Kategoria: telewizja


14 stycznia 2017 (sobota), 18:45:45

O SGT

Od czasu, gdy zajmuję się SGT (2007), albo wcześniej, technologią IPTV (2006) lub ogólnie strumieniowaniem w sieciach (1998) wydarzyły się takie rzeczy:

Telewizory baniakowe definitywnie znikły.

 1. Znikło pokolenie, dla którego telewizja kolorowa była nowością i nienormalnością.
 2. Płaskie telewizory, najpierw plazmowe, potem LED, xLED, a teraz to już nie wiadomo co ale są tak bardzo płaskie, że prawie nie widać.
 3. Format ekranu zmienił się definitywnie z 4:3 na 16:9.
 4. Rozmiar monitora znacznie wzrósł od tych 14, 15 czy 17 cali a rozmiar telewizora 45 cali nie dziwi.
 5. Właśnie znika wyróżnik HD a z 4K nie wiadomo co będzie, ale pewnie będzie lub będzie lepiej.
 6. Telewizja 3D pojawiła się i znikła a nawet nadawcy nieco w to zainwestowali, czyli technologia zaszła dość daleko.
 7. Telewizja mobilna się nie pojawiła, ale z drugiej strony przecież jest, bo każdy ma co najmniej YouTuba w komórce i działa mu to wszędzie, a w domu zwłaszcza, w pociągu również (no chyba, że polskie Pendolino).
 8. Internet wszędzie ma taką przepustowość, że nie potrzeba już multicastów i każdy kto chce oglądać może wszystko na czym tylko chce. Technika sieci nie jest przeszkodą i tylko nadawcy jeszcze nie wiedzą jak z tego korzystać.
 9. W dziedzinie kodowania wygrywają rozwiązania proponowane przez grupę MPEG, a w dziedzinie transportu, w miejsce ślicznych protokołów czasu rzeczywistego (RTSP), systemów rezerwacji zasobów sieci prymitywne rozwiązania bazujące na zwykłym protokole HTTP. Czy do wszystkiego można używać młotka?
 10. Ale z drugiej strony nie każdy chce mieć wszystko, bo demokratyczne wierzenia o wyższości technologii na żądanie (VOD) na telewizją liniową się nie sprawdziły. Film „Ucieczka z kina Wolność” był proroczy a nadawcy telewizji liniowej trzymają się mocno.
 11. Odczuwana przeze mnie wartość akcji SGT z 1zł w chwili założenia spółki, poprzez 10gr w chwili kryzysu (wiosna 2009) spokojniej przekroczyła już 10zł. Ale czy moje uczucia mają jakieś zastosowanie?


Co się nie zmieniło?

 1. Telewizja dalej kłamie.
 2. Dalej służy to do manipulacji masami. Już Lenin (1920) wiedział, że „kino to najważniejsza ze sztuk” więc w służbie szatana można ją wykorzystać.
 3. Trwałe relacje międzyludzkie (a małżeńskie) są coraz rzadsze a łatwość dostępu do pornografii zwiększa liczbę impotentów.
 4. Powyższe fakty potwierdzają tylko, że zarabianie na telewizji jest mniej ważne niż wywieranie przez nią wpływu, ale wywieranie wpływu jest możliwe gdzieś od 3mln abonentów (widzów) więc poniżej tego poziomu można robić biznesy.

Kategorie: biznes, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: sgt, iptv


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
10 marca 2011 (czwartek), 23:23:23

Bo telewizja jest polityczna

Na konferencji branżowej padł dowcip:

Telefon do sekretariatu prezesa TVP:
- Dzień dobry, czy mogę rozmawiać z prezesem Piwowarem?

Sekretarka:
- Pan Piwowar nie jest już prezesem, prezesem jest Pan Orzeł.

Telefon:
- Dziękuję, to ja zadzwonię jutro.


Kategorie: telewizja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: PO, Platforma, Tusk, KRRiT, PiS, LPR, SLD, telewizja, media


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
8 marca 2011 (wtorek), 09:24:24

Bo telewizja płatna jest płatna

Nowy Cennik standardowy Cyfry+ od 18 marca 2011:
- Start: 21 zł
- Kompakt: 46 zł
- Kompakt HD: 59 zł
- Kompakt HD+: 96 zł (dostępne do końca kwietnia)
- Optimum: 69 zł
- Optimum HD: 91 zł
- Optimum HD+: 123 zł (dostępne do końca kwietnia)
- Prestiż HD+: 179 zł

Opcje dodatkowe:
- Canal+: 34,90 zł
- Canal+ HD: 39,90 zł
- HBO: 29,90 zł
- HBO HD: 35,90 zł
- Cinemax HD: 15 zł (10 zł dla posiadaczy HBO)
- FilmBox HD: 15 zł
- Orange sport: 14 zł (10 zł dla posiadaczy Canal+)

- dzierżawa STB z dyskiem HD aby było PVR: 17zł


Kategorie: telewizja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: dvb-s, canal+, cyfra plus, cyfrowy polsat, cennik cyfra+, platforma satelitarna


Komentarze: (1)

anonim, March 9, 2011 21:15 Skomentuj komentarz


Na konferencji branżowej padł dowcip:

Telefon do sekretariatu prezesa TVP:
- Dzień dobry, czy mogę rozmawiać z prezesem Piwowarem?

