9 października 2020 (piątek), 15:04:04

Czy niebo zatrzymuje Jezusa do czasu odnowienia wszystkiego?

Mój premilenializm dostał dzisiaj cios od amilenializmu. Znalazłem w swoich notatkach informację, że jakoby Pan Jezus zostanie zatrzymany przez niebo do czasu odnowienia wszystkich rzeczy. A więc najpierw się odnowi, a potem Pan przyjdzie.

A przecież jako premilenialista wierzę inaczej: Pan przyjdzie i będzie odnowi (a może będzie odnawiane). No więc jak?

No więc spojrzałem do Pisma na różne tłumaczenia, w tym dwa tłumaczenia dosłowne i cios został odparty. Po prosty Tysiąclatka (na której się wychowałem, i która jest taka popularna w Polsce) tłumaczy to dziwnie.

Dz 3:21 BT5
"którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków."

Pastor Zaręba też dziwnie, choć w dosłownym ma inaczej.

Dz 3:21 EIB
"Musi On pozostać w niebie do czasu odnowy wszystkiego. Bóg mówił o tym od wieków przez usta swoich świętych proroków."

A inne przekłady:

Dz 3:21 BW
"Którego musi przyjąć niebo aż do czasu odnowienia wszechrzeczy, o czym od wieków mówił Bóg przez usta świętych proroków swoich."

Dz 3:21 TPNT
"Którego niebo musi przyjąć aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, o których powiedział Bóg od wieku przez usta wszystkich swoich świętych proroków."

Dz 3:21 UBG
"Którego niebo musi przyjąć aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, jak Bóg od wieków przepowiadał przez usta wszystkich swoich świętych proroków."

Dz 3:21 DOS
"którego niebo musi przyjąć aż do czasów odnowy wszystkich rzeczy, o czym Bóg mówił od wieku przez usta swoich świętych proroków."

 

No i fajnie, no i się wyjaśniło. Dalej mogę wzywać "przyjdź królestwo Twoje".


Kategorie: _blog, teologia / eschatologia


Słowa kluczowe: eschatologia, Dz2


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.