W:3
9 września 2020 (środa), 13:07:07

System i metasystem - krótkie rozważanie o prawdzie.

Niektórzy ludzie wierzą, że "prawdą jest tylko to co naukowo udowodnione". Problem w tym, że nigdy nie udowodnili tego, że "prawdą jest tylko to co naukowo udowodnione".

Za to udowodnione twierdzenia Gödla (o niedowodliwości niesprzeczności) wykazuje, że muszą być przyjęte pewne pozasystemowe założenia, aksjomaty albo dogmaty, że potrzebne jest wyjcie poza system, przejście w sferę metasystemu aby ten system w sposób niesprzeczny opisać.

Myślę, że konsekwencją powszechnej nieznajomości semantycznej teorii prawdy (dzieło prof. Alfreda Tarskiego i Szkoły lwowskiej) oraz twierdzeń Kurta Gödla jest mieszanie przez ludzi wiedzy i wiary, chaos światopoglądowy w głowach i społecznościach, no i wzajemna wrogość ludzi, którzy niby używają tego samego języka ale nie uzgodnili znaczenia pewnych pojęć.

To jak to jest z tą ziemią? Jest płaska czy okrągła? A pod Smoleńskiem to brzoza czy trotyl? Czy Bóg jest czy też Boga nie ma? A maseczki to dobrze czy źle? Jaka jest prawdziwa odpowiedź na te pytania? Jaka jest prawda?

A co to jest prawda?

Moja refleksja:

Ale ja jestem głupi. Tak chciałbym o tym poczytać, pomyśleć, porozmawiać a znowu gonię, znowu zajmuję się czymś o 11.oo a potem o 13:3o znowu czymś innym. Ale ja jestem głupi a chciałbym być mądry. Chciałbym się jeszcze czegoś nauczyć, jeszcze coś zbadać, jeszcze więcej zrozumieć. Ale chwileczkę? Czy czasem nie jest tak, że mądrość nabiera się z Bogiem a nie z czasem?

Modlitwa:

Panie Boże, dziękuję Ci za czas. Mam cały mój czas i tylko proszę Cię - pomóż mi wykorzystywać go po to abym od Ciebie nabywał mądrości.

Inspiracja:

Wylosowana przez YouTube'a popularnonaukowa radiowa wypowiedź prof. Messnera ("Nierozwiązywalny problem fizyki") a właściwie pierwsze jej 10 minut.


Doczytaj:


Kategorie: _blog, filozofia, filozofia / epistemologia


Słowa kluczowe: prawda, meta, metasystem, alfred tarski, tarski, Kurt Gödl, Gödl, szkoła lwowska, Goedl, twierdzenie godla, twierdzenie Gödla


Komentarze: (1)

wojtek, July 28, 2023 11:43 Skomentuj komentarz


Jak rozumiem twierdzenia Godla:

każdy system filozoficzny, logiczny, matematyczny czy też światopoglądowy nie jest, bo nie może być pełny;  wymaga jakiegoś twierdzenia zewnętrznego, jakiegoś aksjomatu, albo dogmatu przyjętego jako pewnik poza nim a dając mu możliwość wystartowania, wygenerowania kolejnych zdań i twierdzeń.

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.