Kategoria: zawodowe


29 czerwca 2021 (wtorek), 19:24:24

Złote jabłko i wywiad...

W pierwszych dniach stycznia pojechałem z kumplem do Wrocławia, gdzie na jakiejś konferencji (?) nagrano ze mną taki wywiad:

Wersja w AVI się nie odtwarza w przeglądarce, zaś wersja MP4 nie ma głosu. Super! Lubię takie wywiady.

Ale jest na YouTubie !

 

 


Kategorie: zawodowe


Słowa kluczowe: światłowody, 3s, tkp, pik-net


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
23 marca 2020 (poniedziałek), 12:09:09

Telefonia, wideotelefonie i telekonferencje oraz wideokonferencje

No to teraz modne są takie programy:

 • systemy to wideokonferencji:
  • Cisco - wielkie, no i drogie
  • Teams - ciężkie ale dla korpo skuteczne
  • zoom.us - chyba preferuję
  • whereby.com - proste, tanie działające
 • połączenia głosowe, ale też wideo, razem z chatem, transferem plików robi się w
  • Viber
  • WhatsApp
  • Messenger (to od FB)
  • Skype - dalej działa
  • Skype fo B…. Lynx - tfuuuu
 • nadawanie można prosto zrealizować przez
  • facebook
  • youtube
 • Systemy, których nie znam
  • google meet
  • hangupt - to chyba też Google

I chyba nikt już nie pamięta prostego H.323 ale ….. ale może należy sobie wiedzę o tym odtworzyć, bo za pomocą H.323 robi się połączenia end-to-end, a właściwie IP-IP a w nadchodzących czasach może być to cenne. Wszak serwery (gdzie by nie były) nie są i nie będą bezpieczne.


Kategorie: _blog, zawodowe, telekomunikacja


Słowa kluczowe: telekonferencja, wideokonferencja


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
2 stycznia 2019 (środa), 20:05:05

Coś o 5G

Zainteresowałem się i znalazłem, że ...

Kluczowe wymagania wydajnościowe zdefiniowane przez ITU dla sieci 5G:

 • Przepływność do 20 Gb/s w łączu do terminala („w dół”)
 • Przepływność do 10 Gb/s w łączu do sieci („w górę”)
 • Opóźnienia na poziomie 4 ms dla zastosowań eMBB i 1 ms dla zastosowań URLLC
 • Efektywność widmowa do 30 bit/s/Hz
 • Poziom błędów dla zastosowania URLLC na poziomie 10^-5

Znam się nieco na GSM, wiem jak robili 2G, 3G, na czym polega 4G (czyli używane przeze mnie LTE) ale te wymagania mnie szokują. Czy to się da zrobić? Czy da się upchać 30 bitów w 1Hz?

Coraz bardziej wydaje mi się, że jest to magia.


Kategorie: _blog, zawodowe, telekomunikacja


Słowa kluczowe: 5g, 4g, 3g, lte, gsm, wifi, wimax, umts, sieci komórkowe, telefonia, internet


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
15 stycznia 2018 (poniedziałek), 18:04:04

iPady, lista modeli i lista tych co miałem (ku pamięci)

Zrobiłem listę wszystkich modeli, aby się nie pogubić. Ile tego było?! - pogrubiam te mam lub co miałem.

 1. iPad (+) (pierwszy był domowy, bez GSM, drugi już z 3G) (2010)
 2. iPad 2 - kamerka (2011)
 3. iPad (trzecia generacja) - ekran retina (+), (2012) - miałem, Ania też miała, a nawet ma ciągle ma choć lekko stłuczony.
 4. iPad (czwarta generacja) - prawie jak poprzedni ale nowa, mała wtyczka.
 5. iPad Air - (2013) płaski, cienki, lżejszy więc nowa jakość. Pierwszy razy widziałem go u Krzysia G.
 6. iPad Air 2 (2014/2015)- jak Air ale rozpoznaje linie papilarne ma guziku, Huber kupił i dla mnie i dla Ani, ale potem mój się potrzaskał więc..
 7. iPad (piąta generacja, możliwa praca z piórkiem) (+ mam go z piórkiem)
 8. iPad Pro - ten sam rozmiar ale większy ekran, więc mniejsze marginesy 2017

 

I jeszcze te małe:

 1. iPad mini (2012)
 2. iPad mini 2
 3. iPad mini 3 (z czytnikiem linii, model bez 3G) (2014) - dostałem 2017? jako prezent za zakup Mazdy CX-5
 4. iPad mini 4 (kamera 8Mpx) (2015)

