W:1
4 grudnia 2017 (poniedziałek), 13:54:54
Długość fali widzialnej
Ponoć to co widzimy to fale elektromagnetyczne o długości od 380 do 780 nm.
Dodatki:
- można ułatwić sobie życie i zapamiętać, że od 400 do 800 nanometrów;
- lasery wykorzystywane w telekomunikacji a świecące do światłowodów pracują albo coś koło 850nm (czerwień) albo 1310 lub 1550nm (podczerwień, nie widać ale kamery w iPhonie widzą);
- a może widzimy nie falę tylko biegnącą cząstkę - foton? Skoro mam wierzyć w dualizm, to mogę ze swoją wiarą posunąć się dalej i uwierzyć w trójalizm (nowe słowo) bo przecież ...
- ... Pan Bóg stworzył światło i ciemność, nie jest bowiem prawdą, że ciemność to brak światła. Po stworzeniu "Pan Bóg oddzielił światłość od ciemności, bo uznał, że światło jest dobre" (Gen 1:4), a "światło świeci w ciemności i ciemność go nie ogarnęła" (J1:5).
Komentarz:
Wygląda na to, że zabawa kolorami (a może barwami) jest łatwiejsza niż zabawa dźwiękiem. Dlaczego? Nasze oko w każdym pikselu (ojej!) ma 3 receptory każdy reagujący na swój kolor. Tylko 3! więc kolory można skutecznie opisać za pomocą 3 wymiarowego modelu (np. RGB).
Z dźwiękiem jest inaczej. Ucho robi w ślimaku analizę Fouriera i do mózgu przekazuje znacznie dłuższy wektor z informacją o tym co właśnie słychać. Chyba dopiero w mózgu następuje obróbka poprzez wyodrębnienie 4 (a w Arabów 5) fonemów (gdy głoska jest dźwięczna), lub inna obróbka, gdy dźwięk jest szumiący. Twórcy kodeków GSM o tym wiedzą i potrafią skutecznie zgnieść dobrej jakości dźwięk jakości telefonicznej PCM z 64kb/s do 9kb/s.