20 lipca 2023 (czwartek), 10:14:14

Czy państwo może gwarantować prawo do ignorowania państwa?

Po posłuchaniu Martina na Kontestacji, i prof. Zybertowicza wrzucam takie przemyślenia na Fejsa:

Myśli wychodzące z definicji pojęć:

#1. Państwo to sposób zorganizowania wspólnego życia ludzi mieszkających na jakimś terenie.

#2. Państwo, czyli ten sposób może być narzucony przez kogoś z zewnątrz (bo obok jest imperium) ale może też powstać w wyniku ustaleń tych ludzi (wtedy to są obywatele a to co tworzą to republika).

#3. Tak czy inaczej ignorowanie państwa zawsze będzie temu państwu wrogie. Dlaczego? Bo żyje na terenie państwa a innorujesz jego instytucje, organy i zasady.

#4. Czy więc wolno się to ignorować? Tak tylko dobrze mieć świadomość że państwo na taką ignorancję się wkurzy i pewnie zareaguje co może być nieprzyjemne.

#5. Czy państwo może dać ludziom żyjącym na terenie państwa prawo do ignorowania państwa? W myśl powyższych definicji nie, bo jest to dla państwa samoniszczące.


Kategorie: _blog, polityka


Słowa kluczowe: państwo, polityka, republika, imperializm


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.