Notki z roku 2024 i miesiaca numer 3


W:4
3 marca 2024 (niedziela), 14:10:10

Harmonizacja zapowiedzianych wydarzeń końca świata (notatka robocza)

Najpierw wyjaśnienie:

Wyjaśnijmy to bo używam słowa "harmonizacja" albo synchronizacja a o co chodzi z tą pracą nad tekstem Objawienia św. Jana:

- dzwięki opisuje się różnymi parametrami, jednym z nich jest wysokość dzwięku, rozumiana jako częstotliwość drgań. Częstotliwość 440Hz to dźwięk, który w muzyce określa się jako "A", z tej podstawowej gamy, którą najczęściej opisujemy jako dzięki C, D, E, F, G, A, H, C5, albo czasem "do", "re", "mi", "fa"…. a co na klawiaturze widać w postaci tych białych klawiszy, na środku klawiatury.

- harmonia to sztuka łączenia dźwięków o różnych częstotliwościach w sposób tworzący dzwięk bardziej złożony ale słuchacza wytwarzajacy określone emocje. Taki podstawowy „przyjemny" trójdźwięk to C-E-G, ale jak go zastąpimy przez C-es-G (obniżenie E o pół tonu) to będzie nam smutniej, a jak zdobimy C-es-ges to smutek się jeszcze bardziej pogłębi. Kto ma przed sobą klawiaturę niech sobie naciśnie i sprawdzi czy się zasmuci.

Ale dość o muzyce - teraz o harmonizacji w Biblii. Otóż mamy co najmniej w Piśmie co najmniej 3 miejsca, które opisują sekwencje wydarzeń przy końcu świata. Taka podstawa, którą wypada znać to: Mt24, Księga Objawienia rozdziały 6-11, no i Daniel, rozdział 9 okolice wersu 27. A skoro są tam sekwencje wydarzeń to to jakoś nam to brzmi. No i chodzi o to aby sprawdzić czy te 3 sekwencje brzmią również ze sobą, sprawdzić czy opisane są te same wydarzenia w takiej samej kolejności.

No i to chcemy zrobić w środę - synchronizację, albo inaczej harmonizację.

A teraz dane do harmonizacji: 

  1. Apokalipsa - Kolejność wydarzeń eschatologicznych w mowach Jezusa (Mt24)
  2. Apokalipsa, struktura księgi na podstawie mojej analizy
  3. Studium Apokalipsy - Eschatologia w 1Tes4, 1Kor15 i Fil3:20
  4. Apokalipsa - Lista miejsc w NT zawierających eschatologię

Kategorie: _blog, biblia / studium, ipp ktw, kfc


Słowa kluczowe: eschatologia, Mt24, Dn9, Ap, ap6, harmonizacja


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
4 marca 2024 (poniedziałek), 13:10:10

Martyna narysowała myszę

Martynka narysowała takie coś gdy kupiłem do mojego iPada taki e-ołówek i uruchomił się tam prosty program. A to coś to nie jest mysz tylko szynszyl albo i szynszyla.

export


Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: martynka, martyna, mysza, szynszyl


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
7 marca 2024 (czwartek), 20:34:34

Artykuł Janusza o sporze ewolucjonistów z kreacjonistami

Takie coś z 2014 zachowuję:

Rocznik_Teologiczny-r2014-t56-n1-s121-154

 

Wybrane aspekty sporu kreacjonizmu z ewolucjonizmem
Słowa kluczowe: ewolucjonizm, kreacjonizm, darwinizm, teizm, ateizm, Biblia, nauka, wiara, metafizyka, filozofia nauki


Kategorie: _blog, _składnica, ewolucja, kreacjonizm


Słowa kluczowe: ewolucja, kreacjonizm


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 marca 2024 (poniedziałek), 15:38:38

Czy rzeczywiście Bóg powiedział?

To poniżej to skan zachowanego w Oxfordzie Guttenberga, foliał 5 verso a więc Księga rodzaju, rozdział 3. Taki dziś znalazłem będąc na krótkiej e-wycieczce w Oxfordzie.


