Kategoria: iptv


14 stycznia 2017 (sobota), 18:45:45

O SGT

Od czasu, gdy zajmuję się SGT (2007), albo wcześniej, technologią IPTV (2006) lub ogólnie strumieniowaniem w sieciach (1998) wydarzyły się takie rzeczy:

Telewizory baniakowe definitywnie znikły.

  1. Znikło pokolenie, dla którego telewizja kolorowa była nowością i nienormalnością.
  2. Płaskie telewizory, najpierw plazmowe, potem LED, xLED, a teraz to już nie wiadomo co ale są tak bardzo płaskie, że prawie nie widać.
  3. Format ekranu zmienił się definitywnie z 4:3 na 16:9.
  4. Rozmiar monitora znacznie wzrósł od tych 14, 15 czy 17 cali a rozmiar telewizora 45 cali nie dziwi.
  5. Właśnie znika wyróżnik HD a z 4K nie wiadomo co będzie, ale pewnie będzie lub będzie lepiej.
  6. Telewizja 3D pojawiła się i znikła a nawet nadawcy nieco w to zainwestowali, czyli technologia zaszła dość daleko.
  7. Telewizja mobilna się nie pojawiła, ale z drugiej strony przecież jest, bo każdy ma co najmniej YouTuba w komórce i działa mu to wszędzie, a w domu zwłaszcza, w pociągu również (no chyba, że polskie Pendolino).
  8. Internet wszędzie ma taką przepustowość, że nie potrzeba już multicastów i każdy kto chce oglądać może wszystko na czym tylko chce. Technika sieci nie jest przeszkodą i tylko nadawcy jeszcze nie wiedzą jak z tego korzystać.
  9. W dziedzinie kodowania wygrywają rozwiązania proponowane przez grupę MPEG, a w dziedzinie transportu, w miejsce ślicznych protokołów czasu rzeczywistego (RTSP), systemów rezerwacji zasobów sieci prymitywne rozwiązania bazujące na zwykłym protokole HTTP. Czy do wszystkiego można używać młotka?
  10. Ale z drugiej strony nie każdy chce mieć wszystko, bo demokratyczne wierzenia o wyższości technologii na żądanie (VOD) na telewizją liniową się nie sprawdziły. Film „Ucieczka z kina Wolność” był proroczy a nadawcy telewizji liniowej trzymają się mocno.
  11. Odczuwana przeze mnie wartość akcji SGT z 1zł w chwili założenia spółki, poprzez 10gr w chwili kryzysu (wiosna 2009) spokojniej przekroczyła już 10zł. Ale czy moje uczucia mają jakieś zastosowanie?


Co się nie zmieniło?

  1. Telewizja dalej kłamie.
  2. Dalej służy to do manipulacji masami. Już Lenin (1920) wiedział, że „kino to najważniejsza ze sztuk” więc w służbie szatana można ją wykorzystać.
  3. Trwałe relacje międzyludzkie (a małżeńskie) są coraz rzadsze a łatwość dostępu do pornografii zwiększa liczbę impotentów.
  4. Powyższe fakty potwierdzają tylko, że zarabianie na telewizji jest mniej ważne niż wywieranie przez nią wpływu, ale wywieranie wpływu jest możliwe gdzieś od 3mln abonentów (widzów) więc poniżej tego poziomu można robić biznesy.

Kategorie: biznes, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: sgt, iptv


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 grudnia 2009 (piątek), 18:04:04

Oferta na DVB-H dla operaratorów

Bardzo, bardzo ciekawy materiał. Publiczny, więc można o nim dyskutować.

Wygląda na to, że koledzy z Zamościa (tak się na nich mówi, ale tak naprawdę, to są z Warszawy, gdzie siedzi większość polskich finansów) przygotowali ofertę, na podstawie której ktoś może podpisać umowę, przynoszącą im 1,6mln * 12 miesięcy * 10 lat = 180 mln przychodu a po stronie operatora usługi 180 mln kosztów stałych. Do tego jeszcze w koszty operacyjne wejdzie ze 20 zł od abonenta miesięcznie jak nic (szacuje 1,30zł stałe + 80gr za każdy program + 58% od programów premium).

No cóż - przy takich parametrach po stronie sprzedaży nie trudno inwestować w infrastrukturę nadawczą. Ale pytanie, czy to się sprzeda pozostaje otwarte a ponieważ nabywcami mają być operatorzy GSM (na pewno nie kupią) i operatorzy MVNO (zobaczymy) to biznes przestaje być już taki pewny.

Bardzo, bardzo ciekawy materiał.

Paweł - thx!


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: dvb-h, info-tv-fm


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
16 listopada 2009 (poniedziałek), 10:01:01

O przyszłości IPTV

Wpuściłem się w jakąś dyskusję na jakimś modnym blogu.

Zacznijmy od definicji:

D1: Telewizja to usługa konsumowana informacji (treści) na telewizorze, a telewizor to wielka powierzchnia ekranu, fotel albo kanapa, oglądanie niekoniecznie samemu, bo może z kimś, może z rodzinką, może w gronie innych osób. Do tego jest to usługa sterowana pilotem, którym można przełączać usługi ale niekoniecznie wchodzić w zaawansowane interakcje. Konsumpcja ta jest raczej bierna, może być stowarzyszona z konsumowaniem piwa lub obiadu.

