Notki z roku 2025 i miesiaca numer 4


5 kwietnia 2025 (sobota), 10:36:36

Jak bezpieczne jest pisanie bloga?

Prokurator Bodnar wydał wytyczne do ścigania.

Zachowuję tu 3 materiały:

  1. Krótki opis z Fejsa (ktoś, nie wiem kto napisał)
  2. Opis z serwisu rządowego
  3. Treść wytycznych, niestety to tylko skan, którego nie potrafię z OCR, więc trudno się cytuje.

Materiały

#1. Notka z Fejsa:

Zaczyna się...

Służby w akcji:
Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał wytyczne dla prokuratorów jak ścigać w sprawców mowy nienawiści, między innymi w internecie. W wytycznych można znaleźć informacje, że postępowaniami zajmą się przygotowani do tego prokuratorzy.

1. Część przestępstw będzie ściągana z urzędu lub na wniosek prokuratora (interes społeczny).

2. Prokurator może zatrzymać telefon, laptop czy inne urządzenie elektroniczne, zostanie ono zbadane przez biegłych. Pod uwagę będą brane także usunięte wpisy/komentarze.

3. W świetle Wytycznych Prokuratora Generalnego Adama Bodnara mowa nienawiści obejmuje także komunikaty wizualne, czyli np. memy.

4. Prokuratorzy muszą zwracać się do pokrzywdzonych zgodnie z ich zaimkami, form osobowych czasowników, które wskażą pokrzywdzeni jako preferowane. Chodzi o komfort psychiczny pokrzywdzonych.

5. Prokuratura może występować do operatorów telekomunikacyjnych o potrzebne dane, w tym o dostęp do poczty email w celu identyfikacji sprawcy mowy nienawiści w internecie.

6. Ścigane będą też wpisy na zamkniętych grupach, prywatnych czatach etc. o ile wychodzą one poza krąg najbliższej rodziny i znajomych.

Prokurator Generalny na swojej stronie, co roku będzie publikował statystyki z rozliczania przestępstw z mowy nienawiści. Pełne wytyczne znajdują się na stronie prokuratury krajowej.

#2. Opis na stronie rządowej:

Wytyczne Prokuratora Generalnego w zakresie prowadzenia postępowań o przestępstwa motywowane uprzedzeniami

07.03.2025

Prokurator Generalny Adam Bodnar, korzystając z uprawnienia wynikającego z art. 13 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r Prawo o prokuraturze (Dz.U. 2024 poz. 390) wydał w dniu 5 marca 2025 r. „Wytyczne w zakresie prowadzenia postępowań o przestępstwa motywowane uprzedzeniami”.

Komunikaty_PK_07_03_25

Projekt Wytycznych został opracowany przez Zespół do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami, powołany przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.

Podkreślenia wymaga, że ten rodzaj przestępczości wywołuje szczególnie szkodliwe skutki w społeczeństwie, ale przede wszystkim u osób pokrzywdzonych, uwzględniając, że w większości przestępstwa motywowane uprzedzeniami popełniane są w przestrzeni publicznej, w obecności tysięcy bądź milionów osób, będących świadkami tych zdarzeń.

Wytyczne mają zapewnić jak najwyższy poziom profesjonalizmu w prowadzonych postępowaniach, co zwiększa skuteczność ścigania i zwalczania przestępstw z mowy nienawiści. Są wyrazem dostrzegania przez Adama Bodnara wagi problematyki związanej z tą kategorią przestępstw i zagwarantowania odpowiedniej reakcji organów powołanych do ich ścigania.

Potrzeba opracowania wskazówek metodycznych dotyczących prowadzenia postępowań o przestępstwa z nienawiści doprowadziła w 2014 r. do wydania Wytycznych przez ówczesnego Prokuratora Generalnego. Nowe wyzwania przed jakimi staje obecnie prokuratura, aby skutecznie zwalczać przestępstwa motywowane uprzedzeniami, ale także zapobiegać ich popełnianiu poprzez odpowiednie oddziaływanie prewencyjne, spowodowały konieczność dokonania ich aktualizacji. Nie bez znaczenia dla zagwarantowania przez prokuraturę najwyższego poziomu merytorycznego i sprawności działania pozostaje to, że w ostatnich latach wiele z postępowań dotyczących tej kategorii przestępstw stało się przykładem politycznego oddziaływania.

Zawarte w Wytycznych wskazówki w zakresie sposobu prowadzenia postępowań o przestępstwa motywowane uprzedzeniami odnoszą się szczegółowo do czynności procesowych z udziałem osób pokrzywdzonych, nakazując zachowanie najwyższej staranności w poszanowaniu ich godności i zapobieżeniu wtórnej wiktymizacji. Postulują sporządzenie każdorazowo wyczerpującego uzasadnienia w decyzjach kończących postępowania, w sposób zrozumiały dla odbiorcy niebędącego prawnikiem, z uwzględnieniem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowiek i Trybunału Sprawiedliwości UE oraz dokumentów wypracowanych przez organizacje międzynarodowe zajmujące się tą problematyką. Za zasadne uznają zawiadamianie organizacji społecznej inicjującej postępowania przygotowawcze o ich umorzeniu poprzez przesyłanie odpisu decyzji końcowej, co pozwoli na zapoznanie się z motywami postanowienia prokuratora. Wytyczne obejmują również sposoby pozyskiwania przez prokuratora dowodów o aktywności sprawcy przestępstwa, służących ujawnieniu innych, nie ujętych w zawiadomieniu czynów, a także ustaleniu pobudek jego działania. Wskazują na konieczność podejmowania przez prokuratora działań pozakarnych na końcowym etapie postępowania, poprzez kierowanie sygnalizacji i powiadomień, co może oddziaływać prewencyjnie na sprawcę oraz społeczeństwo.

