29 czerwca 2007 (piątek), 08:45:45

neopogaństwo

Największy na świecie Światowid w Milówce

Gazeta Wyborcza, 2007-06-24, fe

Czy rekordowo wysoki Światowid przyciągnie turystów do Milówki? To największa na świecie rzeźba wykonana z jednego kawałka drewna. Odsłonięty w sobotę Światowid ma aż 14 m wysokości! Leśny Gród na zboczach Prusowa jest nową atrakcją turystyczną Milówki. To botaniczny ogród zajmujący powierzchnię kilku hektarów. Na wiosnę zakwitło w nim pół miliona kwiatów.

Leśny Gród ozdabia także sto drewnianych rzeźb nawiązujących do kultur różnych narodów, w tym do wierzeń słowiańskich. Teraz przybyła tam kolejna atrakcja - mająca aż 14 m wysokości rzeźba Światowida. To niezwykłe dzieło wykonane z jednego kawałka topoli jest efektem kilkumiesięcznej pracy ponad 20 artystów z całej Polski.

- Nawołuje do tolerancji - mówi Grzegorz Śleziak, twórca niezwykłego ogrodu.

Dlatego wśród wielu innych elementów na rzeźbie pojawiają się splecione w uścisku dłonie. Rzeźba została zgłoszona do Księgi rekordów Guinnessa. Uroczystość odsłonięcia niecodziennego dzieła została połączona z obchodami nocy Kupały. Wieczorem w Leśnym Grodzie zapłonęło tysiąc pochodni - hołd dla lasów.

Norwegia: naukowcy zajmują się czarami

cheko, PAP, za potralem gazeta.pl 2007-06-29 06:47

Konferencja naukowa poświęcona czarom z udziałem ponad 60 ekspertów z całego świata odbywa się w tym tygodniu w miasteczku Vardo na północy Norwegii - podał w czwartek portal BBC News.

Zwołane przez uniwersytety z USA i Skandynawii spotkanie poświęcone jest sztuce czarnoksięskiej na przestrzeni wieków i współcześnie. Naukowcy zajmować się będą czarami przez trzy dni, uczestnicząc w wykładach, dyskusjach i pokazach filmów na ten temat.

Konferencja odbywa się w Vardo nieprzypadkowo - w XVII wieku w tym miasteczku spalono na stosie około 80 domniemanych czarownic oskarżonych o kontakty z diabłem.

I znowu bedzie, że się czepiam ale do niedawna nie wiedziałem, że pogaństwo istnieje a teraz co chwile o tym się pisze, kultywuje i nawet wmawia, że skoro żyjemy w Polsce to powinno się oddawać cześć polskim demonom (tak jakby polityków było za mało).


Kategorie: obserwator, _blog


Słowa kluczowe: neopogaństwo, noc kupały, bałwochwalstwo, pogaństwo


Komentarze: (1)

Wojtek, December 11, 2009 18:10 Skomentuj komentarz


Nie pogaństwo ale rodzimowierstwo. Nazywanie wierzeń starosłowiańskich pogaństwem ma wydźwięk pejoratywny w języku polskim.
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.