 

iPhony:

 1. iPhone ???
 2. iPhone 3GS - pierwszy, który miałem, chyba w 2010? Rewelacja
 3. iPhone 4
 4. iPhone 4S (bo raczej nie 4)
 5. iPhone 5 - większy, tzn, nieco dłuższy
 6. iPhone 5S - miałem, super - na koniec dostała go Monika K.
 7. iPhone SE 128 GB - coś, co bebechy ma jak 6 ale obudowa jak 5S, mam chyba od 2017
 8. iPhone 6
 9. iPhone 7
 10. iPhone 8
 11. iPhone X - koniec 2018
 12. iPhone 11 Pro - wiosna 2020
 13. iPhone SE (2 generacja) - ale chyba nie ma dziurki na słuchawki więc nie chcę.

Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: ipad, iphone, piksele, pixele


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
18 grudnia 2017 (poniedziałek), 11:27:27

3S zanotują w tym roku 100 mln zł obrotu

Zachowuję sobie bo warto:

3S zanotują w tym roku 100 mln zł [obrotu]

Łukasz Dec, TelkoIn, http://www.telko.in/3s-zanotuja-w-tym-roku-100-mln-zl

W 2015 r. fundusz zarządzany przez Enterprise Investors za 86 mln zł kupił 76 proc. akcji grupy 3S. Jej zarząd jest dzisiaj pod koniec pierwszego, realizowanego w uzgodnieniu z nowym inwestorem, 3-letniego biznesplanu.

Jacek Groyecki, członek zarządu i współzałożyciel Grupy 3S

– Negocjując inwestycję, obok wzrostu organicznego, pokazaliśmy inwestorowi kilka potencjalnych celów akwizycji. Wskazaliśmy rynek warszawski, jako wart wejścia. Wskazaliśmy na przewidywany wzrost biznesu data center – rozumianego nie tylko jako kolokacja, ale przede wszystkim, jako sprzedaż rozwiązań ICT – a więc naszym zdaniem wart inwestycji. Realizujemy ten plan z niewielkimi modyfikacjami: trochę szybciej rozwijają się usługi oferowane przez 3S Data Center oraz biznes naszej spółki zależnej SGT. W samej 3S satysfakcjonujące wzrosty notujemy wciąż w obszarze usług telekomunikacyjnych, natomiast wolniej rośnie biznes czysto infrastrukturalny. Co do akwizycji – w roku 2016 przejęliśmy krakowskiego Fibertecha, z kolei w 2017 – zorganizowaną część przedsiębiorstwa IT Works – mówi Jacek Groyecki, członek zarządu i współzałożyciel grupy.

Rok 2017 ma się zamknąć dla 3S kwotą ponad 100 mln zł skonsolidowanych przychodów przy wyniku EBITDA przekraczającym 30 proc. W stosunku do roku 2016 oznacza to wzrost zarówno przychodów jak wyniku EBITDA o 20 proc.

– Co do roku 2018 właśnie go budżetujemy. Wstępnie zakładamy wzrost przychodów grupy na poziomie 15 proc. Dobrego roku spodziewamy się w spółkach 3S Data Center i SGT, którym szczególnie sprzyja rynkowa koniunktura – mówi Jacek Groyecki.

Główny podmiot grupy – spółka 3S S.A. – koncentruje się na usługach strictetelekomunikacyjnych, wypracowując główną część sprzedaży oraz wyniku EBITDA całej grupy.

– Przewidujemy, że przychody samego 3S S.A. urosną w tym roku o ok 7 proc. Przy czym sprzedaż usług telekomunikacyjnych dla biznesu szybciej, natomiast wolniej biznes infrastrukturalny, np. przychody z dzierżawy włókien światłowodowych – naszego tradycyjnego obszaru. Razem z uwzględnieniem przychodów Fibertecha biznes telekomunikacyjny przyniesie w 2017 r. ponad 60 mln zł. Sprzedaż usług w centrach danych przyniesie ponad 21 mln zł, a ponad 26 mln zł – sprzedaż usług telewizyjnych realizowana przez SGT S.A. Około 2 proc. całości przychodów grupy pochodzi z transakcji pomiędzy powiązanymi podmiotami – mówi Jacek Groyecki.

Przeważającą część przychodów grupy stanowią usługi telekomunikacyjne, z czego zadowalające wzrosty dają usług dla firm, natomiast dynamika podstawowych usług operatorskich powoli sie wypłaszcza. Lepiej pod względem wyglądają usługi data center, a jeszcze lepiej IT (tu działa dodatkowo efekt niskiej bazy).

