Kategoria: teologia / antropologia


11 sierpnia 2021 (środa), 17:37:37

Umysł trójjedyny - pewien model, z którym wolno się nie zgadzać.

Model to ...

 

Definicja:
Model to abstrakcyjny opis fragmentu rzeczywistości, którego celem jest ułatwienie analizy zachodzących w tym fragmencie zjawisk.

O modelach człowieka, jego umysłu, rozumu, czy też mózgu napisano wiele. Napisała też MacLean, w Triune brain in conflict,  1977. Napisał tak:

To, jak znacząca jest praca na zwierzętach dla ludzkich spraw, staje się oczywiste, gdy uświadomimy sobie, że mózg naczelnych ewoluuje i rozszerza się zgodnie z trzema podstawowymi wzorami, które można scharakteryzować jako gadzie, paleossacze i nowossacze. […] Radykalnie różne w chemii i strukturze, oraz rozdzielone przez niezliczone pokolenia w sensie ewolucyjnym, tworzą swojego rodzaju hierarchię trzech mózgów w jednym lub, co można nazwać, mózgiem trójjedynym (MacLean 1970, 1973c).
Ta sytuacja sugeruje, że jesteśmy zobowiązani patrzeć na siebie i na świat oczami trzech zupełnie odmiennych mentalności. […] Można sobie wyobrazić, że nasz mózg reprezentuje i łączy w sobie trzy komputery biologiczne, każdy z własną specjalną inteligencją, swoim szczególnym, subiektywnym poczuciem: czasu i przestrzeni, własną pamięcią, ruchem i innymi funkcjami.

Ot, taki model opisujący człowieka jako posiadacza 3 mózgów:

 • mózg gadzi - podtrzymuje życie, zdobywa jedzenie, jak potrzeba to ucieka lub walczy;
 • mózg ssaczy - jak wyżej, ale też potrafi zadbać o potomstwo, stworzy rodzinę, kolonię, stado;
 • mózg nowoczesny - w nim podejmuje się decyzje aby myśleć, i nim się myśli.

Nieco dłuży opis tych 3 mózgów, z artykułu, który coś tam cytuje, coś co nawet próbuje szacować objętości tych narządów w jednym najrzadziej.

 

Mózg gadzi to część rządząca się własnymi prawami, w dużym stopniu niezależna od świadomości i poza jej kontrolą, najsilniej aktywna i dominująca w chwilach stresu, zagrożenia życia.

A dalej:

 1. Mózg racjonalny – stanowi 85 proc. całkowitej masy mózgu; jest odpowiedzialny za nasze zdolności twórcze, wyobraźnię oraz rozumowanie,
 2. mózg ssaków (układ limbiczny) – odpowiada za emocje, tj. lęk, tęsknotę, gniew, które powinny być kontrolowane przez mózg racjonalny,
 3. mózg gadzi – wiąże się z podstawowymi funkcjami organizmu, tj. oddychanie, krążenie, wydalanie, jak również z instynktami, choćby wolą życia i przetrwania.

 


Moje uwaga na dziś (sierpień 2021):

 

 

 


Kategorie: _blog, teologia / antropologia


Słowa kluczowe: model, model mózgu, świadomość, mózg gadzi


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
3 kwietnia 2021 (sobota), 14:09:09

Model informacyjny człowieka

Narysowałem pewne schematy. 

 

Człowiek duchowo martwy nie może kontaktować się z Bogiem (no chyba, że na jakiś szczególny przypadek Pan Bóg dozwoli np. posyłając anioła, który zapewnie i tak będzie obserwowany zmysłami). Dlaczego tak? Duch człowieka jest martwy, człowiek nie funkcjonuje w świecie duchowym. Ale może coś tam jednak w człowieku duchowego siedzi? Wszak sumienie, jakaś świadomość świata duchowego, czasem nawet świadomość Boga. Dlatego na tym schemacie duch jest ale nieco obrócony.


Slajd7

Człowiek ożywionych duchem ma do dyspozycji dwa źródła informacji: to co ma ze zmysłów, ale to co mu Duch Święty przez jego duch przekazuje. Słowa inspiracja i objawienie są tu jak najbardziej właściwe.


