Kategoria: ile kosztuje


26 maja 2017 (piątek), 09:44:44

Koszt przejazdu 1km samochodem elektrycznym

Wypisuję sobie aby zapamiętać:

  • W samochodzie elektrycznym, żeby przejechać 100km potrzeba zużyć 10, może 15 a może nawet 20kWh.
  • Energia elektryczna kosztuje 30, 40, 50 a może i 60gr za kWh, ale w pewnych warunkach można ją mieć taniej, czasem nawet za darmo, a czasem można nawet za pobieranie jej z sieci energetycznych zarobić.
  • Wniosek: przejechanie 100km autkiem elektrycznym może kosztować 3 albo i 6zł. (poprawka: nie wiem dlaczego kiedyś wyliczyłem 30 i 60!)
  • W moim samochodzie benzynowym przejechanie 100km zużywa około 10l benzyny po około 5zł/l więc jest koszty są podobne - 100km za 50zł, choć poprzedni mój samochód, równie wygodny palił 7l/100km i to tańszej ropy.
  • Ciągle problemem jest ponowne magazynowanie energii odzyskiwanej w trakcie hamowania. Tak dużą energią akumulatory trudno się ładuje, więc hamulce mechaniczne i straty pewnie dalej będą.

Wnioski:

  • Błędny, bo źle policzyłem - przy dzisiejszej strukturze cen koszty bezpośrednie w samochoda elektryczny dużo niższe nie będą, ale też nie powinny być dużo wyższe. Ale struktura cen zapewne się zmieni.
  • Poprawiony: koszty przejazdu są podobne.

I jeszcze uwaga: nie wolno zapominać, że w kosztach benzyny jest potężna akcyza, a więc polityczny podatek, którego na prądzie jeszcze nie ma.

Notka poprawiona w październiku 2017, po przejechaniu się Teslą, i rozmowie z MM.

Energia:

Zużyć w tym powyższym rozważaniu oznacza „zużyć tyle energii” albo „wykonać taką pracę”, bo mowa jest o wykonaniu pracy, oraz zużywaniu zgromadzonej energii na jej wykonanie - wspominam to, bo czym innym jest moc - możliwość wykonywania pracy w czasie.


Kategorie: triggo, obserwator, ile kosztuje, _blog


Słowa kluczowe: triggo, kwh, koszty przejazdu, samochody elektryczne, telsa


Komentarze: (2)

marekm, October 20, 2017 23:08 Skomentuj komentarz


Jakoś się z Twoimi wnioskami trudno zgodzić.

Ja to liczę tak:

Elektryk: zużycie energii na 100km: 16kWh cena 1kWh: 0,5zł koszt przejechania 100km: 8zł

Spalinowy: zużycie paliwa na 100km: 7l cena 1l: 4,8zł koszt przejechania 100km: 33,6 zł

Jazda elektrykiem wychodzi 4 razy taniej.

wojtek, October 21, 2017 09:04 Skomentuj komentarz


Ja tu zrobiłem jakiś potężny błąd w mnożeniu.  W pkt. 3 pomnożyło mi się 10 razy za dużo! Poprawiam.

Skomentuj notkę
5 sierpnia 2015 (środa), 12:56:56

Ile kosztuje prąd? (?)

Ile kosztuje prąd, a właściwie to ile kosztuje stale włączony komputer?

Wczoraj zaintrygowało mnie pytanie: ile płacę za prąd. Do rozważań skłonił mnie stale włączony domowy komputer, włączony bo usypianie Windows działa w laptopach, w desktopach już niekoniecznie. No i moje domowe serwery, których używamy w miejsce modnych chmur, a które dają mi iluzoryczne poczucie, że nad czymś panuję, że coś jednak mam. Głupi jestem z tym maniem - przecież Pan Jezus wyraźnie powiedział, że nic z tego świata nie zabiorę więc nie wiem po co aż tak troszczę się po elektroniczne notatki z 1988 roku? Ale póki co serwer w garażu pracuje na RAIDzie 2*4TB, a komputer przy biurku czeka przez tydzień aż ktoś z domowników do niego podejdzie by zrobić to, czego na iPadzie zrobić się nie da.

Ile płacę za prąd? Oto wyliczenia. Wg taryfy jaką mam w domu:

  • energia 27,58 gr/kWh
  • dystrybucja 15,01 gr/kWh
  • a więc razem 42,59 gr/kWh

Koszty stałe umowy do analizy olewam, bo przecież nie ważne czy zużywam więcej czy mniej, i tak umowę na prąd będę miał, bo lubię mieć prąd w domu.

