Notki z roku 2020 i miesiaca numer 10


1 października 2020 (czwartek), 12:07:07

Zaduma nad przemijającym czasem

Przed chwilą przygotowałem pewną umowę cywilną (będzie od tego podatek PCC), z w której umawiam się z kimś na to, co ma się wydarzyć 1 września 2037 roku, czyli za 16 lat i jeszcze troszkę.

Umowa jak umowa, ale ta daleka data daje mi do myślenia. Niewykluczone, że 1 września 2037 roku będę coś robił, ale czy będę robił to na co się dziś umawiam?

Zaciekawiło mnie też to co robiłem 16 lat i 11 miesięcy temu, czyli 1 września 2004 roku? To prawie łatwo sprawdzić, wystarczy, że spojrzę do swojego bloga, który pełni też rolę moje pamiętnika. O - jest notka! Spoglądam i nawet wiem, o co się wtedy modliłem, o co prosiłem Boga. Fajnie - 17 lat.

No i czytałem wtedy książkę Imre Kertesza, który napisał takie coś:
"Nie rozumieć świata tylko dlatego, że jest niezrozumiały - to dyletantyzm. Świata nie rozumiemy dlatego, że jego zrozumienie nie jest naszym zadaniem na ziemi"
Imre Kertesz, "Ja, inny. Kronika przemiany." Wydawnictwo W.A.B. Warszawa 2004


A dziś? Dziś modle się tak:

Panie Boże - dziękuję Ci za czas, ale też dziękuję, że czas naszego życia na tej skażonej (również przeze mnie) grzechem ziemi jest skończony, że nie musimy tu żyć wiecznie. Już cieszę się, że życie wieczne będzie w innych, lepszych warunkach, bo będzie ono przebiegać jak chciałeś czyli z Tobą.
A póki co to projektuję umowę na 17 lat i boję się umierania, które może boleć a wiesz, że bólu się boję. Ale dziś jeszcze żyję, więc biegnę wykorzystać ten czas, który mam dziś. Chcę wykorzystać go dla Ciebie.
Amen

 


Kategorie: _blog, osobiste


Słowa kluczowe: o czasie, czas, osobiste


Komentarze: (3)

brava15, October 2, 2020 19:42 Skomentuj komentarz


nie wiem co będzie za 16 lat ale wiem na pewno że będzie zupełnie inaczej niż to co sobie dziś mogę wyobrazić

wojtek, February 1, 2021 18:30 Skomentuj komentarz


Mija 16 lat a ja dalej nie wiem jak się odnieść do tego zdania, choć coraz bardziej uważam je za prawdziwe. Jakie jest więc moje zadanie? Po co więc jestem na tej ziemi? Aby ją zapełniać, zaludniać i kierować (panować) nad stworzeniem. Tak to określił Pan Bóg i tego się mam trzymać.

wojtek, February 2, 2021 15:32 Skomentuj komentarz


Nie rozumiesz świata? A może nie jesteś na na świecie po to aby go zrozumieć? Masz nim zarządzać, masz zdobywać, masz go zaludnić. Może możesz w posłuszeństwie Bogu Bogu Jedynemu zostawić zrozumienie - wszak to On stworzył i niebo i ziemie i On to rozumie.

Skomentuj notkę
1 października 2020 (czwartek), 19:31:31

Procesy przetwarzania informacji u człowieka

Uwaga: lepsza notka o tym jest tu: Model informacyjny człowieka


Ale mi się dziś obrazek wyjął z zeszytu i włożył do PowerPointa. I co ja mam z nim zrobić? Nie wiem, więc wrzucę go tu i niech sobie wisi. Może kiedyś się przyda. Inspiracją jest bardzo, ale to bardzo stara książka pt. "Procesy przetwarzania informacji u człowieka", ale może coś źle pamiętam, może to była inna książka.

I jeszcze technika - nie chce mi się tworzyć plików graficznych, więc wkładam obrazki w bazę. Ciekawe co to będzie.

