Notki z roku 2020 i miesiaca numer 11


W:1
2 listopada 2020 (poniedziałek), 10:04:04

Robota Ducha Świętego

Na podstawie fragmentu ewangelii Jana można przeanalizować co Duch Święty robi w świecie, co w kościele, a co w niebie.

J 16:7-15 TPNT

 (J16:7) Lecz ja wam mówię prawdę: Pożyteczniej jest dla was, abym ja odszedł. Bo jeśli nie odejdę, Opiekun nie przyjdzie do was; ale jeśli odejdę, poślę Go do was. (8) A On, gdy przyjdzie, wykaże, że świat jest w błędzie odnośnie grzechu i odnośnie sprawiedliwości, i odnośnie sądu; (9) Odnośnie grzechu, gdyż prawdziwie nie uwierzyli we mnie; (10) Odnośnie sprawiedliwości także, gdyż idę do Ojca mojego i już mnie nie ujrzycie; (11) Odnośnie sądu natomiast, bo przywódca tego świata jest osądzony. (12) Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz nie możecie tego znieść. (13) Lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę; bo nie sam od siebie mówić będzie, ale cokolwiek usłyszy, mówić będzie i oznajmi wam o tym, co ma nadejść. (14) On mnie otoczy chwałą, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi. (15) Wszystko, to co ma Ojciec, jest moje; dlatego powiedziałem, że z mego weźmie, i wam oznajmi."

 

 1. W Świecie Duch Święty wykaże, że świat jest w błędzie:
  1. odnośnie grzechu,
  2. odnośnie sprawiedliwości,
  3. odnośnie sądu/
 2. Uczniów wprowadzi we wszelką prawdę,
 3. Uczniom mówić będzie co usłyszy,
 4. Uczniom oznajmi nam co ma nadejść.
 5. Wszędzie otoczy Jezusa chwalą.

UBG

(J 16:7-15) Lecz ja mówię wam prawdę: Pożyteczniej jest dla was, abym odszedł. Jeśli bowiem nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, a jeśli odejdę, poślę go do was. (8) A gdy on przyjdzie, będzie przekonywał świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. (9) O grzechu, mówię, bo nie uwierzyli we mnie.(10) O sprawiedliwości, bo idę do mego Ojca i już więcej mnie nie zobaczycie. (11) A o sądzie, bo władca tego świata już jest osądzony. (12) Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz nie możecie tego znieść.(13) Lecz gdy przyjdzie on, Duch prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę. Nie będzie bowiem mówił sam od siebie, ale będzie mówił to, co usłyszy, i oznajmi wam przyszłe rzeczy. (14) On mnie uwielbi, bo weźmie z mojego i wam oznajmi. (15) Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że weźmie z mojego i wam oznajmi.

BT

(J 16:7-15 BT5) Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Paraklet nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, to poślę Go do was. (8) On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. (9) O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; (10) o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; (11) wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony. (12)Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. (13) Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. (14) On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. (15) Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi."

 

 


Kategorie: _blog, biblia, teologia, lekcja


Słowa kluczowe: duch święty, objawienie, sąd, sprawiedliwość, grzech


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
3 listopada 2020 (wtorek), 11:39:39

Światopogląd Ucznia - cykl wykładów w ramach S.D.P

Na prośbę Olka, dla S.D.P popełniłem cykl 4 wykładów będących streszczeniem moich zajęć z apologetyki, oraz poszerzonego "projektu prawda".

Covid nie pomagał ale zrobione, nagrane, jest. Czy jestem z jakości tego zadowolony? raczej nie, ale może kiedyś zrobię to lepiej.

Póki co wykłady są też na YT ale zachowuję je tu razem z prezentacjami. Jeżeli ktoś chce ze mną o tym co mówiłem pogadać to jestem pod telefonem i pod mailem. 


1. Filozofia

2. Teologia

3. Antropologia

4. Socjologia

 

 

 

 


Kategorie: _blog, s.d.p, lekcja


Słowa kluczowe: s.d.p, światopogląd, prawda, filozofia, antropologia, teologia, socjologia


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
16 listopada 2020 (poniedziałek), 10:39:39

Dlaczego nie lubię pani Jandy

Na fejsie napisałem:

Krystyna Janda dostaje od państwa wsparcie!
Ja się nie zgadzam!

 

Pretekst: ministra wspiera twórców i rozdaje, a wielu moich znajomych wkurza się, że kasę dostały zespoły disco polo. To ja też się wkurzam, ale na to, że dają pani Jandzie.

Uzasadnienie w komentarzu:

Dlaczego wkurza mnie wspieranie pani Jandy.

#1. Bo jej twórczość demoralizuje Polaków. Ja rozumiem: Przesłuchanie, Człowiek z marmuru/żelaza, Dekalog, te filmy z Zanussim - ale to było dawno. A po zmianach w Polsce? Przypuszczam, że takie mistrzowskiej pozycje "Związek otwarty" (Dario Fu, a zrobiła to Kondratem) lub "Zazdrość na dwa faksy" z Englertem rozwaliły w Polsce nie jedno małżeństwo!

