10 listopada 2003 (poniedziałek), 03:48:48

Ciekawa pararela biblijna (#2)

  1. Poprawiam swoją notatkę z 18 września, pt. "Ciekawa pararela biblijna". Wtedy, czytając Genesis znalazłem ją w Biblii a teraz uzupełniam ją o trzecią kolumnę opisującą scenę kuszenia Jezusa na pustyni.
  2. Wszystko to bierze się z moich zainteresowania motywacjami człowieka. Pracując dla dużej korporacji zauważyłem wśród menadżerów dwie silne motywacje: (2) chęć posiadania i (3) żądza władzy. Seksu (1) nie zauważyłem, ale też nie patrzałem czy jest.
  3. Wydaje mi się, że te trzy motywacje są najważniejsze na świecie i właśnie nimi ludzie się kierują. Oczywiście nie zawsze przybiera to taki obraz jak w korporacji (świat białych kołnierzyków) ale wszędzie to jest niestety.
  4. Coś podobnego już kiedyś pisałem. Właśnie znalazłem notatkę pt. "Liberalizm i demokracja", tak więc widzę, że temat we mnie żyje.
Scena kuszenia w Raju
(Księga Rodzaju 3:6)
O pożądliwościach świata
(Pierwszy list apostoła Jana 2:16)
Scena kuszenia Jezusa na pustyni wg Łukasza
(Ewangelia Łukasza 4.1-13)
Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu Świętym na pustyni czterdzieści dni, gdzie był kuszony przez diabła.
(1) owoce dobre do jedzenia, pożądliwość ciała, Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem. Odpowiedział mu Jezus: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek.
(2) że jest ono rozkoszą dla oczu i pożądliwość oczu i Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje. Lecz Jezus mu odrzekł: Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz.
(3) że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. pycha tego życia Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół! Jest bowiem napisane: Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli, i na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. Lecz Jezus mu odparł: Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego.
Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. nie pochodzi od Ojca, lecz od świata. Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu.

I jeszcze ciekawa obserwacja techniczna: Scena kuszenia u Mateusza ma inną kolejność. Dziwne, bo to właśnie po Mateuszu oczekiwałbym wpasowania się w wypowiedź z Genesis. Albo ja znowu czegoś nie rozumiem?


Kategorie: biblia, _blog


Słowa kluczowe: biblia, raj, kuszenie, pożądanie


Komentarze: (1)

doria, November 11, 2003 08:39 Skomentuj komentarz


podziwiam...za czytanie TAKIEJ lektury i za sumienność w sporządzaniu tabelki!
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.