– Jeśli chodzi o obszar telko, gdzie kiedyś nastawialiśmy się na klientów generujących co najmniej 1 000 zł rachunku miesięcznie, dzisiaj rozszerzamy obszar działania: uważamy, że warto sięgnąć także po klienta generującego mniejsze przychody. Portfolio pozwala nam pozyskiwać bardzo różnych klientów: od bardzo małych, kupujących pojedyncze usługi telekomunikacyjne, do takich, którzy korzystają z dedykowanych rozwiązań, płacąc za nie kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie – mówi Jacek Groyecki.

Podstawowe usługi operatorskie takie, jak dzierżawa włókien, teletransmisja, czy hurtowy internet nadal są dla 3S atrakcyjnym biznesem, ale silna konkurencja robi swoi: wolumen sprzedaży rośnie, ale ceny spadają. Wzrost przychodów jest zatem niewielki.

– Nieco krzywdy wyrządziły nam w tym obszarze pieniądze unijne. Bezustannie spotykamy się z bezpośrednią konkurencją usług oferowanych w dotowanych sieciach. Charakter tych projektów wymusza nieracjonalny spadek cen na rynku. Szczególnie frustrujące jest, kiedy przedsiębiorca telekomunikacyjny zderza się z konkurencją sieci samorządowych – mówi Jacek Groyecki.

Ciekawostką jest, że Grupa 3S sama nie mogła sięgnąć po dotacje, ponieważ przyjęta w programie definicja MSP wykluczała ją z udziału. Samo 3S spełniało kryteria „małej i średniej firmy”, ale rozpatrywane było łącznie ze swym byłym akcjonariuszem – dużą grupą logistyczno-chemiczną PCC SE.

Na nowe rynki wchodzimy ostrożnie, zwykle podążając za pozyskanymi klientami.

3S stara się o organiczny wzrost poprzez sprzedaż usług, o wzrost przez akwizycje oraz przez rozwój geograficzny. Dzisiaj spółka dysponuje ok. 3,5 tys. km własnej sieci szkieletowej zlokalizowanej głównie na Górnym Śląsku. Sieć dostępową buduje tylko w technologii optycznej (bez stosowania radiolinii). Poza rodzimym rynkiem aglomeracji katowickiej obecna jest także w Krakowie, we Wrocławiu, Opolu, w Warszawie. Ma także klientów w Rzeszowie, Wałbrzychu, Nowym Sączu oraz w Tarnowie.

– Na nowe rynki wchodzimy ostrożnie, zwykle podążając za pozyskanymi klientami. Istotną rolą w rozbudowie naszego zasięgu odegrały kontrakty z operatorami komórkowymi, którym 3S dostarcza włókna do podłączenia nadajników sieci mobilnej. Rozpoczynanie od zera działalności na nowych rynkach wydaje się nam dzisiaj chybionym pomysłem. Należy wchodzić tam, gdzie są klienci – pozyskani dzięki własnym działaniom sprzedażowym, albo dzięki akwizycjom. Poprzez akwizycję Fibertecha weszliśmy na rynek krakowski i chcielibyśmy się tam jeszcze umocnić. Chcielibyśmy umocnić się we Wrocławiu. Rozważaliśmy wejście na rynek trójmiejski – mówi Jacek Groyecki.

Duże nadzieje spółka wiąże z rynkiem warszawskim.

– Warszawa zawsze nas nęciła i w przyszłym roku chcielibyśmy się zauważalnie tam rozwinąć. Tak przez pozyskiwanie nowych klientów, jak i przez organiczną rozbudowę infrastruktury. Dzisiaj mamy w stolicy i własne centrum kolokacyjne i kilkadziesiąt kilometrów własnej sieci – mówi Jacek Groyecki.

Grupa 3S nie do końca jest zadowolona z tempa rozwoju biznesu data center w stolicy. Koncepcja ośrodka 3S BOX w Warszawie oparta była o osobną spółkę z udziałem zewnętrznych partnerów.

– Życie zweryfikowało nasze założenia. Przyjęty model okazał się nie tak skuteczny, jak tego oczekiwaliśmy, a w efekcie – komercjalizacja ośrodka na warszawskim Annopolu jest opóźniona w stosunku do planów – mówi Jacek Groyecki.

Grupa 3S niedawno rozstała się z partnerami, którzy mieli pomagać w budowie biznesu data center w stolicy.