Sekretarka:
- Pan Piwowar nie jest już prezesem, prezesem jest Pan Orzeł.

Telefon:
- Dziękuję, to ja zadzwonię jutro.
Skomentuj notkę
31 października 2010 (niedziela), 10:22:22

O genezie TVN

Na FaceBooku znalazłem tekst (zaczerpnięty z serwisu Bankier.pl) i po lekkim przeredagowaniu, zamieszczam tu, bo jest wielce interesujący. O autorze wiadomo, że logował się jako ~jacek [81.207.42.*] i myślę, że to wystarczy.

Jak powstało TVN

Grupa ITI złożyła do warszawskiego sądu rejonowego prywatny akt oskarżenia przeciw szefowi Służby Kontrwywiadu Antoniemu Macierewiczowi, zarzucając mu m.in. pomówienie.
"Podjecie czynności prawnych jest skutkiem zapowiedzianych działań przeciw osobom lub instytucjom, które rozpowszechniają fałszywe oskarżenia lub informacje o grupie ITI, jej założycielach, jej spółkach, prowadzonej działalności biznesowej lub o jej pracownikach" - napisano w poniedziałkowym komunikacie ITI dla portalu Wirtualnemedia.pl.

"Media to sektor zaufania publicznego, gdzie niezależność, wiarygodność i wolność wypowiedzi są podstawą naszej działalności, a rozpowszechniane bez skrupułów oskarżenia i pomówienia właśnie w te zasady godzą. Dlatego oddajemy sprawę w ręce Sądu aby jego wyrok bezdyskusyjnie zakończył wszelkie spekulacje" - powiedział Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy ITI.

Złożony w piątek akt oskarżenia jest następnym krokiem poczynionym przez Grupę ITI zmierzającym do obrony dobrego imienia Firmy. W najbliższym czasie spodziewane są następne pozwy i akty oskarżenia.

Jak wiemy ITI przegrało w sądzie. Macierewicz miał rację mówiąc iż ITI stworzone zostało na polecenie Czesława Kiszczaka oraz następnych komunistów oraz zostało przez rząd sfinansowane. Każdy już się domyśli w jakim celu.

http://www.wirtualnemedia.pl/article/2303555_Antoni_Macierewicz_nie_musi_przepraszac_ITI.htm

Przypatrzmy się jednak dokumentom. Najpierw dokument bardzo stary, z innej epoki:

Sekretarz Stanu przy Radzie Ministrów. Warszawa 22 lutego 1983r.

Rzecznik Prasowy Rządu
Tow.Generał Czesław Kiszczak
Minister Spraw Wewnętrznych

Proponuję utworzenie w MSW oddzielnego pionu ( służby) propagandowej, działającej także w obrębie MO. Znaczna część politycznie ważnych w skali kraju przedsięwzięć polityczni-propagandowych ma związek domeną działalności MSW. Dopóki w kraju toczyć się będzie walka polityczna, MSW będzie planować i realizować przedsięwzięcia o największym znaczeniu z punktu widzenia jej przebiegu. Niezbędny jest, więc poważny, instytucjonalny instrument umożliwiający lepsze wykorzystanie propagandowe tych operacji, bezpośrednie oddziaływanie na społeczeństwo w pożądanym kierunku. (...)

Służba propagandowa MSW powinna mieć możliwość dawania do TV, radia i prasy gotowych programów do druku, albo też dostarczania TV, radiu i prasie półproduktów, którym ostateczny kształt nadadzą redakcje TV, radia i prasy.(..) W przypadku tego rodzaju rozbudowy służby propagandowej, decydujące znaczenie będzie mieć obsada kadrowa. Trudno jednak znaleźć dobrych dziennikarzy, którzy zdecydują się przejść do MSW. Nie mniej mam pewne propozycje, które jak uważam, warto przynajmniej rozważyć:

1. Mariusz Walter nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa propagowania, szefa realizacji programów radiowo-tv - jednym słowem na kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno - fachową. (...) Pozytywnie zweryfikowany w 1982r. Sam się usunął z TV, mając dość nękania go. (...) Walter zwleka z decyzją powrotu, żądając satysfakcji i pognębienia jego wrogów.(...) Walter jest więc w tej chwili do wzięcia i wkrótce będzie za późno, bo ma otrzymać wysokie stanowisko w TV, jak mu się tam oczyści przedpole. (...)

Gdyby udało się pociągnąć Waltera, on zaproponuje dużo młodych, zdolnych ludzi. Ja dalej będę myśleć, rozglądać się, szukać.

Jerzy Urban


Źródło: Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN IPN BU MSW, II 1013, k 36-41, oryginał, mps. Biuletyn IPN 11.12.2006r. str.104-109. - link do biuletynu i treści całego listu:
http://www.ipn.gov.pl/download.php?s=1&id=8534

Uodpornionym na retorykę Urbana, polecam lekturę całości tego listu.

