7 października 2018 (niedziela), 09:55:55

Słowo "eksousia" - moc i władza w praktyce

Greckie słowo: εξουσια eksousia (S1849 -> biblia.oblubienica.eu -> www.blueletterbible.org) czasem tłumaczy się jako władza, czasem jako moc (czasem jako autorytet, ale w naszym języku to słowo ma inne niż w kulturze anglosaskiej znaczenie). 

policjantWg. mnie władza to osobisty przywilej konkretnej osoby, która ma prawo stanowić i ezgekwować prawo. Wg mnie moc to możliwość realizacji swojej woli, swoich zamysłów. To potencjał osoby w swej realizacji woli.

A teraz patrzę na policjanta (to ponoć jakiś aktor jest) i zastanawiam się - gdzie widać jego moc, a gdzie widać jego władzę.


 Co widać:
  • charakterystyczny obiór: czapka, koszula, spodnie, pasek;
  • charakterystyczne oznaczenia na mundurze: orzełek, napis POLICJA, pagony;
  • pałka i pistolet;
  • nie widać! nie widać, że to oszustwo, bo (ponoć) na zdjęciu to jakiś aktor, który udaje policjanta na potrzeby serialu telewizyjnego; wnioskuję z tego, że łatwo być oszukanym.

Fikisłowa:
  • Władza - przywilej stanowienia i egzekwowania prawa.
  • Moc - możliwość realizacji własnych decyzji, a w przypadku osób posiadających władzę przywilej egzekwowania wprowadzonego prawa.

Kategorie: _blog, obserwator


Słowa kluczowe: moc, władza, policja


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.