Zrzut ekranu 2024-03-11 o 15-22-55W łacińskim tekście czytamy:

(1) Sed et serpens erat callidior cunctis animantibus terrae quae fecerat Dominus Deus. Qui dixit ad mulierem: Cur praecepit vobis Deus ut non comederetis de omni ligno paradisi? (2) Cui respondit mulier: De fructu lignorum, quae sunt in paradiso, vescimur: (3) de fructu vero ligni quod est in medio paradisi, praecepit nobis Deus ne comederemus, et ne tangeremus illud, ne forte moriamur.
(4) Dixit autem serpens ad mulierem: Nequaquam morte moriemini. (5) Scit enim Deus quod in quocumque die comederitis ex eo, aperientur oculi vestri, et eritis sicut dii, scientes bonum et malum. (6) Vidit igitur mulier quod bonum esset lignum ad vescendum, et pulchrum oculis, aspectuque delectabile: et tulit de fructu illius, et comedit: deditque viro suo, qui comedit.....

Wiem, łacina to nie jest dobry pomysł więc sięgam do Tysiąclatki:

(1) A wąż był najostrożniejszy ze wszystkich dzikich zwierząt polnych, które uczynił Jehowa Bóg. Odezwał się więc do niewiasty: "Czy Bóg rzeczywiście powiedział, iż nie z każdego drzewa ogrodu wolno wam jeść?" (2) Na to niewiasta rzekła do węża: "Z owocu drzew ogrodu jeść możemy. " (3) Ale jeśli chodzi o jedzenie z owocu drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: 'Nie wolno wam z niego jeść ani nie wolno wam się go dotknąć, żebyście nie umarli'".
(4) Wtedy wąż rzekł do niewiasty: "Z całą pewnością nie umrzecie. (5) Gdyż Bóg wie, że w tym samym dniu, w którym z niego zjecie, wasze oczy na pewno się otworzą i na pewno staniecie się podobni do Boga, będziecie znali dobro i zło".
(6) Niewiasta zatem zobaczyła, że drzewo to jest dobre, by mieć z niego pokarm, i że jest czymś upragnionym dla oczu – tak, to drzewo miało ponętny wygląd. Wzięła więc jego owoc i zaczęła jeść. Potem dała też trochę swemu mężowi, gdy był z nią, i on go jadł.

******

A jak się to wszelkie zło zaczyna? Od prostego pytania: czy rzeczywiście Bóg powiedział?

Tak! Bóg powiedział, zasady są proste i albo je przestrzegamy i żyjemy albo nie, i wtedy (jak to będzie po łacinie) - umierając umrzesz? Jakoś tak.

Ale ja chcę żyć! Chcę żyć, więc zwracam się do Boga z prośbą o ratunek. Tak ja robię a Ty? Czy Ty szukasz Boga-Zbawiciela?


A tu próba odczytania tekstu łacińskiego:

Zrzut ekranu 2024-03-11 o 15-22-55(1) Sed et serpens erat callidior
cunctis animantibus terrae quae fecerat Dominus
Deus. Qui dixit ad mulierem: Cur praecepit
vobis Deus ut non comederetis de omni
ligno paradisi? (2) Cui respondit mulier:
De fructu lignorum, quae sunt in paradiso,
vescimur: (3) de fructu vero ligni quod est in
medio paradisi, praecepit nobis Deus ne com=
ederemus, et ne tangeremus illud, ne forte
moriamur.(4) Dixit autem serpens ad muli=
erem: Nequaquam morte moriemini. (5) Scit
enim Deus quod in quocumque die comederitis
ex eo, aperientur oculi vestri, et eritis sicut
dii, scientes bonum et malum. (6) Vidit igitur 

Kategorie: _blog, ewangelia


Słowa kluczowe: gen3, upadek


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
20 marca 2024 (środa), 12:23:23

Mesjasz - trudne słowo

Mesjasz to tytuł osoby namaszczonej. Ale co to znaczy? Kto namaszcza, po co? do czego? Jak się ma hebrajski מָשִׁיחַ, - [ meszija ] do greckiego Chrystusa, naszego Pomazańca i dlaczego to wszystko jest takie ważne o ile jest ważne?