Pomysł Urbana - stworzenia służby propagandowej, kierowanej przez MSW, nie doczekał się realizacji w czasach PRL- u. Władza uznała, że bazując na osiągniętych doświadczeniach, rozwijając bardziej inicjatywy można osiągnąć cele zakładane w koncepcji tow.Urbana, bez sięgania do form konwencjonalnych, bez powoływania instytucji specjalnej z całym warsztatowym zapleczem, nadzwyczaj kosztownym w fazie organizacji i eksploatacji"

Dokument - "Uwagi dotyczące koncepcji utworzenia w MSW odrębnego pionu propagandowego ( propozycja tow.Urbana)" - Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN
IPN BU MSW, II 1013 k.33

Minęło kilka lat i władza zrozumiała, że zmiany w koncepcji funkcjonowania państwa komunistycznego, zainicjowane przez towarzyszy radzieckich i wspierane przez służby sowieckiego imperium, wymagają jednak utworzenia "biznesowego" zaplecza i "nowej polityki informacyjnej", służącej interesom transformacji ustrojowej. Z tego okresu pochodzi opis, zawarty w drugim dokumencie.

Sąd Okręgowy w Warszawie sygn. akt VIIIK37/98 t. IV, akta tajne

Przesłuchanie Grzegorza Żemka

Odpowiedzialnym z ramienia II Zarządu Sztabu Generalnego WP za lokowanie agentów w sferze mediów był Ryszard Pospieszyński, najpierw pracownik Komitetu Centralnego ZPR, a później dyrektor generalny Filmu Polskiego. Ja dostałem od służb specjalnych wojskowych zadanie po konsultacjach z Pospieszyńskim aby znaleźć za granicą firmę, która mogłaby pełnić rolę "konia trojańskiego", to znaczy która mogłaby służyć do wprowadzenia agentów na obszar na Zachodzie, w dziedzinie mediów. Był to rok 1987.

Jedyną firmą zagraniczną w dziedzinie mediów, którą znałem była firma należąca do Jana Wejherta, ulokowana w Irlandii, na obszarze doków portowych, które stanowiły wydzielony w Irlandii obszar tzw. "raju podatkowego". Mechanizmy działań tego raju podatkowego były analogiczne do tych, które funkcjonowały na Guernsey.

Firma ta nazywała się Cantal , a później zmieniono jej nazwę na I.T.I. Ta firma finansowała się z kredytów banku handlowego International w Luksemburgu.

Zapytałem służb wojskowych czy mogę podjąć kontakt z Wejhertem. Otrzymałem wówczas informację, że on już współpracuje ze służbami wojskowymi, więc będzie to proste. W tym czasie byłem dyrektorem Departamentu Kredytów w BHI. Poznałem w czasie tych rozmów z Wejhertem jego współpracowników m.in. Marcina* Waltera. Zasugerowali mi, że jeżeli jest potrzeba zorganizowania - znalezienia przykrycia dla agentów działających w dziedzinie mediów i ich finansowanie, to najlepiej stworzyć międzynarodowy koncern z udziałem Filmu Polskiego. (...) Przekazałem te sugestie do wojska, ale postawiłem warunek że jeżeli mam się tym zająć to muszę dostać ludzi którzy znają się na mediach i byliby w stanie taki koncern zorganizować. (...) Ten biznesplan przekazałem do WSI oraz Wejchertowi, do oceny.(...)

Przyznaję jednak, że przez cały czas miałem naciski ze służb specjalnych czy to ze strony Pospieszyńskiego żeby jak najszybciej zorganizować ten koncern medialny na zachodzie. W związku z tym rozpoczęła się pierwsza faza tworzenia tego koncernu; muszę przyznać że trochę "na wariackich papierach". (...)

Chcę przypomnieć, że w końcu 1988 r. z konta W.K. Nebeling, tj. zaszyfrowanego konta wojskowego w banku International w Luksemburgu (BIL) dokonywano wypłat na konto pana Weinfelda, oznaczone Group Weinfeld, nie pamiętam w tej chwili w jakim banku. Mnie zlecono żebym takie wpłaty przekazywał jako dysponent konta. Wiem, że kwoty przekazywane we frankach belgijskich Weinfeld zamieniał na dolary i przekazywał do Attachatu Wojskowego w Brukseli. Będąc już dyrektorem FOZZ-u też dokonywałem takich operacji , a nawet osobiście zamieniałem pieniądze i zanosiłem do Attachatu Wojskowego przy Ambasadzie Polskiej w Brukseli. Attache był Wojciech Myszak. Chcę sprecyzować wyglądało to tak, że ja przekazywałem do Weinfelda pieniądze z konta wojskowego w BIL a on przywoził mi czek na franki belgijskie. Ja je zamieniałem na dolary i zanosiłem do Attachatu. Wynikało to stąd, że wojsko rozliczało się tylko w dolarach. Informacje o których mówię zawierają również dokumenty w aktach tajnych na k. 113,116. W późniejszym okresie czasu Weinfeld szantażował służby wojskowe , że ujawni operacje gotówkowe prowadzone przez wojsko na terenie Belgii. (...)


* - oczywista pomyłka w imieniu

Dokument znajduje się w Raporcie Komisji Weryfikacyjnej o działalności żołnierzy i pracowników WSI. Str. 302-303 i stanowi aneks nr.9
Dokument w załączniku.

