15 listopada 2007 (czwartek), 15:32:32

Nowa religia - klimatyzm

To warto odnotować

Klimatyzm - nowa świecka religia

Josef Joffe

Die Zeit, gazeta.pl, 2007-11-06 14:54

2 000 lat po narodzeniu Chrystusa, a 1400 lat po Mahomecie nowa wiara ogarnia serca i umysły mieszkańców zachodniego świata. Owa religia to klimatyzm. Powstała przy pomocy Wikipedii, bez udziału Mojżesza czy św. Pawła, bo tu każdy jest znawcą świętych pism, i każdy jest oświecony.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z nową wiarą? Zaintrygowała mnie uwaga pewnego człowieka, który stwierdził, że "klimatycznych zmian występujących na ziemi w wyniku ludzkiej działalności nikt już nie poddaje w wątpliwość". Wraz z pojawieniem się osób zaprzeczających ociepleniu klimatu teza ta zyskuje coraz większe potwierdzenie. Negowanie zmian klimatycznych jest w dzisiejszych czasach jawnym bluźnierstwem.

Pierwsze przypuszczenia na temat powstania nowej religii powoli stawały się faktem, gdy z Kalifornii, a dokładnie z Napa Valley na północny wschód od San Francisco, nadeszła następująca wiadomość: amerykański Hotel Gaia zastąpił Biblię, którą goście przez dziesięciolecia mogli znaleźć na hotelowych stolikach, światowym bestsellerem byłego wiceprezydenta Ala Gore'a pt. "An Inconvenient Truth" ("Niewygodna prawda").

Zarówno św. Paweł jak i Mahomet zaczynali od zera. Dziś to, co pojawia się w Kalifornii, rozprzestrzenia się najpierw na Amerykę, a następnie na cały świat (za doskonały przykład podać można katalizator). Przyjrzyjmy się więc psychologicznym i strukturalnym podobieństwom między wiarą w boga i klimatyzmem. Na jakich zasadach opiera się funkcjonowanie religii w społeczeństwie?

Wiara a klimatyzm

Wiara przede wszystkim potrzebuje swoich proroków, którzy jak Izajasz ześlą na ziemię deszcz ognia i siarki, którzy piętnować będą grzech, a głosić pokutę i nawrócenie. "Biada grzesznemu ludowi, narodowi pełnemu winy" - wołał prorok Izajasz. Jego słowa porównać można ze stwierdzeniem Ala Gore'a: "My, Amerykanie, zgrzeszyliśmy... Musimy odpokutować za grzechy, ofiarując w zamian wygody naszego życia."

Następny krok w tworzeniu nowej religii to wykreowanie apokaliptycznej wizji przyszłości - za przykład podać można chrześcijańską Apokalipsę św. Jana ze "spadającym z nieba ogniem". Jednak wizja końca świata nie musi się sprowadzać do ostatecznego pojedynku światła z ciemnością, walki ludów Goga i Magoga. Religia oddziaływuje na człowieka, dotykając jego odwiecznych obaw, odwołując się do pierwotnych uczuć. Wiara już za czasów Mojżesza zyskiwała nowych wyznawców poprzez wywoływanie w nich śmiertelnego strachu, zsyłając na ziemię potop, suszę (za czasów pobytu Józefa w Egipcie) czy pożar (płonący miecz Michała Archanioła, zniszczenie Sodomy i Gomory). Składniki nowoczesnej apokalipsy w klimatyźmie wcale nie różnią się od biblijnych: podnosi się poziom wód morskich, tereny, które nie zostaną dotknięte przez katastrofalne powodzie niszczy susza, a resztę ziemi pustoszą huragany.

Trzecim koniecznym filarem religii jest nadzieja i zbawienie. Biblijny deszcz siarki i ognia, który spadł z nieba, zmiótł z ziemi siły szatana. "Jezioro ognia" pochłonęło tylko tych, "którzy nie znaleźli się w Księdze Życia", a więc dzięki swojemu nawróceniu mogli cieszyć się bożą łaską. Posłuszeństwo Bogu w judaizmie to podporządkowanie się boskiemu prawu, w katolicyzmie natomiast uniknąć piekła może ten, kto wyzna swoje grzechy, odprawi pokutę i przyrzeknie nawrócenie. A jak to wygląda w klimatyźmie?

Tu zbawiony może być każdy, kto nauczy się rezygnować z dóbr doczesnych, co w rzeczywistości jest również religijnym toposem. Prorok Izajasz grzmi: "Zniszczyliście winnicę, w waszych domach ukrytych jest mnóstwo przedmiotów, które zrabowaliście biednym." Nowoczesny odpowiednik to wyzysk krajów trzeciego świata. Prorok ostrzega: nauczcie się pokory, "każdy człowiek musi pochylić głowę", w przeciwnym wypadku "Pan zabierze wam wszelkie klejnoty".

Dla wyznawców klimatyzmu grzechem jest bezgraniczna konsumpcja, która przez globalne ocieplenie prowadzi ludzkość do zagłady. Zrezygnujcie z nowomodnych zabawek: samochodów, podróży w dalekie zakątki świata, klimatyzacji, nie jedzcie mięsa. Zaniechajcie nadawania boskich cech wzrostowi gospodarczemu, pochylcie się ze skruchą przed matką naturą. Kupujcie odpusty z certyfikatem CO2!

Prognoza pogody, czyli znaki na niebie

Każda religia ma swoje znaki na niebie. O ziemskim katakliźmie pisał już św. Jan: "Słońce stało się czarne, księżyc przybrał barwę krwi." Dziś znaki z nieba to codzienna prognoza pogody, w której tkwi tyle samo poetyckiej wolności, ile było jej w słowach proroka Izajasza czy autora ewangelii św. Jana.

