14 marca 2023 (wtorek), 14:43:43

Myśl o myśli Hegla

W Rzeczpospolitej wyczytałem, że "Wielki niemiecki filozof i twórca nowoczesnego systemu idealistycznego Georg Wilhelm Friedrich Hegel głosił, że poprzez działania wielkich „światowo-historycznych" indywidualności realizuje się wola Opatrzności i ujawnia „wola ducha świata

Widać z tego, że świat duchowy też jest poznawalny, a bez uznania SuperDucha (Boga, stworzyciela nieba i ziemi) można o tym świecie duchowym dużo wiedzieć, ale nie rozpoznać w nim Dobra.

Przypomnę więc: Dobro to stan rzeczy, w którym Stwórca chce aby się one znajdowały. Jeżeli jednak człowiek nie rozpozna Stwórcy, i nie odda mu czci jako Stwórcy to zgłupieje, bezrozumne stanie się jego serce i będzie czynił to co mu zmysły będą podpowiadać. (Rz 1:18nn)


Kategorie: _blog, polityka, filozofia


Słowa kluczowe: hegel, duch narodu


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.