19 maja 2023 (piątek), 21:36:36

O trzech rodzajach istot, oraz troistości człowieka

Wydyskutowałem z czatem sztucznej inteligencji OpenGPT takie coś:

Arystoteles (384–322 p.n.e.), a może św. Tomasz z Akwinu (1225-1274) przedstawił teorię duszy, w której wyróżniał trzy rodzaje duszy:
  • duszę wegetatywną,
  • duszę zmysłową,
  • duszę racjonalną.

Dusza wegetatywna występuje w roślinach i odpowiada za ich podstawowe funkcje życiowe, takie jak odżywianie, wzrost i rozmnażanie.

Dusza zmysłowa występuje u zwierząt i pozwala im odbierać wrażenia ze świata zewnętrznego i reagować na nie poprzez zmysły.

Natomiast dusza racjonalna występuje tylko u ludzi i jest odpowiedzialna za zdolność myślenia, rozumowania, refleksji a zapewne tez samoświadomość.

Miło się tą maszynkę używa, ale wiem, że buja, zmuśla, konfabuluje, czyli kłamie! co w dialogu o Kancie, Tomaszu, Arystolesie ale i Froudzie wyszło.


Do przemyślenia: Problem pół amorficznych. FIzyka i mechanika kwantowa w natarciu!
 

Czy rzeczywistośc to jedynie materia? Dla naukowców tak, bo to ich dogmat i od czasów oświecenia nie wolno im poza niego wyjść. A takie podejście, które dominujue od 200 lat na zachodzie właśnie się kończy, ale nie wiemy jeszcze co przyjdzie w zamian? Czy wrócimy do teizmu tak ładnie opisanego przez św. Tomasza, czy też do pogaństwa, do świata, w którym obecne są duchy, jest duchowośc ale nikt nie zajmuje się tym duchem, który na "początku stworzył nieba i zmiemię", tym, którego arystoteles nazwa "nieruchomym poruszycielem” a święty Tomasz uważał za "pierwszą, i ostateczna przyczynę wszystkiego". 

Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: trójjedyność, duch-dusza-ciało, istota wegetatywna, istota zmysłowa, istota racjinalna


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.