Załóżmy, że serwer włączony w domu, zużywa 100W (zużywa mniej, pewnie 20W, ale komputery chodzą stale, do tego STB, odtwarzacze, monitory, drukarka też udaje, że śpi). Policzę więc dla 100W.

W miesiącu jest 24 godzin * 31 dni = 744 godzin. Miesięcznie serwer zużywa 744h * 100W = 74,4kWh. A więc koszt pracy takiego serwera przez miesiąc to 74,4kWh * 42,59 gr/kWh = 31,67zł i te 3 dychy należy zapamiętać!

Rocznie 400zł. Czy stać mnie? Raczej tak, ale lepiej to wiedzieć, sprawdzić, przeliczyć i mieć swoje zdanie w tej sprawie.


A teraz jestem ciekaw ile osób zaufa mojemu autorytetowi, ile sprawdzi wyliczenia czy też dane wejściowe i podważy to co napisałem znajdując tu błąd gruby, błąd metody lub tylko błędzik zaokrąglenia.


Plus VAT! Plus VAT! Plus VAT!

Do tych rozważań, które przeprowadziłem w kwotach netto należy dodać 23% podatku VAT.

Ile to jest 23% to proste. Powiększam czcionkę o 23% i już widać ile dopłacamy do każdego produktu i usługi aby politycy mieli się za co bawić i mieli co marnować.


Kategorie: przemyślenia, ile kosztuje, _blog


Słowa kluczowe: prąd, kwh, tauron, serwer, chmura, cloud, synology


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
12 sierpnia 2005 (piątek), 22:38:38

Ile kosztuje łącze dla onet'u (z cyklu: ile kosztuje)

Coś mnie wzięło na kolejne obliczenia, przy czym nie tyle chodziło mi o pieniadze co o grubości rur w polskim Intrrnecie. Oto co wyszło.

1. Przepustowość łącza

Na początek muszę oszacować przepływność łącza i zrobię to z pewnym luzem i polotem, bo dokładnie liczyć mi się nie chce. Zrobię to dla znanych mi polskich przypadków nie myśląc nawet o rzeczywistości amerykańskiej.

No to do dzieła:

  • Załóżmy że strona główna portalu jest odwiedzana codziennie 10 mln razy (Wiem, że onet.pl ma więcej, a gazeta.pl nieco mniej, ale niech będzie to 10 mln);
  • to oznacza, że strona główna jest ładowana średnio
    10 mln razy na dobę / 24 godziny / 60mint / 60 sekund = 120 razy na sekundę;
  • ale stosując prawo Erlanga można przyjąć, że w szczycie wielkość ta jest 4 razy większa a więc powiedzmy 500 razy na sekundę. Zapamiętajmy tą liczbę.
  • Średnia pojemność strona głównej w portalu to około 250KB (ciekawe, bo nie tak dawno onet.pl się chwalił, że 30KB) a więc...
  • w szczycie aby przenieść ruch wytworzony przez samą stronę główną łącze potrzebuje przepływność rzędu
    500 razy na sekundę *  200 KB * 8 bitów na bajt = 800 Mb/s
    czyli 1Gb/s jak nic!

Muszę przyznać, że nieco zaimponowała mi ta liczba. Spodziewałem się czegoś koło 100Mb/s a tu lekko licząc rząd więcej.

A gdzie inne strony? A gdzie inne serwisy? a gdzie ssanie plików (tym się portale nie zajmują i widać, że uciekają od tego). Nie widzę abym się pomylił ale wydaje mi się, że tego ruchu może być znacznie więcej.

A więc STM-1 a nawet STM-3 nie wystarczy i muszą albo kombinować z jakimś GE do jednych operatorów i łączami STM-16 do innych.

2. Słowo o pieniądzach

Do niedawna Tepsa sprzedawała TPnet w hurcie, dla operatorów po 1000zł za Mb/s i cena ta będąc totalnym zdzierstwem była jednocześnie twardą rzeczywistością. Wszyscy psioczyli, chcieli strajkować, onet.pl odgrażał się, że dla abonentów TPnet portal będzie bez grafiki ale Tepsa do cwany gracz i polityką selektywnych upustów dla grzecznych (dziel i rządź) uchroniła się przez akcjami protestacyjnymi nie dopuszczając jednocześnie do erozji cen i stanowczej ingerencji urzędników z UOKIK i URTIP.