D2: Internet (usługi) to usługa konsumowania informacji na terminalu będącym komputerem, - a więc ekran osobisty, wygodna metoda wskazywania czegoś na tym ekranie, wygodna forma wprowadzania informacji, pewna intymność w używaniu, bo PeCety i biurka są raczej jednoosobowe, a PDA, słuchawki i telefony tym bardziej.

Do tego mamy jeszcze jedną definicje:

D3: internet (sieć) - publiczna sieć telekomunikacyjna, coraz lepszej jakości i dostępna w coraz to nowych miejscach. Praktycznie na wszystkich możliwych terminalach można uzyskać dobrej jakości dostęp do praktycznie wszystkich światowych serwisów świadczonych na wpiętych do sieci serwerach. Przepustowości i używane technologie już pozwalają przysyłać ruchomy obraz i dźwięk a pewnie będą niedługo pozwalać na to jeszcze bardziej.

A po co mi te definicje?

Ano po to aby postawić 3 futurystyczne tezy, o tym co będzie za 10 lat.
T1: Ludzie będą oglądać telewizję na telewizorach i kanapach.
T2: Ludzie będą korzystać z terminali osobistych.
T3: Internet (sieć) zje wszystkie inne sieci transmisyjne, broadcastowe, i wszystko, i wszędzie będzie po IP, nawet jeżeli nie będzie się tego nazywać internetem.

A podałem te definicje i przytoczyłem te trywialne tezy po to abyście rozdzielili rozważania inżynierskie od usługowych i socjologicznych - będzie Wam przez to łatwiej analizować przeszłość i stan dzisiejszy (ot, choćby przeanalizować czym jest ipla) i na podstawie tych analiz lepiej snuć wizję przyszłości, wnioskować i prorokować aby potem zamieniać to w biznesplany.

W34.


http://blog.kurasinski.com/2009/11/15/ipla-the-next-big-thing/

@p_tutka: jambox nic nie pokazuje, (...)

@Artur Kurasinski: JAMBOX nic nie zmienia ale JAMBOX pokazuje, że można zbudować ogólnopolską sieć multicastową zrealizowaną przez wielu (w tej chwili 40) operatorów.

A skoro 40 małych operatorów odpaliło multicasty w swoich sieciach prawie internetowych (prawie, bo jednak IPTV chodzi w wydzielonych VLANach). Te multicasty przenoszą wszystko, łącznie z HD wysokiej jakości (np. Discovery-HD to 24Mb/s) więc to dowodzi, że w przyszłości cały internet będzie mógł być multicastowy.

W internecie nie ma już problemu pasma w łaczach szkieletowych – DWDM zrobił swoje. Wysokowydajne routery przeniosą spokojnie jeszcze dużo większy ruch. W tej chwili rozwiązywany jest problem pasma w dostępie. Znacie takie hasła jak DOSCIS 3, ADSL+, VDLS, FTTH. A więc pozostał tylko problem styków międzyoperatorskich a właściwie przenoszenia na tych stykach sygnalizacji multicastowe czego teraz operatorzy nie robią, bo nie muszą (tym bardziej, że sprawa nie jest trywialna).

Przy okazji przejścia dużych operatorów na IPv6 może udać się zrobić z tym porządek, bo w IPv6 multicast jest zrobiony o niebo lepiej. Może więc okazać się tak, że w 2014 jeżeli ktoś gdzieś wpuści multicast to większa część internetowców na świecie będzie mogła go odebrać jak tylko będzie o nim wiedzieć i jak będzie tego chciała.

Internet w całości multicastowe? Tak, ja w to wierzę a to, że przy okazji tworzenia JAMBOXa małym operatorom, przy pomocy kilku polskich operatorów szkieletu (ATM, HAWE, 3S, PL-IX) udało się zrobić porządnie multicasty pod IP tego dowodzi całkowicie.

A teraz, jako spece od mediów wypowiedzcie się co może się zmienić na rynku, jeżeli każdy będzie mógł być nadawca a wszędzie będzie można do telewizorów dopiąć boxa, odbierającego multicasty tak jak teraz dołącza się urządzenie łapiące radia internetowe. Rynek radiowy jest inny niż telewizyjny, telewizję ogląda się w domu a nie słucha w samochodzie - i dlatego wierzę, że multicasty mogą coś w tej branży pozmieniać.

Wojtek


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: telewizja, przyszłość, iptv, internet, multicast


Komentarze: (1)

wojtek, October 2, 2019 12:37 Skomentuj komentarz


O kurcze - ale naiwny byłem pisząc ten tekst. Dziś widzę, że technologia to wiele może, ale chciwość, żądza dominacji, kłamstwo są silniejsze w człowieku niż radowanie się z czegoś fajnego, co właśnie udało się wymyślić.

