10 września 2023 (niedziela), 08:17:17

Kult (zabawa w słowa)

Wysłuchałem sobie wywiadu z pewnym ojcem dominikaninem i wynotowałem, że:

Definicja:
Kult to połączenie przekonań i obrzędów.

Bardzo mi się ta definicja podoba. Teraz już wiem czego nie lubię: nie lubię kultów. Mam przekonania ale nie chcę ich łączyć z obrzędami. Co to obrzędy? Sprawdzam w Wikipedii: 

Definicja z Wiki:
Obrzęd – zespół zakorzenionych w tradycji, najczęściej określonych przepisami, czynności i praktyk o znaczeniu symbolicznym, towarzyszących jakiejś uroczystości o charakterze związanym z charakterem społeczności.

 Uwagi:

  • Przy okazji liturgia też będę wynotowana z Wikipedii:
    Definicja z Wiki:
    Liturgia (gr. λειτουργια – działanie na rzecz ludu, leitos od laos – lud i ergon – praca) – w starożytnej Grecji działania konkretnej osoby lub społeczności na rzecz obywateli, obecnie – publiczna forma kultu religijnego, dotycząca całokształtu zrytualizowanych, zbiorowych i ściśle określonych czynności sakralnych, ustalonych przez kapłanów danej religii.
  • Lubię chodzić na koncerty zespołu Kult - najbliższy ma być w Spodku 4 listopada.

Kategorie: _blog, fiki, zabawa w słowa


Słowa kluczowe: kult, liturgia, obrzęd, sakrament


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.