Kategoria: 1000 liter o świecie


11 grudnia 2022 (niedziela), 09:44:44

Zakończenie wojny a sprawa polska

Olek napisał

ZAKOŃCZENIE WOJNY, A SPRAWA POLSKA

Długo nic nie pisałem ze względu na to, że treści, które od czasu do czasu opisuję są już bardzo obszernie podawane i komentowane w mediach main-streamowych. Ale wydaje mi się, że na obecnym etapie kilka rzeczy zaczyna się klarować, a media nie wywodzą z nich podstawowego DYLEMATU DLA POLSKI i dlatego piszę kolejny odcinek.

Jest oczywiste, że w krótkiej lub średniej perspektywie nastąpią negocjacje, które doprowadzą do zakończenia lub co najmniej zamrożenia wojny. Aby tak się stało, będą występować kombinację poniższych trzech warunków:

1. Któraś ze stron straci możliwość kontynuowania wojny, choć żadna strona nie będzie zadowolona z punktu wyjściowego negocjacji,

2. Któraś ze stron uzyska korzystną pozycję wyjściową do negocjacji, a druga strona zostanie przymuszona do stołu rozmów przez otoczenie, pomimo możliwości kontynuowania wojny,

3. O trzecim warunku za chwilę...

Śledząc sytuację międzynarodową wydaje się, że nie należy spodziewać, że zarówno Rosja, jak i Ukraina - wspierana przez Zachód - stracą możliwość kontynuowania wojny i to, pomimo że sytuacja po obu stronach będzie się ciągle zmieniać...
Obecnie również żadna ze tron nie uznaje swojej pozycji wyjściowej do negocjacji za korzystną, ani nawet bliską takiego stanu.

I tu wchodzi do gry warunek trzeci, w którym Polska odgrywa najważniejszą rolę, wydaje się, że znacznie ważniejszą, niż w przypadku warunków 1 i 2. Wydaje się również, że bez wystąpienia warunku nr. 3 Ukraina nie siądzie do rozmów. Jaki to warunek i dlaczego jest taki ważny?

Otóż tym warunkiem jest powstanie nowego systemu bezpieczeństwa w Europie - co najmniej Środkowej - zawierającego bezpieczeństwo Ukrainy. Mówiąc wprost: Rosji zależy nawet na zamrożeniu wojny, aby zacząć ją znowu – i Rosja może nawet pójść na ustępstwa, żeby to osiągnąć, ale Ukrainie zależy przede wszystkim na systemie bezpieczeństwa, bez którego przerwanie wojny nie ma dla Ukrainy sensu, ani żądnych perspektyw.

Tak więc Ukraina najprawdopodobniej nigdy nie zasiądzie do rozmów jeżeli nie będzie miała perspektywy realnego systemu zapewniającego jej przyszłe bezpieczeństwo.
I tu zaczyna się sprawa Polska i to w niezwykle istotnym zakresie, która dotyczyć będzie życia naszego i życia naszych dzieci i wnuków.

Ze względu na nieprzezwyciężalny sprzeciw państw zachodu kontynentu - przede wszystkim Niemiec i Francji - Ukraina nie ma szans na członkostwo w NATO. Jedynym realnym systemem bezpieczeństwa dla Ukrainy i całej Europy Środkowej to wielostronne i/lub bilateralne sojusze wojskowe Ukrainy z takimi państwami jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje skandynawskie, kraje bałtyckie i Polska, ale również Turcja.

Wiadomo które z wymienionych krajów dysponują większym potencjałem gospodarczym i militarnym niż Polska, ale Polska jest dla tego przyszłego układu absolutnie kluczowa geopolityczne.

I teraz: Polska może zawrzeć z Ukrainą realny, ścisły sojusz wojskowy przeciwko Rosji, co uczyni wojnę mniej prawdopodobną (skuteczne odstraszanie), a cały system bezpieczeństwa znacznie lepszym, ale Polska ponosiła będzie - pierwszy raz od długiego czasu - dobrowolne i realne ryzyko dla siebie i dla swoich obywateli.