Slajd5

A ten obrazek to człowiek wg ateistów, którzy w ducha nie wierzą, twierdząc, że dusza rozumiana jako procesy myślowe to wszystko co istnieje w człowieku poza jego materialnym ciałem.


Kategorie: _blog, filozofia, teologia / antropologia


Słowa kluczowe: człowiek, antropologia, zmysły, mięśnie, uczucia, rozum, zamysł


Galeria plików multimedialnych


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
19 stycznia 2021 (wtorek), 19:33:33

Model informacyjny człowieka a racjonalność działań

Ten temat to dopiero się opracowuje, ale powoli, powoli, ale obrazek już jest. Póki co w prezentacji "Obrazki do WikiSłow" ale pewnie kiedyś z niej wyjdzie.

 

 

List do Krzysia Ś… z Fejsa, 19 stycznia 2021 roku

W34: Boecjusz (V w.) uważał, że osoba to substancja indywidualna o naturze racjonalnej (łac. naturae rationalis individua substantia).

KŚ: Racjonalnej? Czy ja wiem? Wydaje mi się, że racjonalizm człowiekowi (przypadek szczególny osoby?) przychodzi z pewnym wysiłkiem. Bardziej skłonni jesteśmy działać na autopilocie - instynkcie, doraźnym zaspokajaniu potrzeb i łagodzeniu objawów problemów.

Wiesz - ciekawe jest to co napisałeś. Tak sobie myślę od rana i ….

Działanie w autopilocie:

 • działania w oparciu o instynkty, w szczególności...
 • doraźne zaspokajanie potrzeb,
 • łagodzenie objawów poroblemów.

Działanie racjonalne:

 • rozpoznanie celów, które warto osiągnąć,
 • projektowanie działań prowadzących do osiągnięcia ich,
 • działania.

Na końcu są mięśnie, które przemieszczają nas, powodują działania, wykonują pracę ale jak sterowane są mięśnie? Co sprawia, że robię to co robię? Z mózgu wychodzą impulsy ale jak się ma mózg do rozumu? Czy emocje to stany umysłu, mózgu a może rozumu? A może to chemia, bo ponoć miłość jest tożsama z jedzeniem czekolady?

Czy prawdą jest, że jedną z konsekwencji upadku (grzechu) człowieka jest niemożliwość zapanowania
woli na własnymi uczuciami?

Trudna ta dyskusja. Ale na pewno przydatne pojęcia aby to analizować to: wola, moc, potrzeby, pragnienia, zachcianki, emocje (stany umysłu), uczucia, charakter.

Zobaczymy jak temat rozwinie się dalej.


Kategorie: _blog, teologia / antropologia


Słowa kluczowe: emocje, uczycia, rozum, umysł, decyzje, wola, charakter


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
1 października 2020 (czwartek), 19:31:31

Procesy przetwarzania informacji u człowieka

Uwaga: lepsza notka o tym jest tu: Model informacyjny człowieka


Ale mi się dziś obrazek wyjął z zeszytu i włożył do PowerPointa. I co ja mam z nim zrobić? Nie wiem, więc wrzucę go tu i niech sobie wisi. Może kiedyś się przyda. Inspiracją jest bardzo, ale to bardzo stara książka pt. "Procesy przetwarzania informacji u człowieka", ale może coś źle pamiętam, może to była inna książka.

I jeszcze technika - nie chce mi się tworzyć plików graficznych, więc wkładam obrazki w bazę. Ciekawe co to będzie.

Jesienią 2020 obrazki są w pliku 2020 obrazki do WikiSłow-10.pptx

 

Ale mam też wersję materialistyczną tego obrazka, coś dla studentek medycyny z Poznania, o których ostatnio jest głośno, albo specjalistów od świeckiej psychologii (czy psychologia to nauka o psach?)


