7 listopada 2003 (piątek), 19:45:45

Śmierć polskiego żołnierza

Po wpływem wizyty u Khan-goora napisałem coś takiego.
 1. Clausewitz:
  "Wojna jest narzędziem prowadzenia polityki."

 2. Wielcy tego świata prowadzą politykę i nie interesują się narzędziami ale celami polityki. Narzędzia są po to aby osiągać cele.

 3. Obłuda
  Z obłudą mamy doczynienia, gdy polityk realizujący swoje cele wzrusza się nad uszczerbkiem narzędzia, nie dlatego że go to wzrusza, ale dlatego iż boi się, że ktoś (demokracja?) mu to narzędzie odbierze.
  Wczorajsze posiedzenie Rady Gabinetowej rozpoczęło się od minuty ciszy. Co było ważniejsze? Minuta ciszy czy też informacja PAP o tej minucie?

 4. Władcom w systemach totalitarnych dużo łatwiej jest prowadzić jest wojnę - nie muszą udawać wzruszeń.

 5. Śmierć
  Jeżeli ktoś idzie do wojska, bo chce albo dlatego, że mu za to płacą musi liczyć się z tym, że zginie, gdyż ktoś kto mu płaci, płaci mu właśnie za to.
  Ale w pracy giną też górnicy, marynarze, kolejarze (zwłaszcza SOK-iści) i policjanci (w słusznej sprawie). Do czasu gdy służba w wojsku jest pracą (zawodem) takim jak praca górnika, listonosza, marynarza czy lekarza podobne, smutne reakcje powinny być przy każdej śmierci na stanowisku pracy.
  Dziwne, bo w dzisiejszych gazetach (i blogach) jest jakby inaczej, jakby bardziej czarno, bardziej poważnie. Czyżby redaktorzy dali się zwieść politykom i realizują ich cele? A może tylko zadziałały emocje? A gdzie rozum? A gdzie uczciwość?

 6. Powyższy punkt nie ma zastosowania gdy wojsko jest przymusem, niezależnie od tego czy dobrym (wojna obronna) czy też złym (system totalitarny w stylu ZSRR)

Kategorie: obserwator, _blog


Słowa kluczowe: wojna w Iraku, polityka


Komentarze: (1)

wings, November 7, 2003 20:54 Skomentuj komentarz


:(
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.