– Jesteśmy jednak cierpliwi i z taką cierpliwością podchodziliśmy do każdego nowego przedsięwzięcia. Warszawski rynek ma duży potencjał, który z pewnością uda się nam wykorzystać – mówi Jacek Groyecki.

A inne akwizycje? Potencjalnie na sprzedaż będzie telekomunikacyjna (co najmniej) część ATM.

– Nie prowadzimy w tej chwili żadnych rozmów z właścicielami tej spółki. Czy operacja o takiej skali byłaby dla nas realna? Myślę, że tak, przy czym taki przypadek – mówię tu o porównywalnych wielkościach biznesów – rozpatrywać by trzeba raczej jako fuzję, niż przejęcie – mówi Jacek Groyecki.

Przed sprzedażą udziałów do funduszu Enterprise Investors grupa 3S wycofała się z bezpośrednich działań na rynku detalicznym, gdzie 2 lata wcześniej zaczęła skupować lokalne sieci telekomunikacyjne. Spółka SSH, poprzez którą prowadzony był projekt została potem wchłonięta przez innego operatora – firmę Syrion z Żor, która kontynuując działania konsolidacyjne urosła do ok. 17 tys. abonentów.

– Założyciele 3S – między innymi ja sam – pozostali w tej spółce z niewielkimi udziałami, natomiast Grupa 3S – tak, wycofała się z tego rynku. Budowanie wartości w skali, która nas interesowała wymaga znacznie więcej czasu i większego niż sobie wyobrażaliśmy kapitału – mówi Jacek Groyecki. – Na rynku detalicznym obecna jest natomiast cały czas inna spółka zależna naszej grupy, SGT S.A. – dostawca TV dla klientów lokalnych operatorów telekomunikacyjnych.Działając na ich sieciach, SGT dostarcza dzisiaj usługi dla blisko 50 tys. klientów końcowych i obsługuje ponad 70 tys. dekoderów, co lokuje ją (pod względem liczby abonentów) pomiędzy dziesięcioma największymi sieciami kablowymi w kraju. Wygląda na to, że w kolejnym, 2018 roku SGT urośnie znowu o ok. 30 proc. SGT jest zdrowym i wartościowym podmiotem naszej grupy. Generuje dobrą marżę i przyzwoity poziom gotówki Nie da się jednak ukryć, że nieco odstaje profilem od reszty Grupy 3S, która koncentruje się na rynku B2B – mówi Jacek Groyecki.

Na rynku dostawców usług TV zrobiło się gęsto. Mówi się o konsolidacji. Od strony strategicznej sprzedaż SGT nie jest wykluczona, ale – jak mówi Jacek Groyecki – żadnych konkretnych planów w tej sprawie obecnie nie ma.

Grupa 3S natomiast zdecydowana jest rozwijać usługi informatyczne dla biznesu.

– Razem ze spółką IT Works przejęliśmy kilkunastu inżynierów, wzmacniając w ten sposób zespół 3S Data Center – jego kompetencje i moce przerobowe dziedzinie informatyki. Pytanie jednak, jak się na rynku IT spozycjonować i gdzie się zatrzymać. Dzisiaj wyznaczyliśmy sobie, jako granicę usługi Platform as a Service, czyli zapewnienie zasobów informatycznych w modelu chmurowym. Ostatnio zaczęliśmy się zajmować chmurą hybrydową, oferując nasze własne rozwiązania plus produkty wielkich dostawców, jak Microsoft, czy Amazon. W dalszym planie rozważamy również kolejny krok, który mógłby polegać na przejmowaniu zarządzania i obsługi tej części środowiska IT firm, która nie jest związana bezpośrednio z jej podstawową działalnością. Rynek integratorski natomiast uważamy za raczej trudny – ocenia Jacek Groyecki.

Od trony marketingowej budowaniu wizerunku 3S, jako dostawcy rozwiązań informatycznych (głównie „chmury”), służy cykl spotkań Meet IT z potencjalnymi klientami. Dla szerszej rozpoznawalności opracowano Projekt Delta – cykl filmów o technologiach przygotowany we współpracy z autorem telewizyjnej Sondy 2Tomaszem Rożkiem.

– To przedsięwzięcie z założenia miało charakter jednorazowy. Niemniej nasz dział marketingu jest z akcji zadowolony. Materiały wideo wyprodukowane w ramach Projektu Delta zanotowały ponad 30 tysięcy wyświetleń na YouTube’ie. W mediach i serwisach WWW partnerów projektu opublikowano ponad 30 związanych z nim artykułów. Dodatkowo pod naszym hasłem – Meet IT – w czterech miastach zorganizowano cztery spotkania dla menedżerów i specjalistów. Projekt zaczął owocować ciekawymi kontaktami, także takimi, które wprost przekładają się na działania handlowe – mówi Jacek Groyecki.