Dziś jest nieco taniej, powiedzmy, że po 500zł za Mb/s przy czym portale mogą mieć nawet 50% taniej z racji niesymetrycznego wykorzystania łącz.

Ale TPnet to jedno a inni operatorzy to drugie. Oczywiście zawsze pozostaje do dyskusji kto komu powinien płacić: czy operator treści operatorowi szkieletu i dostępu czy też operator dostępu operatorowi treści (modne słowo "content"). Wypowiedzi dyr. Trzewika albo dyr. Sowy w TP S.A. przypominają w tej dziedzinie wypowiedzi prezydenta Putina ale faktem jest, że często operator portalu musi za łącza płacić. Ile? Powiedzmy, że cena 100zł za 1Mb/s to dobre przybliżenie.

Powiedzmy, że TPnet to 1/3 ruchu, reszta świata płatna to druga 1/3 ruchu a reszta w darmowym peeringu. Co nam wyszło?

(250+100+0)/3 zł za 1Mb/s * 1000 Mb/s ruchu = 116 tys. zł

3. Wniosek

Prowadząc w tym kraju dobry portal (gazeta, onet, wp, interia) należy się liczyć z wydatkiem ponad 100 tys. miesięcznie na obsługę łącz.

4. Weryfikacja

Interia.pl jest prowadzona przez spółkę publiczną. Przekonany jestem, że można moje wyliczenia zweryfikować przez ich raporty giełdowe. Nie wiem czy będzie mi się dziś chciało - ale może kiedyś spróbuję.

Rok temu ATM chwalił się, że przez ATMAN-a przechodzi 2,5Gb/s ruchu. Może to być a zważywszy, że ATMAN na pewno zbiera 1/4 ruchu każdego z portali to jakoś się to 2,5Gb/s u nich z łatwością uzbiera.

Coraz częściej widać, jak po Polsce zestawiane są linki STM-16 (2,5Gb/s) do obsługi internetu. To może być...

5. Ile kosztuje...

Z cyklu "ile kosztuje" ukazało się już kilka notek, niestety, niektóre wymagają uaktualnienia:


Kategorie: ile kosztuje, telekomunikacja, _blog


Słowa kluczowe: onet, Erlang, przepustowość, łącza, Internet, ruch internetowy, serwery, serwisy, portale


Komentarze: (1)

pt, August 13, 2005 19:27 Skomentuj komentarz


Czytajac te wyliczenie kolejny raz pojawia sie kwota w okolicach 100 tys zl miesiecznie. Proponuje postawic pytanie.... Co mozna robic wydajac miesiecznie 100tys zl.
Skomentuj notkę
14 lipca 2005 (czwartek), 08:53:53

Ile kosztuje praca?

Po raz kolejny musiałem zastanowić się ile kosztuje praca. Nasze kochane, socyjalystyczne państwo bardzo zaostrza spór na linii pracodawca pracownik powodując, że te dwa podmioty mają zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość zwaną wypłatą. I nie chodzi już nawet o to, że dla jednego jest to koszytem a dla drugiego przychodem - chodzi o to, że ten koszt nijak się nie ma to tego przychodu. A dlaczego? Przeanalizujmy.

Przykład może dla wielu dość hipotetyczne ale powiedzmy, że ktoś się z kim umawia, że będzie pracował za 5000zł miesięcznie. 

Jak to widzi pracownik? Ano tak:

Pozycja Stawka Kwota
Pensja na umowie (brutto)   5 000,00 zł
Ubezpieczenie emerytalne 9.76% 488,00 zł
Ubezpieczenie rentowe 6.5% 325,00 zł
Ubezpieczenie chorobowe 2.45% 122,50 zł
Kasa Chorych 8,25% po ZUS 335,32 zł
Koszty uzyskania przychodu stała kwota 102,25 zł
Zaliczka na PDOF 19% po kosztach 708,66 zł
Kasa Chorych z PDOF 7,75% po ZUS 315,00 zł
Zaliczka na PDOF (bez Kasy Chorych)   393,70 zł
Pensja wypłacona (netto)  3 335,48 zł

A teraz to samo widziane oczami pracodawcy:

Pozycja Stawka Kwota
Ubezpieczenie emerytalne 9.76% 488,00 zł
Ubezpieczenie rentowe 6.5% 325,00 zł
Ubezpieczenie wypadkowe 1,93% 96,50 zł
Fundusz pracy i gwarantowanych świadczeń socjalnych 2,60% 130,00 zł
Razem część pracodawcy   1 039,50 zł
 
Łączny wydatek pracodawcy  6 039,50 zł

Wnioski:

Wnioski muszą być szokujące, bo praca, która kosztuje pracodawcę ponad 6 tysięcy złotych przyniosła pracownikowi na rękę nieco ponad 3 tysiące! Nie ma się co dziwić naciskom pracodawców na samozatrudnienie, outsourcing, prace na czarno za pieniądze płacone do ręki. Kumpel mi opowiadał, że w jego branży są firmy budowlane przyjeżdżające do wsi autobusem, zabierające rano pracowników na zasadzie kto przyjdzie ten jedzie, a wieczorem, po prawie 12 godzinach wypłacające w tym samy autobusie po 30zł na rękę za dniówkę za prace. Nikt nie zadaje żadnych pytań i interes się kręci.

Aby bardzie dostrzec problem powiększę nieco cyferki z mojej tabelki: 

Koszt pracownika  6 039,50
Kwota na umowie:  5 000,00
Wypłacona kwota netto: 3 335,48

Dodatki:

  1. Podziękowania dla MM za trud włożony w obliczenia.

  2. Z cyklu "ile kosztuje" ukazały się następujące notki:

  3. Ciekaw czy napiszę notkę pt. "Ile kosztuje poseł". W związku z ponoć prawdziwą wizytą pana posła Janusza Piechocińskiego na moim serwisie mogę mieć pewne przemyślenia na ten temat.


Kategorie: ekonomia, ile kosztuje, _blog


Słowa kluczowe: praca, ZUS, podatki, koszty pracy, obciążenia finansowe


Komentarze: (5)

wings, July 16, 2005 11:20 Skomentuj komentarz


ech... nic dodać nic ująć... tak niestety jest !

nestor, July 15, 2005 23:39 Skomentuj komentarz


Od lat powtarzane jest jak mantra, iz pozaplacowe koszty pracy sa OGROMNE, ale te balwany w rzadzie NIC! Jak widac prawo popytu i podazy nie jest dla nich oczywiste.

pt, July 14, 2005 17:21 Skomentuj komentarz


A ile kosztuje kowalskiego ogladanie tv?

Tytus, November 4, 2010 03:55 Skomentuj komentarz


Zastanawia mnie czy ten rak (rzad/administracja) jest uleczalny czy w koncu zabije pacjenta.
Moze podcinanie galezi na ktorej sie siedzi lezy w naszej naturze

anonim, December 9, 2014 14:42 Skomentuj komentarz


Wojtek Wr.. pracodawca z Bytomia, na fejsie wyliczył:

Czyli jeszcze raz:
- ja wyciągam z portfela 2415 zł;
- pracownik zarabia 2000 zł brutto, ale:
- w portfelu zobaczy jedynie 1460 zł, ale:
- może za te pieniądze kupić jedynie dobra o wartości 1187 zł.
Podsumowując: Pracodawca ma 2415 zł mniej, pracownik ma dobra o wartości 1187 zł.
Zagadka: gdzie jest reszta: 2415-1187 = 1228 zł??
Skomentuj notkę
1 czerwca 2005 (środa), 15:12:12

Ile kosztuje satelitarny kanał telewizyjny?

1. W tym cyklu napisałem już 3 notki

2. Diabelstwo

Są takie satelitarne stacje telewizyjne, które przez praktycznie cały czas nadają program z wróżką, która jak się do niej zadzwoni to będzie wróżyła. Niestety, programy te też zawędrowały do Polski (iTV) i łapią w diabelskie sidła ludzi, którzy za to łapanie płacą do tego całkiem niezłą kasę. Bardzo smutne to jest, bo pieniądze rzecz nabyta, ale każda, nawet telewizyjna wizyta w wróżki wyrządza duchowo człowiekowi wielką ranę, wiążąc go dodatkowo. Ale nie o tym diabelstwie chciałem się dziś zadumać.

3. Finansowanie

Skoro takie stacje istnieją, a pewnie istnieją bo zarabiają to można się zastanowić ile kosztuje wykupienie kanału telewizyjnego na satelicie. Boję się, że będzie to szacowanie bardzo przybliżone ale rząd chyba uda się ustalić.