#2. Dlatego, że świadomie propaguje kłamstwa publikując na swoim profilu kłamliwe memy. Piszę, że świadomie, bo na jej profilu kilka razy pojawiały się te najbardziej ohydne fakienewsy i to po czasie, gdy głośno były już zdemaskowane. Zwracano jej na to uwagę, nawet chyba toczą się jakieś procesy, ale czy przeciwko takiej postaci można coś zasądzić? Ponieważ przypuszczam, że pani Janda albo powierzyła prowadzenie, albo wprost sprzedała ten profil jakiejś organizacji związanej z totalną opozycją nie miałem oporów nazwać jej tu ku...

 

 


Kategorie: _blog, osobiste


Słowa kluczowe: janda, epidemia, pis


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
16 listopada 2020 (poniedziałek), 15:55:55

Wieści z KRK

Wojtylianie (katolicy wierzący w Karola Wojtyłę) bronią się na lini JP2, więc pewnie kardynałowi Dziwiszowi (ja go nazywa kard. Judasz) pewnie w tej bitwie polegnie.

Ale proces kanclerza diecezji Tarnowskiej przeciwko ks. Isakowiczowi to kuriozum.


Kategorie: _blog, katolicyzm


Słowa kluczowe: isakowicz, dziwisz, jp2


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
17 listopada 2020 (wtorek), 17:59:59

W polityce w coworkowej kuchni

Ciekawa obserwacja wypowiedziana w coworkowej kuchni.

W Polsce mamy doczynienia z dwoma rodzajami polityków. Jedni prowadzą ten naród w rzymski katolicyzm, który jest naszym narodowym doświadczeniem od co najmniej XVII wieku. Przez niego mamy też doświadczenie biedy, nędzy, ogłupienia, wojen, zaborów i dwóch wielkich wojen plus zniewolenie przez komunizm. Tak, tak - osobiście łączę tak przyczynę i skutki.

Druga grupa polityków pcha nas w europejskość, nowoczesność, humanizm, niemoralność i jeszcze większą bezbożność niż ta rzymska i bałwochwalcza. No i oczywiście pcha nas też w zniewolenie od lewicowych Brukselskich technokratów oraz grabież dla zmulenia nazywaną "wolnym rynkiem" a z wolnością gospodarczą nie mającą nic wspólnego.

Szkoda, że nie ma ani polityków, ani przywódców, ani nawet nie ma elit, która w swym życiu wskazywała by na możliwość życia z Bogiem, ot tak po prostu, na codzień. Może od chodzenia z Bogiem przywódców i elit ten naród by też zaczął Boga szukać, opamiętał się, nawrócił i w końcu zaznał szczęścia i bogactwa, które miłujący Bóg daje w obfitości.

Ja to zmienić? Jak rozwalić ten głupi paradygmat, że albo jesteś za PiS albo za PO? Jeszcze nie wiem. Ale spróbujmy pomyśleć. Ktoś ma jakiś pomysł?


thx Ł.


Kategorie: _blog, polityka, obserwator


Słowa kluczowe: katolicyzm, watykan


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
20 listopada 2020 (piątek), 21:57:57

Zdanie

Zdanie w języku polskim musi mieć orzeczenie, powinno mieć podmiot. Reszta to dopełnienia, których możesz być sporo.

Znalazłem do tego śliczny obrazem, którego sobie tu zachowuję, bo ładny.

IMG_1837


Kategorie: _blog, filozofia


Słowa kluczowe: zdanie, podmiot, orzeczenie, dopełnienie


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
23 listopada 2020 (poniedziałek), 12:19:19

Mądrość na świecie

Najpierw test:

Odpowiedz po kolei na 3 pytania.

Pytanie 1.

Który z zaprezentowanych obrazów najlepiej obrazuje zmiany mądrości ludzi na świecie?

Obraz A

Obraz B

Obraz C

Odpowiedź A? Odpowiedź B? Odpowiedź C? ______Pytanie 2.

Który z obrazów najlepiej obrazuje zmiany Twojej mądrości w trakcie Twojego dotychczasowego życia?

Odpowiedź A? Odpowiedź B? Odpowiedź C? ______Pytanie 3.

A co to jest mądrość? Napisz swoją definicję tego pojęcia.

___________________________________________________________________________________________________

 

___________________________________________________________________________________________________

Z Księgi Hioba

W księdze zapisanej mniej prawie 400 lat temu wyczytałem dziś, że ... 


Mądrość to bojaźń Pańska,

Rozum to unikanie zła.

Ale kogo dziś obchodzi Księga Hioba. A szkoda, bo mądra jest. Mądra od 4000 lat. Ale jak by co to cytat kończy rozdział 28, czyli rozważanie o mądrości właśnie.


Kategorie: _blog


Słowa kluczowe: mądrość, hiob


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.