31 maja 2013 (piątek), 17:43:43

iPad jako domowe centrum rozrywki

Nowa wersja GoogPlayera potrafi już wyrzucać obraz z dźwiękiem poprzez system AirPlaya do urządzenia AppleTV, a więc na wpięty do niego porządny telewizor. Osobiście rozwiązuje to problem odtwarzania filmów z domowych zasobów na domowym telewizorze, choć jeszcze nie z pełną jakością 1080p50 ale już w sposób wygodny, pewny, powtarzalny.

Przetestowałem to przed chwilą na moim iPadzie-3 z iOS 5.1.1 i AppleTV-3 wpiętym do telewizora w sali konferencyjnej. Przypuszczam, że na iOS 6 będzie to działać lepiej. Mogę więc przetestować sobie to też w domu.

Każdemu kto ma iPada polecam podejść do jakiejś sieci z AppleTV, może być w najbliższym iSocie, a po zalogowaniu się w sieci przyłączenie się do AppleTV... Jak? Dwa razy klick guzikiem, przesuwamy listę aktywnych aplikacji w prawo, i na pasku, obok jasności i głośności pojawia się symbol AirPlaya, gdzie możemy sobie wybrać Apple TV które w sieci są.

I jeszcze coś - AppleTV warto się pobawić. Pilot do AppleTV... taki mały, srebrny.... można się pobawić, zalogować do swoich zdjęć (jeżeli ktoś je ma w chmurze), można sprawdzić swoje konto na YouTubie pod tym urządzeniem, można pomacać, kupować filmów nie warto, ale zobaczyć jakieś demo w HD chyba tak. Nie zapomnijcie potem wyzerować ustawienia! I od razy wyłazi potężna wada - z pilota nie da się regulować głośnością bo tak sobie to goście z Apple wymyślili. Świry?

Łojejku, jaki bełkot mi wyszedł. I dlatego spieszę wyjaśnić.

Wyjaśnienia pojęć:

  • AirPlay - system udostępniania dźwięku, zdjęć, pulpitu ale też obrazów poprzez łącze Bluetooth lub WiFi do innych urządzeń. Ja używam w domu głośników Bluetooth'owywch (kuchnia, taras i ogród, łazienka) ale poprzez WiFi mogę też to wrzucać na urządzenie AppleTV spięte z telewizorem. System ten jest zarówno na iOSy (czyli iPady i iPhony) jak i na MacOS'a, którego mam na laptopie ale komputerów Maca to ja nie polecam. Chyba (nie jestem tego pewien) można zainstalować drivery AirPlaya na Windows, a może nie? Gdyby się dało moglibyśmy się pozbyć grubych kabli telewizyjnych w sali konferencyjnej.
  • AppleTV - mała przystawka do telewizora umożliwiająca wiele, w naszym przypadku odbiornik obrazu systemu AirPlay. Wersja 2 urządzenia dała się shackować aby zainstalować na niej np. XBMC. Wersja 3, będąca w sprzedaży jest lepsza, bo ma wyjście HDMI, więc jest w pełni HD.... ale póki co nie da się shackować i jest bardzi ApplowskoZamknięta. Koszt poniżej 500zł brutto.
  • XBMC - kawał porządnego softu do domowego centrum rozrywki. Stawia się to na komputerze wpiętym do telewizora a może odtwarzać filmy, zdjęcia, muzykę, radia internetowe, strumienie telewizyjne z sieci na wszystkie sposoby, telewizję z karty telewizyjnej wpiętej jakoś, multicasty..... wszystko, bo IPLA i TVN Player też już na to jest o YouTubie nie wspominając. Instaluje się to na małych PeCecikach (np. Zotack) albo na RasberyPI (jeszcze jest lekko niedopracowane). Można instalować jako natywny system, można pod Linuxem, można pod Windows, można pod MacOSem a więc na wszystkim. Początkowo pisane było to pod xBox'a i to starego xBox'a, stąd nazwa XBMC się rozwija jako xBox-Media-Center i rzeczywiście tym jest. Napisałem, że kawał porządnego softu? Tak - naprawdę warto to w domu mieć.
  • Klonowanie - tryb pracy AirPlay, w którym na iPadzie jest to samo co na AppleTV. W tym trybie obraz telewizyjny nie ma pełnej rozdzielczości HD, bo procek nie wyrabia aby renderować i to i to. Jak się wyłączy klonowanie do GoodPlayer odtwarza materiał z pełną jakością, może nawet HD o ile WiFi wyrabia a w biurze nam prawie wyrabia.
  • GoodPlayer - chyba najlepszy program na iOS do odtwarzania filmów na iPada i iPhona, świetnie się sprawdza w pociągu i samochodzie, bo można wcześniej zrobić download domowych zasobów po Sumbie (SMB) ale też po http, FTP, WebDev, NFS i co tam jeszcze jest. Oczywiście można też oglądać wszystko bez downloadu - np. ja w domu oglądam strumienie JAMBOXa, a więc iPad staje się w pełni kolejnym telewizorem z wszystkimi kanałami, a nie tylko tym co daje nam Netwizor. Dużą wadą GoodPlayera jest nie do końca intuicyjny interfejs, ale można to jakoś opanować.
  • eXPlayer HD - inny, równie dobry odtwarzacz filmów, też ma download, ale ma też nieco wad - np. taka, że nie jest rozwijany. Zalety - lepszy, bardziej czytelny interfejs.
  • DLNA - rodzina protokołów do stremowania muzyki, filmów i zdjęć, co więcej do sterowania urządzeniami, które ogólnie dzieli się na dawców (serwery plików, komputery, systemy pamięci, systemy w chmurze i w sieci), wyświetlacze (telewizory, monitory, komputery, iPady, ale też głośniki i różne urządzenia do telewizorów wpinane) i sterowniki (piloty, urządzenia leżące na stole co mają Blutooth, Wifi, ale też iPady, smartfony itp)

Wymagania odnośnie sieci domowej:

  • Dobre WiFi, do komunikacji z iPadem - ale porządne AccesPointy z routerami kosztują już koło 100zł więc nie jest to problem. Ja polecam TP-1043ND w który sam w sobie jest dobry, ale może być lepszy bo łatwo instaluje się system OpenWRT.
  • AppleTV wpięty do telewizora poprzez HDMI a do sieci domowej to lepiej kablem niż przez WiFi.
  • Jakiś domowy serwer Sumba (SMB) - może być po prostu PC z Windows, nawet wpięty po WiFi laptop.
  • Dobry domowy serwer -  absolutnie najlepsze są serwery Synology, a wszystkie inne czyli dLinki, ZyXELe, QNAPy i Netgary powinny się schować ze wstydu. Najprostszy, dwudyskowy Synology do domu kosztuje koło 700zł bruttu a dyski 3TB drogie już nie są, choć można zacząć od 1TB i też będzie dobrze. Ja używam w domu DC-213+ a w biurze jako backup trzymam ślicznego, malutkiego DS-411slim. Synology oprócz SMB i DLNA ma naprawdę wiele, zwłaszcza dla użytkowników iPadów i iPhonów: zdalne zdjęcia, muzyka, system domowego monitoringu, terminacja VPN, backupy laptopów i komputerów... fullwypas a do tego raczej działa, co w naszych czasach nie jest zbyt częste.

Kategorie: informatyka, _blog


Słowa kluczowe: ipad, iphone, apple tv, xbmc, dlna


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.