Kategoria: biznes


W:1 P:1
23 czerwca 2017 (piątek), 13:29:29

Satus sprzedaje część akcji Synerise S.A (dawniej HG Intelligence S.A)

Takie coś odnotowuję:

Rekordowe wyjście inwestycyjne Venture Capital. Synerise zainwestuje 20 mln zł w rozwój sztucznej inteligencji i autonomicznego marketing

Informacja prasowa: : : Rekordowe wyjście inwestycyjne Venture Capital. Synerise zainwestuje 20 mln zł w rozwój sztucznej inteligencji i autonomicznego marketing

Krakowska spółka po raz drugi w ciągu ostatniego roku z sukcesem zakończyła prywatną emisję akcji. W drodze transakcji o wartości 45 mln zł Synerise uzyskał dostęp do kapitału, którego sporą część przeznaczy na badania i rozwój. 29-krotną stopę zwrotu uzyskał Satus Venture, który za kwotę 25 mln zł sprzedał część swoich akcji w spółce.

Synerise to spółka zajmująca się tworzeniem innowacji w marketingu i sprzedaży, dostarczając klientom rozwiązań poprawiających ich wyniki finansowe (zobacz wypowiedź CEO Microsoft Satya Nadella o Synerise).

Platforma rywalizuje globalnie z największymi graczami na rynku MarTech w segmencie Enterprise oraz przygotowuje się do zaadresowania swojego produktu również do kategorii małych i średnich przedsiębiorstw. Spółka w ostatnim czasie znajduje się w fazie tzw. Catastrophic Growth, konsekwencją czego były liczne propozycje inwestycyjne z czołowych światowych funduszy.

- Na europejskim rynku nie było drugiej firmy z tak wyjątkowym zespołem, dopracowanym produktem, przemyślaną strategią i potencjałem na rozwój. Cieszę się, że dołączyłem do tego zespołu – mówi Paweł Chodaczek, współtwórca sukcesów takich firm jak Cloud Technologies czy RTB House.  

Spółka wybrała najbardziej perspektywicznych partnerów, dzięki którym otrzymała dostęp do kapitału, unikalnych technologii oraz teamu ponad 150 ekspertów specjalizujących się m.in w Data Science. Synerise planuje również wzmocnić zespół, zatrudniając wybitne osoby specjalizujące się w zakresie badań nad sztuczną inteligencją oraz, na wzór anglosaski, silną kadrę, która wesprze firmę w operacjach międzynarodowych.  Do spółki jako doradca oraz członek rady nadzorczej dołączy między innymi Peter Bodis, aktualnie Wiceprezes Zarządu Pioneer Pekao, drugiego co do wielkości polskiego TFI.

- Chcemy otaczać się najlepszymi ludźmi, którzy mają poczucie misji i chcą pokonywać dodatkową milę. Pragniemy również do końca pozostać firmą, dla której największe znaczenie ma technologia oraz ścisła współpraca ze środowiskiem naukowym. To jest nasze DNA i zawsze naszym marzeniem była budowa wysoko-jakościowego produktu, który nie boi się wyzwań i konkurencji, czasami nawet kosztem mikrozwycięstw. Już dziś jesteśmy spółką globalną z wielkimi ambicjami, a w niedalekiej przyszłości chcemy być liderem nowego segmentu rozwiązań w marketingu. Stawiamy na bezpieczeństwo i jakość usług. Dziękujemy wszystkim naszym klientom i partnerom za cierpliwość i otwartość na innowacje – mówi Jarosław Królewski, CEO Synerise.

Spółka od ponad roku inwestuje w rozwój nowatorskich algorytmów, w tym systemów autonomicznych. Na co dzień współpracuje z największymi domami mediowymi w Polsce i na świecie oraz międzynarodowymi korporacjami takimi jak Microsoft i Orange.

