6 kwietnia 2021 (wtorek), 12:30:30

Rzymskokatolicki stosunek do krzyża

Może dwa dni za wcześniej (dziś Wielki Piątek), ale prawda ta jest ponadczasowa: Pan Jezus zmartwychwstał! Umarł za nasze grzechy, jak zapowiadało Pismo, został pogrzebany ale potem, też godnie z proroctwami Pisma zmartwychwstał i żyje. Alleluja!

Zmartwychwstał i myślę, że to jest powodem, który sprawia, że większości kościołów protestanckich jeżeli na ścianie wisi krzyż to jest on pusty. Dwie belki i już. Na pewno na krzyżu nie ma figur w ewangelicznych zborach, nie ma na grobach, czasem zdarza się zobaczyć figurę ukrzyżowanego w historycznych kościołach luterańskich ale nawet jak jest w głównym ołtarzu to służy to bardziej edukacji, ukazaniu dobrej nowiny niż kultowi umęczonego ciała.

U rzymskich katolików inaczej - krzyż z figurą zabitego Pana Jezusa jest wszędzie. Ale ...

Ale co ciekawego dzieje się w Wielki Piątek? Jest to dzień, w którym protestanci rozważają ukrzyżowanie, ofiarę Pana Jezusa za grzech świata. Śpiewa się stosowne chorały, odczytuje fragmenty pasyjne ewangelii (w niektórych zborach nawet wykonują Bachowską Pasję wg. św. Jana) i wtedy figura na krzyżu mogła by być wskazana aby tą mękę ukazać. Rozważanie cierpienia, które nas wybawia trwa do niedzieli, bo w niedzielę zmartwychwstał, krzyż na pewno jest już pusty.

A co robią rzymscy katolicy? Przez cały rok wszędzie eksponują zabite ciało Pana Jezusa a w Wielki Piątek, gdy obchodzi się pamiątkę Jego śmierci krzyże z figurą zasłaniają, tak aby Jego zbawczego dzieła nie było widać.

Nie kumam tego, a nawet odbieram to jako jeszcze jedne rzymskie szydertwo z Boga, i Jego planu uratowania ludzi na świecie.

PJO wskazał mi wyjaśnienie katolickiego apologety: 
https://www.franciszkanie.pl/artykuly/v-niedziela-wielkiego-postu-i-zaslanianie-krzyzy 
ale zupełnie tego nie kupuje bo pewne objawienie od Boga mam w Piśmie Świętym, a ciekawe zwyczaje i tradycje …..


* * * * *

Wielki tydzień, Niedziela Palmowa, Wielki Piątek, Niedziela, i tak się to gdzieś od V wieku obchodzi w kościołach zachodnich a ja się cieszę, że już w 1993 roku doszedłem do tego, że Pan Jezus był ukrzyżowany w święto Pesach, 14 nisan, które tamtego roku wypadło w czwartek. Spokojnie można to wyczytać w Piśmie Świętym, i być z tym kalendarzem poukładanym. 


Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: krzyż, figura, katolicyzm


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.