Nie kryje, że pewnym ograniczeniem dla produkcji materiałów w ramach Projektu Delta były prawa licencyjne Telewizji Polskiej, które ograniczały swobodę wykorzystania wizerunku i potencjału Tomasza Rożka.

W Grupie 3S pracuje obecnie 270 osób. Gdyby przydzielić je do podstawowych pionów biznesowych, to na telekomunikację przypadłoby 65 proc. zatrudnionych, na centra kolokacyjne – 15 proc., usługi IT – 10 proc., a na usługi hurtowe dla ISP – 10 proc. To oczywiście nieco uproszczona struktura, ale pokazuje czym jest dzisiaj grupa.

I to samo w PDF: 2017-12-18 3S zanotują w tym roku 100 mln zł - TELKO.in.pdf


Kategorie: zawodowe


Słowa kluczowe: 3s, tkp


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
16 października 2017 (poniedziałek), 10:12:12

Obligacje dla Triggo

Czy obligacje mają coś wspólnego ze stwierdzeniem, że "jestem zobligowany"? TAK!
 
Słownik PWN:
obligacja «papier wartościowy dający posiadaczowi prawo do otrzymywania stałego dochodu, wypłacanego przez instytucję, która ten papier wyemitowała»
 
Wiki:
Obligacja – papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Obligacja należy do kategorii dłużnych instrumentów finansowych. W przeciwieństwie do akcji, obligacje nie dają posiadaczowi żadnych uprawnień względem emitenta typu współwłasność, dywidenda czy też uczestnictwo w walnych zgromadzeniach. Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału spółce przez inwestorów. Obligacje reprezentują prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek, co oznacza, iż przyznają identyczne uprawnienia danym emisjom lub seriom obligacji. (...)
 

Kategorie: triggo, _blog, zawodowe


Słowa kluczowe: triggo, obligacja, finansowanie dłużne, ekonomia


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
16 grudnia 2016 (piątek), 19:15:15

Konkurs okołoświąteczny

Dziś, w trakcie fajnej, firmowej imprezy ogłosiłem konkurs. Oto pytania konkursu okołoświątecznego:

Pytanie #1:
Dlaczego w kolędzie „Wśród nocnej ciszy” śpiewamy "cztery tysiące lat wyglądany"?
Pytanie #2:
Jak wyglądał proces myślowy mędrców ze wschodu, którzy z Babilonu przybyli na czas do Betlejem. Jakie mieli dane wejściowe, jak przeprowadzili wnioskowanie, jak obliczenia.
Nagrody:

Konkurs jest dla wszystkich, ale nagrody, przeznaczone są tylko dla uczestników okołoświątecznego obiadu 3S. Przewiduje 3 klasy nagród, a wynik ogłoszę na koniec roku:
- nagroda pierwsza, za odpowiedzi dobre, przy czym wybiorę najlepszą, nietrywialną - będzie nietrywialna;
- nagroda druga i kolejne, jeżeli wynik jest dobry - nagroda będzie ciekawa;
- nagroda pocieszenia będzie dla każdego, kto spróbuje odpowiedzieć.

 


W trzeciej zwrotce kolędy "Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi” w odniesieniu do narodzin Pana Jezusa pojawia się taka fraza: „cztery tysiące lat wyglądany”. Piękna, prawdziwa, szkoda tylko, że ostatnio w kościołach ktoś ją świadomie przekręca na „tyle tysięcy lat wyglądany”. Już JP2 pozwolił na szerzenie w KRK kłamliwego ewolucjonizmu, a teraz za Franciszka to w teologii istne odloty.

Ale w domu, kolędę można sobie dalej śpiewać ładnie i właściwie, bo czas pomiędzy Genesis 3:16 a Ewangelią Mateusza, rozdział 2 to właśnie te poetyckie 4 tysiące lat. I tak jest dobrze, choć pewien anglikański uczony, w XVII wieku policzył to dokładnie i wyszło mu, że 4004, podczas gdy rabini wyliczają tylko 3761.


Kategorie: zawodowe, biblia, _blog


Słowa kluczowe: konkurs, trzej królowie, trzech króli, betlejem, boże narodzenie


Komentarze: (1)

anonim, December 16, 2016 19:39 Skomentuj komentarz


Notatki:
#1. Wg Jerusalem Post dziś jest 12.16.2016, czyli 16 Kislev, 5777.