Kategorie: _blog, teologia / antropologia


Słowa kluczowe: antropologia, duch, dusza, duch-dusza-ciało


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
7 sierpnia 2020 (piątek), 18:05:05

Elementy światopoglądu

Ciekawi mnie dziś jak się mają do siebie 3 elementy ludzkiego światopoglądu:

#1. Wiara w to, że Bóg istnieje.
{ Proste opcje: tak;, nie; nie wiem; nie czuję tego; spadaj; jeszcze jedno piwo proszę }

#2. Obraz, opis Boga w którego istnienie się wierzy.
{ osobowy; wieloosobowy; śpiący; groźny; zazdrosny; wesoły albo nudziarz; tolerancyjny albo nieosobowy czyli nijak nie pogadasz }

#3. Znajomość Boga
{ no i tu mam problem, bo jak znają się dwie osoby? na czym polega znajomość, bliskość, obcowanie, relacja, bycie z sobą? }

* * * * * *

Na koniec dodam tylko, że każdy człowiek światopogląd ma i lepiej dla niego (bo może żyć spójnie) jest jak go sobie uświadamia.

 


Kategorie: _blog, światopogląd, filozofia, teologia / antropologia


Słowa kluczowe: teizm, deizm, panteizm, światopogląd


Komentarze: (6)

Mat(W71), August 20, 2020 20:08 Skomentuj komentarz


Pozwolę sobie wykorzystać Twoją stronę, do przedstawienia swojego Credo tworzonego przez całe moje życie (w kategoriach: tu i teraz), czyli 34 lata (+/- 2 lat) :D

Powstało ono w oparciu o Stary i Nowy Testament, literaturę, różnych epok, muzykę klasyczną oraz popularną oraz inne komponenty szeroko rozumianej sztuki. Maksymalnie prosta i uniwersalna zarówno w treści jak i znaczeniu. Obecnie zastanawiam się czy da ją zastąpić na prosty system binarny i udostępnić w formie outsoursowei (czy jakoś tak) :)

Jak kolwiek to śmiesznie nie wygląda filozfia jest oparta na bardzo mocnych fundamentach, tylko w wersji zabawnej i maksymalnie prostej co decyduje o jej uniwersaliźmie.

Wersja uproszczona (maksymalnie)

Filozofia: JAKO TAKO,

Oparta o założenie wartościującje: TYLE O ILE

A w głowie zróżnicowane: FJU BŹDZIU

Przykład ze znakami wartościującymi "+" i "-" (piosenka ś.p. Magika o takim samym tytule, nie mówiła o tym o czym się powszechnie uważa) :D

Wczoraj, był dobry dzień, zarobiłem dużo kasy, ale potem poszedłem na balety.

JAKO TAKO +,                  TYLE O ILE +              FJU BŹDZIU -

Myślę, że zamiana tego systemu na system binarny jest na tyle prosta, że uda mi się utworzyć wersję testową takiego rozwiązania. :D pozdro

Ps. Przepraszam, za błędy stylistyczne i formę (TYLE O ILE -), ale Blanta paliłem i nie chce mi się sprawdzać (FJU BŹDZIU -), ale myślę, że sesns (JAKO TAKO +) udało mi się przekazać. POZDRO i proszę o komentarz  Aha i polecam piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=x2ObPg68oME     :D 

Mat(W71), August 20, 2020 20:10 Skomentuj komentarz


Myślę, że symbolika zawarta w teledysku do tej piosenki, też ma jakieś znaczenie, niekoniecznie dla mnie :D

Mat(W71), August 20, 2020 20:21 Skomentuj komentarz


I ostatni komentarz zgodny z tematem Twojego postu. Ciekawe pytanie natury filozoficznej. Na początku był chaos, a co w sytuacji, w której jakiś człowiek na tyle nadszarpnął prawa logi i prowadził na tyle chaotyczne życie, że chaos się poddał i nawet w chaosie znajduje się pełen porządek, co dalej powoduje jakąś chaotyczność tylko jakby w "innym wymiarze". A co jeśli takie założenie byłoby zgodne z prawdą, to czy oznaczałoby, że musi być coś przed chaosem? :D Czy możnaby to porównać (w uproszczeniu) jakby ktoś dostał jedną ekstra kropkę do dwóch kropek symbolizujących nieskończoność ?? 

wojtek, September 1, 2020 18:52 Skomentuj komentarz


Nie wiem dlaczego uważasz, że na początku był chaos. Na początku to Bóg stworzył niebo i ziemie. I już.

