27 lutego 2005 (niedziela), 16:01:01

Świecki humanizm (z cyklu: dialogi na cztery nogi)

Q: To co wg. ciebie jest złe w świeckim humanizmie?

A: Najgorsze jest to stałe przekonanie o tym, że jest się w porządku.


Kategorie: humanizm, _blog


Słowa kluczowe: humanizm, świecki humanizm


Komentarze: (6)

poranna-kawa, March 7, 2005 18:47 Skomentuj komentarz


Dziekuję bardzo za wyjaśnienie.

w34, March 5, 2005 12:27 Skomentuj komentarz


w34 -> poranna kawa

Świecki humanizm to (1) humanizm w wydaniu (2) świeckim :-) ale chodzi mi tu o kierunek myślenia, sposób widzenia świata i światopogląd.

Humanizm zakłada, że najwyższą wartością jest człowiek. Nie do końca określa który człowiek :-) co jest dla niektórych ambitnych humanistów problemem.

Gdzieś w podtekście humanizmu zawarta jest idea, że człowiek z natury swej jest dobry (a co to jest dobro?), jest zdolny do czynienia dobra, oraz do stanowienia prawa a więc określania czym jest dobro.

Świecki w tym znaczeniu wskazuje, że humanizm ten nie potrzebuje do swej spójności Boga (i nie ważne czy jako idei czy też jako osoby), choć oficjalnie odcina się od ateizmu jako kierunku, który programowo zwalcza wiarę w Boga.

W praktyce dnia codziennego świeccy humaniści to wszyscy "porządni faceci", których znajdziesz w rządach, w komisjach UE (w Brukseli się aż roi od tego), w Ordynackiej ale i w UW i PO.

Humanizm pozornie nieŚwiecki znajdziesz też w różnych KIK-ach oraz wokoło Tygodnika Powszechnego. To pozorna sprzeczność bo tym humanistom niepotrzebny jest Bóg - co najwyżej jest przydatny jak mebel do jakiejś kolejnej celebry rocznicowej.

w34 -> w, March 4, 2005 09:03 Skomentuj komentarz


1) Dziękuję za ten link. Wiedziałem, że istnieje taki kierunek myślenia, ale nie wiedziałem że ktoś go już nazwał.

2) Teraz już wiem, gdzie wsadzić prof. Hawkinga. Pisałem kiedyś o jego, teraz już wiem że transhumanistycznych poglądach tu:
http://w34.blog.pl/archiwum/index.php?nid=5276803

3) Pytasz jak bym to ocenił: humaizm uważam, że jest światopoglądem ludzi ślepych; transhumanizm jest światopoglądem ludzi ślepych i pysznych jednocześnie.

Jeden taki (niekoczniecznie człowiek) podziedział kiedyś (choć trudno określić kiedy) tak: "wstąpię na niebiosa". Powiedział i w tej chwili został strącony, gdyż są pewne sfery zarezerwowane wyłącznie dla Absolutu.

Obawiam się, że w tej chwili niektórzy ludzie powtarzają wyczyn swojego idola.

wojtek, March 4, 2005 02:11 Skomentuj komentarz


dodam, że ciekawy byłbym jakbyś zareagowal i ocenił to co ze świeckiego humanizmu
wyewoluowało
http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,242

http://transhumanism.org/index.php/WTA/more/659/

wojtek, March 4, 2005 02:01 Skomentuj komentarz


mocne i dobre

poranna-kawa, February 27, 2005 17:42 Skomentuj komentarz


Świecki humanizm ?
Z czym to się je ? :-)
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.