Jesienią 2020 obrazki są w pliku 2020 obrazki do WikiSłow-10.pptx

 

Ale mam też wersję materialistyczną tego obrazka, coś dla studentek medycyny z Poznania, o których ostatnio jest głośno, albo specjalistów od świeckiej psychologii (czy psychologia to nauka o psach?)


Kategorie: _blog, teologia / antropologia


Słowa kluczowe: antropologia, duch, dusza, duch-dusza-ciało


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
9 października 2020 (piątek), 15:04:04

Czy niebo zatrzymuje Jezusa do czasu odnowienia wszystkiego?

Mój premilenializm dostał dzisiaj cios od amilenializmu. Znalazłem w swoich notatkach informację, że jakoby Pan Jezus zostanie zatrzymany przez niebo do czasu odnowienia wszystkich rzeczy. A więc najpierw się odnowi, a potem Pan przyjdzie.

A przecież jako premilenialista wierzę inaczej: Pan przyjdzie i będzie odnowi (a może będzie odnawiane). No więc jak?

No więc spojrzałem do Pisma na różne tłumaczenia, w tym dwa tłumaczenia dosłowne i cios został odparty. Po prosty Tysiąclatka (na której się wychowałem, i która jest taka popularna w Polsce) tłumaczy to dziwnie.

Dz 3:21 BT5
"którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków."

Pastor Zaręba też dziwnie, choć w dosłownym ma inaczej.

Dz 3:21 EIB
"Musi On pozostać w niebie do czasu odnowy wszystkiego. Bóg mówił o tym od wieków przez usta swoich świętych proroków."

A inne przekłady:

Dz 3:21 BW
"Którego musi przyjąć niebo aż do czasu odnowienia wszechrzeczy, o czym od wieków mówił Bóg przez usta świętych proroków swoich."

Dz 3:21 TPNT
"Którego niebo musi przyjąć aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, o których powiedział Bóg od wieku przez usta wszystkich swoich świętych proroków."

Dz 3:21 UBG
"Którego niebo musi przyjąć aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, jak Bóg od wieków przepowiadał przez usta wszystkich swoich świętych proroków."

Dz 3:21 DOS
"którego niebo musi przyjąć aż do czasów odnowy wszystkich rzeczy, o czym Bóg mówił od wieku przez usta swoich świętych proroków."

 

No i fajnie, no i się wyjaśniło. Dalej mogę wzywać "przyjdź królestwo Twoje".


Kategorie: _blog, teologia / eschatologia


Słowa kluczowe: eschatologia, Dz2


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
9 października 2020 (piątek), 21:58:58

Przemyślenia pamięci Diogenesa z Synopsy

Bogactwo to stan materialny człowieka pozwalający mu na prowadzenie preferowanego stylu życia do końca jego życia.

Niestety, często bezstresowe prowadzenie preferowanego stylu życia prowadzi do zmiany charakteru człowieka a przez to do chęci zmiany preferencji stylu życia i samego stylu życia ba na styl bardziej kosztowny.

To było spojrzenie psychologiczne a teraz socjologia, Bogactwo też to cecha charakteru człowieka, w którym wykorzystuje on posiadane przez siebie środki materialne w celu wywyższania się, a w szczególności w celu poniżania innych ludzi.

Pan Jezus do swoich uczniów: Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie. Tam ani mól, ani rdza nie niszczą. Tam też złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb — tam będzie i twoje serce.
Oko jest dla ciała niczym lampa. Jeśli twoim oczom niczego nie brakuje, całe twoje ciało jest jasne. Lecz jeśli twe oko słabnie, całe ciało pogrąża się w mroku. A jeśli ściemnieje źródło twego światła, to ogarniać cię będzie naprawdę wielka ciemność!


Kategorie: _blog, zabawa w słowa


Słowa kluczowe: bogactwo, Diogenesa


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
10 października 2020 (sobota), 11:40:40

J5:24

Dziś wpisałem to w PowerPointa.