Mat(W71), September 1, 2020 23:14 Skomentuj komentarz


Rdz 1,2: "Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami." Zawsze przytoczony bezład utożsamiałem z chaosem, ale jest to jedynie moja interpretacja, czyli wielce prawdopodobne nieprecyzyjna. pozdrawiam

Mat(W71), August 20, 2020 22:27 Skomentuj komentarz


Uzupełniając jeszcze filozofię JAKO TAKO, każde wydarzenie bieżące, chcąc czy nie łącze ze sztuką audiowizualną. Tak jak na przykład ten fragment piosenki w kontekście znaków + i - (jedynymi znakami matematycznymi w filozofi) i sumą wydarzeń ostatnich (tę wersję widziałem piosenki widziałem ostatnio w okolicach roku 2015, a akurat dzisiaj sugeruję ją do odtworzenia na stronie na której jestem pierwszy raz w życiu. Przypadek? :D JAKO TAKO -

https://www.youtube.com/watch?v=S9LPH0Xw6w8

I żeby nie zaśmiecać strony komentarzami, jeszcze jedna piosenka, a w zasadzie interpretacja utworu, która daję odpowiedź na wiele pytań, niekoniecznie wypowiedzianych.

https://www.youtube.com/watch?v=_1Yz0E4lKbc

Skomentuj notkę
18 marca 2019 (poniedziałek), 11:03:03

Człowiek - istota trójjedyna - fajny filmik z YT

Znalazłem i na pierwszy rzut oka wygląda to dobrze, ale oglądając należy bezwzględnie stosować Dz17:11.

Są dwie wersje tego materiału. W jednym pliki i podzielone na 3 kawałki

Część 1:

Część 2:

Część 3:


 Całość na YT https://youtu.be/j1ond9sVeu8 a tu też, w jednym kawałku:


Kategorie: teologia, _blog, teologia / antropologia


Słowa kluczowe: duch-dusza-ciało, dusza, ciało, duch, trójjedyność, antropologia


Pliki


Komentarze: (2)

hammoleket, March 18, 2019 20:29 Skomentuj komentarz


Andrew Womack jest czescia Ruchu Wiary na czele ktorej stoi Rick Warren.Slowo Boze mowi ze szatan przybiera postac aniola swiatlosci a jego slugi slug sprawiedliwosci-.trzeba byc ostroznym.Badac pisma jak ci uczniowie z Berei.Czy tak sie rzeczy maja. Sama o malo nie poplynelam tym nurtem.warto pogrzebac w internecie.O ile wiem troche na temat Ruchu wiary jest na forum Ulicy Prostej. To jest dobre miejsce.wiele ciekawych watkow.Kiedy uczniowie pytali Pana Jezusa o Jego przyjscie i koniec swiata odpowiedz Pana Jezusa zaczela sie od ostrzezenia....baczcie zeby was kto nie zwiodl  powstana bowiem falszywi nauczyciele...

wojtek, December 24, 2019 20:31 Skomentuj komentarz


Tak. Dobrze jest samemu badać Pisma, najlepiej codziennie i po wysłuchaniu czegoś przemyśleć, czy w Piśmie rzeczywiście tak jest. I dlatego słuchając tego wykładu też należy myśleć i to myśleć krytycznie. 

I z powyższą zachętą zachęcam też do zobaczenia tego filmiku.

Skomentuj notkę
28 marca 2018 (środa), 15:56:56

O 3 rodzajach ludzi: zmysłowy, cielesny, duchowy

Notka:

Jakich greckich słów używa apostoł Paweł w 1Kor 1, 2 i 3 aby opisać ludzi.

 • Człowiek zmysłowy

  ψυχικός ἄνθρωπος - psychikos anthrōpos

  S5591 S444
 • Człowiek duchowy
  πνευματικοις – pneumatikois

  S4152
 • Człowiek cielesny

  σαρκικοις - sarkikois

  S4559

Studium:

Problem:

Biblia mówi, że ze względu na relację z Duchem Świętym współczesnych Kościołowi ludzi można podzielić na 3 grupy:

 1. człowiek zmysłowy
 2. człowiek duchowy
 3. człowiek cielesny

Cytat z 1Kor2:10-3:3 za Przekładem Toruńskim (dosłownym):

