17 listopada 2005 (czwartek), 09:28:28

Uwierzyć (z cyklu: zabawa w słowa)

Definicja:
Uwierzyć oznacza uznać jakieś zdanie za prawdziwe i włączyć je do swojego światopoglądu.

Myśli nieuczesane

  1. Nie wiem czy zabrakło mi już rzeczowników określających byty, ale pierwszy raz zabrałem się się za czasownik opisujący proces.
  2. Wg. najnowszych badań 85% (opublikowane wczoraj) Polaków wierzy w Boga. Nie wiem ile uwierzyło ale już wiem ile wierzy.
  3. Wierzę wyniki tych badań, jednak wiem, że pod pojęcie Boga można wsadzić naprawdę wiele bytów, w tym wiele bytów nie mających z Jahwe żadnych obszarów wspólnych. Zastanawia mnie, ilu z tych 85% rodaków wierzy, że Bóg w którego wierzą będzie ich czyny sprawiedliwie sądził wg. Mojżeszowego dekalogu albo (co gorsza) Jezusowego nauczania z kazania na górze.
  4. Muszę też zbadać jak się ma tak zdefiniowane uwierzyć do późniejszego procesu zmiany stylu życia uwzględniającego zdanie, w które się uwierzyło. Jeżeli ten proces uwględniania nie nastąpi to mamy problem z integralnością. 

Kategorie: , _blog


Słowa kluczowe:


Komentarze: (4)

stillman, November 20, 2005 10:29 Skomentuj komentarz


biorąc pod uwagę reprezentatywność tych badań, śmiem wątpić by inteligentny człek, wierzył na słowo tymże.
Bo i cóż z tego, że 85% z tysiąca trzystu powiedziało, że wierzy. Wcześniej 54% z tych samych tysiąca trzystu głosowało na Tuska...A kto wygrał?

Myje - Gary, November 18, 2005 14:08 Skomentuj komentarz


Może zacznij od św.Tomasza i jego dowodów na istnienie Boga? Jest ich zaledwie 5.

w34 -> b-m, November 17, 2005 20:06 Skomentuj komentarz


1. Dziękuję za myśl: "Istotne w procesie wiary jest więc to, komu się wierzy, w co się wierzy i dlaczego się wierzy"

Jeszcze raz:
- komu się wierzy (autorytet)
- w co się wierzy (podmiot wiary - prawda)
- dlaczego się wierzy

Muszę się temu przyjrzeć dokładniej... ... moze za kilka dni coś na ten temat napiszę.


2. Z kazania na górze można to wywnioskować? Hmmm, jakoś tu tego nie widzę. Miłosierdzie to ważny temat Biblii ale kazanie na górze to jakby nie miejsce i czas aby mówić o tym.

3. Bóg sprawił tak, ze z jego sprawiedliwością (sprawiedliwość to konsekwentne stosowanie prawa) poradzić sobie łatwo poprzez wiarę w zbawczą moc ofiary Jezusa. Sprawiedliwość nie przestaje być straszna, ale ofiara Jezusa sprawia, że osoby, które się w nią schowają nie będą sprawiedliwości poddane ("... nie idą na są ale ze śmierci przeszły do życia" J5.24).

Ale aby na tą ścieżkę się załapać potrzebna jest nie tylko wiara w sprawiedliwość Boga ale jecze w jego miłosierdzie realizowane przez życie, śmierć i zmartwychwtasnie Jezusa. I tu może być problem. O ile w Boga wierzy 85% Polaków to w Jezusa już nieco mniej, a w jego śmierć i _zmartwychwtanie_ koło 35%. Ile z tych osób wierzy, że ta śmierć i zmartwychwstanie ma jakiś wpływ na ich życie nie wiem bo nie moją rzeczą jest wiedzieć. Ale nawet w okresie świąt jakoś nie widzę powszechnej radości z tego, że zbawienie i życie wieczne dostępne jest dla każdego za darmo. Ludzie bardziej cieszą się z damorwych rozmów telefonciznych (promocja Dialogu i TP), z promocji i lepszych filmów w TV (przynajmniej to są częstsze tematy rozmów przy świątecznym stole).

b-m, November 17, 2005 16:52 Skomentuj komentarz1) Wierzyć, to w najogólniejszym sensie, przyjąć w sposób wolny wypowiedzi jakiejs osoby, ze względu na zaufanie, którym się ja obdarza. Istotne w procesie wiary jest więc to, komu się wierzy, w co się wierzy i dlaczego się wierzy.
2) Piszesz: ‘ilu wierzy, że Bóg w którego wierzą będzie ich czyny sprawiedliwie sądził wg. Mojżeszowego dekalogu albo (co gorsza) Jezusowego nauczania z kazania na górze’.
Z Kazania na Górze (i nie tylko ) można wywnioskować, ze Przy spotkaniu z Bogiem-Miłościa zostaniemy spytani o Dobro i Miłośc któreśmy czynili na ziemi. Sprawiedliwośc bez Miłości może być straszna. Niektórzy wola mówic Sprawiedliwośc Miłosierna, inni – Miłość Sprawiedliwa…
Temat bardzo szeroki, swietnie ujęty u ks. W. Hryniewicza.
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.