Skomentuj notkę
1 listopada 2009 (niedziela), 20:00:00

Analogowo i cyfrowo

  1. Próbowałem nie dawno zrozumieć jako kodowany jest stereofoniczny dźwięk w telewizji analogowej. Było trudno. Aby do tego podejść musiałem najpierw przypomnieć sobie jak działa kodowanie stereo w zwykłej radiofonii FM, jak działa coś, co wymyślono pod koniec lat 60-tych, w czasach, gdy elektronika analogowa, dzięki tranzystorom i pierwszym układom scalonym świętowała triumfy.
  2. A więc jak działa kodowanie stereo w radiofonii FM? Prosto:
    • Sygnał sumy dwóch kanałów P+L moduluje częstotliwość fali nośnej - znaczy się ta suma też moduluje, bo jak się okaże poniżej nie tylko suma.
    • Kanał lewy L (wiadomo, lewica) odwraca się w fazie tworząc -L aby po zsumowaniu P+(-L) mieć sygnał różnicowy P-L.
    • Sygnał różnicy P-L moduluje częstotliwościowo podnośną falę 38kHz (technologia sprawdzona w telekomunikacji).
    • Aby było weselej (bo innego wytłumaczenia nie znam) tą podnośną całkowicie się wytłumia w dobrym filtrze.
    • A to dodaje się sygnał pilota 19kHz, który jest połową częstotliwości podnośnej, co ważne - dokładną połową a więc zgodną w fazie.
    • Teraz to co wyjdzie z tej modulacji, wycinania i dodawania dodaje się do tego sygnału sumy P+L co nim się moduluje fale nośną.

    Proste? Tak.

  3. Aby to rozszyfrować, bo przecież na wyjściu chcemy mieć w dwóch głośnikach P-kanał prawy i L-kanał lewy trzeba nieco się pomęczyć. Ale po kolei:
    • to co wychodzi z demodulatora FM przepuszcza się przez filtr dolnoprzepustowy 15kHz i mamy sygnał sumy P+L. To ważne, bo wszystkie radia monofonicznie będą sobie dobrze działały jako monofoniczne odbierając sygnał stereofoniczny.
    • to z demodulatora przepuszczamy też przez filtr 19kHz aby uzyskać pilota. I teraz metody są dwie.
      • Metoda tania to przefiltrować to 38kHz i wzmocnić licząc, że na pewno jakaś (dokładnie druga) harmoniczna się tam na nieliniowości wzmacniaczy pojawiła.
      • Metoda droga to zbudować generator 38kHz sterowany napięciowo, podzielić częstotliwość wyjściową przez 2 a to co wejdzie porównać fazowo z wyfiltrowanym pilotem i napięciem obrazującym różnicę faz sterować generator. To coś nazywa się pętlą synchronizacji fazowej - z angielska PLL.
    • Tak czy inaczej w efekcie mamy odtworzony sygnał 38kHz, którego dodaje się do tego co wcześniej przefiltrowano górnoprzepustowo (powyżej 20kHz) uzyskują podnośną zmodulowaną FM sygnałem P-L.
    • To przepuszcza się prze demodulator FM i mamy sygnał różnicy P-L w co bardzo trudno mi uwierzyć.
    • Teraz już tylko wystarczy ten sygnał różnicowy odwrócić w fazie aby mieć L-P i zrobić proste sumowanie sygnałów bo przecież:

      P = 1/2 ( (P+L) + (P-L) )
      L = 1/2 ( (P+L) - (P-L) )

    Jak widać, da się rozkodować to co się wcześniej zakodowało.

  4. A teraz jak to działa w telewizji? Na początku powtórzono tą samą sztuczkę, tylko zamiast 38kHz (bo w radiofonii FM jest ciasno i wszystko musi się zmieścić w kanale 300kHz) zrobiono podnośną 242kHz i zadziałało. Ale słabo więc wymyślili Nicam.
  5. Nicam to pomysł epoki przejściowej wczesnych lat 80-tych. Inżynierów już kusiła cyfrówka, już wymyślili PCM i CD, już nieśmiało wdrażano te technologię, ale nie było odważnych aby powiedzieć stop - wywalamy świat analogowy na śmietnik. W Nicam'ie widać ten brak odwagi, widać, że obowiązujące myślenie to myślenie skupiające się na cyfrowym sygnale jako czymś lepszym niż sygnał analogowy. Cóż się dziwić - wszak tą cyfryzację robili elektronicy a nie informatycy, a zadaniem elektroników było właśnie przetwarzanie sygnałów. Elektronicy wierzyli w cyfrowe przetwarzanie, potrafili zaprojektować maszynę skończoną ale już cyfrowej komunikacji pomiędzy dowolnymi procesami wyobrazić sobie w swych ograniczonych do TTL umysłach nie mogli. Musieli pojawić się informatycy, z procesorami typu 8008, 8080 i Z-80, które niby skończone, ale już prawie myślą.

    A Nicam - no cóż - jest więc kawałkami analogowy (bo musi być kompatybilny), coś tam się do tego analoga dorzuca jako strumień danych, a w tym strumieniu jest kanał lewe i kanał prawy - ale tylko kanał lewi i kanał prawy, czyli podejście jakie dziś, w czasach komputerów jest nie do pomyślenia.

    Po prostu Nicam to norma opisująca sygnał - a nie protokół. Bardzo podobne podejście występuje w płytach CD i co ciekawsze, DVD i BlueRay nie za bardzo się od tego podejścia uwolniło.