Wytyczne uwzględniają wykorzystywanie nowych technologii do popełniania przestępstw motywowanych uprzedzeniami, zwracając uwagę na sposób gromadzenia tzw. dowodów elektronicznych i postępowanie z nimi.

Ujednoliceniu pracy prokuratorów prowadzących sprawy o przestępstwa z mowy nienawiści służą zamieszczone w Wytycznych zagadnienia materialnoprawne.

Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął się wypracowania systemowej, kompleksowej i szczegółowej strategii dotyczącej przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.

Wytyczne z dnia 5 marca 2025 r. stanowią jeden z elementów budowania tej strategii w obszarze ścigania przestępczości. Celem Prokuratora Generalnego Adama Bodnara jest stworzenie warunków do specjalizacji prokuratorów w zakresie tej kategorii przestępstw. Wyznaczeni prokuratorzy będą odbywać ustawiczne szkolenia, pogłębiając wiedzę również w ramach współpracy z podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści.

Podnoszeniu poziomu pracy prokuratorów będzie służyć także opracowywany „Podręcznik metodyczny”.

Wytyczne uzyskały pozytywną opinię Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego


Załączone materiały:

Wytyczne​_Prokuratora​_Generalnego​_w​_sprawie​_prowadzenia​_postępowań​_o​_przestępstwa​_motywowane​_uprzedzeniami.pdf 1.09MB

 

#3. Załącznik:

 Wytyczne_Prokuratora_Generalnego_w_sprawie_prowadzenia_postępowań_o_przestępstwa_motywowane_uprzedzeniami.pdf 


Kategorie: _blog, polityka, cenzura


Słowa kluczowe: cenzura, wolność słowa


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
6 kwietnia 2025 (niedziela), 11:56:56

Nienawiść w sercu


Osiem gwiazdek (***** ***)
to nie jest mowa nienawiści
tylko „ambitny wkład w dyskurs polityczny i społeczny”.


Kategorie: _blog, polityka


Słowa kluczowe: ***** **, osiem gwiazdek, pis


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
10 kwietnia 2025 (czwartek), 18:06:06

Najnowsza hagada holocaustu

Przy okazji kolejnej rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu (powinienem napisać Auschwitz) ze strony polskiej minister edukacji Barbary Nowackiej słyszałem najnowszą hagadę holocaustu: "polscy naziści zbudowali obozy zagłady". 

Ponoć się przejęzyczyła, ale czytała z kartki, którą pewnie ktoś jej wcześnie przygotował. I nie można się dziwić, jej środowisko tak myśli.

Notatka ze stycznia, tylko teraz porządkuję mimo iż już kwiecień.


Wyjaśnienie:

  • Hagada (hebr. הגדה Haggadah, dosł. „opowiadanie”) to opowiadana o wyjściu Izraelitów z Egiptu w trakcie sederu (uroczysta kolacja w dniu paschy). Ważny element w judaizmie konstytuujący naród żydowski. Obecnie pojęciem hagada określa się różne żydowskie mity założycielskie.
  • Holocaust - (dosłownie z języka greckiego: ὁλόκαυστος / holókaustos) oznacza „całopalenie” — czyli ofiarę całkowicie spaloną dla bóstwa ale współcześnie pojęcie to odnosi się przede wszystkim do systematycznego ludobójstwa około 6 milionów Żydów przez nazistowskie Niemcy w latach 1941–1945.

Kategorie: _blog, holocaust, polska, polska-izrael


Słowa kluczowe: polskie obozy śmierci, polskie obozy zagłady


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 kwietnia 2025 (piątek), 17:56:56

Psalm 32

Rano zadzwonił Krzysiek K. i mi to przeczytał. Fajne.

Psalm Dawidowy. Pieśń pouczająca w przekładzie Toruńskim (TP)

(1) Błogosławiony ten, któremu przebaczono występek, komu zakryto grzech!
Błogosławiony człowiek, któremu JHWH nie zalicza nieprawości,
a w jego duchu nie ma podstępu.

(3) Gdy milczałem, zużyły się moje kości od jęczenia każdego dnia.
Bo we dnie i w nocy ciążyła na mnie Twoja ręka,
moja soczystość zmieniła się w upałach lata.

Sela.

(5) Ujawniłem Ci mój grzech
i nie ukryłem mojej nieprawości.
Powiedziałem: Wyznam moje występki JHWH,
a wtedy Ty przebaczyłeś nieprawość mojego grzechu.

Sela.

(6) Dlatego do Ciebie będzie się modlił każdy pobożny
w czasie, gdy można Cię znaleźć;
w czasie powodzi największych wód,
one na pewno go nie dosięgną.

(7) Ty jesteś moim schronieniem,
zachowasz mnie od ucisku;
otaczasz mnie okrzykiem wybawienia.

Sela.

(8) Pouczę cię i wskażę ci drogę, którą masz iść,
dam ci radę, na tobie spocznie moje oko.

(9) Nie bądźcie nierozumni jak koń czy jak muł,
których pyski trzeba powstrzymać uzdą i wędzidłem,
aby się do ciebie nie zbliżały.

(10) Wiele cierpień spada na niegodziwego,
lecz ufającego JHWH otoczy miłosierdzie.

(11) Weselcie się w JHWH i radujcie się sprawiedliwi,
wykrzykujcie z radości, wszyscy prawego serca.

 


Kategorie: _blog, psalm, psalmy


Słowa kluczowe: ps32


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.