Notki z roku 2009 i miesiaca numer 9


Rozmowy z katem

Ania przyniosła mi z biblioteki to sobie czytam:

Rozmowy z katem

Kazimierz Moczarski

Wydawnictwo: Znak, Styczeń 2009
ISBN: 978-83-240-1104-9
Liczba stron: 376
Wymiary: 150 x 220 mm
Cena: z biblioteki publicznej więc tanio.

#1. Fajnie, że w tym wydanie jest takie bogate w komentarz historyczny zawarty w wiele przypisów. Wstęp Normana Davisa też ciekawy.

#2. Cytat z Jürgena Stroopa:

"Wojna jest selekcyjnym zabiegiem biologicznym i psychologicznym koniecznym dla każdego narodu. Tylko ludzie o duszy rycerza mogą dostąpić przywileju odczucia i zrozumienia tej wyższej kategorii przeżyć, jaką jest wojna".
Taka obserwacja: ludzie nie uznający Boga jako Stwórcy (czyli stawiających siebie w miejsce Boga) mogą tak bezproblemowo myśleć o wojnie, przemocy a przede wszystkim pozbawianiu innych ludzi życia. Tylko im tak łatwo wychodzi sprowadzenie życia (zapewne cudzego) do biologii. Boję się, że ewolucjonizm, tak niezbędny u podstaw faszyzmu i komunizmu, a teraz tak popularny niedługo znowu objawi się jakimś ludobójstwem. Ewolucjonizm jest groźny nie dlatego, że bada, stawia pytania, szuka - jest groźny dlatego, że nie dopuszcza myślenia bazującego na tym, że jest Ktoś, kto na tym świecie jest ważniejszy niż człowiek i ludzie.

#3. Daje do myślenia. Na dziś ciekawe dla mnie jest przemyślenie ma temat tego, jak w słabym państwie jakim była Republika Weimarska szybko i łatwo rozwijał się ideologiczny ruch faszystów, i jak szybko łamiąc zasady demokracji doszedł do władzy tą demokrację całkowicie niszcząc. Myślę o tym, bo czytam pierwsze rozdziały, ale już widzę, że dalej też będzie do myślenia, bo ciekawe jest spojrzenie np. na Powstanie w Getcie z innej strony niż ta, znana z opowiadań Marka Edelmana i innych ŻOBowców.

#4. Czytam dalej ...

#5. ... i kończę.


I jeszcze potrzebna w trakcie czytania tej książki definicja państwa:

Państwo - zorganizowana na danym terenie struktura społeczna, do której przynależność jest obligatoryjna z same racji przebywania na tym terenie.


Kategorie: to czytam, _blog


Słowa kluczowe: Rozmowy z katem, Kazimierz Moczarski, Jürgen Stroop, Marek Edelman, ŻOB, Powstanie w Getcie


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
7 września 2009 (poniedziałek), 21:06:06

Spoty anty PO - cuda się skończyły

Kto od miecza wojuje od miecza ginie. Tak wiele pojawiało się przed wyborami spotów antyPiSowskich - teraz mamy piękną serie pt. "Cuda się skończyły". Brakuje mi najnowszego o rodzinnej wycieczcie ministra Grasia.


Kategorie: obserwator, polityka, _blog


Słowa kluczowe: spot, po, pis


Komentarze: (1)

JURCYS56, February 27, 2011 09:51 Skomentuj komentarz


FAJOWA STRONKA PRZYŁĄCZAM SIĘ RĘKOMA I NOGAMI DO TEJ STRONY -- POZDRAWIAM !!!!!!!!
Skomentuj notkę
11 września 2009 (piątek), 10:49:49

PLNOG jesień '2009

#1. Około 1,9 mld ludzi używa internetu. To jakieś 25% populacji. A więc coś na świecie w ciągu tych ostatnich 15 lat (uważa, że 1995 rok był pewną granicą) się radykalnie zmieniło.

#2. TP S.A. w swojej usłudze neostrada wycina port 25. Dobrze? Źle? Na pewno będzie mniej spamu ale jednak jest to cenzura, ingerencja w wolność słowa, bitów i bajtów. Oczywiście jest to ingerencja w wolność, o której Chińczycy ze swoją cenzurą serwisów WWW mogą tylko pomarzyć.

