Nieporozumienia wokoło popsutego słowa "kościół"
Z Fejsa 15 lipca 2021
Napisałem takie coś, co miało być krótką lekcją o kościele:
Ciekawostka: czy wiesz, że w Biblii nigdy nie użyto takiego słowa jak "kościół"? Nie ma takiego słowa!
Jest słowo "zgromadzenie" czyli jak ktoś zwoła i powie komuś: gdzie, kiedy i po co, a potem ci którym to powiedziano się zejdą to jest "zgromadzenie".
Jest słowo "wspólnota", bo ja jest więcej osób to można mieć coś wspólnego i robić coś razem. Te osoby co mają coś wspólnego to "wspólnota".
Jest też słowo "ciało" w znaczeniu "Ciało Chrystusa" ale nie chodzi tu o konsekrowany chlebek, tylko ogół wszystkich ludzi, którzy są zapieczętowani Duch Świętym czyli są własnością Boga i w tej sposób tworzą jedno ciało, ciało, którego głową jest Chrystus.
A kościół? Taki jak go znamy, czyli organizacja, hierarchia, budynek w Piśmie Świętym nie występuje.
Zdziwiony? Nie dziwię się temu, że się dziwisz - wszak zamieszanie wokoło słowa "kościół" jest potężne.
I to koniec takie prostej lekcji o kościele.
Zrób ćwiczenia aby zapamiętać lekcję:
#1. Wymień 3 biblijne pojęcia które czasem opisuje się polskim słowem „kościół”.
#2. Sprawdź jakie greckie słowa opisują te pojęcia. Spędź trochę czasu z grecką interlinią albo tekstem greckim (-> pomoc poniżej).
#3. Wymień co najmniej 3 pojęcia funkcjonujące w języku potocznym a określane słowem „kościół”.
#4. Zastanów się - czy widzisz wspólne pole semantyczne w obrębie każdej pary pojęć z grupy pierwszej i pojęć z grupy drugiej.
#5. Przeczytaj uważnie przemowę Pawła do starszych z Efezu (Dz 20) i pomyśl jak żyć aby za jakiś czas móc ja to czyni Paweł komuś młodszemu zdać podobną do Pawłowej relacje.
Pomoc do punkt #2:
Spędź trochę czasu z Biblią serwisie Oblubienica. Np. tu: http://biblia.oblubienica.eu/wystepowanie/strong/id/1577
3 greckie słowa opisujące coś, co się wyjaśnia popsutym słowem „kościół”.
##1. Zgromadzenie, zgromadzenie zwołanych (εκκλησια, ekklēsia 1577) - Mt 16:18 (Jezus na skale zbuduje swoje zgromadzenie),
##2. Wspólnota (κοινωνια, koinōnia, 2842) - Dz 2:42, 1Kor10:16, Ef 3:9, Flp 2:1, 1J1:3
##3. Ciało Chrystusa (σωμα, sōma, 4983) - Rz12:4-5, 1Kor6:15nn, 1Kor10:17 , Ef2:16 (pojednanie w jednym ciele), 1Kor11:29 (problem ma kto źle rozpoznaje Ciało Pańskie), 1Kor 12:12-19 (jesteśmy Jego ciałem), Ef4:4, 16 (jendo ciało kościoła), Ef 5:23 (Jezus głową ciała-kościoła), Ef 5:30 (jesteśmy członkami Jego ciała), Kol1:8 (Chrystus jest Głową Ciała, zgromadzenia), Kol1:24 (Ciało Chrystusa jest zgromadzeniem, Heb 10:5 (Bóg przygotował Chrystusowi ciało)
Pomoc do punkty #3 - powszechne pojęcia określane słowem „kościół”:
##1. kościół - charakterystyczny architektonicznie budynek, w którym sprawuje się kuly.
##2. kościół - chrześcijańska organizacja religijna, w szczególności kościół rzymsko-katolicki.
##3. kościół - założona przez Jezusa Chrystusa wspólnota religijna.
Kategorie: _blog, kfc, lekcja
Słowa kluczowe: kościół, eklesja, wspólnota, ciało chrystusa
Komentarze: (2)
wojtek, July 15, 2021 13:04 Skomentuj komentarz
Ciekawostka: czy wiesz, że w Biblii nie ma takiego słowa jak "kościół"?
Jest "zgromadzenie" czyli jak ktoś zwoła i powie: gdzie, kiedy i po co. Jest wspólnota, bo można mieć coś wspólnego i robić coś razem. Jest też "ciało" w znaczeniu "Ciało Chrystusa" ale nie chodzi tu o konsekrowany chlebek, tylko ogół wszystkich, którzy Duch Świętym zapieczętowani są własnością Boga, a czego głową jest Chrystus.
A kościół? Taki jak go znamy, czyli organizacja, hierarchia, budynek w Piśmie Świętym nie występuje.
(fb 15 VII '21)
wojtek, February 3, 2023 12:00 Skomentuj komentarz
Przypomnienie: w Biblii nie ma takiego słowa jak "kościół" a przez to osobiście przestaje go używać. Znaczy się mogę go użyć w kontekście, "pojedzie pan kilometr prosto a potem, za kościołem w prawo", bo kościół to głównie budynek o specyficznej architekturze.
Nie ma "kościół" a co jest? Jest "zgromadzenie" czyli wspólne wydarzenie jak ktoś je zwoła. Zwoła czyli publicznie powie: gdzie, kiedy i po co mamy się spotkać a potem się spotkamy.
Jest słowo "wspólnota", bo można mieć coś wspólnego i robić coś razem a wierzący w Chrystusa sporo mają wspólnego, i sporo mogą zrobić razem.
Jest też słowo "ciało" w znaczeniu "Ciało Chrystusa" ale nie chodzi tu o konsekrowany chleb, tylko ogół wszystkich wierzących, którzy Duch Świętym zapieczętowani więc są oznaczeni jako własnością Boga. To ciało działa tak, bo jego głową jest Chrystus - jest więc kompletne, działające, funkcjonujące.
A skoro słowo kościół w znaczeniu "organizacja", "hierarchia", "budynek" w Piśmie Świętym nie występuje, to nie musimy go używać do opisywania naszej rzeczywistości. Co więcej - używanie go rodzi nieporozumienia i błędy, co odczułem dziś usłyszawszy zdanie. że "przedsiębiorcy powinni wspierać kościoły".