Polska może również nie wziąć udziału w tych wielostronnych i/lub bilateralnych gwarancjach wojskowych dla Ukrainy - teoretycznie unikając ryzyka - ale taki system bezpieczeństwa, bez Polski, będzie na tyle kaleki, że prawdopodobienstwo kolejnej wojny będzie znacznie wyższe, a wojna ta i tak może dosięgnąć Polski, gdyż zajmuje ona kluczowe miejsce geograficzne i polityczne dla rosyjskich planów.
I choć opisany wyżej dylemat wydaje się oczywisty, a epokowe decyzję, jakie muszą być podjęte dopadną Polskę na 100%, to wydaje mi się, że najbliższa kampania wyborcza – w 2023 - nie będzie poświęcała temu wystarczająco dużo uwagi, choć wydaje się on najbardziej EGZYSTERNCJALNYM TEMATEM DLA POLSKI na co najmniej najbliższe dziesięciolecie.

Wydaje się też, że jeśli obecna władza przedłuży swój mandat, to prawdopodobienstwo uczestnictwa Polski w takim sojuszu wojskowym jest znacznie bardziej prawdopodobne, choć nic nie wiadomo o jego planowanym kształcie i sposobie jego realizacji? Jeśli władza w Polsce się zmieni, udział Polski w sojuszu wojskowym wydaje się znacznie mniej prawdopodobny - co wcale nie znaczy - że uczyni Polskę bezpieczniejszą. Rysująca się więc przyszłość wydaje się przyszłością bez wyjścia, jeśli chodzi o ominięcie tego dylematu.

Kroplą, która przepełniła moją potrzebę napisania tych kilku słów są ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji, który w niezwykle ważnych okolicznościach mówił o potrzebie zapewnienie gwarancji Rosji oraz ostatni artykuł kanclerza Niemiec w „Foreign Affairs”, w którym mówi on o możliwości powrotu do struktury bezpieczeństwa sprzed wojny... Nie mówię, że Niemcy albo Francja nie zmieniły niczego lub jeszcze nie zmienią, w swojej strategii związanej z nową sytuacją bezpieczeństwa w Europie, ale można zakładać na 90%, że nie będą elementem systemu bezpieczeństwa, który będzie realizował interesy Ukrainy i Środkowej Europy, w tym i Polski. Wydaje się, że kraje te będą dążyć do realizowania pozycji neutralnej lub równoważącej na stronę Rosji. Siłą rzeczy, Unia Europejska pod przywództwem tych dwóch państw jeszcze pogorszy swoją ofertę bezpieczeństwa w stosunku do Polski i regionu.

Na koniec - wychodząc jeszcze poza geopolitykę i jej element bezpieczeństwa narodowego - należy stwierdzić, że realne i dobrze przygotowane uczestnictwo Polski w systemie wzajemnych gwarancji wojskowych dla Ukrainy może i powinien znacząco pomóc Polsce w zmianie swojej dotychczasowej pozycji w systemie gospodarczym Europy, z pozycji terytorium i organizmu wszechstronnie podległego centrum, do państwa tworzące kolejne ośrodki niezależne i centralne w systemie gospodarczym Europy i świata. O

Gliwice 10-12-2022


Kategorie: _blog, polityka / obserwator, 1000 liter o świecie


Słowa kluczowe: olek


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 lipca 2022 (poniedziałek), 18:56:56

Polska i jej Wielka Strategia (Olek i jego 1000-słow)

Olek napisał ja zachowuję:

POLSKA I JEJ WIELKA STRATEGIA

OKREŚLENIE WIELKIEJ STRATEGII POLSKI:

Polska jest jednym z niewielu krajów, który mierzy się od kilku wieków ze stałym zagrożeniem swojej egzystencji, wynikającym z położenia geograficznym między silniejszymi od siebie graczami, którzy dążą do współpracy ze sobą nawzajem - kosztem Polski. W czasie tym WIELKA STRATEGIA POLSKI składa się z próby osiągania dwóch podstawowych celów, których osiąganie ma szansę dać Polsce niezależną egzystencję:

  1. BEZPIECZEŃSTWO: Realizowane przez odepchnięcie Rosji od swoich granic lub/i niedopuszczenie Rosji do uczestnictwa w systemie bezpieczeństwa w Europie - we współpracy z innymi, silniejszymi od Polski graczami z zachodu kontynentu,

  2. MODERNIZACJA: ...Czyli dogonienie gospodarcze zachodu kontynentu, czyli przezwyciężenie dualizmu na Łabie /termin do rozszyfrowania w Wikipedii/

Realizacją WIELKIEJ STRATEGII zajmują się elity narodu (szersze masy narodu tylko w czasie zrywów zbrojnych) i właśnie od ostatnich 300 lat polskie elity mają zazwyczaj różne koncepcje realizacji każdego z tych celów WIELKIEJ STRATEGII i wzajemnej ich zależności:

Ad1.
BEZPIECZEŃSTWO: Sama Rosja nie zawsze bywała silniejsza od Polski, ale gdy od ok. 300

taką się stała, zaczynała stanowić egzystencjalne zagrożenie dla Polski, ale nawet nie sama, ale szczególnie gdy znajdowała do tego partnerów na kontynentalnym zachodzie kontynentu. Tak więc Polska może istnieć i być niepodległa, gdy Polska posiada na wschodzie bufor niepodległych i przyjaznych państw (głębia strategiczna) i gdy Rosja nie znajduje się w strategicznym sojuszu z naszymi zachodnimi sąsiadami. Dlatego w minionych trzech wiekach, w różnych okresach, dylematem polskich elit jest to, czy budować siłę odpychającą Rosję wyłącznie w silnym sojuszu z krajami buforowymi, czy poddając się pod ochronę krajów zachodu kontynentu nawet, gdy te dążą do współpracy z Rosją, czy też opierać swoje bezpieczeństwo wyłącznie na sobie samej, ale w sojuszach z odległymi potęgami morskimi (USA, Wielka Brytania), które charakteryzują się drugoplanowym i zmiennym zainteresowaniu naszym regionem.

Ad2.

UWAGA: Materiał napisałem z nieśmiałą intencją, aby ułatwić odczytywanie polskich reakcji na bieżące wydarzenia międzynarodowe, a nawet, aby ułatwić czytelnikowi ocenę przyszłych programów wyborczych władzy i opozycji, które reprezentują odmienne nurty realizacji WIELKIEJ STRATEGII państwa Polskiego.

page1image22294336

MODERNIZACJA: Dualizm na Łabie powstał w wyniku odkryć geograficznych XVI wieku, poprzez zdobycie kolonii przez kraje zachodu kontynentu i wprowadzenie przez nie intensywnego rolnictwa, gospodarki kapitalistycznej, rewolucji przemysłowej i rozwoju mieszczaństwa. Polska pozostała wtedy krajem rolniczym, feudalnym i opóźnionym. Polskie elity już od wieku XVIII, przez wiek XIX, okres międzywojenny, ale również ostatnio, w III Rzeczpospolitej zgadzają się, że bez gwałtownej MODERNIZACJI Polska nie może utrzymać niepodległości w otoczeniu sąsiadów, ale zawsze spierały się o to, czy Polska, aby się ZMODERNIZOWAĆ, musi poddać się dyktatowi – zwierzchności źródła modernizacji (dylemat przedrozbiorowy i w pewnym sensie obecny) i ograniczyć swoją suwerenność i podmiotowość, czy może powinna robić to nawet wolniej, ale zachowując równocześnie pełną niezależność dążąc do pełnej podmiotowości w Europie (próba międzywojenna). Dylemat ten wynika z faktu, że źródła MODERNIZACJI – najczęściej Niemcy, ale również w wieku XVIII i XIX Rosja, w swojej własnej wielkiej strategii nigdy nie traktują Polski podmiotowo i niezmiennie dążą do podporządkowania jej politycznie, jak również w dziedzinie przepływów strategicznych i podziału pracy. Należy również przypomnieć, że z powodów historycznych (unikalna wolność szlachecka) i w przeciwieństwie do okolicznych narodów Europy Środkowej, naród polski ma ograniczony poziom akceptacji utraty niepodległości państwa lub/i wolności osobistych.

