10 lipca 2008 (czwartek), 08:44:44

Historyczne zmiany Prawa telekomunikacyjnego

Prawo dotyczące telekomunikacji czasem się zmienia. Pozbierałem sobie historycznie najważniejsze zmiany aby mieć je w jednym miejscu.

  • Ustawa o poczcie, telegrafie i telefonie z 1924 r. w której pisze, że w zasadzie wolno bo Minister określa jak a operator powienien konsultować z Ministrem co. Dodatkowo Minister uzgodni z innymi Ministrami jak operator może robić to co robić chce. Fajnie było. Ustawa mieściła się na 17 stronach.
  • Dekret o łączności z 1955 r. - ciekawa bo stalinowska a można z niej dowiedzieć się, że jeńcy wojenni nie muszą kupować znaczków pocztowych, a na założenie odbiornika radiowego lub telewizyjnego musi być wydane zezwolenie. Czasy były niefajne, ale ustawa ma tylko 10 stron!
  • Ustawa o łączności z 1961 r.
  • Zmiana ustawy o łączności z 1984 r.
  • Ustawa o łączności z 1990 r. - ustawa typowa dla III RP, a więc niby wolność ale nie wolno bo musisz się prosić, bo pozwolenia, bo koncesje, bo zgody, bo państwowa spółka, bo procent w akcjonariacie...
  • Zmiana ustawy o łączności w 1995 r. - niby będzie wszystko wolno na co minister w trybie zgłoszenia albo koncesji pozwoli, ale monopolu TP proszę nie ruszać!
  • Zmiana ustawy o łączności w 1998 r.
  • Prawo telekomunikacyjne z 2000 r. - no to chyba już wolno, ale za to zaczynają się kontrole.
  • Prawo telekomunikacyjne z 2004 r. - więcej kontroli, więcej grzebania państwa w prywatnych sprawach operatorów, więcej "dbania" polityków o dobro konsumentów. Socyjalizm Europejski! Tfu!

Te ważniejsze dokumenty publikuję tu w załącznikach, bo mogą się kiedyś komuś przydać.


Kategorie: prawo telekomunikacyjne, _blog


Słowa kluczowe: prawo telekomunikacyjne, UKE, URTiP, , łączność


Pliki


Komentarze: (1)

cito1, July 10, 2008 16:51 Skomentuj komentarz


Nie umiem się tu odnaleźć :(
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.