  6. Dziś, jak łatwo komuś kto czuje internet wytłumaczyć, że w strumieniu TS lecący z transpondera (albo w multipleksa, jak ktoś bardziej po ziemi chodzi) dokłada się jeden dodatkowy strumień elementarny z takim to a takim PIDem, opisanym w jakimś PMT. Jak łatwo do takiego strumienia TS dołożyć kolejny strumień, powiedzmy danych, np. treść (nie sygnał) stron teletekstu, dane dla EPG, jakieś metadane opisujące program telewizyjny. Nie tylko łatwo komuś wytłumaczyć ale łatwo to zaimplementować, bo na końcu takiego tory transmisyjnego nie jest wyrzeźbiona przez elektroników twarda elektronika, ale dość uniwersalna maszyna, gotowa przeprogramować się na podstawie właśnie tych nadchodzących danych (w tym momencie staje się ona maszyną prawie nieskończoną). I tak Turing wygrał z Shanonem jego własną bronią - wszystko może być cyfrowe.
  7. I niby mi tej elektroniki żal. Aby go sobie nieco utulić, w dniu 1 listopada pooglądałem nieco stare schematy ZK-145, Amator Stereo, radio Dominika (tylko długie i średnie), radiomagnetofon Jola, telewizor Neptun 114. Coś pięknego. W nowszych MK-145 nawet był układ scalony UL-1497 pracujący jako wzmacniacz końcowy mocy.

    I niby mi żal - ale wszystko co jest cyfrowe i czego się na co dzień dotykam ma w sobie dużo ten zwykłej, analogowej elektroniki i to pracującej w ekstremalnych warunkach. Ot, taki procek w laptopie co to 1,8GHz na sekundę jest taktowany. Przecież długość fali o takiej częstotliwości to kilka centymetrów - jak sprawić aby sygnał zegara szedł tą ścieżką i nie przeskoczył na inną? Elektronik potrafi! A jak zdemodulować sygnał modulowany na 2,4GHz używanym w WiFi? Mój domowej roboty miernik częstotliwości (na TTLach) wywalał się na 2MHz a tu, pod palcami mam urządzenie, które taki sygnał nie tylko obrabia, ale też dopasowuje charakterystykę anteny umieszczonej w klapie laptopa aby nic nie dyndało. Elektronik potrafi!

  8. Bardzo postępowa notka mi wyszła - jak na 1 listopada to aż dziwne.

Kategorie: elektronika, informatyka, iptv, _blog


Słowa kluczowe: stereo, nicam, pll, hi-fi, fm, radio, radiofonia, telewizja, tv, ts, mpeg


Komentarze: (2)

image25, October 8, 2010 19:00 Skomentuj komentarz


Sygnałem R-P moduluje się w amplitudzie(modulacja AM-SC) podnośną 38 KHz.
Pozdrawiam

w34, December 20, 2014 17:10 Skomentuj komentarz


Typowe przepływności PCM:
- telefonia 8 bitów * 8kHz = 64kb/s
- CD audio 14 bitów * 44,1kHz = 617,4kb/s
przy czym w powyższym kb/s znaczy 1000b/s.

Aby zapisać godzinę rozmowy telefonicznej potrzeba:
64000b/s*60s/m*60m/h /1024/1024 = 25,46MB

Aby zapisać godzinny koncert w stereo (bez ramkowania)
44100*14*2*60*60/8/1024/1024 = 530MB czyli dysk CD

No tak. To się zgadza.
Skomentuj notkę
21 września 2009 (poniedziałek), 11:15:15

Dwie kultury IT w TV

Od pewnego czasu obserwuję zderzenie dwóch kultur informatycznych programujących urządzenia telewizyjne. Trudno mi to jeszcze uchwycić ale może uda się wyłapać kilka przeciwności.

Ta tabela będzie jeszcze długo otwarta:

Opisywane zagadnienieKultura pierwszaKultura druga
największy problem informatyczny. przetwarzanie sygnałów w czasie rzeczywistym. programowanie usług w architekturze klient-serwer.
myślenie o kodekach H.264/AVC, MPEG-2, DD divix i xvid, mp3
języki programowania C, C+, czasem asembler jak potrzeba, czasem mikrokod java, php, flash, C#, C++, C
usługa, którą można się szczycić EPG, VOD Media Center, serwisy flashowe
myślenie o ramkowaniu i multipleksacji PID, SID, PMT, PAT, Transport Stream AVI, MOV a tak w ogóle to po co multipleksować!
środowisko programistyczne MHP, czasem Linux ale bez zrozumienia. Linux, Windows albo lepiej Windows Media Center. W najgorszym przypadku Web browser z Javą
synonimy transmisji sygnał, TS, QAM, DVB-C, DVB-T, DVB-S, broadcast (rozumiany jako nadawanie) łącze, sieć, HTTP, RSTP, IP over 802, multicast
fizyczny drucik lokalny BNC a na nim SDI Cat 5, 5e lub 6 a na nim 1000Base-TX zgodny z IEEE-802
fizyczny drucik daleki satelita, no chyba, że światłowód wszystko po IP, czasem z MPLS ale po co
synonim doskonałej łączności 3Gb/s 1GE, 10GE, czasem lambda 10GE
co robić jak jakiejś danej brakuje? poczekać aż zostanie dosłana, pracować na poprzednich danych zapytać serwera o brakujące dane
jak się wymyśli fajny kawałek kodu to należy ... utajnić, zaprzysiąc pracowników, opatentować zrobić z tego open source
standaryzacja IEC, MPEG RFC
impreza branżowa IBC Cebit