4. Obliczenia

  • Stacja finansowana jest z następujących wpływów:
    • emitowanych reklam - wpływy trudne do oszacowania;
    • z połączeń telefonicznych premium rate czyli dzwońcie na 700-tki, ale widzę, że można tylko z komórek a więc z tego 4,50zł za minutę tylko 20-35% zabiera operator (Tepsa na swoich 700-tkach zabiera ponoć 60% i pewnie dlatego wypada z rynku na rzecz GSMowców);
    • SMS-ów premium, bo pytania wróżką można zadać SMS-em, ale nie chce mi się wierzyć, że na jednym SMS-ie się skończy. Pewnie robią tak, że taki SMS będzie gościa kosztował ze 30 zł;
    • wpływów za usługi sprzedawane przez WWW, dzwonki polifoniczne olewam ale zadanie pytania wróżce kosztuje 45zł..... sporo.
  • Przeanalizuję dokładnie źródła przychodów:
    • reklamy - trudno powiedzieć, ale założę, że jest to 30% wpływów. Stacja ma małą oglądalność więc nie wierzę aby sprzedawcy proszków chcieli tam cos pokazywać. Co innego wpływy z reklam 0-700... No dobra, 30% i już.
    • połączenia telefoniczne - niby pisze, że 4,50 za minutę ale przypuszczam, że zanim kogoś wpuszczą na wizje, gdzie będzie przez minut 5 to go nieźle przemaglują zmuszając do wysłuchania jakichś tekstów ew. zadając pytania podtrzymujące rozmowę. Tak więc z tego maja może i 20zł na minutę (bo pewnie ludzie się wdzwaniają równolegle), ale jak się to przemnoży przez krzywą Erlanga to będzie około 4zł/minutę na 24 godziny. A więc dobowo (Start -> Uruchom -> calc) 5760 zł a miesięcznie * 30 = 172 tys. zł.
    • z SMS-ów trudno mi będzie oszacować. Założę, że ponieważ ta forma jest mniej przyjazna odbiorcy więc pewnie będzie to 25% wpływów z telefonów.
    • płatności kartą oszacować też trudno, ale znając nieco chęć Polaków do używania kart wypukłych (tylko takie akceptują) w sieci będzie to 5% tego co z telefonów.
  • Sumując wyjdzie: 290 tys. zł. Dużo? Mało? Hmmm.... czy tego się spodziewałem? Niczego się nie spodziewałem ale wygląda, że jest to biznes na poziomie 3,5mln rocznie a więc już coś.
  • No więc 300 tys. miesięcznie.... zespół da się utrzymać za 70, bo są młodzi i wydaje im się, że robią karierę. Prezesy też nie dostają dużo bo to zła prezesura (2 * 20), koszty pewnie z 100 a więc na to co zasadnicze, czyli wykupienie kanału na transputerze potrzeba 100 tys. jak nic.
  • Kanał kupują dość tani - strumień video może być cienki, gdyż najczęściej są to gadające głowy. Leci tam nieco ponad 2Mb/s podobnie jak w polsatowej  TVP1. Ojciec Rydzyk kupuje więcej (4,5Mb/s), a telewizja Dubai pcha czasem i 6Mb/s a dźwięk mają zazwyczaj w 6 kanałach.
  • Można te dane porównać z tym, co pisali niedawno o TV-Trwam ojca dyrektora. Chyba Gazeta Wyborcza wyliczała ile go może kosztować ta zabawa ale nie mam dostępuj do archiwum GW.
  • Ten program ma swojej odpowiedniki w innych krajach (widziałem włoski, niemiecki i francuski) więc pewnie musza też coś za licencje zapłacić. A może nie? W końcu to nie Idol ani Big Brather.

5. Dodatki


Kategorie: ile kosztuje, telekomunikacja, _blog


Słowa kluczowe: telewizja, telewizja satelitarna, telekomunikacja


Komentarze: (1)

www.anauroch.mylog.p, June 2, 2005 21:11 Skomentuj komentarz


jestem pod wrażeniem:)
Skomentuj notkę
30 listopada 2003 (niedziela), 17:40:40

Ile kosztuje szybki prysznic?

Kiedyś wyliczyłem ile kosztuje:

a teraz zastanawiam się ile kosztuje woda i jej podgrzanie, szacując to dla szybkiej kąpieli pod prysznicem.