#3. Fajnie jest być w awangardzie. Używam sieć telekomunikacyjnych gdzieś od 1989 roku, internetu od 1993 - fajnie jest być w awangardzie o ile przyjmie się, że postęp i rozwój to coś dobrego. Ale co jeżeli okaże się, że ten cały internet to wielkie diabelstwo i wszelkie zło? A może postęp i rozwój (o ile coś takiego jest) nie podlega klasyfikacją moralnym a etyką można badać tylko osobiste decyzje i działania?

#4. IPv6 nadchodzi!


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: ip, internet


Komentarze: (1)

klaus, September 12, 2009 08:06 Skomentuj komentarz


Uważam, że to dobrze że TPSA wycina ten port. Trzeba podkreślić kilka istotnych faktów.
1. Łącza zapycha spam, który jest w większości przypadków generowany przez "nieświadomych" użytkowników. Cierpią na tym wszyscy klienci TPSA
2. "Nieświadomych" użytkowników jest zdecydowana większość, jak podają przedstawiciele TPSA i trudno się nie zgodzić. Wszyscy, obecni na konferencji doskonalę radzą sobie z technologią i na pewno nie należą do grupy "nieświadomych" ale niestety jesteśmy w mniejszości, jeżeli chodzi o klientów TPSA, co pokazało pytanie do sali o to kto z nas korzysta z neostrady.
3. I tu dochodzimy do samej usługi - z założenia neostrada jest usługą masową i tanią ukierunkowaną dla jak najszerszej rzeszy odbiorców. Oznacza to, że odbiorcami są zwykli ludzie, a ekspertów, którzy rozumieją jak to działa jest niewielka garstka.
4. Profil z blokowaniem portu 25 można wyłączyć w dosyć prosty sposób i można zrobić to świadomie. Nikt tego nie zabrania.

Wydaje mi się, ze to rozwiązanie jest całkiem sensowne. Być może po jakimś czasie okaże się, że ktoś potrafi je obchodzić ale tak się dzieje z większością zabezpieczeń i tutaj może pomóc tylko podnoszenie świadomości użytkowników.

Najgorsze, że "nieświadomi" użytkownicy w ogromnej większości przypadków w sposób "nieświadomy" generują niechciany ruch, który szkodzi wszystkim.

Mało tego, my jako świadomi użytkownicy sami nic z tym nie możemy zrobić, oprócz "doglądania" komputerów naszych nieświadomych znajomych. Ale to i tak jest walka z wiatrakami.

Czy zatem sprzedaż usługi skonfigurowanej w taki sposób, powinna być napiętnowana?
Klaus
Skomentuj notkę
17 września 2009 (czwartek), 09:26:26

IBC '2009

(1) Wygodnym samochodem da się wygodnie (z przerwami) przejechać 1400km w 14 godzin. Ale muszą być po drodze autostrady - na tej trasie są.

(2) Na IBC troszkę widać kryzys. Sony się nie wystawiało, pomiędzy stoiskami nieco więcej miejsca wolnego, krzesełek, ławeczek, wiele stoisk wiele większych niż rok temu, tak jakby organizatorzy dodali każdemu +25% za symboliczną kwotę.

(3) Ludzi też jakby mniej.

(4) A telewizja? No cóż - najlepiej jakby była w HD, mobilna i trójwymiarowa jednocześnie. Właśnie trójwymiarowość była bardzo widoczna, głównie rozwiązania z pasywnymi okularami i lekko przerobionym telewizorem. Może być tak, że za 3 lata będzie się to sprzedawać.

(5) Trasa wg Google:
- na zachód
- na wschód

(6) Amsterdam to dziwne miasto - ale da się po nim jeździć samochodem.


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: amsterdam, ibc


Komentarze: (1)

anonim, September 17, 2009 12:58 Skomentuj komentarz


250 EUR w bankomacie, wg Citi to 1087,55 czyli kurs 4,3502

15,00 EUR na karcie VISA to 64,40zł czyli kurs 4,29333

Kurs wg gazeta.pl to 4,11
Skomentuj notkę
21 września 2009 (poniedziałek), 11:15:15

Dwie kultury IT w TV

Od pewnego czasu obserwuję zderzenie dwóch kultur informatycznych programujących urządzenia telewizyjne. Trudno mi to jeszcze uchwycić ale może uda się wyłapać kilka przeciwności.

