8 sierpnia 2014 (piątek), 10:11:11

ebola #1

Jest Ebola. I co jeszcze? Zakaz podróżowania? Nie. Zakaz handlu? Nie! Potrzebne są środki nadzwyczajne. Nadzwyczajne w skali międzynarodowej. Potrzebne są eksperymentalne leki. Darmowe.

A jak się ma ebola do malarii, HIV czy po prostu grypy w przenoszeniu, liczbach, niebezpieczeństwie? Nie. To nie jest ważne. Ważne są nadzwyczajne środki. I na czerwono. I na jedynkę. Na pół strony. Nie - na pół strony będzie dopiero w poniedziałek.

Rzadko używam łaciny ale to jest signum temporis więc zwracam uwagę i sobie odnotowuję.

 

WHO: Epidemia eboli w Afryce Zachodniej sytuacją nadzwyczajną o zasięgu międzynarodowym

PAP,08.08.2014 09:35, za gazeta.pl,
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16446940,WHO__Epidemia_eboli_w_Afryce_Zachodniej_sytuacja_nadzwyczajna.html

Sytuacją nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym określiła dziś epidemię wirusa ebola w Afryce Zachodniej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Powstrzymanie epidemii wymaga nadzwyczajnych środków - dodano.

Jednocześnie WHO uznała, że nie ma potrzeby wprowadzania powszechnego zakazu podróży międzynarodowych czy handlu w związku z epidemią.

WHO rozważa użycie eksperymentalnych leków

Epidemia stawia WHO w nadzwyczajnej sytuacji, na którą trzeba reagować nadzwyczajnymi środkami. Jednym z pomysłów, jakie w przyszłym tygodniu będą rozważane przez WHO, jest rozdawanie w krajach objętych epidemią darmowych leków, które w USA są jeszcze we wczesnej fazie eksperymentalnej - przekazała wiceszefowa WHO Marie-Paule Kieny. Mamy do czynienia z chorobą o wysokim współczynniku śmiertelności. Nie dysponujemy sprawdzonymi metodami leczenia ani szczepionką - przypomniała.

W dyskusji udział weźmie powołany przez WHO zespół etyków medycyny, który oceni, jakie działania lekarzy są uzasadnione w obecnej sytuacji.

Dwojgu Amerykanom, którzy zarazili się wirusem eboli w Liberii i zostali przetransportowani do USA na leczenie, podano eksperymentalną szczepionkę ZMapp. Specyfik był wcześniej testowany na małpach, ale nie zdążył wejść w fazę zwykłych testów klinicznych. Stan chorych poprawił się, ale nie wiadomo, czy zdecydowało o tym podanie leku. Nieznane są też ewentualne skutki uboczne.

Blisko 1000 ofiar gorączki krwotocznej

Epidemia gorączki krwotocznej wybuchła w lutym w Gwinei, ale szybko przeniosła się do Liberii i Sierra Leone.

Według opublikowanego w środę bilansu WHO epidemia spowodowała do tej pory śmierć 932 osób. Najnowsze zestawienie z 4 sierpnia mówi też o ponad 1,7 tys. przypadkach potwierdzonego lub prawdopodobnego zakażenia się wirusem w Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Nigerii.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.


Kategorie: obserwator, _blog


Słowa kluczowe: znak czasów, ebola, szczepionki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.