29 grudnia 2005 (czwartek), 12:29:29

Dobrze zadane pytanie

1. Inspiracja

Lekarze rodzinni nie dogadali się z NFZ

Gazeta Wyborcza, PAP, Maria Bielicka, PAP 28-12-2005

Porozumienie Zielonogórskie zdecydowało, że zrzeszeni w nim lekarze rodzinni nie przyjmą warunków proponowanych przez NFZ i w związku z tym od 1 stycznia zamkną gabinety.
(...)

Porozumienie powołuje się na wyniki ankiet wypełnianych przez około 2,5 tys. pacjentów. Zdaniem Roberta Sapy, rzecznika Porozumienia, są one wyrazem poparcia pacjentów dla działań Porozumienia. Jak wyglądała ankieta? Na przykład na pytania typu: "Czy uważasz, że Twoje zdrowie warte jest tego, by NFZ przeznaczył większe środki na lekarza rodzinnego?", twierdząco odpowiedziało 99,2 proc. respondentów. Odpowiedzi na pozostałe również były z kategorii oczywistych.

2. Dobrze zadane pytanie

Grunt to zadać dobre pytanie. Ja powtórze jakie zadano:

Czy uważasz, że Twoje zdrowie warte jest tego, by NFZ przeznaczył większe środki na lekarza rodzinnego?

A co by było gdyby zadali takie pytanie:

Czy jesteś świadom, że przeznaczając z NFZ większe środki na lekarza rodzinnego twoje obciążenia fiskalne wzrosną niewspółniernie do efektu jakiego oczekuje Twoje zdrowie?

 3. Emocje

Jeżeli mowa o zdrowiu górę zaczynają brać emocje a zdrowy rozsądek wysiada. Ja się nie dziwię, że 99,2% odpowiedzi było na tak.

Jeżeli ktoś ma decydować o wydawaniu (pozornie) nieswoich pieniędzy na swoją korzyść to zawsze przychodzi mu to łatwo.

 


Kategorie: , _blog


Słowa kluczowe: Porozumienie Zielonogórskie, NFZ, manipulacja, zdrowie, Kasa Chorych


Komentarze: (1)

nestor, December 29, 2005 17:59 Skomentuj komentarz


nie po raz pierwszy klania sie slynne bastiatowskie (Fryderyk Bastiat): co widac i czego nie widac.
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.