Ta tabela będzie jeszcze długo otwarta:

Opisywane zagadnienieKultura pierwszaKultura druga
największy problem informatyczny. przetwarzanie sygnałów w czasie rzeczywistym. programowanie usług w architekturze klient-serwer.
myślenie o kodekach H.264/AVC, MPEG-2, DD divix i xvid, mp3
języki programowania C, C+, czasem asembler jak potrzeba, czasem mikrokod java, php, flash, C#, C++, C
usługa, którą można się szczycić EPG, VOD Media Center, serwisy flashowe
myślenie o ramkowaniu i multipleksacji PID, SID, PMT, PAT, Transport Stream AVI, MOV a tak w ogóle to po co multipleksować!
środowisko programistyczne MHP, czasem Linux ale bez zrozumienia. Linux, Windows albo lepiej Windows Media Center. W najgorszym przypadku Web browser z Javą
synonimy transmisji sygnał, TS, QAM, DVB-C, DVB-T, DVB-S, broadcast (rozumiany jako nadawanie) łącze, sieć, HTTP, RSTP, IP over 802, multicast
fizyczny drucik lokalny BNC a na nim SDI Cat 5, 5e lub 6 a na nim 1000Base-TX zgodny z IEEE-802
fizyczny drucik daleki satelita, no chyba, że światłowód wszystko po IP, czasem z MPLS ale po co
synonim doskonałej łączności 3Gb/s 1GE, 10GE, czasem lambda 10GE
co robić jak jakiejś danej brakuje? poczekać aż zostanie dosłana, pracować na poprzednich danych zapytać serwera o brakujące dane
jak się wymyśli fajny kawałek kodu to należy ... utajnić, zaprzysiąc pracowników, opatentować zrobić z tego open source
standaryzacja IEC, MPEG RFC
impreza branżowa IBC Cebit

Kategorie: zawodowe, iptv, telewizja, _blog


Słowa kluczowe: iptv, mpeg, ts, mhp, dvb


Komentarze: (5)

anonim, September 21, 2009 11:49 Skomentuj komentarz


- kreacja
- zarządzanie
- dostarczanie

mauser, September 24, 2009 19:08 Skomentuj komentarz


rewelacyjne zestawienie!
wydaje mi się, że uchwyciłeś sedno w tej prostej tabelce
teraz wystarczy zadać sobie pytanie:
która z tych kultur jest ta "wysoka", a która ta "niska"?
a jak już padnie odpowiedź - zastanowić się, czy jak zwykle, zgodnie z regułami homogenizacji, w konfrontacji tych kultur przetrwa ta "niska" kosztem "wysokiej"?

w34, September 24, 2009 20:25 Skomentuj komentarz


Ja jestem zwolennikiem teorii Malinowskiego, że nie ma kultur wyższych i niższych (patrz: notka o kulturach) a więc masz rację - będzie się stykać, mieszać, łączyć, przenikać, pożerać, zmieniać, rodzić i umierać ale wartościować na niższą i wyższą (w domyśle lepszą i gorszą) to raczej nie potrafię. Od wartościowania to jest Pan Bóg a nie człowiek.

On ocenia sprowadzając nasze wielowymiarowe życie, również w sferze wielowymiarowych kultur programistycznych (o wyższości PHP na Perlem i Windowsów na Linuxem) do jednego wektora dobra i zła, posłuszeństwa i buntu przeciwko niemu. Nie mnie oceniać...

joozek, September 26, 2009 20:47 Skomentuj komentarz


Ja tam nie mam takich obserwacji... ale może za mało obserwuje?

lukpiot, November 28, 2010 02:38 Skomentuj komentarz


genialne! wpasowuję się dokładnie w jedną z tych kultur. Tyle, że to niekoniecznie o IT w TV, a o IT w (tele)komunikacji,
Skomentuj notkę
21 września 2009 (poniedziałek), 17:24:24

do myślenia

Dziś, aby mieć zachętę do spojrzenia na świat z innej perspektywy potrzebne mi jest:
- nieco samotności (zawsze jest samotność, ale teraz jest szczególna bo A. pojechała sobie daleko);
- połażenie nieco po świecie (wczoraj) i nieco wiadomości (dzisiaj) o tym co wyrabiają politycy z zarządem TVP (Fartał się broni platformą Tuska ale też platformą satelitarną);
- druga partita na skrzypce solo Bacha (jak to pisał jego żony też nie było);
- gołąb, który w swoim szaleństwie (lub ślepocie) z całą siłą uderza w moje okno.

Modlitwa #1

Panie Boże - fajnie, że to przerażające mnie pielgrzymowanie się skończy. Ale póki co...