- Marzy nam się jeden, magiczny przycisk, który zmieni życie marketerów. Który pozbawi ich żmudnej pracy na ogromnej ilości danych i rutynowych czynności w pospolitym dziś modelu hand crafted rules marketing. Odróżniamy wizję od halucynacji, wiemy jak wiele czasu, pracy i wysiłku kosztuje budowanie własnych rozwiązań, chcemy unikać buzzwordów, którą są obecne niemal wszędzie, oprzeć naszą wartość na pracy u podstaw. Dziś zespół Synerise pracuje m.in nad nowoczesnym systemem rozproszonej pamięci, własnym modelem atrybucji, który zapewni nam konkurencyjność globalną. Analizujemy transakcje o łącznej wartości kilku mliliardów złotych. Skala wyzwań z którymi przyszło nam się mierzyć, tym samym technologie które tworzymy, to poziom światowy – podkreśla Jarosław Królewski.

Spółka w strategii wyklucza IPO na polskim rynku oraz kolejne wejścia inwestycyjne w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy. Synerise rozważa także akwizycję innych spółek ze swojego segmentu, przygląda się m.in. kilku startupom z Doliny Krzemowej.

No i się cieszę, bo będąc lekko zaangażowany w Satusa mam w tym interes, choć to co robi ta spółka mnie przeraża. Właściwie to pierwszym spotkaniu z jej zarządem wróciłem do domu lekko przerażony (ciekawe, czy jest o tym wpis na blogu - muszę poszukać) i miało to wpływ na moje niedawne decyzje.


Kategorie: biznes, _blog


Słowa kluczowe: satus, Synerise, HG Intelligence


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
22 czerwca 2017 (czwartek), 19:04:04

Program opcyjny

W zasadzie to lubię projektować programy opcyjne a dziś właśnie taką przyjemność sobie robię i projektuję. Szkic już jest. Za 5 lat (2022) zobaczymy co z tego będzie.

W zasadzie wszystkie projektowane przeze mnie do teraz zadziałały, wyszły lepiej niż planowaliśmy. Programy opcyjne to fajna rzecz.


Kategorie: ekonomia, biznes, triggo, _blog


Słowa kluczowe: triggo


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
9 marca 2017 (czwartek), 12:46:46

Wyceny firm

Ponoć z wycenami to jest tak:
 • Opel, a właściwie już FOpel - 2,8mld
 • SpaceX co potrafi rakietę w kosmos wysłać 17mld
 • SnapChat, czyli komunikator do komunikowania głupot - 45mld
 
Ł. mówi, że ten świat musi się zawalić. I zawali się.
 

 
Triggo:
 • kapitał to 2mln
 • Raf uważa, że wartość to 73mln co wydaje się być ładne
 • Dopisek:
  • w marcu 2018 rynek wycenił Triggo na 15mln, a w sierpniu na 25

Kategorie: ekonomia, biznes, _blog


Słowa kluczowe: triggo, wyceny


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
14 stycznia 2017 (sobota), 18:45:45

O SGT

Od czasu, gdy zajmuję się SGT (2007), albo wcześniej, technologią IPTV (2006) lub ogólnie strumieniowaniem w sieciach (1998) wydarzyły się takie rzeczy:

Telewizory baniakowe definitywnie znikły.