#2. James Ussher w roku 1654 ogłosił precyzyjną datę stworzenia świata. Według niego świat został stworzony 26 października 4004 roku przed Chr. o godzinie dziewiątej.

#3. 5777 i 4004+2016=6020 to bardzo bliskie liczby. No i fajnie.

#4. Może świat jest zaprojektowany na 7000 lat, ale pamiętajmy, że musi się jeszcze zmieścić 1000-letnie królestwo, które trwać musi 1000 lat.
Skomentuj notkę
18 listopada 2016 (piątek), 14:12:12

Szacowanie przepustowości sieci

Zrobiłem w biurze fotkę. 6 swiczy, dużo dziurek, a każda mała dziurka to 10GE. No i zrobiłem takie oto szacowanie. Walę od siekiery, więc proszę się nie czepiać gdy błąd jest mniejszy niż rząd.

 • Wyobraźmy sobie takie miasto (albo państwo), co ma 10 mln mieszkańców.
 • Każdy z mieszkańców chce dla siebie usług średnio na 1Mb/s
 • Razem więc konsumują 10 Tb/s
 • Potrzeba więc dla nich 1 tys portów 10GE
 • Na tej fotce jest ponad 100 portów. Ot, taki laboratoryjny węzeł.
 • Na to miasto takich węzłów potrzeba z 10.
 • I to by się mniej więcej zgadzało, bo w mieście 10mln mieszkańców jest pewnie więcej niż 10 DC, co za takie węzły mogą robić.
 • Czyli 10 węzłów, z każdego po 100 łączy 10GE i 10mln abonentów powinno być zadowolonych

Wnioski:

 • dziś w biurze widziałem coś, czego w 2000 roku nie potrafiłem sobie wyobrazić, ale przypuszczałem, że za sprawą szkła będzie.
 • wygląda na to, że sytuacja po stronie źródła usług (serwerów) oraz szkieletu jest opanowana, problemem jest dystrybucja i dostęp
 • problem dystrybucji za chwile zniknie, bo powszechnie się GPONuje, co daje dostęp pod 100Mb/s średniego pasma, a na pewno więcej niż 10Mb/s na abonenta.
 • Po co to wszystko? Nie pytam. Przecież każdy wiadomo, że internet to tylko "pornografia i faszyzm”.

Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: swicze, przepływność, data center, dc, internet, 10Gb/s


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
15 października 2014 (środa), 16:25:25

Programować każdy może (4)

Ania zadała mi dziś zagadkę. Trzy cyfry tworzą liczbę trzycyfrową, którą jak się pomnoży przez 9 to jest liczba czterocyfrowa, złożona z tych samych trzech cyfr, tylko w środku wstawione jest zero. Znaleźć te 3 cyfry.

Oczywiście dla niej to nie problem. Od razu znalazła. A ja wymiękłem. Ale poszedłem do kompa i rozwiązałem ten problem za pomocą młotka. Oto rozwiązanie:

#include <stdio.h>

main() {
 int a, b, c;
 for (a=0; a<9; a++)
  for (b=0; b<9; b++)
    for (c=0; c<9; c++) {
      if ((a*100+b*10+c)*9 == a*1000+0+b*10+c)
        printf ("\nW1 ABC*9=A0BC %i%i%i*9 = %04i", a, b, c, (a*100+b*10+c)*9);
      if ((a*100+b*10+c)*9 == a*1000+b*100+0+c)
        printf ("\nW2 ABC*9=AB0C %i%i%i*9 = %04i", a, b, c, (a*100+b*10+c)*9); 
    } 
}

No i wynik:

W1 ABC*9=A0BC 000*9 = 0000
W2 ABC*9=AB0C 000*9 = 0000
W2 ABC*9=AB0C 045*9 = 0405
W1 ABC*9=A0BC 225*9 = 2025
W1 ABC*9=A0BC 450*9 = 4050
W1 ABC*9=A0BC 675*9 = 6075

Fajnie się używa tego narzędzia:
http://www.compileonline.com/compile_c_online.php

 

Ale wracając do zagadki. Potem podszedłem do tego analitycznie i zauważyłem, że ostatnia cyfra musi być.... No własnie.

0*9=0

1*9=9

2*9=18

3*9=27

4*9=36

5*9=45 !!!!

6*9=54

7*9=63

8*9=72

9*9=81

Tylko przy 5 się nie zmienia, a więc ostatnia cyfra to 5 albo zero.

A przedostatnia? Jeżeli tam będzie wstawione 0 to musi być to 3, bo .... ojej, głowa pęka, to już lepiej zapuścić ten program.