Z tym Mesjaszem to same pytania a potem to jeszcze trudne do wysłuchania i zrozumienia odpowiedzi. A ja znowu słuchając dzieła G.F Haendla szukam krótkich, prostych odpowiedzi na te pytania.

Namaszczenie? - namaszczenie to gest posmarowania kogoś specjalnie przygotowaną do tego (ale jednak zwykłą) oliwą lub olejkiem. Można nakapać na głowę, można wylać, można wytrzeć całą twarz, włosy, brodę też. Można troszkę kapnąć na rączkę albo na czoło.... to jednak jest gest a nie czary, nie magia mimo, że za sprawą "ostatniego namaszczenia" katolicy wśród których żyję traktują go dość magicznie i smutno bo naszej kulturze jest on sygnałem, że życie się kończy choć powinno trwać wiecznie.

Oliwą? Olejem? Czy może być "kujawski"? Tak, "kujawski" jest zdecydowanie lepszy niż silnikowy ale ważny jest sam gest zaś oliwa ten gest swoją delikatnością zdecydowanie wzmocni.

Po co namaszczać, po co taki gest? Z Biblii wiemy, ze w starożytności namaszczało się króla aby królował, proroka aby prorokował, kapłana aby kapłanił (kapłonienie - nowe słowo wymyśliłem), bo to wskazywało, wybierało, rozpoczynało pewną misję. Ale wszystko to odwoływało się do pewnej wybranej i przeznaczonej do tych trzech funkcji osoby, która zapowiadana od początku świata miała przyjść i te trzy funkcje spełniać.

Dziś na prezydenta lub premiera się nie namaszcza tylko zaprzysięga co też jest gestem (czynność + słowa) coraz częściej w naszej kulturze pustym. Rzymscy ustanawiając swoich kapłanów też ich czymś tam namaszczają (pewnie nie jest to kujawski), inni magicy też praktykują zaś wszelkiej maści ateiści, agnostycy i naturaliści śmieją się bo gesty te nie poddają się badanu naukowemu, ani nie da się z nich wyciągnąć konsekwencji prawnych - więc są puste!

Ale miało być o Namaszczonym. Napisałem jak to jest po hebrajski to jeszcze przełożę to na grekę - Chrystus (gr. χριστός) i słowo to nie ma nic wspólnego z chrztem (gr. βάπτισμα, baptisma) choć język polski (i tylko polski) taką łączność sugeruje.

Ale chwileczkę - napisałem, że wszystko to ma wskazywać na kogoś, kto będzie pełnił trzy funkcje:
- będzie prorokiem - będzie przekazywał słowa od Boga i objawiał sprawy Boskie;
- będzie kapłanem - będzie się zwracał w imieniu ludzi do Boga;
- będzie królem - będzie zarządzał, rozstrzygał spory, jak potrzeba to karał ale będzie też przywódcą wskazującym kierunek;
i w historii wiele było postaci spełniających dwie z tych trzech funkcji ale taka, żeby spełniać aż trzy jest tylko jedna, i chodzi mi o Jezusa, którego zresztą nie tylko po polsku określa się Chrystusem czy też z hebrajskiego Mesjaszem.

I cała ta notka na Jezusa Chrystusa ma wskazywać, bo słuchając oratorium G.F Haendla trudno o Jezusie nie myśleć jeżeli zna się choć trochę angielski i wsłuchując w słowa przywołuje z pamięci proroctwa i opisy ich wypełnienia zawarte w Biblii (w tym wypadku w Biblii króla Jakuba, czyli angielskiego KJV).