Wszystkie te warianty zapewniania Polsce BEZPIECZEŃSTWA i MODERNIZACJI praktycznie się nie udawały - zarówno z przyczyn wewnętrznych, jak i zewnętrznych - dlatego Polska była niepodległa tylko w krótkich okresach znaczącego upadku Rosji i wypadnięcia jej z systemu gospodarczego i bezpieczeństwa Europejskiego.

REALIZACJA WIELKIEJ STRATEGII POLSKI - W OBECNEJ SYTUACJI.

Po roku 1990, w czasie wielkiej zapaści siły Rosji, polskie elity wybrały dostępny i niezwykle korzystny sposób MODERNIZAJI i BEZPIECZEŃSTWA Polski, oparty na częściowym oddaniu niepodległości Polski organizacji międzypaństwowej, jaką jest Unia Europejska, przy równoczesnym zapewnieniu sobie BEZPIECZEŃSTWA członkostwem w sojuszu wojskowym NATO, kierowanym przez jedyne globalne mocarstwo – USA. Inne, korzystne elementy WIELKIEJ STRATEGII POLSKI również występowały, gdyż na wschód od Polski istniały kraje buforowe, a Niemcy były słabe militarnie, dopiero się jednoczyły i ograniczane były systemem unijnym.

W ciągu ostatnich 30 lat wszystkie te parametry uległy całkowitej lub częściowej zmianie:
- Rosja znacząco się wzmocniła i w sposób bezprecedensowy kwestionuje dotychczasowy porządek, zmieniając go siłą od 2008-go roku, ostatecznie formułując swoje żądania również wobec Polski.

- Niemcy również niezwykle się wzmocniły, zwiększyły przewagę nad Francją i zostały uwolnione od balansu Wielkiej Brytanii, a wspólna waluta pozwala realizować ich dominację gospodarczą kontynentu.
- Rosja i Niemcy zawarły strategiczne partnerstwo. Niemcy uzależniły się od Rosji, aby zrealizować długofalowy program utrwalenia i zwiększenia dominacji w Europie.

page2image22291456

- Państwa buforowe zostały zdestabilizowane i podporządkowane Rosji (Białoruś) lub są w trakcie destabilizacji i podporządkowywania (Ukraina).
- Unia Europejska oczekuje w zamian za dalszą modernizację Polski znaczącej, dalszej utraty przez Polskę niezależności (kierunek federacyjny - traktatowy lub poza traktatowy), bez pespektywy na zmianę roli Polski w dziedzinie przepływów strategicznych i podziału pracy, a co najgorsze, Unia Europejska i Niemcy nie tylko nie zapewniają Polsce BEZPIECZEŃSTWA, ale mogą dążyć do odnowienia strategicznego sojuszu z Rosją.

- USA, pozostając najsilniejszym państwem świata, szykuje się do konfrontacji z Chinami i jego poziom zapewnienia BEZPIECZEŃSTWA Polsce w przyszłości jest niepewny.

Zatem realizacja WIELKIEJ STRATEGII POLSKI jest obecnie zagrożona w każdym aspekcie i wydaje się, że Polska musi dokonać znaczących korekt swojej polityki, aby ją nadal realizować.

Obecna polska elita, podzielona na obóz obecnej władzy i opozycję, wydaje się mieć odmienne koncepcje dla MODERNIZACJI i BEZPIECZEŃSTWA Polski:

MODERNIZACJA:
- władza chciałaby realizować modernizację bez rozszerzania podległości Polski, - opozycja zaś, poprzez dalsze pogłębiania związków i zależności Polski z Unią.