Kategorie: zawodowe, informatyka, _blog


Słowa kluczowe: programowanie, język c


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
26 kwietnia 2013 (piątek), 16:52:52

Poszukiwany CFO z chorym zębem w tle

Wymagania, których na szczęście spełniać już nie muszę. Nie muszę, bo dziś jestem leniem, a do tego jest wiosna, boli mnie ząb (leczenie kanałowe jak nic), pękła mi bez powodu przednia szyba w samochodzie i zepsuła się klima. Aulin przestał działać, paracetamole są do niczego...

Wymagań nie chcę spełniać, ale przytoczę te wymagania, bo chodzi o:
- Wykształcenie wyższe – ekonomiczne (mile widziane studia podyplomowe z zakresu finansów)
- Doświadczenie w procesach przygotowania spółki do wejścia na giełdę papierów wartościowych
- Doświadczenie na stanowisku menedżerskim w dziale finansowym dużej międzynarodowej firmy (e, tam - chyba to przesada)
- Doświadczenie w procesach przejmowania i łączenia spółek (łojejku!)
- Praktyczna znajomość nowoczesnych metod zarządzania finansami przedsiębiorstwa, regulacji prawnych, podatkowych oraz zagadnień finansowo-księgowych
- Znajomość nowoczesnych aplikacji księgowo-finansowych połączona z doświadczeniem we wdrażaniu i wykorzystaniu systemów ERP
- Mile widziane doświadczenie w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu funduszy unijnych, bo przecież wiadomo, że fundusze unijne to wszelkie zło, ale jak dają...
- Bardzo dobra znajomość języka angielskiego (znajomość języka niemieckiego będzie dodatkowym atutem)

Byłem już u fotografa, dokładnie to się nazywa RTG stomatologiczne i pani dentystka powiedziała, że nie jest tak źle. Antybiotykiem pewnie da radę.....

O! Jest jeszcze zakres zadań, których bynajmniej nie chcę brać na siebie: formułowanie długoterminowych planów finansowych, kooperacja i współpraca z Grupą w zakresie finansów, koordynowanie prac w zakresie przepływów pieniężnych, budżetowania, controlingu finansowania działalności bieżącej i inwestycyjnej, współpraca z bankami i innymi instytucjami finansowymi, opracowanie strategii, prowadzenie gospodarki finansowej spółki oraz przygotowanie do IPO.

Co ciekawego - ta dwójka dolna, prawa nie miała nigdy żadnej dziurki! To jeden z nielicznych moich ząbków nienaruszony zębem czasu i próchnicą! Taki śliczny, a jednocześnie taki chory, że dwa dni, do tego dwa dni na konferencjach i w podróży byłem do niczego.

Na koniec dodam, że nie można mnie opisać jako osoby komunikatywnej, otwartej i tolerancyjnej (zwłaszcza tolerancyjnej!), o doskonałych zdolnościach interpersonalnych, analitycznych i adaptacyjnych nie wspominając wcale. Samodzielność, odpowiedzialność i kreatywność to cechy również niezbędne na tym stanowisku może by się i znalazła, ale chyba nie, nie chcę i już. Ząb dalej boli, a Aulin zostawiłem w domu.

I nie chce mi się tego zmieniać nawet jeżeli warunki pracy będą atrakcyjne, a praca ta da stabilność zatrudnienia, interesującą i samodzielną pracę oraz możliwość rozwoju zawodowego i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Ciekawe, czy są ludzie spełniający takie wymagania, chcący podjąć te wyzwania oraz ze zdrowymi ząbkami.


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: cfo, ipo, leczenie kanałowe


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
15 kwietnia 2012 (niedziela), 20:13:13

Programować każdy może (3)

Nie wiem czy jeszcze dziś potrafię, bo nie mam stosownego narzędzia - ale mam dowód, że kiedyś potrafiłem.

Napisałem to, ponieważ nie umiałem ułożyć układanki w pudełku, ale potrafiłem napisać program, który szukał rozwiązania.

 

Łamigłówka była elementem jakiejś fajnej gry przygodowej, którą A. zainstalowała na domowym iPadze, i której nie potrafiłem przejść, bo była właśnie ta łamigłówka. Programowanie zajęło mi z 8 godzin jak nic, przy czym dużo czasu kosztowało stworzenie środowiska do pisania w C (wyszło, że gcc na Linixie i vi jest nawłaściwsze), a dużo ponowne nauczenie się podstaw tego języka. Algorytm rekurencyjny był najmiejszym problemem.