 No więc zachęcam do słuchania. Tu jakieś amerykańskie wykonanie, wystarczająco dobre a przy tym klasyczne, bez tych nowych mód i wymyśleń.

https://youtu.be/2-QV_I-xseA?si=mg5qBeDiL_l2nvpM

*******

 W naszej kulturze pojawiają się jeszcze takie pojęcia:

- namaszczenie - w nowomowie niektórych chrześcijaństwa znaczy tyle co udzielenie jakiego duchowego daru, charyzmatu; często dachowe uzasadnienie sprzecznych z Biblią wygłupów i nieracjonalnych zachowań;

- namaszczenie chorych - chyba już napisałem, ale powtórzę za Wiki - rzymskokatolicki sakrament (obrzęd magiczny) wykonywany nad osobą chorą lub starszą, której grozi niebezpieczeństwo śmierci. Na Wiki pisze "przywołuje moc misterium paschalnego nad ochrzczonymi cierpiącymi z powodu choroby lub podeszłego wieku, którym z tego powodu „zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci”" - i źle mi się to czyta bo sugeruje jakoby misterium paschalnego miało moc. Nie! Moc nad śmiercią to ma Pan Jezus i staczy.

 


Kategorie: _blog, lekcja


Słowa kluczowe: mesjasz, chrystus, haendel


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
20 marca 2024 (środa), 19:28:28

Muzeum Biblii w Waszyngtonie

#1. 10 kat temu poznałem Darka i zobaczyłem wystawę

#2. 6 lat temu przeczytałem o tym i zachowałem sobie notkę.

#2. w listopadzie 2023 pojechałem to zobaczyć

#3. chciałbym do końca roku na bazie Wystawy Biblii Darka, i obiektu FIB w Ustroniu uruchomić muzeum aby służyło.

DD60B0C3-B21D-4DEF-A4AC-08A1D2FEAD80_1_105_c


Kategorie: _blog, fib


Słowa kluczowe: muzem, fib, ustroń, wystawa biblii, muzeum biblii


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
31 marca 2024 (niedziela), 15:19:19

I Ty możesz zostać dyspensacjonalistą!

I Ty możesz zostać dyspencjanolistą. A ponieważ na grupce ćwiczymy to to zachowuję sobie tu ku pamięci.

Na Wiki coś jest:

Założenia:

  1. Zakładamy prawdziwość objawienia biblijnego (i nie dokładamy żadnej ludzkiej teologii).
  2. Na ile się da proļujemy dosłownie interpretować Pismo Święte.
Jakie wyszło mi dyspensacje? Jest o tym inna notatka. 

Wg WIKI: 

Dyspensacjonaliści sądzą, że Biblia (i dzieje człowieka) została podzielona na siedem dyspensacji[3]:
  1. Niewinność (Rdz 1,1 – 3,7);
  2. Świadomość (Rdz 3,8 – 8,22);
  3. Rządy ludzkie (Rdz 9,1 – 11,32);
  4. Obietnica (Rdz 12,1 – Wj 19,25);
  5. Prawo (Wj 20,1 – Dz 2,4);
  6. Łaska (Dz 2,4 – Ap 20,3);
  7. Tysiącletnie Królestwo (Ap 20,4 – 20,6).

Ćwiczenie dla IPP-KTW

Przypomnienie w komunikacie
Przypomnę że zadałem Wam zadanie, które powinno być wykonane w formie pisemnej ale też każdy powinien być przygotowany do publicznej (w naszej małej grupie) obrony swojego opracowania. Tak więc do roboty!
 
Celem zadania jest wypisanie listy okresów w dziejach świata (zarówno przeszłych jak i prorokowanych na przyszłość) na podstawie sposobu krztałtowania relacji pomiędzy Bogiem a stworzonymi przez niego ludźmi. Wypisz te okresy ale wypisz też kluczowe wydarzenia, które uważasz za przełom, za zakończenie poprzedniego okresu albo otwarcie nowego.
 