(1Kor 2:10-111 tpnt) Nam natomiast objawił to Bóg przez swojego Ducha; Duch bowiem bada wszystko i głębokości Boga. (11) Bo któż z ludzi zna to, co ludzkie, jak tylko duch ludzki w nim? Tak i to, co z Boga, nikt nie zna, jak tylko Duch Boga. (12) Ale my nie przyjęliśmy ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy znali to wszystko, co zostało nam darowane przez Boga; (13) O których też mówimy, nie w słowach nauczanych przez ludzką mądrość, lecz w słowach nauczanych przez Ducha Świętego, i to, co duchowe z duchowymi łączymy. (14) Jednak zmysłowy człowiek nie przyjmuje tych rzeczy, które są z Ducha Bożego; albowiem są dla niego głupotą i nie może ich poznać, ponieważ duchowo są rozsądzane. (15) Ale duchowy człowiek wprawdzie rozsądza to wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest rozsądzany. (16) Kto bowiem poznał myśl Pana, kto Go pouczy? Ale my mamy myśl Chrystusa. (1Kor 3:1-3 tpn) A ja, bracia, nie mogłem do was mówić jako do duchowych, ale jako do cielesnych, i jako do niemowląt w Chrystusie. (2) Mleko dałem wam pić, a nie pokarm stały, bo jeszcze nie mogliście go przyjąć; a i teraz jeszcze nie możecie, (3) Jeszcze jesteście cieleśni. Skoro bowiem między wami jest zazdrość i spory, i podziały, to czyż nie jesteście cieleśni i czy nie postępujecie po ludzku?"


(1Kor210) ημιν δε ο θεος απεκαλυψεν δια του πνευματος αυτου το γαρ πνευμα παντα ερευνα και τα βαθη του θεου (11) τις γαρ οιδεν ανθρωπων τα του ανθρωπου ει μη το πνευμα του ανθρωπου το εν αυτω ουτως και τα του θεου ουδεις οιδεν ει μη το πνευμα του θεου (12) ημεις δε ου το πνευμα του κοσμου ελαβομεν αλλα το πνευμα το εκ του θεου ινα ειδωμεν τα υπο του θεου χαρισθεντα ημιν (13) α και λαλουμεν ουκ εν διδακτοις ανθρωπινης σοφιας λογοις αλλ εν διδακτοις πνευματος αγιου πνευματικοις πνευματικα συγκρινοντες (14) ψυχικος δε ανθρωπος ου δεχεται τα του πνευματος του θεου μωρια γαρ αυτω εστιν και ου δυναται γνωναι οτι πνευματικως ανακρινεται (15) ο δε πνευματικος ανακρινει μεν παντα αυτος δε υπ ουδενος ανακρινεται (16) τις γαρ εγνω νουν κυριου ος συμβιβασει αυτον ημεις δε νουν χριστου εχομεν (1Kor3:1) και εγω αδελφοι ουκ ηδυνηθην υμιν λαλησαι ως πνευματικοις αλλ ως σαρκικοις ως νηπιοις εν χριστω (2) γαλα υμας εποτισα και ου βρωμα ουπω γαρ εδυνασθε αλλ ουτε ετι νυν δυνασθε (3) ετι γαρ σαρκικοι εστε οπου γαρ εν υμιν ζηλος και ερις και διχοστασιαι ουχι σαρκικοι εστε και κατα ανθρωπον περιπατειτε"

Słowa greckie:

 • 1Kor 2:11
  duch ludzki
  πνευμα του ανθρωπου - pneuma tou anthrōpou

 • duch Boga
  πνευμα του θεου - pneuma tou theou 

 • Duch Święty
  πνευματος αγιου - pneumatos hagiou 

 • duch świata
  πνευμα του κοσμου - pneuma tou kosmou 

 • 1kor2:14 człowiek zmysłowy (BG: cielesny)
  ψυχικος δε ανθρωπος - psychikos de anthrōpos 

 • w 1Kor2:15 - [ człowiek ] duchowy
  πνευματικοις - pneumatikois 

 • 1Kor3:1 i 3:3 - [ człowiek ] cielesny
  σαρκικοις - sarkikois 

 • niemowlę
  νηπιοις - nēpiois

Moje, chyba słabe definicje:

 1. człowiek zmysłowy - Człowiek, który nie ma w sobie Ducha Świętego, w naturalnym stanie, tak jak go grzeszny Adam i Ewa, a potem ich potomkowie spłodzili, zrodzili i sobie na skażonej grzechem ziemi żyją.
 2. człowiek duchowy - człowiek, który zapieczętowany (skąd to słowo? Ef 1:13?) żyje kierowany Duchem Świętym
 3. człowiek cielesny - człowiek, który zapieczętowany (skąd to słowo? Ef 1:13?) kieruje się własnymi pożądliwościami, swoim ja, ale coś z DŚ ma. Ma zapieczętowanie i ma ożywienie.