Kategorie: zawodowe, iptv, telewizja, _blog


Słowa kluczowe: iptv, mpeg, ts, mhp, dvb


Komentarze: (5)

anonim, September 21, 2009 11:49 Skomentuj komentarz


- kreacja
- zarządzanie
- dostarczanie

mauser, September 24, 2009 19:08 Skomentuj komentarz


rewelacyjne zestawienie!
wydaje mi się, że uchwyciłeś sedno w tej prostej tabelce
teraz wystarczy zadać sobie pytanie:
która z tych kultur jest ta "wysoka", a która ta "niska"?
a jak już padnie odpowiedź - zastanowić się, czy jak zwykle, zgodnie z regułami homogenizacji, w konfrontacji tych kultur przetrwa ta "niska" kosztem "wysokiej"?

w34, September 24, 2009 20:25 Skomentuj komentarz


Ja jestem zwolennikiem teorii Malinowskiego, że nie ma kultur wyższych i niższych (patrz: notka o kulturach) a więc masz rację - będzie się stykać, mieszać, łączyć, przenikać, pożerać, zmieniać, rodzić i umierać ale wartościować na niższą i wyższą (w domyśle lepszą i gorszą) to raczej nie potrafię. Od wartościowania to jest Pan Bóg a nie człowiek.

On ocenia sprowadzając nasze wielowymiarowe życie, również w sferze wielowymiarowych kultur programistycznych (o wyższości PHP na Perlem i Windowsów na Linuxem) do jednego wektora dobra i zła, posłuszeństwa i buntu przeciwko niemu. Nie mnie oceniać...

joozek, September 26, 2009 20:47 Skomentuj komentarz


Ja tam nie mam takich obserwacji... ale może za mało obserwuje?

lukpiot, November 28, 2010 02:38 Skomentuj komentarz


genialne! wpasowuję się dokładnie w jedną z tych kultur. Tyle, że to niekoniecznie o IT w TV, a o IT w (tele)komunikacji,
Skomentuj notkę
17 września 2009 (czwartek), 09:26:26

IBC '2009

(1) Wygodnym samochodem da się wygodnie (z przerwami) przejechać 1400km w 14 godzin. Ale muszą być po drodze autostrady - na tej trasie są.

(2) Na IBC troszkę widać kryzys. Sony się nie wystawiało, pomiędzy stoiskami nieco więcej miejsca wolnego, krzesełek, ławeczek, wiele stoisk wiele większych niż rok temu, tak jakby organizatorzy dodali każdemu +25% za symboliczną kwotę.

(3) Ludzi też jakby mniej.

(4) A telewizja? No cóż - najlepiej jakby była w HD, mobilna i trójwymiarowa jednocześnie. Właśnie trójwymiarowość była bardzo widoczna, głównie rozwiązania z pasywnymi okularami i lekko przerobionym telewizorem. Może być tak, że za 3 lata będzie się to sprzedawać.

(5) Trasa wg Google:
- na zachód
- na wschód

(6) Amsterdam to dziwne miasto - ale da się po nim jeździć samochodem.


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: amsterdam, ibc


Komentarze: (1)

anonim, September 17, 2009 12:58 Skomentuj komentarz


250 EUR w bankomacie, wg Citi to 1087,55 czyli kurs 4,3502

15,00 EUR na karcie VISA to 64,40zł czyli kurs 4,29333

Kurs wg gazeta.pl to 4,11
Skomentuj notkę
22 sierpnia 2009 (sobota), 22:31:31

Mistrzostwa w Berlinie

Mam w domu telewizje JAMBOX, duży i dobry telewizor Sharpa - a to sprawia, że jak nigdy wcześniej oglądam sobie sport, a dokładnie mistrzostwa w Berlinie. Oglądam i widzę ciekawe efekty:

- na TVP HD leci wersja międzynarodowa, z polskim komentarzem robionym z Warszawy. Obraz przepiękny, choć jak TVP robi rano powtórki to już jest nieco gorszy niż ten co leci na żywo. (Można by sprawdzić jakim strumieniem to leci, ale jak na moje oko to gdzieś pod 20Mb/s jak nic).

- na Eurosporcie leci wersja EuroSportowa (Europejska), z polskim komentarzem ale nie wiem czy komentatorzy siedzą na stadionie, czy też w studiu w Wawie. Wersja ta ma wiele wywiadów z zawodnikami najczęściej jednak z Niemcami lub Anglikami. Obraz taki sobie, po prostu SD. Komentarz redaktorów jest świetny gdyby nie dźwięk. Dźwięk jest fatalny, bo automat realizuje miksowanie fonii i gdy tylko redaktor zamilknie pojawia się głosny szum ze stadionu. Wstydzili by się - to płatny kanał a taka zła jakość fonii.