BEZPIECZEŃSTWO:
- obecna władza wydaje się widzieć nieuchronność konfrontacji z Rosją i stawiać na:

- siłę własną
- próbę budowy wspólnej przestrzeni politycznej i strategicznej z Ukrainą - bezpośrednie relacje z USA
- NATO
- budowę dodatkowych koalicji chętnych w strefie Europy Środkowej

- opozycja na razie słabo formułuje swój program zapewnienia Polsce BEZPIECZEŃSTWA, ale jest on bardziej oparty na kontynentalnej Europie, znacznie większej ostrożności wobec Ukrainy i próbie uniknięcia konfrontacji z Rosją.

Jak widać więc, polska elita kontynuuje wielowiekowe nurty w realizacji praktycznie tej samej WIELKIEJ STRATEGII państwa Polskiego.

AM, 10-07-2022

page3image22235968

Konkludując, mam nadzieje, że zasygnalizowane tu pojęcia pomogą obserwować rozwój sytuacji międzynarodowej i ocenę różnych nurtów polskich elit.


Kategorie: _blog, 1000 liter o świecie, polityka


Słowa kluczowe: olek


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
2 lutego 2022 (środa), 12:29:29

Strategiczne partnerstwo Niemiec i Rosji (1000 liter o świecie)

Olek napisał:

Strategiczne partnerstwo Niemiec i Rosji

Nawet dla kogoś, kto pobieżnie śledzi wydarzenia międzynarodowe, ostatnie tygodnie dają wrażenie, że Niemcy są „przychylne” Rosji, m. inn. torpedując sprzedaż Ukrainie broni z innych państw NATO i wiele innych posunięć w polityce zagranicznej. Musisz wiedzieć, że koncepcja STRATEGICZNEGO PARTNERSTWA Niemiec i Rosji jest wpisana z niemieckie myślenie geostrategiczne od początku XX wieku. Warto znać nazwisko Fridricha NEUMAN’a, który stworzył pojęcie Europy Środkowej (Mitteleuropa), jako niezbędnego, naturalnego terytorium wpływu Niemic, dla uzyskania właściwej skali gospodarczej i politycznej oraz nazwisko Karla HAUSHOFFER’a, twórcy koncepcji „wschodniej gospodarki wielkoprzestrzennej Niemiec” i idei BLOKU KONTYNENTALNEGO Niemiec z Rosją, pozwalającego tym dwóm państwom kontrolować politycznie i gospodarczo styk Europy i Azji, a używając swoich wpływów regionalnych stworzyć strefę od Atlantyku - na zachodzie - do Pacyfiku, na wschodzie. Obie te wizje łączą się, a zarazem rodzą konflikt, gdyż zarówno Niemcy, jak i Rosja roszczą sobie prawo do swojej bezpośredniej strefy wpływów na części obszaru Mitteleuropy i to właśnie Polska jest niemal głównym polem konkurencji między Niemcami, a Rosją. Tak więc nawet, jeśli Polska pozostanie w „obozie niemieckim”, pozostając w Unii Europejskiej, a nawet biorąc udział w federalizacji Unii, możemy spodziewać się realizacji rosyjskich interesów w stosunku do Polski, realizowanych w drodze bezpośrednich negocjacji Rosji z Niemcami, z pominięciem polskiego zdania i wpływu. Niemcy i Rosja naturalnie będą dążyły do utrzymania Polski – w sferze gospodarczej i politycznej – jako przedmiotu zależnego od nich. W takim stanie Polska może być nawet bogata i dobra do życia, ale w przypadku zapaści jednego z tych państw, a wzrostu drugiego, Polska może nie utrzymać niepodległości, dlatego potrzebuje być silniejsza!