Tak, w świetle powyższych dokumentów, wyglądają "historyczne" podstawy, na jakich powstał koncern medialny ITI i rzeczywiste inspiracje jego twórców. Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że współpracujący z wojskowymi służbami specjalnymi Wejchert i Walter zakończyli tę współpracę w wolnej Polsce. Takich ludzi i takiego majątku służby nie wypuszczały z rąk. Jeżeli przyjąć, że układ PRL-owskich służb wojskowych przetrwał w niezmienionej formie do obecnych czasów, w takim samym stopniu przetrwała również szeroko rozumiana agentura.

Jak wyraźnie wynika z zeznań Grzegorza Żemka - kadrowego oficera WSI, finansowanie koncernu medialnego odbywało się poprzez Bank International w Luksemburgu, służący wywiadowi PRL do dokonywania nielegalnych operacji finansowych. Jasno też określono zadania operacyjne medialnego "konia trojańskiego". Dalekowzroczna strategia służb sowieckich, zakładała proces transformacji ustrojowej, w której przeprowadzeniu szczególną rolę przypisano "wolnym mediom". W tworzeniu pozorów państwa demokratycznego, konieczne były struktury propagandy, kamuflowane pod przykryciem prywatnych mediów, dające solidne zaplecze finansowe i służące manipulacji opinią publiczną. Innym sposobem, była zgoda komunistycznych służb na powołanie mediów, zarządzanych przez koncesjonowaną opozycję - czego przykładem może być Gazeta Wyborcza, powstała na skutek ustaleń, zawartych przy Okrągłym Stole.

Jeżeli z tej perspektywy spojrzeć na informacyjną działalność TVN -u, nietrudno dostrzec, że jej priorytetem jest obrona status quo, zwanego umownie III Rzeczpospolitą. To wokół mediów takich jak TVN czy Gazeta Wyborcza, powstały środowiska opiniotwórcze i tam należy szukać pierwszej linii obrony frontu - ustaleń Okrągłego Stołu. Łatwość, z jaką tego typu media, posługują się materiałami uzyskanymi od służb specjalnych, znajduje swoje uzasadnienie w słowach Jerzego Urbana - "Służba propagandowa MSW powinna mieć możliwość dawania do TV, radia i prasy gotowych programów do druku, albo też dostarczania TV, radiu i prasie półproduktów, którym ostateczny kształt nadadzą redakcje TV, radia i prasy."

Dokument wyjaśnia powód tak ostrej nagonki TVN na Kaczyńskich, Macierewiczów i wszystkich tych, co mają nieco inne spojrzenie na zmiany w Polsce po Okrągłym Stole.


Kategorie: telewizja, polityka, media, _blog


Słowa kluczowe: tvn, wejhert, walter, urban, tvn, iti, gazeta wyborcza, wsi


Pliki


Komentarze: (3)

Bongeru, November 4, 2010 13:02 Skomentuj komentarz


Ciekawe to. To z innej beczki, ale też jak najbardziej warto przeczytać: http://www.box.net/shared/34ckgdkpbc

marecki, November 6, 2010 22:27 Skomentuj komentarz


Ciekawe,w sumie szukalem o radiu przez satelite a trafilem na inne ciekawostki.Bardzo dziekuje za poglebienie mojej dotychczasowej wiedzy.Pozdrawiam i zycze mniej "ortografow".Marecki z Poznania ( i nie tylko)

adam@kormoran, November 9, 2010 23:14 Skomentuj komentarz


Kiedy napisałem, że podejrzewam, iż stacja telewizyjna TVN została utworzona przy udziale pieniędzy z tajnego funduszu razwiedki, niektórzy Czytelnicy zarzucili mi gołosłowność. Jest to zarzut słuszny, więc spieszę przedstawić poszlaki, na których opieram swoje podejrzenia.

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=1378

Ciekawostka, ze artykul pochodzi z pazdziernika 2006.

Skomentuj notkę
21 września 2009 (poniedziałek), 11:15:15

Dwie kultury IT w TV

Od pewnego czasu obserwuję zderzenie dwóch kultur informatycznych programujących urządzenia telewizyjne. Trudno mi to jeszcze uchwycić ale może uda się wyłapać kilka przeciwności.

Ta tabela będzie jeszcze długo otwarta:

Opisywane zagadnienieKultura pierwszaKultura druga
największy problem informatyczny. przetwarzanie sygnałów w czasie rzeczywistym. programowanie usług w architekturze klient-serwer.
myślenie o kodekach H.264/AVC, MPEG-2, DD divix i xvid, mp3
języki programowania C, C+, czasem asembler jak potrzeba, czasem mikrokod java, php, flash, C#, C++, C
usługa, którą można się szczycić EPG, VOD Media Center, serwisy flashowe
myślenie o ramkowaniu i multipleksacji PID, SID, PMT, PAT, Transport Stream AVI, MOV a tak w ogóle to po co multipleksować!
środowisko programistyczne MHP, czasem Linux ale bez zrozumienia. Linux, Windows albo lepiej Windows Media Center. W najgorszym przypadku Web browser z Javą
synonimy transmisji sygnał, TS, QAM, DVB-C, DVB-T, DVB-S, broadcast (rozumiany jako nadawanie) łącze, sieć, HTTP, RSTP, IP over 802, multicast
fizyczny drucik lokalny BNC a na nim SDI Cat 5, 5e lub 6 a na nim 1000Base-TX zgodny z IEEE-802
fizyczny drucik daleki satelita, no chyba, że światłowód wszystko po IP, czasem z MPLS ale po co
synonim doskonałej łączności 3Gb/s 1GE, 10GE, czasem lambda 10GE
co robić jak jakiejś danej brakuje? poczekać aż zostanie dosłana, pracować na poprzednich danych zapytać serwera o brakujące dane
jak się wymyśli fajny kawałek kodu to należy ... utajnić, zaprzysiąc pracowników, opatentować zrobić z tego open source
standaryzacja IEC, MPEG RFC
impreza branżowa IBC Cebit

