30 stycznia 2024 (wtorek), 20:28:28

Legalne nie znaczy prawowite

W nocy powstała szybka notatka, bo słuchałem G.Brauna i nad tym zamyśliłem się. Czym się różni legalność od prawowitości?

Różni się! Dlaczego? Braun to rozróżnia ale czy da się to rozróżnić? Otóż do rana pomyślałem i wiem, że się da.

Legalność - zgodność z obowiązujących systemem prawnym.

Prawość - zgodność z prawością, której nie jestem wstanie utożsamić z obowiązującym systemem prawnym a raczej z jakimś "porządkiem rzeczy".

Dlaczego? Otóż dawniej (od starożytności) mędrcy, królowie, naukowcy, w szczególności prawnicy badali porządek i próbowali zapisywać prawa jako efekt swoich badań. Stąd też mamy na przykład w prawie przepisy o kazirodztwie, które pojawia się tam zarówno od strony badań, jak i od strony praw z objawienia Bożego.

Ale dziś jest inaczej. Rewolucjoniści (zwłaszcza marksiści), ewolucjoniści i postępowcy piszą prawo, które nie jest powiązane z odkrywaniem rzeczywistości tylko z zamysłem jej zmiany. Piszą prawo i przekonani są, że rzeczywistość dopasuje się, że samochody elektryczne nie będą emitować CO0, i że uratują planetę.

Ale teraz to mi brakuje czasu aby tą myśl o tym, że legalne to nie znaczy prawe rozwijać, więc pójdę sobie od tego kompa i może potem coś napiszę.


Kategorie: _blog, prawo, dobro


Słowa kluczowe: legalność, prawowitość


Komentarze: (1)

Krzysiek Ś., January 31, 2024 08:47 Skomentuj komentarz


Dorzucę jeszcze dwa słowa: sprawiedliwość i uczciwość. To będzie, wydaje mi się, bardziej tyczyło się zawierania umów niż pisania prawa, ale ten "porządek rzeczy" o którym piszesz będzie potrzeby do rozróżnienia tych dwóch terminów.

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.