21 sierpnia 2019 (środa), 15:02:02

Kuratela (zabawa w słowa)

Trudne słowo: kuratela.

Wg Fiki:
Kuratela – instytucja opieki osoby nad osobą, która sama nie jest wstanie dobrze swoich spraw prowadzić.

Wiem - w tym określeniu pojawia się kolejne trudne słowo: opieka, bo czymś kuratela od opieki się różni. Otóż różni się ustanowieniem. Kuratelę ustanawia ktoś ważniejszy - w państwach sąd albo ktoś od sądu ważniejszy, w szczególności kuratelę nad dzieckiem ustanowił Bóg dając ją rodzicom.

Jest jeszcze drugie trudne słowo: dobro. Ale czy trudne? Tak - dla bezbożników bardzo trudne, bo takiego słowa nie znają. Za to teiści mają łatwiej:
Dobro to stan rzeczy, w których Bóg (Stwórca) chce je widzieć.

Wg. Wiki:
Kuratela – instytucja zbliżona do opieki. Jest to ustanawiana sądownie forma ochrony osób bądź praw majątkowych osób, które nie mogą same prowadzić swoich spraw (dziecka poczętego, małoletniego, osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, osoby niepełnosprawnej lub osoby nieobecnej).


Kategorie: _blog, _robocze, fiki, fikisłowa, fikipedia


Słowa kluczowe: kuratela, opieka, władza rodzicielska


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.