Kategorie: zawodowe, iptv, telewizja, _blog


Słowa kluczowe: iptv, mpeg, ts, mhp, dvb


Komentarze: (5)

anonim, September 21, 2009 11:49 Skomentuj komentarz


- kreacja
- zarządzanie
- dostarczanie

mauser, September 24, 2009 19:08 Skomentuj komentarz


rewelacyjne zestawienie!
wydaje mi się, że uchwyciłeś sedno w tej prostej tabelce
teraz wystarczy zadać sobie pytanie:
która z tych kultur jest ta "wysoka", a która ta "niska"?
a jak już padnie odpowiedź - zastanowić się, czy jak zwykle, zgodnie z regułami homogenizacji, w konfrontacji tych kultur przetrwa ta "niska" kosztem "wysokiej"?

w34, September 24, 2009 20:25 Skomentuj komentarz


Ja jestem zwolennikiem teorii Malinowskiego, że nie ma kultur wyższych i niższych (patrz: notka o kulturach) a więc masz rację - będzie się stykać, mieszać, łączyć, przenikać, pożerać, zmieniać, rodzić i umierać ale wartościować na niższą i wyższą (w domyśle lepszą i gorszą) to raczej nie potrafię. Od wartościowania to jest Pan Bóg a nie człowiek.

On ocenia sprowadzając nasze wielowymiarowe życie, również w sferze wielowymiarowych kultur programistycznych (o wyższości PHP na Perlem i Windowsów na Linuxem) do jednego wektora dobra i zła, posłuszeństwa i buntu przeciwko niemu. Nie mnie oceniać...

joozek, September 26, 2009 20:47 Skomentuj komentarz


Ja tam nie mam takich obserwacji... ale może za mało obserwuje?

lukpiot, November 28, 2010 02:38 Skomentuj komentarz


genialne! wpasowuję się dokładnie w jedną z tych kultur. Tyle, że to niekoniecznie o IT w TV, a o IT w (tele)komunikacji,
Skomentuj notkę
22 sierpnia 2009 (sobota), 22:31:31

Mistrzostwa w Berlinie

Mam w domu telewizje JAMBOX, duży i dobry telewizor Sharpa - a to sprawia, że jak nigdy wcześniej oglądam sobie sport, a dokładnie mistrzostwa w Berlinie. Oglądam i widzę ciekawe efekty:

- na TVP HD leci wersja międzynarodowa, z polskim komentarzem robionym z Warszawy. Obraz przepiękny, choć jak TVP robi rano powtórki to już jest nieco gorszy niż ten co leci na żywo. (Można by sprawdzić jakim strumieniem to leci, ale jak na moje oko to gdzieś pod 20Mb/s jak nic).

- na Eurosporcie leci wersja EuroSportowa (Europejska), z polskim komentarzem ale nie wiem czy komentatorzy siedzą na stadionie, czy też w studiu w Wawie. Wersja ta ma wiele wywiadów z zawodnikami najczęściej jednak z Niemcami lub Anglikami. Obraz taki sobie, po prostu SD. Komentarz redaktorów jest świetny gdyby nie dźwięk. Dźwięk jest fatalny, bo automat realizuje miksowanie fonii i gdy tylko redaktor zamilknie pojawia się głosny szum ze stadionu. Wstydzili by się - to płatny kanał a taka zła jakość fonii.

- na TVP Sport, z kopią czasem na TVP Info i czasem TVP 2 leci wersja polska (inna niż na TVP-HD), z innymi komentatorami chyba siedzącymi w Berlinie na stadionie, w każdym razie są wstawki z wywiadami z polskimi sportowcami i to jest fajne. Jakoś tego obrazu jest fatalna, do tego 16:9 robione poprzez czarne paski na górze i dole. Jak ktoś ma jednocześnie HD to żal na to patrzeć.

Ot, taka ciekawostka.


Kategorie: obserwator, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: jambox, berlin, mistrzostwa, eurosport, tvp-hd, tvp


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
10 lipca 2009 (piątek), 11:39:39

Nowe slowa kluczowe w biznesie

Faza #1:
FFmpeg, MainConcept, Elecard, PlayBox, playout 24/7 www.playout247.com IEC-13838, MPEG-2, MPEG-4, TS, PMC, PAT, SPTS, MPTS, ProgDVB, VLC videolan.org, liba52, libmpeg2, openVPN, multicast, SDI, ASI, QAM-256, VMware lub Citrix, ApearTV, Harmonic, Tanenberg, Scientific Atlanta D9900, SPI (Spinka), Astra, Eutelsat, Klonex, WAMM, DTS, Satlan, Amino, VOD transakcyjne, VOD subskrypcyjne, nVOD, ADB, Neovision, Domo, Patio, Disney-XD, Adobe Primier (...)