Slajd08

Slajd01

Slajd02

Slajd03

Slajd04

Uwaga, uwaga - Przekład Biblii Tysiącleciama tu błąd: powinno być " ...wierzy TEMU, który …" a nie "w Temu …"

Slajd05

Slajd06

Slajd07

 


Kategorie: _blog, biblia, ewangelia


Słowa kluczowe: J5:24, j5, życie wieczne, sąd ostateczny, życie, amen


Galeria plików multimedialnych


Pliki


Komentarze: (2)

wojtek, October 13, 2020 17:20 Skomentuj komentarz


Przekład Biblii Tysiąclecia ma tu błąd: powinno być "kto ...wierzy TEMU, który …" a nie "kto wierzy w TEGO"

wojtek, October 27, 2021 17:34 Skomentuj komentarz


A Pan Jezus też się w tej sprawie wypowiedział. 

Określił dwa warunki:

1. Kto słucha głodu Jezusa.
2. Kto wierzy Bogu, który go posłał.

A potem uroczyście zapewnił, że kogoś kto je spełnia spotkają trzy konsekwencje:
1. Ten ktoś ma życie wieczne (już ma z nie będzie miał).
2. Ten ktoś nie idzie na sąd (niektórzy tłumaczą, że nie idzie na potępienie).
3. Ten ktoś ze śmierci przeszedł (czas przeszły, forma dokonana) do życia.

Tak zapisał to uczeń Pana, Jan w rozdziale 5 swojej historii o Jezusie.

Skomentuj notkę
11 października 2020 (niedziela), 22:12:12

Rz5:1 - czy tłumaczenie BT jest tu błędne

Dialog z Ariuszem o wersecie Rz5:1

WA> Uwaga, uwaga - będzie trudniej. Do J5:24, Ap20:6 i Ef 1:13 dokładam jeszcze Rz 5:1. Uważam, że powinniście wszyscy ten wers znać i wiedzieć na czym polega błąd w tłumaczeniu tego wersetu w wersji BT.

AK: To nie jest błąd w tłumaczeniu, tylko różnica w rękopisach.
Jedne mają "mamy pokój", inne "miejmy pokój", stąd w BT "zachowajmy"
W greckim to
εχωμεν,
έχομεν.
Jest różnica tylko jednej litery, a oba czyta się tak samo: echomen.
O pomyłkę nietrudno.
To nie błąd w BT, tylko któryś kopista greckiego NT się pomylił.Pytanie, który się pomylił, a który nie jest nieroztrzygnięte.

I mogę się dziś pięknie z Ariuszem nie zgodzić uważając, że w BT to błąd i to bynajmniej nie kopisty (znaczy się jego tez) ale przede wszystkim tłumaczy i redaktorów BT.

Dlaczego tak uważam:
#1. Zobaczcie, że proces tłumaczenia Biblii różni się od tłumaczenie faktury, umowy lub książki. Czym? Ano tym, że tłumacz faktury ma przed oczami jednoznaczną fakturę, a tłumacz Biblii ma świadomość, że istnieje 25 tysięcy rękopisów lepszych lub gorszych, że sam ich nigdy nie zobaczy, ale Tekst Krytyczny, z którego tłumaczy zaznacza co ważniejsze warianty komentując: ten rękopis ma εχωμεν a ten ma έχομεν.

Tłumacz musi więc najpierw stworzyć w swojej głowie (albo notatkach) swój tekst grecki (lub hebrajski), i nawet jeżeli przyjmuje uzgodniony przez wydawców oryginału tekst, to odpowiedzialność jest jego - wszak ma przy każdym słowie gwiazdkę *) a na dole krytykę.

Tak więc odpowiedzialność tłumacza za wybór tego lub tego wariantu jest. I co ma wybrać? O tym dalej.

#2. Każdy tekst jest w kontekście i jeżeli coś jest wątpliwe - tak ja tu: εχωμεν, έχομεν czyli "mamy pokój" lub "miejmy pokój" to kontekst to pomoże nam wyjaśnić.

