15 maja 2007 (wtorek), 20:47:47

Strowger

Automatyczną centralę telefoniczną wymyślił pan Strowger, który (jak głosi legenda) wcześniej prowadził w jakimś amerykańskim mieście zakład pogrzebowy. Problem w tym, że na ręcznej centrali telefonicznej pracowała żona innego przedsiębiorcy pogrzebowego, która zawsze gdy ktoś musiał pochować kogoś bliskiego łączyła rozmowy ze zleceniami na zakład pogrzebowy swojego męża. Spadek obrotów stał się inspiracją do wymyślenia automatyzacji procesu komutacji połączeń i tak powstała centrala biegowa zwana od nazwiska wynalazcy centralą Strowgera.

Ostatnią centrale tego typu TP S.A. wyłączyła już kilka lat temu ale ponieważ niektórzy lubią dźwięk klepaków polecam serwis http://web.ukonline.co.uk/uax13/ na którym nie tylko zdjęcia ale i mp3 są ładnie zachowane.

Oprócz świetnych zdjęć central Strowgera, Pentaconty, przyłącznic i budek telefonicznych na serwisie jest wiele ciekawy linków do innych serwisów poświęconych historii telekomunikacji.


Kategorie: telekomunikacja, _blog


Słowa kluczowe: centrala telefoniczna, Strowger


Komentarze: (2)

orzech, January 18, 2009 04:06 Skomentuj komentarz


Ciekawa historia. Podczas praktyk w technikum elektronicznym miałem okazję poznać wynalazek pana Strowgera i jeśli dobrze pamiętam to żona konkurenta może i mogła mieć już problemy z przełączeniem rozmów do firmy męża to nadal mogła łatwo je podsłuchiwać i w ten sposób trzymać rękę na pulsie.

P.S. Dziękuję serdecznie za zamieszczenie teksu REQIEM na Pańskiej stronie, niektóre kawałki Mozarta słucha się nieco inaczej mając tłumaczenie w ręku.

bogdan, June 3, 2009 01:58 Skomentuj komentarz


Kiedys pracowalem na takiej centrali telefonicznej o pojemnosci3000nr pamietam odglosy jej do dzis bylo to piekne i niemeczylo mnie mam parezdiec z tamtych czasow to jest rok ok 1980 a 1988 Dzieki za taka wspaniala strone jest super przypomnialem sobie bylo to ok 22 lata temu wiec jak ogladam te zdiencia to tak jakbym byl tam na miejscu tylko szkoda ze glos jest z wybierakow liniowych serdecznie pozdrawiam
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.