 1. Znikło pokolenie, dla którego telewizja kolorowa była nowością i nienormalnością.
 2. Płaskie telewizory, najpierw plazmowe, potem LED, xLED, a teraz to już nie wiadomo co ale są tak bardzo płaskie, że prawie nie widać.
 3. Format ekranu zmienił się definitywnie z 4:3 na 16:9.
 4. Rozmiar monitora znacznie wzrósł od tych 14, 15 czy 17 cali a rozmiar telewizora 45 cali nie dziwi.
 5. Właśnie znika wyróżnik HD a z 4K nie wiadomo co będzie, ale pewnie będzie lub będzie lepiej.
 6. Telewizja 3D pojawiła się i znikła a nawet nadawcy nieco w to zainwestowali, czyli technologia zaszła dość daleko.
 7. Telewizja mobilna się nie pojawiła, ale z drugiej strony przecież jest, bo każdy ma co najmniej YouTuba w komórce i działa mu to wszędzie, a w domu zwłaszcza, w pociągu również (no chyba, że polskie Pendolino).
 8. Internet wszędzie ma taką przepustowość, że nie potrzeba już multicastów i każdy kto chce oglądać może wszystko na czym tylko chce. Technika sieci nie jest przeszkodą i tylko nadawcy jeszcze nie wiedzą jak z tego korzystać.
 9. W dziedzinie kodowania wygrywają rozwiązania proponowane przez grupę MPEG, a w dziedzinie transportu, w miejsce ślicznych protokołów czasu rzeczywistego (RTSP), systemów rezerwacji zasobów sieci prymitywne rozwiązania bazujące na zwykłym protokole HTTP. Czy do wszystkiego można używać młotka?
 10. Ale z drugiej strony nie każdy chce mieć wszystko, bo demokratyczne wierzenia o wyższości technologii na żądanie (VOD) na telewizją liniową się nie sprawdziły. Film „Ucieczka z kina Wolność” był proroczy a nadawcy telewizji liniowej trzymają się mocno.
 11. Odczuwana przeze mnie wartość akcji SGT z 1zł w chwili założenia spółki, poprzez 10gr w chwili kryzysu (wiosna 2009) spokojniej przekroczyła już 10zł. Ale czy moje uczucia mają jakieś zastosowanie?


Co się nie zmieniło?

 1. Telewizja dalej kłamie.
 2. Dalej służy to do manipulacji masami. Już Lenin (1920) wiedział, że „kino to najważniejsza ze sztuk” więc w służbie szatana można ją wykorzystać.
 3. Trwałe relacje międzyludzkie (a małżeńskie) są coraz rzadsze a łatwość dostępu do pornografii zwiększa liczbę impotentów.
 4. Powyższe fakty potwierdzają tylko, że zarabianie na telewizji jest mniej ważne niż wywieranie przez nią wpływu, ale wywieranie wpływu jest możliwe gdzieś od 3mln abonentów (widzów) więc poniżej tego poziomu można robić biznesy.

Kategorie: biznes, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: sgt, iptv


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
28 grudnia 2016 (środa), 16:48:48

Autonomiczność aut

Klasyfikacja systemów autonomicznych:

#0 - system komputerowy nie ma kontroli nad pojazdem, ale jest w stanie generować różnorakie ostrzeżenia.

#1 - system ma szczątkowe możliwości operowania pojazdem, np. automatyczne parkowanie lub inteligentny tempomat.

#2 - system jest w stanie samodzielnie przyspieszać pojazd, hamować, operować kierownicą, ale kierowca musi nieustannie nadzorować jego pracę i interweniować, jeśli system błędnie rozpoznał przeszkodę na drodze.

#3 - autonomia na tym poziomie zakłada, że w wybranych warunkach, np. na autostradzie, kierowca może spokojnie się odprężyć, a prowadzenie zostawić systemowi komputerowemu.

#4 - ten poziom zakłada, że samochód poradzi sobie sam w większości przypadków, choć np. w przypadku złej pogody kierowca nie powinien go uruchamiać.

#5 - najwyższy stopień zaawansowania, ingerencja człowieka sprowadza się do wciśnięcia przycisku startu i wpisania miejsca docelowego.


Kategorie: motoryzacja, obserwator, biznes, _blog


Słowa kluczowe: triggo, autonomia samochodów, motoryzacja


Komentarze: (1)

nie wiem, December 30, 2016 15:14 Skomentuj komentarz


Ciekawe, zbieżne, ale gdzieś mi zabrakło relacji między wolnością a inteligencją .
Skomentuj notkę
18 grudnia 2016 (niedziela), 18:11:11

hotele w więzieniach

Mam pomysł na biznes. Przerobić stare więzienia w centrach miast na luksusowe butikowe hotele. Państwu w rozliczeniu zbudować nowoczesne więzienia za miastem. Do zrobienia w Toruniu, Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, ... pewnie jeszcze gdzieś, ale te miejsca znam.

