla (niedowodliwości niesprzeczności) wykazują, że muszą być przyjęte pewne pozasystemowe założenia, aksjomaty albo dogmaty, potrzebne jest wejście w sferę metasystemu aby ten system w sposób niesprzeczny opisać.
Myślę, że konsekwencją powszechnej nieznajomości semantycznej teorii prawdy (dzieło prof. Alfreda Tarkiego i szkoły lwowskiej) oraz twierdzeń Kurta Gödla jest mieszanie wiedzy i wiary, chaos światopoglądowy w głowach i społecznościach, no i wzajemna wrogość ludzi, którzy niby używają tego samego języka ale nie uzgodnili znaczenia pewnych matapojęć.
To jak to jest z tą ziemią? Jest płaska czy okrągła? A pod Smoleńskiem to brzoza czy trotyl? A maseczki do dobrze czy źle?
A co to jest prawda?

Refleksja: Ale ja jestem głupi. Tak chciałbym o tym poczytać, pomyśleć, porozmawiać a znowu gonię, znowu zajmuję się czymś o 11.oo a potem o 13:3o znowu czymś innym. Ale ja jestem głupi a chciałbym być mądry. Chciałbym się jeszcze nauczyć, jeszcze zbadać, jeszcze zrozumieć. Ale chwileczkę? Czy czasem nie jest tak, że mądrość nabiera się z Bogiem a nie z czasem?

Modlitwa: Panie Boże, dziękuję Ci za czas. Mam cały mój czas i tylko proszę Cię - pomóż mi wykorzystywać go po to abym od Ciebie nabywał mądrości.

Inspiracja: wylosowana przez YouTube'a popularnonaukowa radiowa wypowiedź prof. Messnera a właściwie pierwsze jej 10 minut.


Doczytaj:


Kategorie: _blog, filozofia, filozofia / epistemologia


Słowa kluczowe: prawda, meta, metasystem, alfred tarski, tarski, Kurt Gödl, Gödl, szkoła lwowska


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.