Katastrofa klimatyczna to z jednej strony zbyt dużo, a z drugiej zbyt mało śniegu, za dużo deszczu, za dużo słońca, zbyt częste powodzie, a zarazem za mało wody. Wszystko to składa się na pojęcie klimatu, wszystko jest upomnieniem i znakiem ostrzegawczym.

Prorok słusznie się gniewa, ale w jego złości dostrzec też można odrobinę kuglarstwa, bo co będzie, jeżeli niedźwiedzie polarne w rzeczywistości nie wyginą, a Golfsztrom nie przestanie płynąć? Chodzi o ludzki strach i o głęboką wiarę. Te pierwotne instynkty stanowią punkt odniesienia i dzielą świat na wiernych i heretyków, członków społeczności i wygnańców. Sumienie triumfuje nad wiedzą, uczucie nad nauką.

Przywołajmy słowa Karla Poppera, który z kolei powtarza za Arystotelesem i Davidem Humem: "Wszystkie teorie to hipotezy, wszystkie można obalić. Naukowa gra z zasady nie ma końca. Kto zdecyduje się nie podawać naukowych mechanizmów w wątpliwość, odpada". Do słów Poppera można jeszcze tylko dodać, że każdy, kto bezgranicznie ufa swoim przekonaniom, rozpoczyna przestarzałą rozgrywkę, w którą od czasów renesansu i oświecenia gra się już tylko w domu bożym, gdzie wiara i pewność to jedno.

Ocieplenie klimatu - progresywne czy cykliczne, spowodowane ingerencją człowieka lub nie - ma bezsprzecznie ogromny wpływ na losy ludzi w XXI wieku. Jednak kwestia ta wykracza poza granice wiary. Wiara to niezdobyta twierdza, natomiast nauka niczego nie jest pewna i opiera swoje istnienie na wiecznych wątpliwościach.


Kategorie: obserwator, _blog


Słowa kluczowe: klimatyzm, nowa religia, Gore


Komentarze: (4)

alberto grande, November 15, 2007 23:20 Skomentuj komentarz


Znam kogoś, kto robi doktorat na wydziale geografii z klimatologii. Od niego dowiedzałem się, iż jest przyjęte rozpoczynać każdy referat, wykład, itp. na temat klimatu stwierdzeniem, że jak wiadomo klimat się ociepla, podczas gdy wyniki badań mówią coś zupełnie innego.

Diagnoza w tej sprawie nie jest taka prosta, gdyż posiadamy jedynie ciągły zapis badań meteorologicznych z ostatnich 100 lat. Z wcześniejszego okresu istnieją tylko dzienniki z wypraw. Ten brak ciągłości sprawia, iż właściwie nie jesteśmy w stanie zaprognozować zmian klimatu na najbliższe 50 lat, a co dopiero mówić o jakiś zmianach globalnych na większą skalę w czasie i przestrzeni.

Prawdą jest, że lata 90-te były cieplejsze od 80-tych. Ale za to przełom lat 60-tych i 70-tych był cieplejszy niż lata 90-te, a teraz patrząc na całość można ze spokojam stwierdzić, iż klimat się ochładza.

Osobiście uważam, że wiele dziedzin nauk zaczyna przekraczać swoje kompetencje stając się czymś w rodzaju wiary w samą siebie.

hylanka, November 17, 2007 19:51 Skomentuj komentarz


Fajnie, ze pojawił się ten temat u Ciebie. Bywając tu i tam stwierdzam, że w Polsce jest on eksploatowany jeszcze dość umiarkowanie. Z moich obserwacji i rozmów wynika jednak, że ludzie są przekonani o tym całym ociepleniu i że jest ono złe. A to robota i sukces PROPAGANDY, bo trzeźwo myślący człowiek nie opiera pewności na poszlakach.
Pozdrowienia z totalnie zaśnieżonych i zamrożonych Tomic (aktualnie: -12 st.)
A. :)

anonim, February 2, 2009 21:12 Skomentuj komentarz


ABORCJA W WALCE Z CO2 ???
http://www.niezalezna.pl/article/show/id/15728

Szef brytyjskiej komisji ds. ekologii nawołuje, by ograniczać emisję CO2 poprzez limity na... rodzenie dzieci.

Według guru ekologów i długoletniego szefa Partii Zielonych Jonathona Porritta - to właśnie kolejne miliony żyjących istot, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.



"Dopuszczalne ma być dwoje dzieci" - powiedział Jonathon Porrit. Jego zdaniem pary, które mają większą liczbę dzieci, są "nieodpowiedzialne" i stwarzają nadmierne obciążenie dla środowiska.



Szef komisji ds. ekologii zaznacza, iż należy dotować aborcję i antykoncepcję - nawet kosztem leczenia ciężkich chorób. Jak zaznacza Porrit, założenie to jest logiczne, brak leczenia ludzi śmiertelnie chorych też przyczyni się, jego zdaniem, do ograniczenia produkcji dwutlenku węgla.



Porritt to jeden z najpopularniejszych brytyjskich ekologów. Znany jest też z bestsellerowej książki krytykującej kapitalizm.

anonim, February 2, 2009 21:13 Skomentuj komentarz


#1. Jakiś matoł powiedział kiedyś: "Ziemia jest chora na raka - tym rakiem jest człowiek"

#2. Bóg powiedział: "bądźcie płodni i czyńcie sobie ziemie poddaną".
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.