02-02-2022

 


Kategorie: _blog, polityka, 1000 liter o świecie


Słowa kluczowe: sdp, niemcy, rosja, putin


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
10 stycznia 2022 (poniedziałek), 12:57:57

Upadek KAZACHSTANU ...co to oznacza dla Polski? (1000 liter o świecie)

Olek napisał:

Upadek KAZACHSTANU ...co to oznacza dla Polski?

Kazachstan leży zarówno w Europie, jak i w Azji i ma powierzchnię niemal 3/4 Unii Europejskiej. Za czasów ZSRR, 65% populacji to rosyjskojęzyczni Słowianie, Polacy i Niemcy. Od czasów ZSRR rządzony jest przez całkowicie skorumpowany reżim Nazarbajewa, jednak jako stabilne i dość bogate państwo, sterowalne dla Rosji. K jest wielkim eksporterem paliw (70% exportu), ale ma też złoża uranu i gości rosyjski program kosmiczny na kosmodromie Bajkonur. Rosyjska ludność wymiera (35%), a na południe od K rośnie siła islamskich byłych republik ZSRR. Miesiąc temu Putin powiedział, że: „Kazachstan jest rosyjskojęzycznym krajem w pełnym znaczeniu tego słowa”. Rosja musi ustabilizować Kazachstan i ma okazję rozmieścić tam swoje wojska, w celu zabezpieczenia swoich interesów, jak i oddzielenia Rosji od wpływów z Afganistanu i innych byłych republik islamskich ZSRR. Jednak robiąc to naraża się tym krajom, a szczególnie ambitnym Uzbekom oraz wchodzi w kolejny konflikt z USA, gdyż EXXON i SHEVRON zainwestowały w K 50 mld USD. Po siłach pokojowych w Armenii i siłach na Białorusi i wokół Ukrainy, K to kolejne powód rozproszenia sił rosyjskich i nowy generator kosztów. Kłopoty dyktatora K to kolejny po Łukaszence groźny dla władzy Putina precedens. Dla Polski upadek K to pozytywne rozproszenie sił Rosji i dodatkowy front konfliktu z USA. 06-01-2022

 


Kategorie: _blog, polityka, 1000 liter o świecie


Słowa kluczowe: sdp, kazachstan


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
23 grudnia 2021 (czwartek), 18:15:15

Demografia (1000 literek od Olka)

1000 literek od Olka

Demografia, ...cisza wokół prawdziwego problemu.
Od dzisiaj zwracaj uwagę na informacje o DEMOGRAFII. Jesteśmy ciągle przyzwyczajeni do straszenia nas przeludnieniem, jednak to, co świat obecnie przeżywa nie miało miejsca nigdy w historii. Szczyt populacji świata nastąpi zapewne za ok 30 lat. Urbanizacja, państwo opiekuńcze, antykoncepcja i otwarcie rynku pracy dla kobiet spowodowały, że większość państw, które odpowiadają za politykę i gospodarkę świata, przeszły swój punkt, za którym nie ma już demograficznego odwrotu, w połowie lat 90-tych. Bo... w całej historii to młodzi konsumowali, dorośli produkowali, inwestowali i oszczędzali, a starzy ludzie nie robili już żadnej z tych rzeczy... Większość rozwiniętych narodów ma już jednak odwróconą piramidę wiekową i strukturę wiekową nieznaną nigdy w historii. Kraje rozwijające się dążą do tego samego, tylko jeszcze szybciej. Przez następnych 5 lat, na emeryturę przejdzie na świecie niespotykana dotąd liczba ludzi. Japonia dawno się „odwróciła” i nie rozwija się od 1985 roku, Chiny są najszybciej starzejącym się narodem w historii i tylko USA pod tym względem zachowują ciągle potencjał. Realnie, demografia jest dla większości państw i narodów znacznie większym wyzwaniem niż klimat i stanowić będzie w następnych dekadach jeden z podstawowych czynników zmian w geopolityce i gospodarce świata, ...a jest o tym tak cicho, bo to jeden z nierozwiązywalnych problemów większości światowych hegemonów.
23-12-2021

 

 

 


Kategorie: _blog, polityka, obserwartor, 1000 liter o świecie


Słowa kluczowe: demografia, s.d.p


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 grudnia 2021 (sobota), 20:56:56

Przyszłość pieniądza ...i co to oznacza dla Ciebie? (1000 liter o świecie)

Olek napisał:

Przyszłość pieniądza ...i co to oznacza dla Ciebie?