- na TVP Sport, z kopią czasem na TVP Info i czasem TVP 2 leci wersja polska (inna niż na TVP-HD), z innymi komentatorami chyba siedzącymi w Berlinie na stadionie, w każdym razie są wstawki z wywiadami z polskimi sportowcami i to jest fajne. Jakoś tego obrazu jest fatalna, do tego 16:9 robione poprzez czarne paski na górze i dole. Jak ktoś ma jednocześnie HD to żal na to patrzeć.

Ot, taka ciekawostka.


Kategorie: obserwator, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: jambox, berlin, mistrzostwa, eurosport, tvp-hd, tvp


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
17 lipca 2009 (piątek), 12:03:03

Ile linii jest na powierzchni ekranu SD?

From: Wojtek
To: Paweł
Sent: 16 lipca 2009, 14:11:41
Subject: Ile linii jest na powierzchni ekranu SD?

 

> Jedno jest pewne - pionowo zawsze mamy 576 linii

No i tu jesteś w jeszcze większym błędzie.

Lini poziomych w sygnale PALowskim jest naprawdę 625-2×25 wygaszania = 575.
Na pewno linii jest tyle, choć tak naprawdę to jest ich 2×287,5
z akcentem na to "i pół" bo rzwczywiście, w efekcie przeplotu
są takie dwie linie będące tylko połowami linii.

A problem jest taki, że producenci kodeków, antykodeków, kamer, playoutów,
streamerów mają to w nosie i operują jakimiś swoimi systemami,
gdzie linia nie znaczy linia i dlatego to 544, 313, 288
i inne interesujace liczby.

Tragedia!

Ale liczba 288×2=576 jest chyba najlepsza i jej się trzymajmy
w naszych działaniach.

A pionie? W pionie to tym bardziej nic nie wiadomo,
bo norma PAL opisuje sygnał analogowy a ten przeniesie
na co mu tor transmisyjny (teoretycznie 4, 5 lub 6MHz) pozwoli.
Wszystko - więc liczba 576 może się brać tylko z proporcji
ekranu a więc 576×4/3=768 jest najlepszą liczbą i tu
też tego się trzymajmy.

Więc pracujmy telewizyjnie robiąc 768×576 i już.

W.

PS. A może głupio założyłem, że piksel jest kwadratowy?

A może jednak 740×486 (NTSC), 720×576 (PAL), 720×480 (DVD). Dobrze, że Euklides w swych "Elementach" zdefiniował linie.


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: rozdzielczość obrazu


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
24 kwietnia 2009 (piątek), 21:28:28

Profile i levele MPEGa

Jak przygotowywać materiał do systemów PlayOutowych i pod VOD opisano tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-2#Video_profiles_and_levels

Warto wiedzieć, ze na Motoroli VIP-1910-9 działają takie profile i levele:
#1. MPEG2 do MP@HL
#2. H.264 do HP@L4.1

A SoftClient Latensa:
Container formats:
• MPEG2-TS
Codecs:
• MPEG2 Video decoder, Main Profile@ML
• H.264 (MPEG4 part 10), Main Profile@L3.1

Ku pamięci - MPEG w TS pakuje się w IP zgodnie z ISO/IEC 13838-1.


Kategorie: iptv, _blog


Słowa kluczowe: iptv, profiles, levels, mpeg


Komentarze: (5)

anonim, May 29, 2009 11:37 Skomentuj komentarz


Program SD to coś koło 5Mb/s, program HD to coś koło 10Mb/s. Policzmy więc przestrzenie dyskowe dla HD.

10Mb/s to przez godzinę poleci 10Mb/s * 3600s/h = 36000Mb/h

36000Mb/h to 3600MB/h czyli 3,6GB/h, przyjmijmy 4GB/h

czyli na dysku 1TB wsadzę spokojnie 250 godzin materiały HD.

To mi się podoba!

anonim, May 30, 2009 12:22 Skomentuj komentarz


To jest prawda dla emisji, ale na wejściu PlayOuta materiały są w większym bitracie - daje się tam 20, 25 a nawet i 50Mb/s.

Tak więc 1TB starczy na 50 godzin, a to jest mało aby czuć się dobrze.

anonim, May 30, 2009 12:24 Skomentuj komentarz


Szpiegowanie dla KRRiTV:

Miesiąc ma 31 dni, po 24 godziny to jest około 744 godzin.

Przyjmując 3,6GB/h na godzinę potrzeba 2678,4GB czyli 2,6GB jak nic.

anonim, May 30, 2009 13:21 Skomentuj komentarz


Ramka I to w zasadzie JPEG, a plik jpg z obrazkiem, 1920*1080 ma mniej więcej od 400KB do 1,5MB i nie chce mieć mniej (przyjmę do obliczeń 1MB).

Kanał HD zrobiony w całości z ramek I przesyłanych 25 razy na sekundę to:

1MB * 25fps = 25MB/s czyli około 250Mb/s

Czyli wprowadzenie ramek różnicowych (a więc kompresji w czasie, bo JPEG działa tylko w przestrzeni), które prowadza kanały HD do przepływności 20 razy mniejszej (około 12Mb/s) naprawdę wiele daje. Marek H. ma racje mówiąc, że właśnie w kierunku analizy w funkcji czasu będą rozwijać się normy MPEG-4.

