16 grudnia 2011 (piątek), 14:51:51

Język 7-bitowy

LinkedIn oraz Flipboard to dwa używane przeze mnie systemy, które stosując UTF-8 ciągle nie radzą sobie z polskimi literkami. Dziwne. W przypadku LinkedIn to jakieś z lekka spiskowe jest, bo chwalą się swoją globalnością, bazą specjalistów na całym świecie a jakoś tym specjalistom w ich językach narodowych komunikować się nie pozwalają. Ale czy rzeczywiście wszyscy specjaliści na całym świecie muszą być zmuszenie do używania tylko 24 literek alfabetu łacińskiego (zwanego czasem ASCII)? Czy piękno zapisu "Świętosława Ździebło z miasta Łódź" musi być redukowane do 7 bitów?

* * * * * *

Pan Bóg pomieszał ludziom języki podczas budowy Wierzy Babel. Pomieszał dla ich dobra, ponieważ pojawiała się tam idea, że "razem zbudujemy wierzę, która sięgnie niebios". Przykład upadku Lucyfera wskazuje, że taka idea nie jest groźna dla Boga Stwórcy ale dla stworzenia, które wymyśli sobie, że z tym Stwórcą może się jakoś mierzyć. A dziś język angielski i internet pomaga ludziom do tej idei wracać - razem zbudujemy lepszy świat, z Wikipedią, z LinkedInem, z komunikacją za pomocą GSM i FaceBooka - tyle tylko, że za szybko wskaźniki giełdowe i wzrost PKB uznano za wskaźniki tej "lepszości" świata, tego dobra.

Ja na swoje potrzeby definiuję, że dobro to stan rzeczy w jakim Bóg by chciał aby się one znajdowały - i angielski do rozmawiania z Nim o tym nie jest mi specjalnie potrzebny, za na LinkedIn chciałbym aby słowo "wymyślać" zapisane było jako "wymyślać" a nie "wymy#la#" bo taki zapis wygląda brzydko.


Kategorie: obserwator, _blog


Słowa kluczowe: linkedin, facebook, wieża babel, języki, lucyfer


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.