23 stycznia 2014 (czwartek), 19:46:46

Ludzie dobrej woli - czyli którzy?

Muszę sobie napisać coś o ludziach dobrej woli bo piosenka Niemena cały czas chodzi mi po głowie. Ale zacznę od Biblii.

 

#1. W Ewangelii Łukasza (2:17) napisane jest, że gdy Jezus się rodził pojawiły się anioły, które wielbiły Boga tymi słowami:

"Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania".

Tak to oddaje przekład Biblii Tysiąclecia, ale Biblia Warszawska już nieco inaczej:

"Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie."

Podobnie jest w tłumaczeniu ks. Romaniuka "... pokój ludziom, w których sobie Bóg upodo–bał" i w Biblia Gdańskiej też. Wiemy więc już jak to napisano w źródłach.

 

#2. W kościołach i w domach, w czas bożonarodzeniowy śpiewa się kolendę:

Przybieżeli do Betlejem pasterze
...
Chwała na wysokości,

chwała na wysokości
a-po-kój na-zie-mi.

Niby streszczenie z ewangelii, ale nie do końca. Nie do końca bo nie wiadomu komu chwała na wysokości - wszak na wysokościach żyje wiele osób, i nie chodzi mi tu o górali ale o istoty duchowe, bo takie znaczenie słowa wysokości jest tu użyte. Tak się składa, że na wysokościach (w okręgach niebieski - różnie to na polski bibliści oddają) oprócz Boga żyją aniołowie, w tym aniołowie upadli, którzy o chwalę przynależną Bogu bardzo zabiegają i nawet bunt w tym celu pod wodzą swojego szefa, Lucyfera wnieśli. To pierwsze zdanie kolendy a drugie? Pokój na ziemi - komu? znowu niedopowiedzenie. Niedopowiedzenie i jakieś dziwnie sprzeczne z wypowiedzią tego narodzonego Mesjasza, który jakiś czas później powie, że przyszedł na ziemi nie pokój ale wojnę wznieść....... Może więc pokój tylko niektórzy? A jeżeli tak to komu?

 

Szukajmy dalej.

 

#3. A więc komu pokój? Czy będą go mieli ludzie

upodobania bożego (cokolwiek to znaczy), lub też ci, których sobie Bóg upodobał (ciekawe, którzy to?) czy też po prostu ludzie dobrej woli jak to sobie wyśpiewujemy w kolendzie o czym dalej

 

#4. Niemen wyśpiewał nam, że

"ludzi dobrej woli jest więcej, i mocno wierzy w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim".

Oj, jakie bluźniercze wydają mi się dziś te słowa. Czysty humanizm dobrych ludzi. Pewnie dlatego tak się podobały komununistom a Niemen jako pragmatyk umiał tym grać i nawet ładnie zagrał i wyśpiewał.

Przeanalizujmy dokładniej ten tekst

#5. Moim zdaniem ludzi dobrej woli nie jest więcej - więcej, śmiem twierdzić (za św. Pawłem), że ich nie ma wcale. Ludzie są źli (Rz 3:23), pozbawieni chwały bożej ????, w grzechu zrodzeni przez swe matki (Ps 139:???). Dalej lećmy tekstem Niemena - 

Świat zginie - bo taka jest kara za tych, ludzi których rzeczywiście jest więcej -
Świat zginie i jest to zapowiedziane a teraz czekamy tylko na wykonanie - czytajcie apokalipsę
Ale świat (a przynajmniej ziemia) będzie jakoś odnowiona, bo po tej globalnej katastrofie za sprawą Boga pojawi się jakaś Nowa Ziemia i jakieś Nowe Niebo na której przemienieni przez Chrystusa ludzie będą sobie żyć wobecności Boga - podobnie jak to robili Adam z Ewa na początku.

 

#5. Głupoty wypisuje? Może wielu tak uważać, ale przecież to wszystko pisze w Biblii a Biblię kupuje się teraz za 17zł i każdy może ją sobie przeczytać aby mnie sprawdzić.


Kategorie: rozważania, _blog


Słowa kluczowe: pokój, kolęda, niemen, ludzie dobrej woli


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.