Dodatkowym zadaniem może być próba wpisania daty do tych wydarzeń o ile datę tą w jakimś kalendarzu (niekoniecznie gregoriańskim) potrafimy wyrazić.
 
Do roboty! 
Dodatkowe przypomnienie
 
Jak zrobisz to ćwieczenie to możesz zajrzeć do Wikipedii aby przeczytać hasła:
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyspensacjonalizm
https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Nelson_Darby
 
Przypomnij sobie też pojęcia: Żyd, Izrael, Kościół
 
I Ty możesz zostać dyspensacjonalistą. 
 

Dialog z Chat GPT 3.5

Pytanie do chat GPT 3.5
Kontekts: Zakładamy prawdziwość objawienia biblijnego i nie dokładamy żadnej późniejszej, ludzkiej teologii.
 
Celem zadania jest wypisanie listy okresów w dziejach świata (zarówno przeszłych jak i prorokowanych na przyszłość) na podstawie sposobu krztałtowania relacji pomiędzy Bogiem a stworzonymi przez niego ludźmi. 
 
Wypisz te okresy ale wypisz też kluczowe wydarzenia, które uważasz za przełom, za zakończenie poprzedniego okresu albo otwarcie nowego. 
Odpowiedź chat GPT 3.5
Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie. Oto lista okresów w dziejach świata na podstawie sposobu kształtowania relacji pomiędzy Bogiem a stworzonymi przez Niego ludźmi, uwzględniająca kluczowe wydarzenia według objawienia biblijnego:
 
1. **Okres Stworzenia (Geneza 1-2)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Stworzenie świata i ludzi przez Boga.
 
2. **Upadek (Geneza 3)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Grzech Adama i Ewy, co spowodowało zerwanie idealnej relacji pomiędzy Bogiem a ludźmi.
 
3. **Okres Patriarchów (Geneza 12-50)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Bóg nawiązuje specjalną relację z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem, obiecując błogosławieństwo i posiadanie ziemi ich potomkom.
 
4. **Egzodus i Przymierze z Izraelem (Księga Wyjścia - Księga Kapłańska)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej i zawarcie przymierza na górze Synaj.
 
5. **Okres Sędziów (Księgi Sędziów)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Wielokrotne odchodzenie Izraela od Boga, a następnie nawracanie się i odnawianie przymierza.
 
6. **Okres Królestwa (1 i 2 Księga Samuela, 1 i 2 Księga Królewska)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Bóg nawiązuje przymierze z Dawidem, obiecując, że jeden z jego potomków będzie wiecznie panować.
 
7. **Okres Niewoli i Powrotu (Księgi Kronik, Księga Daniela, Księga Ezdrasza, Księga Nehemiasza)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Podbicie Izraela przez inne narody i wygnanie Izraelitów do Babilonu, a następnie ich powrót do ziemi obiecanej.
 
8. **Okres Prawdziwej Religii i Proroków (Księgi Proroków)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Działalność proroków nawołujących Izrael do powrotu do Boga i zwiastujących nadchodzenie Mesjasza.
 
9. **Okres Nowego Przymierza (Nowy Testament)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Wysłanie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który umarł za grzechy ludzkości i nawiązał nowe, wieczne przymierze.
 
10. **Okres Kościoła i Ducha Świętego (Dzieje Apostolskie, Listy Apostolskie)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Zstąpienie Ducha Świętego na uczniów Jezusa, rozpoczęcie okresu rozwoju Kościoła i głoszenia Ewangelii na cały świat.
 
11. **Ostateczne Czasy i Sąd Ostateczny (Księga Objawienia)**
   - **Kluczowe wydarzenie:** Przepowiednie dotyczące końca świata, powtórnego przyjścia Chrystusa i ostatecznego sądu, po którym Bóg nawiąże nowe niebiańskie przymierze z ludźmi.
 
Mam nadzieję, że teraz lista jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz dalszych wyjaśnień, proszę daj mi znać!
 
 

Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: dyspensacja, dyspensacjonalizm


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.