Cennik mediów  
Cena za 1 m3 wody 3,00 zł
Cena za 1 m3 gazu 0,49 zł
Cena za przesył 1 m3 gazu 0,38 zł
Opłata stała (abonament) za gaz 8,40 zł
Cena spuszczenie 1m3 ścieku 3,18 zł
 
Zużycie na jeden szybki prysznic  
Zużycie wody 0,0440
Zużycie gazu 0,1775
 
Opłaty za jeden szybki prysznic  
Cena za wode 0,13 zł
Cena za gaz (za m3 i 1/30 opłaty stałej) 0,43 zł
Cena za kanalizacje 0,14 zł
Razem 0,70 zł

Uwagi:

  • Prysznicem, a właściwie jego kosztami można się nie przejmować.
  • Koszt ten nie może być usprawiedliwieniem dla brudasów.
  • Dłuższy prysznic pewnie kosztuje 4 albo może nawet 6 razy więcej czyli gdzieś z 5zł.

Kategorie: ile kosztuje, _blog


Słowa kluczowe: prysznic, woda, media, stawka, cena gazu


Komentarze: (5)

wings, November 30, 2003 22:00 Skomentuj komentarz


u mnie niestety jest troszkę drożej :
- cena 1 m3 wody (wraz ze sciekami) to koszt 6,78 zł
- 1 m3 gazu to koszt 1 zł...
- reszta pozostaje bez zmian :)

anonim, July 6, 2009 13:08 Skomentuj komentarz


Nowa taryfa na gaz dostarczany przez PGNIG od 1 czerwca 2009 r.

Opłata wg taryfy W-3 cokolwiek to znaczy:
1. Opłata abonamentowa: 8,20 zł za miesiąc
2. Opłata za gaz: 0,921 zł/m3

do tego opłaty za przesył:
3. opłat stała 32,15zł na miesiąc
4. opłata zmienna 0,46zł/m3

anonim, July 6, 2009 13:15 Skomentuj komentarz


do szybkiego prysznicu potrzeba zapłacić za gaz:
- za gaz dosłany do domu: 0,25zł
- za posiadanie instalacji: 1,35zł
razem: 1,59 zł

ale woda podrożała bardziej!

qwe, August 17, 2010 13:41 Skomentuj komentarz


Witam
u mnie troche drozej - Warszawa Wawer
1m wywozu szamba 20zł + podgrzanie wody + cena samej wody wyjdzie jeszcze wiecej

KubaW, October 9, 2017 16:06 Skomentuj komentarz


W 2017 roku, w polskich portach prysznic kosztuje 5 zł. W cenę jest wliczone sprzątanie prysznica i pobieranie opłat.

Na SLOT Art Festiwalu, w 2017 i 2016 roku, prysznic w kontenerze z prysznicami kosztował też 5 zł.

Skomentuj notkę
1 listopada 2003 (sobota), 22:25:25

Prąd - ile to kosztuje?

Kiedyś przeliczyłem sobie ile kosztuje jazda samochodem. Potrzebowałem usprawiedliwienia dla moich powrotów, podczas których droga z biura do domu wydłuża się z 7 do 37km. Chciałem sprawdzić czy leśne widoki i zapachy warte są tego.
Efekty są tu:
   http://w34.blog.pl/archiwum/index.php?nid=4356274

Dziś mnie dopadło i policzyłem ile kosztuje prąd aby nie dać się zwariować i nie wyłaczać zarówki na korytarzu, gdy tylko wychodzę z domu.

Wyliczenia:

Cennik Zakładu Energetycznego
Cena za zużytą energie elektryczną  0,15 zł za kWh
Cena za przesłanie energii elektryczne 0,15 zł za kWh
Miesięczna opłata stała 1,50 zł na miesiąc
Urządzenia w domu
Moc pobierana przez komputer 150 Watt
Moc żarówki na korytarzu 100 Watt
Pralka jak grzeje pranie to grzeje mocą 7 000 Watt
Lampka i grzałka u rybki 10 Watt
Użycie urządzeń w domu
Komputer pracuje przez 8 godzin na dobę
Serwer pracuje przez 24 godziny na dobę
Żarówka świeci przez 4 godziny na dobę
Pralka pierze przez 1,5 godziny (jak pierze)
Rybka grzeje się lub się patrzy przez 24 godziny na dobę
Wyniki
Za komputer zapłacę 10,80 zł miesięcznie
Za serwer zapłacę 32,40 zł miesięcznie
Za żarówkę na korytarzu zapłacę 3,60 zł miesięcznie
Za pranie zapłacę 3,15 zł za jedno pranie
Za przyjemności rybki 2,16 zł miesięcznie


Wnioski:

1) Rybka może sobie mieszkać w ciepełku. Mogę jej nawet podkręcić do 65 st. C. - a co, stać mnie!

