2 marca 2020 (poniedziałek), 13:10:10

Proste wnioski po sobotnim pogrzebie

 1. Ciało zmarłego należy pochować. W naszej kulturze zakopuje się je w ziemi, albo spala i to co zostanie chowa pod ziemią.
 2. Cmentarze są materialnym miejsce uruchamiającym wspomnienia po zmarłym. I chyba tylko tyle, sądząc po tym, że gdy odchodzą pamiętający to grób staje się zapomniany i niszczeje.
 3. Ludzie na świecie rzadko kiedy mają spójną odpowiedź na pytanie: co się dzieje ze zmarłym po śmierci człowieka. Najczęściej nie chcą o tym gadać, bo śmierć jest zderzeniem z metafizyką. Zderzeniem bo temat raczej jest wypierany z życia, mimo iż śmierć częścią życia jest.
 4. Czytanie z Księgi Koheleta (Koh 7:2) jest dobrym uzasadnieniem udziału w pogrzebie. Napisano (a na pogrzebie przeczytano), że "Lepiej jest iść do domu żałoby niż do domu wesela, bo w tamtym jest koniec każdego człowieka, i człowiek żyjący bierze to sobie do serca”. Pogrzeb to świetna okazja, aby to sobie wziąć do serca.
 5. W czynnościach technicznych związanych z pogrzebem sprawnie pomagają profesjonaliści, którzy nie mieszają się w metafizykę, ale profesjonalnie przygotowani są na wsparcie techniczne każdej opcji pogrzeb zamawiającego.
 6. Z Pisma Świętego wyczytujemy, że Bóg powołał ludzi do wieczności. Śmierć i grzech to nie jest coś, co było przez Boga zamierzone, ale dziś ta rzeczywistość jest oczywista - każdy umrze, każdy powoli umiera.
 7. W Piśmie Świętym zapisana jest koncepcja zmartwychwstania ciał. Jest nawet dobrze opisany i wyjaśniony przypadek zmartwychwstania i wniebowstąpienia Pana Jezusa, w tym zmartwychwstałym, więc pewnie lepszym ciele. Napisane jest, że jest to przykład, wzorzec - to daje nadzieję.
 8. Nowe, zmartwychwstałe ciało daje możliwość picia wina, jedzenia, rozpoznawania się, rozmawiania, pojawiania się to tu, to tam, również w niebie - w miejscu, w którym przebywa Bóg.
 9. W Liście do Koryntian napisano, że nasze ciało jest tylko zarodkiem (nasionkiem) tego nowego, lepszego ciała. Aby pojawiło się nowe stare musi obumrzeć.
 10. Uczniowie Pana Jezusa gdy usłyszawszy słowo prawdy i dobrą nowinę o zbawieniu uwierzyli Panu Jezusowi zostali zapieczętowani Duchem Bożym. Zapieczętowanie to jest wyraźnym znakiem własności Boga, rozpoznawalnym przez istoty duchowe.
 11. Bycie własnością Boga wydaje się być lepszym niż bycie bezpaństwowcem. Przynajmniej się wie, kto może o mnie zadbać, zatroszczyć, kto może się upomnieć Ktoś kto jest własnością Boga podobnie jak biblijny Hiob wie, że “Bóg to zawoła” a on wtedy powstanie.
 12. W Piśmie dla uczniów Pana Jezusa są zaplanowane pewne wydarzenia, których realizacja możliwa jest tylko w tych nowych ciałach: spotkanie z Panem Jezusem, Wesele Baranka (?), spotkanie twarzą w twarz z Panem Bogiem, objęcie ziemi w Królestwie Niebieskim, opanowanie ziemi poza ziemią (albo na Nowej Ziemi) - wygląda ciekawie. Teraz porządkuję notatki na ten temat, bo kolega poprosił mnie abym w poniedziałek 23 marca na spotkaniu wskazał te miejsca ludziom, którzy lubią Pismo czytać. Planuję to zrobić.
 13. Tak wiec notka zmieniła się w zaproszenie: 23 marca, 18.oo, Spotkanie S.D.P - Gliwice, sala konferencyjna firmy Opus.

Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: pogrzeb, kfc, ciała zmartwychwstanie, życie wieczne


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.