Faza #2 (nieco bardziej telefonicznie):
E.164, LIRIC, B&K, CPNP (...)

Faza #3 (znowu telewizyjnie):
IBC, Midleware


Kategorie: zawodowe, telewizja, _blog


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
15 maja 2009 (piątek), 09:38:38

HDMI 1.4

Zacznę zawodowo: Kto by pomyślał, że kabelek HDMI będzie w naturalny sposób przepuszczał ramki Ethernetowe IEEE-802? A jednak w specyfikacji HDMI 1.4 jest na to miejsce więc będzie. Od teraz telewizor będzie rozmawiał z siecią poprzez STB, czyli w sposób dla niego bardzo naturalny. Tylko po co wtedy STB?

Dziwny jest ten świat, świat który po części tworzę. Czy dobrze robię? Ale Adonai czyniąc nas na swoje podobieństwo uczynił nas kreatywnymi - a ja ciągle mam wątpliwość czy dobrze swoją kreatywność jest wykorzystuje?

Ale wczoraj, aby ograniczyć nieco przychody Polsatu i ITI w aptece zamiast kremu do stóp mocno reklamowanej firmy Scholle (28,90-) kupiłem coś podobnego firmy Herbapol (5,40-) mimo iż o tym pierwszym wiem, że jest bardzo skuteczny i kupowałem go zanim zaczęli jeszcze finansować telewizje zamawiając agresywne reklamy. Dziwny jest ten świat - ja też jestem dziwny.

Paweł - thx za newsa.


Kategorie: telewizja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: hdmi, polsat, reklama, krem do stóp, herbapol


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
25 października 2008 (sobota), 14:06:06

Telewizja i dostęp do niej

Zainspirowany artykułem w Przeglądzie Telekomunikacyjny samemu zrobiłem sobie taką tabelkę.

Skala ocen od 0 do 5 bo taka mi pasowała. Nie wiem jeszcze co chciałem tym udowodnić - pewnie nic.

Cecha technologii Zasięg Pasmo w  sieci dostępowej na abonenta Gwarancja jakości DRM Portfel usług Dojżałość
Przedmiot mojej oceny Jaki procent populacji może to mieć. Ile ta metoda dostępu daje pasma w stosunku do idealnej usługi oczekiwanej przez abonenta Gwarancja jakości przekazu w stosunku do przekazu idealnego dla tej technologii Czyli jak bezpieczni są kontentodawcy ze swoją treścią Czyli co z tego jeszcze można wycisnąć Ważne dla inwestorów, bo to oni muszą podjąć decyzje dotyczące inwestycji w takie rozwiązania
Metoda dostępu Wyjaśnienie metody
Broadcast Typowa telewizja, czyli nadawanie na UKF i UHF telewizji przez TVP, TVN, Polsat i mniejsze, lokalne stacje 5 3 4 0 2 5
CATV
Analogowa kablówka
Telewizja świadczona przez konserwatywnych operatorów telewizji kablowych 4 3 4 1 3 5
Analogowy satelita Odbiór analogowy na satelicie praktycznie się kończy. Jeszcze TVN zejdzie i odbiorniki powędrują na złom, choć anteny zostaną. 5 1 5 1 3 5++
DVB-C
Cyfrowa kablówka
Rozszerzenie usługi operatorów kablowych o "cyfrę". Usługa światdczona na STB 3 4 4 4 4 3
IPTV po sieci xDSL Operatorzy internetu działający na xDSL mogą dać abonentom STB, zagwarantować lepszy kanał i mają coś lepszego nic DVB-C stając się od razu operatorami 3Play. 3 4 5 5 4+ 3-
IPTV po sieci Ethernet W zasadzie to co xDSL ale zamiast po 2 drutach z trudną modulacją robimy to po 4 drutach (IEEE_802) lub po światłowodzie (GEPON) 1 5 5- 5 5- 2+
DVB-H Operator GSM ma maszty, łacza, abonentów - jak mus się da kanały o kontent to będzie je emitował. 2 3 4 5 3 2
UMTS Sieć GSM uzupełniona o lepszą transmisje danych może przenieść ruchomy obraz wyglądający dobrze na małym wyświetlaczu 3 4 5 5 4 2+

Kategorie: zawodowe, telewizja, _blog


Słowa kluczowe: telewizja, iptv, dvb, dvb-c, dvb-c, dvb-s


Komentarze: (1)

Domysl się ;), November 16, 2008 22:54 Skomentuj komentarz


Brakuje mi jeszcze 2 metod dostepu: DVB-S i DVB-T choc ta ostatnia w pl jeszcze niedostepna jest (czemu wladciwie, bo prawie kazdy LCD/Plasma TV ma wbudowany tuner DVB-T)
Skomentuj notkę
7 września 2008 (niedziela), 15:19:19

Model biznesowy TV Trwam

Analizując dziś modele biznesowe w zjawisku zwanym telewizją doszedłem do wniosku, że TV Trwam klasyfikuje się do telewizji płatnych. Dziwne? Oczywiście mocno odstaje od klasyków tej telewizji nadającej głównie brzydkie filmy ale przeanalizujmy cechy telewizji płatnych i nam to wyjdzie. Telewizje płatne cechuje (1) zabezpieczenie treści oraz (2) system pobierania opłat. A TV Trwam?