A jaki jest kontekst? Czytajmy: "Usprawiedliwieni przeto (tpnp: będąc więc uznani za sprawiedliwych) z wiary mamy / miejmy pokój z Bogiem", a więc usprawiedliwienie jest opisane w czasie przeszłym, dokonanym. Jak więc posiadanie pokoju, które jest skutkiem usprawiedliwienia ma być niedokonane?

Tłumacz powinien więc wybrać wariant spójny a nie tworzyć niespójność wypowiedzi.

#3. I jeszcze kontekst dalszy:
5:3 - otrzymaliśmy - forma dokonana.
5:5 - Ducha Świętego, który został nam dany - czas przeszły
5:8 - Jezus umarł za nas gdy byliśmy grzesznikami
5:10 - I to jest najważniejsze: zostalismy pojednani z Bogiem - powtórzenie myśli.

Cały ten kawałek jest zapewnienie o stanie pokoju z Bogiem, a nie apelem o dobrze zachowania. Wybór przez tłumacza formy niedokonanej odbieram więc jak zafałszowanie myśli.

#4. Kontekst jeszcze szerszy? O czym jest końcówka rozdziału 3? O dokonany pojednaniu. O czym rozdział 4? O wierze Abrajama, który uznany jest za sprawiedliwego. O czym rozdział 6? O tym, że prawo nie może oskarżać a w 6:23 potórzenie myśli o pojednaniu,

Kontekst wskazuje, że ..... więc uważam, że tłumacze BT popełniają błąd.

#5. Kontekst księgi? O czym jest List do Rzymian? O dokonanym zbawieniu i konsekwencjach, które mają się przełożyć na nasze życie.

I koniec - więc powtarzam tezę: tłumacze BT się mylą.

No i to by było na tyle. Mogłem się dziś pięknie z Ariuszem niezgodzić.

A teraz pytanie:
#1. Czy to co napisałem jest czytelne i jasne, czy może coś wyjaśnić?
#2. Kto z Was pamięta już Rz 5:1, bo wiem, że niektórzy już na lodówce sobie karteczkę powiesili, więc się uczą.

Wojtek


Dodatki

Fotki z Biblii Tysiąclecia i Nestle-Alanda 28

- εχωμεν

- έχομεν

Rz5-1-BT

 

Rz5-1-BT-przypis

 

Rz5-1-NA28

 

Rz5-1-NA28-przypis

 

W kodeksie synajskim

 


Kategorie: _blog, biblia


Słowa kluczowe: rz5, rz5:1, usprawiedliwienie, pokój z Bogiem


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
22 października 2020 (czwartek), 12:33:33

Wizja sądu z Objawienia św. Jana


Pod koniec księgi Objawienia (ale nie na końcu, dokładnie 20:11) mamy takie piękne przedstawienie: Pokazany jest gdzieś wielki biały tron i widać, że siedzi na nim Bóg, od którego oblicza wcześniej ucieknie ziemia i niebo, i nie będzie dla nich miejsca (mimo iż to On niebo i ziemię na początku stworzył). Przed tronem tym będą stali umarli, mali i wielcy, bo będą stali przed Bogiem. Z archiwów zostaną przyniesione notatki, zapiski, nagrania i wszyscy umarli zostaną osądzenie według swoich czynów.

W podobny sposób zostaną osądzeni ci, którzy pogrzebani są w morzu, którzy przebywają w hadesie (hebr. szeol) bo każdy musi być osądzony według swoich czynów.

Ale w trakcie tego sądu dostępny jest jeszcze inny spis, spis zwany Księgą Życia. Jest on o tyle ważny, bo każdy kogo imię nie jest zapisane w tym spisie ląduje w jeziorze ognia, które tu przedstawione jest jako śmierć druga.

No i teraz lepiej się zastanowić: czy moje imię zapisane jest w Księdze Życia? Jak to sprawdzić? Kto tam zapisuje, a kto wykreśla? Wg. jakiej zasady mogę się tam dopisać? A czy Pan Jezus, który tak uroczyście zapewniał o życiu (J5:24) ma coś z tym wspólnego czy też to tylko jakaś bajka?


