21 listopada 2005 (poniedziałek), 15:18:18

Przyczyna AIDS

1. Inspiracja

Azja: pół miliona ofiar AIDS - alarmuje ONZ

PAP 21-11-2005, za Gazetą Wyborczą

W roku ubiegłym w Azji przybyło ponad milion nowych nosicieli wirusa HIV, a 520 tysięcy chorych na AIDS zmarło - informuje poniedziałkowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Śmiertelne żniwo, jakie zbiera choroba na tym kontynencie rośnie w tempie zastraszającym. W 2003 roku zmarło 420 tysięcy osób, rok później o 100 tysięcy więcej. Również na świecie odnotowuje się coraz więcej nowych przypadków HIV. Szacuje się, że obecnie jest już ponad 40 milionów nosicieli wirusa.

"Biorąc pod uwagę populację kontynentu azjatyckiego należy ocenić, że 8,3 miliona nosicieli wirusa to wciąż stosunkowo niewielka liczba, lecz w ciągu ostatniego roku przybyło tu aż 1,1 miliona nowych przypadków" - alarmuje ONZ w swoim raporcie.

Najpoważniejszą przyczyną rozprzestrzeniania się HIV jest ludzka ignorancja.

Dla przykładu w Indiach 42 procent osób żyjących z prostytucji, twierdzi, że można rozpoznać osobę zarażoną wirusem po jej wyglądzie. W pakistańskim Karaczi jedna na pięć nie wie co to prezerwatywa, a co trzecia nigdy o AIDS nie słyszała. Z kolei na Filipinach ponad 90 procent respondentów uznało, że wirus może przenosić się przez wspólne posiłki.

2. Przyczyna

Czy rzeczywiście "najpoważniejszą przyczyną rozprzestrzeniania się HIV jest ignorancja"? Z takiego obrazu świata mogę wywnioskować, że jak ktoś niedouczony to zachoruje a jak ktoś mądry i świadomy to nie. A może jest jakaś inna przyczyna? Następny akapit mówi o tym wyraźnie tyle tylko, że prostytucja i cudzołóstwo nie mogą być w naszym świecie przedstawione jako przyczyna AIDS.

3. Słowo

Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. Podając się za mądrych stali się głupimi. Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. (...) na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.

(...) Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.
(List do Rzymian, rodział 1, wersety od  21)

4. Wnioski

  1. Gazeta kłamie, bo zakłamany jest nasz świat a Gazeta doskonale się w ten świat wpisuje. Czytając bezkrytycznie taką wiadomość przyjmujemy do swojego umysły, że cudzołóstwo i prostytucja jest OK a jedynie problemem jest ignoranja. Wnioski płynące z takiego rozumowania są proste: edukować w szkołach o tym jak zabezpieczyć się przed zakażeniem i rozdawać za darmo prezerwatywy, bo takie rozdawnictwo wyjdzie dla społeczeństwa taniej niż leczenie. Ale to są wnioski wypływające z Gazety Wyborczej. Czy są to jednak dobre wnioski?
  2. Diagnoza biblijna jest inna: ludzie olali Boga i dlatego nie wiedzą co jest dobre a co złe (przykład to tekst w Gazecie). Efektem olewania Stwórcy jest to, że ludzie kierują się pożądaniem, tworzą takie zjawiska jak prostytycja czy też rozpowszechnianie się AIDS. A konsekwencje dotykają całe społeczeństwa przy czym niektórzy mimo to zachwalają taki styl życia i go propagują pokazując jako dobry (ot, choćby manifestacja gejów w Poznaniu).
  3. A wnioski płynące z Listu do Rzymian są takie: opamiętać się i uznać Boga za Swtórce, który jako Stwórca określa co jest dobre a co złe. Ale tego w Gazecie chyba nikt nie napisze.