No dobrze - a teraz planszówka: Skoro ramka I powinna się pojawiać co mniej więcej 12 ramek to dla kanału planszowego, gdzie nic się nie rusza, co 12 ramek dajemy I, a potem prawie puste B i P to pasmo potrzebne na ten kanał wynosi:

1MB * 25fps/12 = 2MB/s = 20Mb/s, czyli dalej duuuuuużo.

Chyba w planszówkach należy mocniej kompresować te slajdy - ale wtedy wyłażą te zabarwienia.

anonim, June 1, 2009 18:58 Skomentuj komentarz


telewizja klamie jak nasz tata mamie

Skomentuj notkę
2 stycznia 2008 (środa), 22:58:58

Operator telewizji kablowej a operator Internetu

Dziś, w trakcie jednego spotkania usłyszałem doskonałe, syntetyczne zdanie wyjaśniające różnice modeli biznesowych pomiędzy operatorem internetu (i telefonii) a operatorem telewizji kablowej.

Uwaga: operator internetu (i telefonii) daje dostęp a operator telewizji kablowej (oraz platformy cyfrowej) jest dystrybutorem.

Różnica zasadnicza, bo aby dystrybuować należy wcześniej mieć. W biznesach telewizyjnych należy mieć licencje, prawa, conntent a więc należy mieć coś, czego operatorzy internetu i telefonii mieć nie muszą, bo oni muszą mieć tylko techniczne środki aby gdzieś wpiąć, przenieść ruch, przyłączyć.

Jeszcze raz dwa słowa określające różnice, bo są to słowa ważne:

Operator internetu daje dostęp do czegoś.

Operator telewizji dystrybuuje coś.

Lubię takie syntezy. Lubię bo obrazują one konieczność zmiany pewnego myślenia wraz z wdrażaniem technologii IPTV.


Kategorie: iptv, biznes, _blog


Słowa kluczowe: iptv, telewizja kablowa, internet


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
20 listopada 2007 (wtorek), 19:14:14

Jestem w 802.1q!

Kiedyś znajomy, na codzień pracujący w środowisku Unix powiedział, że "znowu, ponownie nauczył się przenosić bloki między plikami w vi" więc ja mogę śmiało powiedzieć, że dziś znowu zrozumiałem jak działają VLANy, co więcej, rozumiem co to VRF, option 82 w DHCP, dlaczego musimy używać private vlan i DHCP relay. Nawet brałem czynny udział w dyskusji, czy routerki wykreowane w swiczach L3 w sieci 3S Metro Ethernet mają produkując multicasty między sobą porozumiewać się poprzez PIM'a (w końcu to routerki... ) czy reporty zgodne z IGMP (...ale są wpięte w VLANa w L2). Jutro dzień na laba i testujemy - ale na wydawanie Cisco-komend to się pewnie już nie załapie. Za stary jestem.

Nieźle... nieźle to działa na synapsy - prawie jak używanie Macintosza wieczorami.

Ale póki co to maluje obrazki na poniedziałek: metro ethernet iptv


Kategorie: głupoty, iptv, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: ethernet, 802.1q, multicast, iptv


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
30 lipca 2007 (poniedziałek), 09:25:25

BluWan

A może jednak w mikrofale da się wsadzić pełne strumienie IPTV?

http://www.bluwan.com/index.html

To nie jest rozwiązanie bazujące na 802.11n więc widać, że niektórzy kombinują jak oszukując Kotielnikowa-Shannona z 1Hz wyciągnąć więcej niż 1b/s.


Kategorie: iptv, _blog


Słowa kluczowe: iptv, bluwan


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
18 lipca 2007 (środa), 10:44:44

Dwa punkty na plus

#1. Prezes Sowa przestaje być prezesem UPC a zaczyna być prezesem Agory. Pewnie osłabi to pozycję UPC z czego należy się cieszyć.
http://wiadomosci.onet.pl/1573893,327,item.html

#2. Rząd myśli o przyspieszeniu cyfryzacji telewizji publicznej. W połowie przyszłego roku mają ruszyć multipleksy DVB-T (albo od razu DVB-T2). To dobrze.
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4321950.html

W tej dziedzinie jest jednak dużo szumu. Ostatnio pisało w GW, że jak się Kaczyński spotkał z tym Mordochem (czy jak mu tam) to ustalili, że aby wesprzeć TV-Puls zrobią tak, że DVB w Polsce nigdy nie wejdzie. Ojciec dyrektor powiedziałby, że to tylko liberalne i antypolskie media manipuliją - pewnie coś w tym jest.

No to do SWOT'a SGT możemy sobie dopisać dwa punkty na plus.


Kategorie: iptv, _blog


Słowa kluczowe: prezes Sowa, UPC, Agora, DVB-T, sgt


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
27 czerwca 2007 (środa), 23:39:39

Patrz w niebo Homo Sapiens (2)

Jakbym tego sobie sam nie namalował to bym nie zrozumiał o co w tym chodzi. A to ponoć taka prosta sprawa: kupić w markecie zestaw "TV-Sat, zrób to sam" za 250zł, wleźć na dach z wiertarką i kawałkiem druta, wycelować (!) i oglądać. Można też za 50zł poprosić fachowca.

