7 kwietnia 2020 (wtorek), 10:11:11

Prawda w czasach zarazy

W czasach chaosu informacyjnego warto pomyśleć nieco o prawdzie.

Ja sobie prawdę określiłem dość prosto: "Prawda to opis rzeczywistości", i już, i tyle.

Oczywiście ja takim opisem nie dysponuję, w moich próbach opisywania mnóstwo jest zdań nieprawdziwych, oraz wielka jest przestrzeń niewiedzy, którą tylko w niewielkim stopniu mogę wypełnić wiarą, też często nieprawdziwą.

Poszukiwania doprowadziły mnie ostatnio do wniosku. że w języku polskim słowo prawda ma jeszcze drugie znaczenie. Opisałem je tak "Prawda to wynik operacji porównania jakiegoś opisu z rzeczywistością". Skoro już to wiem muszę dokładniej słuchać co ludzie mówią, bo może przeprowadzili operację porównania i jej wynikiem się dzielą.

* * * * *

Przy okazji kolejnego podejścia do przerabiania z kimś "Projekty prawda" (gorąco polecam) ponownie musiałem zauważyć, że Pan Jezus Chrystus ma wiele wspólnego z prawdą. Dla niektórych to truizm - wszak sam o obie powiedział, że jest "drogą, PRAWDA i życiem" i każde z tych słów jest ważne. Ale dlaczego Jezus jest prawdą? Jak to możliwe aby coś takiego o sobie powiedział jakiś człowiek?

Do zbawia takie osobo wypowiedzi zapisanych przez ewangelistę Jana:
J 1:17 – „Prawo bowiem zostało dane przez Mojżesza, a łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.”
J 14:6 – „Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie.”
J 17:17 – „ Uświęć ich w twojej prawdzie. Twoje słowo jest prawdą.”
J 4:24 – „Bóg jest duchem, więc ci, którzy go czczą, powinni go czcić w duchu i w prawdzie.”
J 8:31-32 – „Wtedy Jezus mówił do tych Żydów, którzy mu uwierzyli: Jeśli będziecie trwać w moim słowie, będziecie prawdziwie moimi uczniami. I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.

A tej Jezus to takiś dziwny jest. Albo jest szaleńcem (wtedy lepiej nie traktować poważnie) albo nauczycielem, ale wtedy to nie tylko człowiek, to Bóg, którzy się wcielił.


Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: epidemia


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.