2) Przy praniu prąd jest droższy niż proszek, na którym nie warto więc oszczędzać.

3) Praca serwer jest już widoczna w rachunku, który wynosi około 90zł na miesiąc. Więcej, serwer jest znaczącą pozycją tego rachunku, podobnie jak pozostałe komputery na których się pracuje.

4) Z żarówką należy sobie zupełnie dać spokój - niech sobie świeci.

5) Serwery blogów są nieprzygotowane do umieszczania w notkach tabelek. Po prostu to w czym się pisze nie jest ani HTML-em, ani jakim innym językiem formalnym tylko jakiś dziwactwem, gdzie się używa jednego i drugiego bez jasno określonych zasad i gdzie następuje jakaś forma kompilacji, napisana nieoptymalnie (pewnie w PHP-ie) przez co zajmuje dużo, dużo czasu procesora i energii dostarczanej przez Zakład Energetyczny po około 30gr za kWh.

Kategorie: ile kosztuje, _blog


Słowa kluczowe: ile kosztuje prąd, taryfa, prąd


Komentarze: (7)

wings, November 7, 2003 14:03 Skomentuj komentarz


No to mnie pocieszyłeś...jak dostane rozliczenie za prąd za miniony okres rozliczeniowy to chyba padne z wrazenia... nie dośc, że przez ten nieszczęsny komp. same problemy to jeszcze taka kasa za prąd :)

eutanazja-kaska, November 2, 2003 06:22 Skomentuj komentarz


Dobrze, że za mnie płacą rodzice;)

Wysocki Dominik, June 21, 2007 22:24 Skomentuj komentarz


Uwielbiam to... placa za mnie rodzice, ale sam nie wiedzialem ile co kosztuje, jesli chodzi o kW.
Fajnie wiedziec.
Pozdrawiam.

anonim, July 22, 2007 20:30 Skomentuj komentarz


naucz się liczyć, i dowiedz się ile to jest jdena jednostka energi, te obiczenia sę bezpodstawne

Mariusz, August 9, 2007 10:26 Skomentuj komentarz


To ile wkoncu zaplaciles ze ten prad??? a ile ja zaplace jezeil satn licznika wskazywal 002216,8 kWh a teraz wskazuje 002346,7 kWh. prosze o dodp

w34, August 9, 2007 23:25 Skomentuj komentarz


Ojejku! Ale zobacz na datę tej notki - ceny prądu na pewno się zmieniły. Do tego nie wiem czy też jesteś klientem Vatefalla i czym masz takie same taryfy.

Ale spróbuj odjąć te dwie liczny, sprawdzić na ostatnim rachunku cenę i pomnożyć. W Windows jest kalkulator!

miki, February 1, 2012 12:50 Skomentuj komentarz


.
Skomentuj notkę
28 sierpnia 2003 (czwartek), 09:50:50

Ile kosztuje jeżdżenie samochodem

Ile kosztuje jeżdżenie samochodem
 
Stałe do obliczeń Sam. A Sam. B
Wartość samochodu 20 000 zł 60 000 zł
Ubezpieczenia (rocznie) 2 500 zł 3 500 zł
Przeglądy i naprawy (rocznie) 2 500 zł 3 000 zł
Przejazdy (rocznie km) 20 000    30 000  
Cena 1 litra paliwa 3,30 zł 3,30 zł
Zużycie paliwa na 100 km 7,50   9,00  
 
Koszty stałe (rocznie) 6 250 zł 10 000 zł
Amortyzacja (liniowa, 8 lat) 2 500 zł 7 500 zł
Przeglądy i naprawy (1/2 kosztów) 1 250 zł 1 500 zł
Ubezpieczenia 2 500 zł 3 500 zł
 
Koszty zmienne (rocznie) 6 530 zł 10 160 zł
Przeglądy i naprawy (1/2 kosztów) 1 250 zł 1 500 zł
Paliwo 4 950 zł 8 910 zł
 
Wynik  
Cena za ostatni przejechany 1 km 0,62 zł 0,76 zł
Cena za nieskończony 1 km 0,31 zł 0,35 zł

Kategorie: ile kosztuje, _blog


Słowa kluczowe: samochód, utrzymanie samochodu


Komentarze: (6)

pashen, July 19, 2005 00:45 Skomentuj komentarz


Oczywiscie koszty ubezpieczenia , przeglady itp kosztuja tyle samo dla prywatnego auta, ale na pewno mozna to sobie odbic na tym, ze do 100 tys, to auto przewaznie sie nie psuje wiec zamiast 2000 zl na naprawy rocznie wydamy 1000, opony tez sie mniej zuzywaja wiec mozna je wymieniac rzadziej.