A teraz już wiem dlaczego elewacja dla satelitów na innych niż nasza (co to znaczy "nasza") pozycjach jest mniejsza.

satelity

satelity


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: satelity, orbita geostacjonarna, astra, amos, hotbird, antena satelitarna, DVB-S


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
23 czerwca 2007 (sobota), 15:53:53

Wysokość masztu antety satelitarnej

Jaki mój mózg jest leniwy! Troszkę od matury minęło i wydaje mi się, że mam prawo nie wiedzieć co to jest cosinus mimo iż nie dopuszczam myśli aby kupując kalkulator kupił taki, co nie ma guzika oznaczonego cos.

Ale nie ma innego wyjścia - muszę to policzyć!

Pomocy!

Wysokość samochodu Hs = 3m
Odległość masztu od płotu Os = 4m
Grubość anteny bx = 1m
Promień anteny by = 1m
Poszukiwana wysokość masztu H = ?

ustawienie anteny satelitarnej


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: DVB-S, antena satelitarna, Astra, Hotbird, Amos


Komentarze: (1)

Witek, June 26, 2007 13:40 Skomentuj komentarz


Dzień dobry!
Wyszło mi że masz ma 1,9m czyli można przyjąć że około 2m wysokości.

Pozdrawiam.
Skomentuj notkę
15 czerwca 2007 (piątek), 16:23:23

Patrz w niebo homo sapiens

Lista pozycji satelitarnych, która może mnie zainteresować.

3520 ATLANTIC BIRD 2 (352.0E - 8.0W)
3530 NILESAT 101,102, ATLANTIC BIRD 4 (353.0E - 7.0W)
3550 ATLANTIC BIRD 3 (355.0E - 5.0W)
3551 C-Band ATLANTIC BIRD 3 (355.0E - 5.0W)
3560 AMOS 1,2 (356.0E - 4.0W)
3590 INTELSAT 10-02 (359.0E - 1.0W)
3592 THOR 2,3 (359.2E - 0.8W)
0040 EUROBIRD 4 (4.0E)
0050 SIRIUS 2,3 (5.0E)
0070 EUTELSAT W3A (7.0E)
0090 EUROBIRD 9 (9.0E)
0100 EUTELSAT W1 (10.0E)
0130 HOTBIRD 6,7A,8 (13.0E)
0160 EUTELSAT W2 (16.0E)
0192 ASTRA 1E,1F,1G,1H,1KR,2C (19.2E)
0215 EUTELSAT W6 (21.5E)
0235 ASTRA 1D,3A (23.5E)
0260 BADR-2,3,4 & EUROBIRD 2 (26.0E)
0261 C-Band BADR-C (26.0E)
0282 ASTRA 2A-B-D (28.2E), EUROBIRD 1 (28.5E)
0305 ARABSAT 2B (30.5E)

Wiem, wiem... przynudzam. Ale to tylko dlatego, że nie chciało mi się na mojej stronie implementować usługi Wiki i za tymczasowe Wiki robi blog.


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: satelity, pozycje satelitarne, astra, hotbird


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
14 czerwca 2007 (czwartek), 13:21:21

Systemy dostępu warunkowego (2)

Aby zapamiętać:

ACGA AccessGate
BCNV Betacrypt/Nagravision
BCRT Betacrypt
BISS BISS
COCN Conax/Cryptoworks/Nagravision
COCR Conax/Cryptoworks
COMG Conax/Mediaguard
CONV Conax/Nagravision
CONX Conax
CRYW Cryptoworks
CWVA Cryptoworks/Viaccess
DMV_ DMV
DRMC DreamCrypt
IRCW Irdeto/Cryptoworks
IRDT Irdeto
IRKF Irdeto/KeyFly
IRMG Irdeto/Mediaguard
IRNV Irdeto/Nagravision
IRVG Irdeto/Videoguard
MCV_ Mediaguard/Cryptoworks/Viaccess
MCVI Mediaguard/Cryptoworks/Viaccess/Irdeto
MDS_ MDS
MGCW Mediaguard/Cryptoworks
MGIV Mediaguard/Irdeto/Videoguard
MGRD Mediaguard
MGVC Mediaguard/Videoguard/Cryptoworks
MGVG Mediaguard/Videoguard
MGVI Mediaguard/Viaccess/Irdeto
NAGV Nagravision
NTL2 NTL 2000
POVU PowerVu
PVU+ PowerVu+
RAS_ RAS
SKYC Skycrypt
TASC Tadiran Scopus
TVCM TV/COM
VC2+ VC2+
VCIR Viaccess/Irdeto
VCON Viaccess/Conax
VGRD Videoguard
VIC_ Viaccess/Irdeto/Cryptoworks
VICS Viaccess
VIMG Viaccess/Mediaguard
VINA Viaccess/Nagrvision
VIVG Viaccess/Videoguard
WGNR Wegener

Kategorie: telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: systemy dostępu warunkowego, Mediaguard, Viaccess, Conax, CryptoWorks, Nagravision, Irdeto, Verimatrix


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.