I pewnie gdyby Polska sie rozwijała tak dynamicznie jak zachód Europy 30 lat temu, ktoś by to juz zrobił. Ale Polska to biedny kraj. Więźniowie luksusów nie mają (bo niby dlaczego mieli by mieć), hotelarstwo dla bogatych słabo się rozwija bo nie ma bogatych, więc straszą takie dziwne obiekty z dziwnymi, sypiącymi się murami.

Ale pomysł w mojej głowie się błąka przy każdej wizycie w Toruniu (tam więzienie jest taką basztą) a dzis w Bytomiu też sobie o nim przypomniałem. Wpisze na bloga i zwolnię komórki z pamiętania.


Kategorie: biznes, _blog


Słowa kluczowe: hotel, więzienie, bytom, toruń


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
6 maja 2016 (piątek), 17:10:10

Triggo dostało wiatr w żagle

... w dniu 5 maja 2016 roku. NCBiR czyli Narodowo, Badawczo i Rozwojowo. Zobaczymy co będzie.


Kategorie: biznes, _blog


Słowa kluczowe: triggo


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
30 stycznia 2012 (poniedziałek), 15:23:23

Celowanie i trafianie

Paczka złotych myśli biznesowych, z którymi nie wiem co zrobić więc je sobie wypisuje.

Ble, ble, ble, ble.....

To gdzie jesteś jest zdeterminowane twoimi decyzjami z przez 5, 10 czy 15 lat. To gdzie będziesz za 5, 10 czy 15 lat jest determinowane twoimi decyzjami dziś.
Charles Moor

Ble, ble, ble, ble.....

Kiciu z Cheshire - zagadnęła go& - Czy nie zechciałbyś mi powiedzieć, którędy mam teraz iść? To zależy w dużym stopniu od tego, gdzie chcesz dojść - odpowiedział kot.
Lewis Carroll

Ble, ble, ble, ble.....

Wizja dostarcza wskazówek niezbędnych w codziennym podejmowaniu decyzji tak, by pracownicy dążyli w tym samym kierunku i nie przeszkadzali sobie nawzajem.
Ken Blanchard

Ble, ble, ble, ble.....

Najlepszym sposobem na przewidywanie przyszłości jest jej kreowanie.
Peter Drucker

Ble, ble, ble, ble.....

Jeżeli nigdzie nie celujesz to tam trawisz.


Kategorie: filozofia, biznes, _blog


Słowa kluczowe: cel, celowanie, osiąganie celów, planowanie, zarządzanie


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
7 lutego 2011 (poniedziałek), 18:17:17

Prospekt emisyjny (z cyklu: to czytam)

Dostałem, i zamiast pisać swój prospekt emisyjny (a może przynajmniej memorandum inwestycyjne lub choćby teasera) to czytam to dzieło, czasem staram się czytać na głos i jestem więcej niż zadowolony.

Prospekt emisyjny

Autor: Krzysztof Bartnicki (repr.)

ISBN: 978-83-62574-06-3
Seria: Liberatura
Liczba stron: 214
Cena: 31,40 zł
Data Premiery: 2010-11-01

Ktoś odwalił kawał pięknej roboty i można to kupić za jedyne 31 złotych + przesyłka. Zaraz zamówię 10 sztuk tego dziełka i będę je dodawał współpracującym z nami finansistom - może przeczytają, może się zdziwią, może zainspirują. Ja w każdym razie jestem zafascynowany lektem willamlans choć pewnie z tego powodu do Szkocji nie pojadę.