Odnośnie (1) - treść tej telewizji jest dostępna tylko dla grupy docelowej - poza kilkoma agentami Gazety Wyborczej i TVN stale śledzącymi co powiedział Rydzyk nikt tego nie ogląda a stan ten osiągnięto bez drogich dekoderów, kart zabezpieczających szyfrowania i systemów dostępu warunkowego.

Odnośnie (2) - stworzono system pobierania opłat bazujący częściowo na sumieniu ale bardziej na manipulacji (prawdziwy Polak kupuje polskie media) bez tworzenia kosztownego systemu bilingowania i windykacji. Po prostu ojciec dyrektor występuje przed kamerami, mówi, że atakują ich telewizję i prosi o wpłaty. Skuteczne!


Kategorie: telewizja, katolicyzm, _blog


Słowa kluczowe: radio maryja, tv trwam


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
25 sierpnia 2008 (poniedziałek), 21:17:17

Lista polskich kanałów HD

Odczułem nagłą potrzebę zrobienia sobie takiej listy:

 1. TVS HD (dostępny tylko w jednej kablówce, patrz: www.jambox.pl)
 2. TVP HD
 3. Polsat Sport HD
 4. FilmBox HD
 5. HBO HD
 6. Canal+ sport HD
 7. Canal+ film HD
 8. Discovery HD
 9. National Geographic HD
 10. MGM HD Polska (co to za dziwo? nie znam)
 11. nSport
 12. EuroSport HD (jest wersja polska)
 13. TVN-HD (ale to jest upscaling TVNu więc nie wiem czy to się liczy)

A więc odpowiedź na pytanie: ile jest polskich kanałów HD brzmi tak: prawie 13!


Kategorie: telewizja, _blog


Słowa kluczowe: kanały telewizyjne, hd, wysoka rozdzielczość, hbo, tvn, tvp, eurosport, nsport, polsat sport


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
20 czerwca 2008 (piątek), 18:08:08

Społeczeństwo dezinformacyjne

 1. Pan Solorz powiedział, że jeżeli dojdzie do liberalizacji rynku telewizyjnego to w jednym paśmie nie będziemy mieli tak jak teraz 7 telenowel ale 17. Ale czy to coś zmieni?
 2. A. zauważyła, że moja skrajnie negatywna ocena telenowel jako tylko i wyłącznie ogłupiacza jest mocno przesadzona. Ludzie na podstawie tych filmów uczą się żyć, dowiadują się o problemach innych ludzi, poznają rzeczywistość. Oczywiście uczą się tego czego producenci chcą aby się nauczyli, poznają problemy, z którymi chcą zapoznać ich scenarzyści, poznają rzeczywistość w sposób sponsorowanych przez sponsorów.

  Truizm? Niby tak ale warto czasem sobie to zapisać aby być świadomym.

 3. Ważny temat - społeczeństwo informacyjne. Ale co to jest? Rok temu musiałem sobie zdefiniować to pojęcie i aż się dziwię, ze tej definicji jeszcze tu nie zamieściłem. Naprawiam błąd.
  Definicja:
  Społeczeństwo informacyjne to społeczeństwo, dla którego istotnym towarem jest informacja. To społeczeństwo które zajmuje się wytwarzaniem, przetwarzaniem i konsumpcją informacji.
 4. Czasem myślę, i co gorsza czasem mówię, że:
        "budując światłowody tworzymy trwałą podstawę Społeczeństwa Informacyjnego".

  A gdyby zapisać to inaczej? Spróbuję tak:
        "budując światłowody tworzymy trwałą podstawę Społeczeństwa Dezinformacyjnego".

  I jak to wygląda? Czy czasem nie jest to bardziej prawdziwe?

 5. Hasło dla naszej Kablówki 3 Generacji: "Teraz sam możesz decydować kto i kiedy będzie cię okłamywał"!
 6. Telewizje walczą o widza. Tydzień temu, w niedziele musiałem wybierać pomiędzy "Podróż za jeden uśmiech" a "Wakacje z duchami". Teraz jeszcze mogę popatrzyć na "Przygody pana Samochodzika z templariuszami".

Kategorie: obserwator, osobiste, telewizja, _blog


Słowa kluczowe: społeczeństwo informacyjne, telewizja, polsat, telenowela


Komentarze: (2)

kalarepa, June 28, 2008 16:12 Skomentuj komentarz


Wydaje mi sie ze poprostu juz ludziom nie chce sie za bardzo wybierac co beda ogladac.. poprostu wlaczaja tv i czekaja zeby ich ktos zabawial.. jezeli tu ich ktos nie zabawi to poszukaja innego zabawiacza. Zawsze mozna sobie dac w szyje...
Skoro nikogo to nie obchodzi co oglada to nie rozumiem problemu...

Artur, July 5, 2008 14:48 Skomentuj komentarz


"Dzisiaj budujemy to z czym jutro będziemy walczyć"
Skomentuj notkę
27 czerwca 2007 (środa), 23:39:39

Patrz w niebo Homo Sapiens (2)

Jakbym tego sobie sam nie namalował to bym nie zrozumiał o co w tym chodzi. A to ponoć taka prosta sprawa: kupić w markecie zestaw "TV-Sat, zrób to sam" za 250zł, wleźć na dach z wiertarką i kawałkiem druta, wycelować (!) i oglądać. Można też za 50zł poprosić fachowca.