Słowo u Izajasza:

Czemu płacicie pieniędzmi za to, co nie jest chlebem?!
Czemu dajecie ciężko zdobyty zarobek za to, co nie syci?
Słuchajcie mnie uważnie, a będzie jedli dobre rzeczy, a tłustym pokarmem pokrzepi się wasza dusza!

Wszyscy, którzy macie pragnienie, pójdźcie do wód, a którzy nie macie pieniędzy, pójdźcie, kupujcie i jedzcie!
Pójdźcie, kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia wino i mleko!

Modlitwa #2

Panie Boże - ... [kontemplacja]


Kategorie: osobiste, _blog


Słowa kluczowe:


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
21 września 2009 (poniedziałek), 20:10:10

Warszawska Jesień '2009

A więc Warszawska Jesień jest. Jest jak co roku. Szkoda, że w zamian za idiotyczny Festiwal Beethovenowski pani Pendereckiej nie przenieśli tego festiwalu do Krakowa. Mimo permanentnych remontów na A4 pewnie bym się dziś przejechał a tak pozostaje mi tylko transmisja w radio (PR2), bo nawet TVP Kultura nie jest na tyle odważna aby to puścić.

A ładnie grają - tak ładnie, że przypomina mi się kawał o Warszawskiej Jesieni pt. "czy jest na sali lekarz".

No trudno - może sobie kiedyś pojadę na Prompsy.

A co dziś szło? Ano coś takiego:
- Krzysztof Wołek - Elements - bardzo dobre, powiedziałbym "mocne", takie rzeczy to lubię;
- Per Nørgård Momentum - Koncert wiolonczelowy nr 2 - słabe;
- James Tenney - Form 1. - In memoriam Edgard Varèse - ciężkie w słuchaniu, nie podoba mi się;
- Sampo Haapamäki - Velinikka - Koncert na ćwierćtonowy akordeon - trudne w słuchaniu, ale ciekawe bo kto powiedział, że oktawa się musi dzielić na 12 a nie na 48 dwięków.


Kategorie: muzyka współczesna, _blog


Słowa kluczowe: warszawska jesień


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
22 września 2009 (wtorek), 22:04:04

Warszawska Jesień '2009 (#2)

Co dziś grają doktorku?

Karlheinz Stockhausen - GLANZ - ciekawe, ale słabo słucham bo gadam z Izą i Adamem a gadają słucha się ciężko.

Karlheinz Stockhausen - ORCHESTER-FINALISTEN - tego słucham w samochodzie i bawi mnie ta zabawa dźwiękiem. Dosłuchuję w domu i przypominam sobie, że to jedna z części większego cyklu dzieł orkiestrowych Stockhausena.


Kategorie: muzyka współczesna, _blog


Słowa kluczowe: warszawska jesień


Komentarze: (1)

anonim, November 15, 2009 12:40 Skomentuj komentarz


Do kupienia:

- 41 potencjometrów Pana Jana
- Kwadrofonik, Folklove, Polskie Radio, 2008, nr. kat. PRCD 1071
- Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, Eugeniusz Rudnik
- Nowa Ex-Tradycja, Żywiołak
Skomentuj notkę
23 września 2009 (środa), 20:48:48

Czemu ...

Czemu

             cieniu odjeżdżasz,

      ręce złamawszy

    na pancerz, ...


Kategorie: poezja, _blog


Słowa kluczowe: norwid


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
24 września 2009 (czwartek), 21:29:29

Warszawska Jesień '2009 (#3)

W młodości nie uwierzyłbym, że kiedyś słuchał transmisji z koncertów z Warszawskiej Jesieni, że będę spieszył się do domu aby zdążyć na transmisje, że słuchanie Stockhausena albo Xenakisa będzie mi sprawiało radość. No cóż - człowiek się zmienia.

A co my tu dziś mamy?

  • Filip Matuszewski - ZuM - nie słuchałem, nie wiem.
  • André Werner - Augen-Blicke - ciężkie, oj ciężkie. I do tego ten ciężki niemiecki. Oj, nie. Po co takie paskudztwa tworzyć.
  • Karol Nepelski - PRIMORDIUM: Naturalia - beeee. Jakoś mnie nie przekonuje. Chociaż...
  • Iannis Xenakis - Thalleïn - ładne, takie kawałki to lubię.

Kategorie: muzyka współczesna, _blog


Słowa kluczowe: warszawska jesień


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.