Prospekt emisyjny kupować należy tu:
http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/1376-krzysztof-bartnicki-prospekt-emisyjny.html


„Prospekt emisyjny” to powieść jedyna w swoim rodzaju, opisująca świat, którym rządzi Tekst pasożytujący na człowieku. Świat, w którym człowieka można legalnie sprzedać, legalnie kupić, legalnie zabić. Świat, w którym Bogiem jest Liczba, a Pieniądz jego Prorokiem. Główny bohater wystawia na sprzedaż samego siebie już nie na targu niewolników, lecz w formie bardziej współczesnej, choć nie mniej okrutnej – poprzez emisję akcji. Cząstkę Emitenta może kupić każdy czytelnik, stając się w ten sposób Inwestorem. Do tego celu służy niniejszy Prospekt, w którym dokonano całkowitej wiwisekcji nie tylko głównego bohatera, Komandora OM (osoby mieszanej), ale także języków, za pomocą których podobne operacje zazwyczaj się dokonują. Język tej książki zwraca się przeciwko samej substancji literatury, przeciwko tekstowi.

Kategorie: to czytam, poezja, ekonomia, biznes, _blog


Słowa kluczowe: Prospekt emisyjny, memorandum inwestycyjne, teaser, liberatura, Krzystof Bartnicki


Komentarze: (2)

anonim, March 6, 2011 20:35 Skomentuj komentarz


Andrzej Bursa, Poeta

poeta cierpi za miliony
od 10 do 13.20
o 11.10 uwiera go pęcherz
wychodzi
rozpina rozporek
zapina rozporek
wraca chrząka
i apiat
cierpi za miliony

* * * * *

Andrzej Bursa, Poeta, tłumaczenie Po Etamu

feminista za miliony grzmi
dumdumnie, od kwoty do kwoty
w wieku 60 lat uwiera go fallogocentryzm
dochodzi
rozpina język
zapina język
dodośny
i afiut, wraca
cipieć za miliony

anonim, March 6, 2011 20:57 Skomentuj komentarz


ŚMIERTELNOŚĆ EMITENTA

Cel Dokumentu - podany w pkt 4-3 - to inwestycja w Akcje, tzn. nakłonienie Inwestorów do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Cel (tekstu) Dokumentu może być różny od celu (tekstu) Emitenta.

Inwestorzy powinni rozważyć możliwość uśmiercenia (tekstu) Dokumentu w następujące sposoby:

1) żaden egzemplarz Dokumentu nie zostaje przeczytany;
2) żaden egzemplarz Dokumentu nie zostaje zrozumiany;
3) każdy egzemplarz Dokumentu zostaje zniszczony;
4) Dokument - acz przeczytany, zrozumiany, bez zniszczeń - nie składania żadnego Inwestora di decyzji inwestycyjnej.

Ponadto zwraca się uwagę Inwestorów na to, że śmiertelność tekstu Emitenta może być zrównana ze śmiertelnością Emitenta. Ekonomicznie istotne jest to, że tekst Emitent nie istnieje w jednej kopii - ryzyko jego uśmiercenia zostało zdywersyfikowane.

Tekst (Emitent) może umrzeć w następujące sposoby:

1) w wyniku zdarzenia losowego, któremu tekst nie mógł zapobiec;
2) w wyniku zdarzenia losowego, któremu tekst mógł zapobiec;
3) wskutek działań (re)animacyjnych;
4) wskutek ukarania tekst śmiercią.
Skomentuj notkę
31 grudnia 2010 (piątek), 14:27:27

Model biznesowy (zabawa w słowa)

Dawno nie bawiłem się w słowa. Bardzo dawno. Ale dziś, mając pewną potrzebę wypracowałem sobie taką definicje.

Definicja:
Model biznesowy to abstrakcyjny opis zjawisk zachodzących w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu, opis, którego celem jest ułatwienie menadżerom analizy biznesu, w celu poszukiwania optymalnej ścieżki rozwoju.

A wszystko dlatego, abyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy. Oczywiście w sieci znalazłem też wiele innych definicji, akcentujący inne aspekty tego pojęcia - ale te znaleziska nie przeszkadzają mi zostać przy swoim.

Przy okazji zauważam, że ta definicja jest łatwiejsza niż definicja takich słów jak prawda, miłość, dobro, wolność czy odpowiedzialność, z którymi to zmagałem się kiedyś.

