15 grudnia 2009 (wtorek), 17:48:48

Integracja kablówek

Informacja

Powstanie jeden duży operator kablowy?

Źródło:
http://www.proline.pl/?r=biuletyn&n=powstanie-jeden-duzy-operator-kablowy

Największe sieci telewizji kablowej w Polsce (UPC, Vectra, Multimedia Polska, Aster) połączą się w jednego operatora kablowego? Jeden z funduszy zainteresowany konsolidacją polskiego rynku kablowego jest już po pierwszych rozmowach.

Eksperci od dawna twierdzą, że operatorzy telewizji kablowej, by przetrwać i sprostać wyzwaniom technologicznym oraz konkurencji, muszą się konsolidować. Po konsolidacji mniejszych graczy kablowego rynku przyszedł czas liderów rynku.

W październiku Puls Biznesu podawał, że polskiemu rynkowi telewizji kablowej przygląda się Fundusz private equity EQT, który dysponuje miliardem euro i jest zainteresowany udziałem w konsolidacji kablowego rynku - czterech największych operatorów (UPC, Vectra, Aster czy Multimedia Polska) spełnia kryteria wielkości.

Dzisiaj te zapowiedzi zaczynają nabierać racjonalnego kształtu. Wczoraj Piotr Czapski, partner w EQT Partners poinformował dziennikarzy, że fundusz jest już po rozmowach z zarządami i właścicielami największych graczy rynku kablowego w Polsce. Dodaje, że reprezentowany fundusz stawia na liderów rynku. Według funduszu duzi operatorzy powinni się połączyć, a nie budować sieci na tych samych osiedlach.

Powstanie potężnego operatora kablowego może być dużym zagrożeniem dla firm telekomunikacyjnych oraz platform satelitarnych. Już teraz kablówki z telekomami zdecydowanie wygrywają pod względem Internetu oferując coraz szybsze (w UPC nawet do 120 Mb/s) opcje oraz niższe ceny. Wygrywają także z platformami satelitarnymi pod względem oferty programowej oferując kanały z różnych platform (Cyfrowego Polsatu, Cyfry+, od stycznia telewizji "n") w jednym kablu.

[Łukasz Szewczyk]

Komentarz

Nie ma szans!
- UPC ma stabilnego silnego właściciela (Liberty) i jeżeli coś chce to kupić, ale tylko kupić największych: Vectre, Aster, Multimedie.
- Multimedia to firma w zasadzie właścicielska - niby giełdowa ale jednak pakiet ma ktoś znany z imienia i nazwiska i tą firmą zarządzający. Nie można jednak wykluczyć, że fundusze inwestycyjne w niego zaangażowane mogą mu wyciąć numer - ale wtedy będzie tam wojna.
- Vectra jest zarządzana przez fundusze - wszystko więc możliwe.
- Aster - jak wyżej, + stała opcja na sprzedanie się.
- Stream - jak wyżej, ale Czesi jeszcze budują wartość i będą to robić przez pół roku, rok....

Tak więc możliwe jest połączenie Vectra (800), Aster (500), Strem (180) w jedno coć co ma 1,5mln a więc jest spore.... połączenie po to aby UPC to kupiło i powstało coś co ma 3 mln.

Wtedy Multimedia ma problem ale TP S.A. też. Wtedy tez na poważnie zacznie się wojna kablówek z platformami satelitarnymi.


Kategorie: obserwator, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: upc, aster, multimedia, stream, vectra


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.