30 czerwca 2007 (sobota), 20:54:54

Tele-Pern #2 (z cyklu: obserwator)

B. prezes TELE-PERN przyznał się do postawionego mu zarzutu

Money.pl za PAP, mb/ olz/ malk/ jra/ 2007-01-04 16:59:00

Były prezes TELE-PERN Marek S. przyznał się podczas czwartkowego przesłuchania w Prokuraturze Okręgowej w Płocku do postawionego mu zarzutu wyrządzenia wielomilionowych strat w majątku spółki i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Jak poinformował PAP prokurator Jan Sadowski, decyzja w sprawie wniosku Marka S. zostanie podjęta prawdopodobnie w piątek. Nie ujawnił jednak szczegółów wniosku, w tym proponowanej kary.

Za "wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach w majątku spółki" grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

B. prezes TELE-PERN został zatrzymany w czwartek w Warszawie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW)

Śledztwo w sprawie TELE-PERN zostało wszczęte w lutym 2006 roku po zawiadomieniu złożonym przez radę nadzorczą spółki - Marek S. nie był już wtedy prezesem. Postępowanie prowadzi delegatura ABW w Bydgoszczy pod nadzorem płockiej prokuratury okręgowej.

"Chodzi o zawierane przez TELE-PERN umowy, które doprowadziły do strat na łączną kwotę ponad 6 mln zł" - powiedział PAP prokurator Sadowski. Wyjaśnił, że ocenę szkody wyrządzonej w majątku spółki przeprowadził specjalnie powołany biegły.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka ABW Magdalena Stańczyk, z materiału zgromadzonego w postępowaniu wynika m.in., że Marek S. jako prezes zarządu TELE-PERN zawarł umowę z warszawską spółką telekomunikacyjną na dziesięcioletnią poddzierżawę światłowodu, prowadzącego z Warszawy do czeskiej miejscowości Horny Żukov wiedząc, iż TELE-PERN nie dysponuje taką infrastrukturą.

Według ABW, wywiązanie się z niekorzystnego dla TELE-PERN kontraktu wymagało zawarcia szeregu umów z innymi firmami, co w efekcie doprowadziło do wyrządzenia szkody majątkowej w kwocie co najmniej 3,7 mln zł.

Jak podała ABW, zebrany materiał wskazuje ponadto na niegospodarność Marka S. w prowadzeniu innych interesów firmy. "Zatrzymany dopuścił się także nadużycia uprawnień przy zawieraniu w imieniu TELE-PERN umowy bez uzyskania zgody Zgromadzenia Wspólników. Nieracjonalne decyzje finansowe spowodowały dodatkowe straty w wysokości blisko 1 mln złotych" - podała ABW.

TELE-PERN jest spółką, powołaną przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" (PERN "Przyjaźń" ma 100 proc. udziałów w TELE-PERN), prowadzącą działalność telekomunikacyjną polegającą m.in. na dzierżawie światłowodów wzdłuż rurociągów naftowych PERN "Przyjaźń".

TELE-PERN świadczy także usługi dostępu do internetu oraz usługi pakietowej transmisji danych w ruchu krajowym i międzynarodowym.


Kategorie: telekomunikacja, _blog


Słowa kluczowe: światłowody, tele-pern, pern, telekomunikacja, głupota, prywatyzacja, kapitalizm państwowy


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.