Łatwa jest są za to definicje synału, zbawienia i mufy światłowodowej.


Kategorie: zabawa w słowa, ekonomia, biznes, _blog


Słowa kluczowe: model biznesowy, biznes, przedsiębiorstwo, rozwój przedsiębiorstwa, zarządzanie


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 sierpnia 2008 (poniedziałek), 20:27:27

Planowanie strategiczne po Polsku

W Polsce rozwój gospodarczy ciągle ciągnięty jest przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Czy to dobrze czy źle? Nie wiem i nie mnie oceniać. Do tego ludzie prowadzący te przedsiębiorstwa nie mając wiedzy i doświadczeń w kapitalizmie, a dokładnie w procesach koncentracji kapitału (bo niby skąd po 45 latach komunizmu mieli by je mieć) nie planują strategicznie rozwoju tych biznesów koncentrując się na operacyjnym zysku (zwiększaniu zysku, redukcji kosztu) albo co gorsza na taktycznym "szybkim numerku".

Niestety, planowanie strategiczne wygląda często tak, jak to zapisał niejaki Mickiewicz w księdze szóstej "Pana Tadeusza".

Cytuje:

Szabel nam nie zabraknie,
szlachta na koń wsiędzie,
Ja z synowcem na czele,
i - jakoś to będzie!

Kategorie: biznes, _blog


Słowa kluczowe: planowanie, strategie, jakoś to będzie, geszefciarstwo


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
14 stycznia 2008 (poniedziałek), 17:19:19

W biznesie podstawy są ważne

Czas zmian to czas, w którym dobrze sobie przypomnieć podstawy, zastanowić się i odpowiedzieć na ważne pytania. Bostońska Grupa Konsultingowa wymyśliła kiedyś pytania, więc będzie łatwiej - zwłaszcza, że kilka minut googlowania i wszystko to jest dostępne bez płacenia za drogie MBA w Londynie.

Macierz BGK opisuje przedsięwzięcia w taki sposób:
#1. Dojne krowy.
#2. Gwiazdy.
#3. Psy.
#4. Znaki zapytania.

W niektórych przypadkach stany występują sekwencyjnie i można je traktować jako fazy życia przedsiębiorstw.

Ciekawa jest też analiza cyklu życia produktu:
#1. faza powstawania produktu - jeszcze nie ma na rynku;
#2. faza wprowadzenia - reklama;
#3. faza wzrostu;
#4. faza nasycenie (dojrzałości);
#5. faza schyłek (spadku)- wyprzedaże aby pozbyć się zapasów.


Kategorie: ekonomia, biznes, _blog


Słowa kluczowe: macierz bgk, dojne krowy, czas życia produktu


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
2 stycznia 2008 (środa), 22:58:58

Operator telewizji kablowej a operator Internetu

Dziś, w trakcie jednego spotkania usłyszałem doskonałe, syntetyczne zdanie wyjaśniające różnice modeli biznesowych pomiędzy operatorem internetu (i telefonii) a operatorem telewizji kablowej.

Uwaga: operator internetu (i telefonii) daje dostęp a operator telewizji kablowej (oraz platformy cyfrowej) jest dystrybutorem.

Różnica zasadnicza, bo aby dystrybuować należy wcześniej mieć. W biznesach telewizyjnych należy mieć licencje, prawa, conntent a więc należy mieć coś, czego operatorzy internetu i telefonii mieć nie muszą, bo oni muszą mieć tylko techniczne środki aby gdzieś wpiąć, przenieść ruch, przyłączyć.

Jeszcze raz dwa słowa określające różnice, bo są to słowa ważne:

Operator internetu daje dostęp do czegoś.

Operator telewizji dystrybuuje coś.

Lubię takie syntezy. Lubię bo obrazują one konieczność zmiany pewnego myślenia wraz z wdrażaniem technologii IPTV.