Powiem to jasno, z moich obliczen wynika, ze sie nie oplaca jezdzic prywatnym autem kosztujacym 60 tys. zl. dla firmy w ramach delegacji.

pashen, July 19, 2005 00:40 Skomentuj komentarz


auto kosztuje 60000 zl.
stawka to bodajrze 0.79 zl za 1 km
auto w cyklu mieszanym pali 9l / 100 km , litr benzyny kosztuje powiedzmy 4zl.

na 100 km wydajesz 36 zl a dostaje 79, czyli zyskujesz 43 zl na 100 km.

powiedzmy ze rocznie przejezdzasz 25 tys. km, po odliczeniu kosztow paliwa masz na rok 10750 zl.
ubezpieczenie ok 1700 zl,
przeglad u mechanika raz na rok 330 zl
przeglad w stacji diagnostycznej ok 130 zl
na oleje, klocki i inne tlumiki, amortyzatory itp rocznie trzeba liczyc 2000 zl.
co 3 lata nowe opony letnie i zimowe to srednio rocznie ok 666 zl.

po odliczeniu tych kosztow zostaje 5924 zl.

teza ktora chcial w34 udowodnic to ze sie oplaca jezdzic autem dla firmy.
moje wnioski:
zeby odkupic auto zarabiajac 5924 zl rocznie trzeba nim jezdzic min 10 lat i dojechac 250 tys. km.

swietny interes.

A do tego zeby bylo lepiej to zalozmy ze w celach prywatnych jezdzi sie 10 tys. km rocznie czyli nagle po 10 latach mamy 350 tys. km przebiegu. Juz widze jak przecietne auto wytrzymuje taki przebieg.


A teraz jezdzac prywatnie 10 tys. km rocznie i oszczedzajac z pensji 600 zl miesiecznie mam po 10 latach na nowe auto a stare ma przebieg 100 tys, dzieki czemu na pewno tyle wytrzyma i jeszcze je moge sprzedac za pare groszy a nie doplacic za zlomowanie tego z przebiegiem 350 tys. km.

wings, November 7, 2003 13:56 Skomentuj komentarz


uzupełnienie:
Mój samochód pali 7 litrów po "mieście" czyli średnio na 1 litr = 14 km ...dojazd do pracy 10 km czyli 0,80 litra paliwa * 3,30 = 2,64 + koszty amortyzacji...wszystko się zgadza wychodzi około 3 zł...

wings, November 7, 2003 13:50 Skomentuj komentarz


a to ciekawe....mam samochód "A" (no prawie) koszty ubezpieczenia dużo mniejsze (zniżki i brak AC )
do pracy dojazd i powrót 10 km czyli ok 3 zł.(czas około 8 minut w 1 strone)komfort dość duży;
Autobus: dwoma w jedną stronę, czas :1 h, komfort- no coments; koszt dojazdu : 2.30+2,80 = 5,10 w jedną stronę + drugie tyle na powrót razem 10,20 !!! Dodam, ze razem z mężem pracujemy w tej samej firmie w tych samych godzinach co oznacza :
- samochód 3 zł
- autobus 20,40 zł

Dziękuje .....

w34 -> khan-goor, August 28, 2003 16:58 Skomentuj komentarz


Nie najlepiej to zapisałem. Już poprawiam. Pierwsza to cena ostatniego km z przejechanego przebiegu. Ostatnia to cena, jezeli miesięcznie będziemy przejeżdzać nieskończoność (czyli taki limes).

Ponieważ nie ma tam zysku i pensji kierowny nie dotyczy to taksówek ale po prostu mojego samochodu.

khan-goor.blog.pl, August 28, 2003 10:41 Skomentuj komentarz


czyli 6 PLN za 1.km, a po 2 PLN za każdy następny to lichwa? :)
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.