Kategorie: , _blog


Słowa kluczowe:


Komentarze: (4)

nestor, November 29, 2005 11:42 Skomentuj komentarz


A swoja droga, ma ktos moze badania jak powszechne jesy HIV wsrod homosiów? Kiedykolwiek w towarzystwie stwierdze, iz wsrod homo jest to bardziej powszechne niz hetero, zostaje skazany na ostracyzm:).

marekm, November 24, 2005 18:32 Skomentuj komentarz


Siadlem zmeczony przed komputerem, przeczytalem to:

"Najważniejszą przyczyną rozprzestrzeniania się HIV jest cudzołóstwo i prostytucja.

Dla przykładu w Królestwie Pasmanterii 75% mężczyzn regularnie zdradza swoje żony, a w Republice Guzików z prostytucji urzymuje się 80% samotnych kobiet, oraz 50% studentek."

... i sie usmiechnelem. Wiem, ze pewnie nie taki efekt byl Twoim celem ale dzieki za ten dowcipny fragment :)

w34 -> marekm, November 23, 2005 23:34 Skomentuj komentarz


1) Wyróżnienie jest jak najbardziej moje i służy zobrazowaniu manipulacji dziennikarza PAP. Nie musiałem tego podkreślać bo bez tego widać, że to zdanie jest w notce kluczowe.

Zobacz, że przed nim podawane są fakty, z którymi dyskutować trudno bo to są fakty.

Pokreślone przeze mnie zdanie jest pierwszym, które już nie podaje faktu a jedynie stawia teze autora. Ta teza, zobacz jak silnie światopoglądowa poniżej jest udowadniania przez przedstawienie określonych faktów w określony sposób.

Manipulacja dziennikarzy to właśnie udowadnianie tej wg. mnie fałszywej tezy wybranymi faktami.


2) Czy to co robię to manipulacja? Hmmm.... Chcę aby czytające moją notkę osoby zobaczyły ten tekst w nieco innym świetle. Teraz, gdy zmusiłeś mnie do tego (dziękuję) sam przyjrzałem się temu dokładniej i wiem dokładnie jaki mechanizm manipulacji zastosowano.


3) A teraz dokonam czystej manipulacji. Uważaj, piszę notkę prasową.

"W roku ubiegłym w Azji przybyło ponad milion nowych nosicieli wirusa HIV, a 520 tysięcy chorych na AIDS zmarło - informuje poniedziałkowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Najważniejszą przyczyną rozprzestrzeniania się HIV jest cudzołóstwo i prostytucja.

Dla przykładu w Królestwie Pasmanterii 75% mężczyzn regularnie zdradza swoje żony, a w Republice Guzików z prostytucji urzymuje się 80% samotnych kobiet, oraz 50% studentek."

I jak Ci się podoba moja manipulacja? Po takim tekście moja teza może być tak samo prawdziwa jak teza dziennikarza PAP.


4) Przypadek który podałeś jest jak najbarziej możliwy ale takie przypadki nigdy nie będą "główną przyczyną rozpowszechniania się HIV". Nie zachamujesz HIV stosują zawsze prezerwatywy wsród małżeństw, z których jeden z małżonków trafia do szpitala na transfuzje krwi.

Przypomnę, że mówimy o HIV jako o pladze, o epidemi, o czymś co dotyczy społeczeństwa a nie konkretnego przypadku.

marekm, November 23, 2005 21:53 Skomentuj komentarz


Wydaje mi sie, ze dopuszczasz sie manipulacji i pewnego naduzycia. Podstawowe pytanie: czy wyroznienie w cytowanym tekscie pochodzi od autora (PAP) czy od Ciebie?

Czy wyrwanie tego zdania z kontekstu jest sluszne? Oto przyklad: zona w szpitalu zostaje zarazona HIV podczas transfuzji krwi po wypadku. Maz nawet nie slyszal o takiej chorobie i nie stosuje prezerwatywy. Zaraza sie wirusem a ich wlasnie splodzone dziecko jest chore juz w lonie matki. Czy tu przyczyna choroby jesl prostytucja i cudzolostwo czy tez ludzka ignorancja....
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.