Kategorie: iptv, biznes, _blog


Słowa kluczowe: iptv, telewizja kablowa, internet


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
9 maja 2007 (środa), 10:29:29

Ludzie mają pieniądze (z cyklu: to lubię)

Ziemia obiecana po raz kolejny! Zaczynam się zastanawiać, czy w moim widzeniu świata Ziemia obiecana nie staje sie kompendium wszelkiej mądrości, miejscem gdzie można zaleźć cytat na każdą okazje. Ale wchodzi się na poważnie w świat biznesu to warto to dzieło dobrze znać.

sciagnij ściągaj (665KB)

graj graj (128kb/s)film ziemia obiecana

Grosglik zaczął spacerować po gabinecie i mówił nieco przyciszonym, przyjacielskim głosem:

- Bo tak mówiąc pomiędzy nami, po przyjacielsku, panie Maurycy, po co panu spółki z Borowieckim? Czy pan nie możesz sam otworzyć fabryki?

- Nie mam pieniędzy! - rzucił krótko i słuchał uważnie.

- To nie przyczyna, bo pieniądze mają ludzie, a pan masz wielkie zaufanie i wielkie zdolności. Dlaczego ja z panem robię interesy? Dlaczego na jedno słowo daję panu teraz trzydzieści tysięcy marek? bo ja pana znam dobrze i wiem, że na tej ufności zarobię z dziesięć procent.

- Siedm i pół! - poprawił Moryc skwapliwie.

film ziemia obiecana

- Mówię tylko dla przykładu. Każdy z panem zechcerobić interes i pan możesz prędko stanąć na mur, więc po co panu ryzykować z Borowieckim? On jest mądry, bardzo mądry kolorysta, ale on nie jest macher. Po co on gada po Łodzi, że trzeba uszlachetnić i podnieść produkcję łódzką! To jest bardzo niemądre gadanie! Co to jest uszlachetnić produkcję? Co to jest "czas skończyć z tandetą łódzką!" - to jego własne słowa, bardzo głupie słowa! - zawołał mocniej ze złością. - Żeby on myślał, jak taniej produkować, gdzie nowe rynki otworzyć dla zbytu, jak podnieść stopę procentową, to byłoby mądre, ale jemu się chce reformować przemysł łódzki! On go nie zreformuje, a może łatwo kark skręcić. Żeby to nie szkodziło nikomu, nikt by i słowa nie powiedział. Chcesz ryzykować - ryzykuj! Włazisz na dach - złam sobie ząb. Po co jemu fabryka!

Władysław Reymont, Ziemia obiecana, rozdział XVII

 


Dopisek z 7 listopada 2013 r.

Kolega dziennikarz (więc może po filologii) zwrócił mi uwagę, że w efekcie tej dyskusji Moryc pożycza od Grosglika kapitał na zakup bawełny, którego mu potem nie oddaje, uważając, ze pożyczył go na długo. Wcześniej dowiaduje się o spisku przeciwko Borowieskiemu, którem "cała nasza Łódź" pożyczać nie może.

 


Kategorie: to lubię, film, biznes, _blog


Słowa kluczowe: ziemia obiecana, kapitał, Władysław Reymont


Komentarze: (2)

anonim, May 9, 2007 12:33 Skomentuj komentarz


a kto to jest kolorysta?

w34, May 9, 2007 22:10 Skomentuj komentarz


Borowiecki był kolorystą a dokłanie był inżynierem chemikiem odpowiadającym w fabryce Bucholza za procesy farbowania tkanin.
Skomentuj notkę
16 lutego 2007 (piątek), 11:53:53

Zasada 5W

Zaczerpnięte od Marcina:

"W pierwszym akapicie informacji powinny się znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania: Kto (who), co (what), gdzie (where), kiedy (when) i dlaczego (why).

Przygotowując takie informacje, w pierwszym akapicie unikamy przymiotników i wyrazów wartościujących."


Kategorie: marketing, biznes, pr, _blog


Słowa kluczowe: marketing, biznes, pr, zasada 5W, pięć W


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.