3 maja 2023 (środa), 20:03:03

Przyjemność, szczęście , radość - szybka notatka z Bielska

Z Piotrem G. trafiliśmy to fajnej knajpki, w której można sobie puszczać z gramofonu stare płyty, również Floydów. Inna epoka. Pijemy herbatę i czekoladka le w wyniku dyskusji pojawiła się potrzeba zapisana relacji pomiędzy przyjemnością, szczęściem i radością.

Kiedyś już to próbowałem napisać ale nie potrafię znaleźć tej notki, więc robię nową.

Tabelka: 

czym człowiek to odbiera

Słowo Czym człowiek  to odbiera Uwagi do przemyślenia 
Przyjemność Ciało
  • Przyjemność odbierane ciałem - ciepło, sytość, przyjemne zmęczenie spowodowane wydzieleniem się endorfin
  • Przyjemność odczuwana jest tu i teraz. Nie można czuć przyjemność ze zjedzenia czekoladki wczoraj (choć można o tym pamiętać), trudno mieć przyjemność z zaplanowanych planów, choć przyjemne wspomnienia i nadzieje też są przyjemne.
Szczęście Dusza
  • szczęście zasadniczo jest odczuwane gdy osiągnie się cel, a więc wcześniej należy ten cel określić, więc potrzebny jest umysł, który to zaplanuje.
  • szczęściem jest dążenie do celu, gdy tylko się wykonuje zaplanowany plan przesuwając się w kierunku celu.
  • Wymaga określenia celi, zaplanowania, realizacja jest wieloetapowa, rozumowego zbadania osiągnięcia celi
Radość Ducha
  • aby to przeanalizować potrzebny jest teistyczna wizja świata, bez metafizyki nie da rady bo dobrze jest wyjść z siebie i próbować uzgodnić coś ze Stwórcą. Sorry, ale materialiści wysiadają, choć coś o radości też mogą wiedzieć.
  • Zdanie dla materialistów - gdy ja piszę o radości piszę o czymś trwałym, wieczny bo co to za radość, która się kończy, co to za życie które umiera. Jak widać, nie wierzę, że "śmierć jest elementem życia" bo nie jest. Bóg nie stworzył śmierci, a to co widzimy jest tylko konsekwencją naszego grzechu.
  • Jak realizuje się plan Boga, który może wymagać zmiany moich planów (odbiera mi moje szczęście), może wymagać poświęcenia ciała (może pojawić się ból i cierpienie) to może pojawić się radość.

Kategorie: _blog, psychologia


Słowa kluczowe: szczęście, radość, przyjemność, duch-dusza-ciało


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.