W ostatnich dwóch dekadach obserwujemy znaczącą zmianę roli Banków Centralnych: skupują one również dług państwowy i inwestują w akcje na giełdzie. Zwróć uwagę na Bank Rozrachunków Międzynarodowych w Lozannie, który jest Bankiem Centralnym dla Banków Centralnych i jest źródłem polityki finansowej współczesnego świata. Obecny system finansowy jest całkowicie patologiczny i nie jest do naprawienia. Globalna polityka stóp procentowych, które są znacznie niższe od inflacji, prowadzi do jego ostatecznego załamania i zamiany na nowy. Skoordynowane Banki Centralne mają pełnić dominującą rolę w systemie finansowym. Planowane jest wprowadzenie E-walut (nie mylić z krypto-walutami), a banki komercyjne stracą swoją dzisiejszą rolę. System będzie bezgotówkowy. Każdy obywatel i firma będą miały konta w banku centralnym. Środki w E-walucie będą mogły mieć m. in. „termin ważności” i będą mogły być przeznaczone np. tylko na określone cele. Zwróć uwagę na ruch POSITIVE MONEY, który oddolnie promuje takie zmiany, Bank Chin jest gotowy na E-juana, a EBC pracuje nad E-euro. Innymi słowy, pieniądz miał kiedyś realną wartość i był w 100% anonimowy, co dawało jednostce pełną wolność. Zmierzymy do pieniądza, który nie reprezentuje żadnej obiektywnej wartości i będzie w 100% narzędziem kontroli społeczeństwa przez państwo.

11-12-2021

page1image52959952 page1image63630016 page1image63633664page1image63629056

Przyszłość pieniądza …i co to oznacza dla Ciebie?


Kategorie: _blog, 1000 liter o świecie


Słowa kluczowe: olek, pieniądz, s.d.p.


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
7 grudnia 2021 (wtorek), 20:50:50

Do czego dąży Rosja? (1000 liter o świecie)

Olek napisał:

07-12-2021
DO CZEGO DĄŻY ROSJA? > W ostatnich dniach listopada, w kilku wystąpieniach, W. Putin ujawnił światowej opinii publicznej strategiczne cele Rosji dotyczące Europy Środkowej i Wschodniej. Rosja dąży do ustanowienia nowego ładu bezpieczeństwa w Europie, ze swoją nową rolą we wspomnianej części kontynentu. Chce ona trwale zapobiec włączeniu Ukrainy do struktur Zachodu, przerwania amerykańskiej pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy (szczególnie wyposażenia jej w nowoczesną broń przeciwlotniczą), zaś co do Europy Środkowej (wymienił przy tym Polskę i Rumunię, jako przykłady), Rosja chce doprowadzić do zmiany statusu bezpieczeństwa tego regionu w ten sposób, że Rosja ma prawo współdecydować o rodzajach instalacji militarnych NATO na tym terenie, ale NATO nie ma symetrycznego prawa dotyczącego terytorium Rosji (np. Obwodu Królewieckiego). Rozmowa Biden-Putin została poprzedzona konsultacjami Bidena z przywódcami Niemiec, Francji, Włoch i UK, jak również zrelacjonowana tym przywódcom po rozmowie. Wydarzenia te utrwalają odchodzenie od świata opartego na bezpieczeństwie zbiorowym, wynikającym z prawa międzynarodowego na rzecz równowagi mocarstw.

 07-12-2021 1000 LITER O ŚWIECIE 


Kategorie: _blog, 1000 liter o świecie


Słowa kluczowe: olek, s.d.p., rosja, unia, usa


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.