A teraz już wiem dlaczego elewacja dla satelitów na innych niż nasza (co to znaczy "nasza") pozycjach jest mniejsza.

satelity

satelity


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: satelity, orbita geostacjonarna, astra, amos, hotbird, antena satelitarna, DVB-S


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
23 czerwca 2007 (sobota), 15:53:53

Wysokość masztu antety satelitarnej

Jaki mój mózg jest leniwy! Troszkę od matury minęło i wydaje mi się, że mam prawo nie wiedzieć co to jest cosinus mimo iż nie dopuszczam myśli aby kupując kalkulator kupił taki, co nie ma guzika oznaczonego cos.

Ale nie ma innego wyjścia - muszę to policzyć!

Pomocy!

Wysokość samochodu Hs = 3m
Odległość masztu od płotu Os = 4m
Grubość anteny bx = 1m
Promień anteny by = 1m
Poszukiwana wysokość masztu H = ?

ustawienie anteny satelitarnej


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: DVB-S, antena satelitarna, Astra, Hotbird, Amos


Komentarze: (1)

Witek, June 26, 2007 13:40 Skomentuj komentarz


Dzień dobry!
Wyszło mi że masz ma 1,9m czyli można przyjąć że około 2m wysokości.

Pozdrawiam.
Skomentuj notkę
15 czerwca 2007 (piątek), 16:23:23

Patrz w niebo homo sapiens

Lista pozycji satelitarnych, która może mnie zainteresować.

3520 ATLANTIC BIRD 2 (352.0E - 8.0W)
3530 NILESAT 101,102, ATLANTIC BIRD 4 (353.0E - 7.0W)
3550 ATLANTIC BIRD 3 (355.0E - 5.0W)
3551 C-Band ATLANTIC BIRD 3 (355.0E - 5.0W)
3560 AMOS 1,2 (356.0E - 4.0W)
3590 INTELSAT 10-02 (359.0E - 1.0W)
3592 THOR 2,3 (359.2E - 0.8W)
0040 EUROBIRD 4 (4.0E)
0050 SIRIUS 2,3 (5.0E)
0070 EUTELSAT W3A (7.0E)
0090 EUROBIRD 9 (9.0E)
0100 EUTELSAT W1 (10.0E)
0130 HOTBIRD 6,7A,8 (13.0E)
0160 EUTELSAT W2 (16.0E)
0192 ASTRA 1E,1F,1G,1H,1KR,2C (19.2E)
0215 EUTELSAT W6 (21.5E)
0235 ASTRA 1D,3A (23.5E)
0260 BADR-2,3,4 & EUROBIRD 2 (26.0E)
0261 C-Band BADR-C (26.0E)
0282 ASTRA 2A-B-D (28.2E), EUROBIRD 1 (28.5E)
0305 ARABSAT 2B (30.5E)

Wiem, wiem... przynudzam. Ale to tylko dlatego, że nie chciało mi się na mojej stronie implementować usługi Wiki i za tymczasowe Wiki robi blog.


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: satelity, pozycje satelitarne, astra, hotbird


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
14 czerwca 2007 (czwartek), 13:21:21

Systemy dostępu warunkowego (2)

Aby zapamiętać:

ACGA AccessGate
BCNV Betacrypt/Nagravision
BCRT Betacrypt
BISS BISS
COCN Conax/Cryptoworks/Nagravision
COCR Conax/Cryptoworks
COMG Conax/Mediaguard
CONV Conax/Nagravision
CONX Conax
CRYW Cryptoworks
CWVA Cryptoworks/Viaccess
DMV_ DMV
DRMC DreamCrypt
IRCW Irdeto/Cryptoworks
IRDT Irdeto
IRKF Irdeto/KeyFly
IRMG Irdeto/Mediaguard
IRNV Irdeto/Nagravision
IRVG Irdeto/Videoguard
MCV_ Mediaguard/Cryptoworks/Viaccess
MCVI Mediaguard/Cryptoworks/Viaccess/Irdeto
MDS_ MDS
MGCW Mediaguard/Cryptoworks
MGIV Mediaguard/Irdeto/Videoguard
MGRD Mediaguard
MGVC Mediaguard/Videoguard/Cryptoworks
MGVG Mediaguard/Videoguard
MGVI Mediaguard/Viaccess/Irdeto
NAGV Nagravision
NTL2 NTL 2000
POVU PowerVu
PVU+ PowerVu+
RAS_ RAS
SKYC Skycrypt
TASC Tadiran Scopus
TVCM TV/COM
VC2+ VC2+
VCIR Viaccess/Irdeto
VCON Viaccess/Conax
VGRD Videoguard
VIC_ Viaccess/Irdeto/Cryptoworks
VICS Viaccess
VIMG Viaccess/Mediaguard
VINA Viaccess/Nagrvision
VIVG Viaccess/Videoguard
WGNR Wegener

Kategorie: telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: systemy dostępu warunkowego, Mediaguard, Viaccess, Conax, CryptoWorks, Nagravision, Irdeto, Verimatrix


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.