Kategorie: _blog, ewangelia


Słowa kluczowe: sąd ostateczny, sąd boży, potępienie, ap20, objawienie św. jana, objawienie


Komentarze: (1)

andrzej nowak, November 26, 2020 15:29 Skomentuj komentarz


pierwsze zmartwychwstanie.jana 5:24,25 +apokalipsa 20:4-6.w pierwszym zmartwychwstaniu nie ma niewierzacych.                           drugie zmartwychwstanie.jana 5:28,29 + apokalipsa 20 od wersetu 11 .w drugim zmartwychwstaniu nie ma sluchajacych glosu Jezusa i wierzacych w Tego,ktory Go poslal. 

Skomentuj notkę
22 października 2020 (czwartek), 21:07:07

Myśl o usprawiedliwieniu przez Bogiem

Było o grzechu, było o sądzie a teraz z Listu do Rzymian, z rozdziału 3 wynotowuję myśl o usprawiedliwieniu.

Jeżeli myślisz, że postępując zgodnie z prawem dostąpisz przed sądem Boga usprawiedliwienia mylisz się. Przykazania dają ci możliwość rozpoznania tego co jest grzechem, za każda sprawiedliwość wymaga abyś wypełnił całe prawo, abyś wszystko wypełnił dobrze i w niczym nie uchybił. Znasz przykazania? Czy żyjesz tak, że póki co wypełniłeś wszystkie? A sąd Boży się zbliża!

Pamiętaj jednak - inaczej jest z usprawiedliwieniem u Boga, bazującym na zawierzeniu Panu Jezusowi. Ta droga dostępna jest dla wszystkich ludzi przez wiarę. To dzięki łaskawości Boga, który ustanowił Pana Jezusa przebłaganiem, dzięki jego przelanej krwi każdy grzech może być wymazany, każda wina zapomniana.

Bo sprawiedliwość Boga wyraża się w ten sposób, że nie uwzględnia od grzechów, które wcześniej popełniliśmy a człowiek dostępuje usprawiedliwienia przez wiarę, niezależnie od tego, czy przestrzega prawa czy też nie.


Kategorie: _blog, ewangelia


Słowa kluczowe: Rz3, ewangelia, sąd, zbawienie


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
23 października 2020 (piątek), 23:05:05

Ładny dzień!

Ale ładny dzień!
Praktycznie pierwszy raz od tygodnia, po chorobie wyszedłem dziś z domu i mogłem się nacieszyć:
- obiadem z kumplami w japońskiej knajpce,
- pogodą,
- spacerem po centrum Katowic,
- kawa na mieście,
- miłym przejazdem po A4 z Gliwic, i powrotem po DTŚ,
- porządnym zestawiem głośnomówiącym w aucie,
- czekoladką kokosową.
Ale ładny dzień! Tylko zapomniałem i z pralni ciuchów nie odebrałem i wiszą tam już od ponad tygodnia.


Kategorie: _blog


Słowa kluczowe:


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
29 października 2020 (czwartek), 18:33:33

Koniec Wielkiej Nierządnicy

W Objawieniu Janowym, w rozdziale 17 czytam, że Bóg sprawi, iż dziesięciu królów (królów, którzy królewskiej władzy jeszcze nie objęli, lecz wezmą ją jako królowie na jedną godzinę wraz z Bestią) będą nienawidzieć Nierządnice, i sprawią, że będzie spustoszona i naga, a potem  będą jedli jej ciało, a resztki spalą w ogniu.

I aby nie było wątpliwości: Ta Nierządnica, ta Niewiasta, to Wielkie Miasto, mające władzę królewską nad królami ziemi. Czytając to nie trudno też skumać, że Niewiasta siedzi w mieście nad siedmioma górami.


Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: ap17, objawienie, KRK, niewiasta, bestia


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.