Teologia:

Teologowie o tym książki napisali, ale jakoś nie chce mi się ich czytać, bo wiem co w nich jest a chyba wolałbym nie wiedzieć. Spróbuję sam poszukać i temat rozgryźć. To, że poszukiwania rozpoczynam na początku Listu do Koryntian jest już dość silną sugestią.

Uwaga: Uwspółcześniona Biblia Gdańska ma tu duży błąd mieszając człowieka cielesnego z naturalnym. Piszę o tym w notce "Błędy Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej (UBG)"


Obrazki z prezentacji, która jest w PP i PDF w załącznikach

Slajd3

Slajd4

Slajd5

Slajd6


Kategorie: teologia / biblia, teologia / antropologia, _blog


Słowa kluczowe: zabawa w greckie słowa, człowiek zmysłowy, człowiek duchowy, człowiek cielesny, człowiek naturalny


Pliki


Komentarze: (1)

kropek wojtek, January 10, 2019 18:16 Skomentuj komentarz


A wiesz, że ja wprowadziłem w swoim myśleniu taki podział ludzi:

#1. Zmysłowi, duchowo martwi, naturalni, a więc mniej lub bardziej zgubieni, mniej lub bardziej w kłamstwach i zwiedzeniach, mniej lub bardziej pod wpływem złych duchów

#2. Ożywieni, wzbudzeni do życia, przebudzeni, zapieczętowani Duchem, a więc odrodzeni, odkupieni czyli też zbawieni lub wybawieni.

Nie lubię w stosunku do nich używać słowa: wierzący, bo każdy człowiek w coś wierzy dopełniając wiedzę w swoim światopoglądzie wiarą w coś tam, co mu jest potrzebne.

Nie lubię też używać słowa chrześcijanin, ponieważ nie jest to chrześcijańskie słowo, i dziś nie wiadomo dokładnie do oznacza.

#3. Człowiek duchowy, ma Ducha Świętego, który nim kieruje, bo człowiek pozwala mu na to. Jest to przeciwieństwo człowieka cielesnego, który też będąc zapieczętowany Duchem nie kieruje się nim, gdyż rządzą nim rządze ciała albo jakieś fałszywe przekonania lub nauki.

W tej grupie wyróżniam też niemowlaki w Chrystusie, które już się duchowo narodziły, ale jeszcze nie dorosły do dojrzałości i są dziećmi mając, jak każde dzieci swoje prawa.

* * * * * * *

Do takich wniosków doszedłem obserwując świat i interpretując go Biblią.

Skomentuj notkę
25 marca 2018 (niedziela), 14:25:25

Porządek zbawienia, kolejność zbawienia

Elementy zbawienia wg Listu do Rzymian. Elementy, ale nie porządek (kolejność).

 • przedwiedza
 • przeznaczenie
 • wybranie
 • powołanie
 • pokuta
 • wiara
 • odnowienie
 • usprawiedliwienie
 • uświęcenie
 • uwielbienie

I co do kolejności to teolodzy spierają się od wieków, ale na pewno przedwiedza jest przed, a uświęcenie i uwielbienie są na końcu.

No i muszę jeszcze nad tym troszkę popracować, bo słów opisujących to jest więcej.


Inspiracja: Sundar Krishnan, Dążenie do świętości, cz. 3, około 52 minuty.


Ef 4:17n - opis umysłu człowieka niewierzącego: zaćmiony, ignorancki, próżny.


Sundar prowadza 4 obiekty, które są w człowieku jedno: serce, duch, .... umysł i ciało? 


Kategorie: teologia / zbawienie, teologia / antropologia, _blog


Słowa kluczowe: zbawienie, odkupienie, uświęcenie, dusza, duch, predystynacja, kalwinizm


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.