9 kwietnia 2019 (wtorek), 13:16:16

Strategia, operacyjność, taktyka w przedsiębiorstwach (Zabawa w słowa)

Zebrane definicje pewnych potrzebnych mi dziś pojęć:

 • Przedsiębiorstwo(Wikipedia) to wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą.
 • Przedsiębiorstwo(Wikipedia od 2016) – wyodrębniona prawnie i ekonomicznie jednostka gospodarcza. (...) Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. Z perspektywy finansowej celem przedsiębiorstwa jest wzrost jego wartości rynkowej w średnim i długim okresie z korzyścią dla jego właścicieli.
 • Przedsiębiorstwo(kodeks cywilny, art. 55.1) to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
 • Elementy przedsiębiorstwa(wg k.c.):
 1. firma (marka) rozumiana jako oznaczenie przedsiębiorstwa
 2. majątek
 3. relacje z dostawcami
 4. relacje z odbiorcami (rynek, baza klientów)
 5. relacje z pracownikami
 6. wiedza
 7. koncesje, licencje i zezwolenia
 • Planowanie strategiczneto planowanie działań w możliwie najdłuższym horyzoncie, w horyzoncie, w którym zakładamy niezmienność warunków prowadzenia działań.
 • Działania operacyjne- przygotowanie i przekształcanie zasobów do używania ich w celu osiągania celów strategicznych poprzez działania taktyczne.
 • Taktyka- teoria i praktyka posługiwania się dostępnymi zasobami w celu osiągania celów.

 

 

Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego οικονομία i tłumaczy się jako οἰκος (oikos), co znaczy „dom” i νόμος (nomos), czyli „prawo, reguła". Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.

 

 


Kategorie: fikipedia, fikisłowa, _blog


Słowa kluczowe: strategia, taktyka, przedsiębiorstwo, ekokomia


Komentarze: (1)

hammoleket, April 10, 2019 17:10 Skomentuj komentarz


Niedawno robil mi masaze kolega mojego syna. Zapytalam jakie ma plany na wakacje-ma rodizine zona i dziecko-Odpowiedzial ze od 5 lat nigdzie nie byli.Kiedy on moglby jechac zona ma klientow a kiedy ona moglaby jechac on ma pacjentow. Dzis rozmawialam chwile z wlascicielem kamienicy w ktorej mieszkam.Powiedzial mi ze dal sie wciagnac w taki kierat.Praca 24 godziny na dobe. Jest przerazony ale nie potrafi sie zatrzymac.Mlodzi ludzie przerazliwie zmeczeni.Jakis obled.

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.