Programowanie jest fajne!

 

#include 
#include 

#define DEBUG 2

#define NN 8
#define MM 6

int Lww = 0, Lwu =0;

struct Figura {
 int n;		// wielkosc w poziomie
 int m;		// wielkosc w pionie
 int F[NN][MM];	// wskaznik na tablice opisującą
 int EEi;		// wspolrzędna i punktu EE figury
 int PPi;		// położenie figury na planszy - współrzędna i punktu EE lub -1
 int PPj;		// jak wyżej dla drugiej współrzędnej
};

// #include "z2.h"

#define LICZBA_FIGUR 11

struct Figura FFF [LICZBA_FIGUR] = {
 { 1, 1, {		// #0 - pojedynczy kwadracik
  { 12 },
  },
 },

 { 3, 3, {		// #1 - odwrócone T 
 { 0, 0, 1 },		// uwaga: wiersze są pionami!
 { 1, 1, 1 }, 
 { 0, 0, 1 },
 },
 },

 { 3, 3, {		// #2 - krzyżyk
 { 0, 2, 0 },
 { 2, 2, 2 },
 { 0, 2, 0 },
 },
 },

 { 3, 3, {		// #3 takie M albo W - niebieskie schodki
  { 3, 3, 0 },
  { 0, 3, 3 },
  { 0, 0, 3 },
  },
 },

 { 2, 3, {		// #4 duże Gama - zielony, do górnego lewego rogu pasuje
  { 4, 4, 4 },
  { 4, 0, 0 },
  },
 },

 { 4, 2, {		// #5 takie Zet ale naciągnięte
  { 5, 0 },
  { 5, 5 },
  { 0, 5 },
  { 0, 5 },
  },
 },

 { 4, 2, {		// #6 T z przeciągniętym na prawo daszkiem
  { 6, 0 },
  { 6, 6 },
  { 6, 0 },
  { 6, 0 },
  },
 },

 { 3, 2, {		// #7 takie L ale żeby je wstawić w prawy dolny róg
  { 0, 7 },
  { 0, 7 },
  { 7, 7 },
  },
 },

 { 3, 3, {		// #8 - ??
  { 0, 8, 0 },
  { 8, 8, 0 },
  { 0, 8, 8 },
  },
 },

 { 1, 5, {		// #9 - pionowa pałka o dlugości 5 kratek
  { 9, 9, 9, 9, 9 },
  },
 },

 { 2, 3, {		// #10 - do wstawienia w prawy górny róg
  { 10, 0, 0 },
  { 10, 10, 10 },
  },
 },

};

void drukuj_tablice (int PP [NN][MM]);
void drukuj_figure (struct Figura F);


// najważniejsza i jedyna funkcja co kładze figurę na planszy i woła siebie dla nasztępnej figury

int wstaw_figure (int PPP[NN][MM], struct Figura FFF [LICZBA_FIGUR], int kk, int level) {
 int i, j, n, m, a, l;
 int Xi, Xj, Ei;
 int tmpEEi, tmpIIe;			// trudne zmienne wykorzystywane przy obróbce wciętych figur
 int PP[NN][MM];			// lokalna tablica z planszą
 struct Figura FF [LICZBA_FIGUR];	// lokalny zestaw figur wraz z ich stanem i położeniem

 Lww++;				// to jest statystyka dla ciekawych

 // Przekonany byłem, że w C może przenosić jako argumenty całe złożone struktury danyc...
 // ... to na pewno się da, ale ja nie wiem jak się to robi. A może to dało się w C++?
 // ... nie pamiętam, więc na głupka kopiuję nawet nie strncpy() ale for()

 for (j=0; j<MM; j++)		// naprawdę nie pamiętam, kiedy przekazuje się do funkcji...
  for (i=0; i<NN; i++)	// ... tablicę, a kiedy adres do tablicy
   PP[i][j] = PPP[i][j];	// ... wiec wolę skopiować aby mieć to lokalnie u siebie

 for (l=0; l<LICZBA_FIGUR; l++) {	// to też ma być lokalne a nie wiem czy jest
  FF[l].n = FFF[l].n;
  FF[l].m = FFF[l].m;
// FF[l].F = FFF[l].F;		// tu kopiowany jest adres tych tablic z kształtem
  for (j=0; j<FFF[l].m; j++)	
   for (i=0; i<FFF[l].n; i++)	
    FF[l].F[i][j] = FFF[l].F[i][j];
  FF[l].EEi = FFF[l].EEi;
  FF[l].PPi = FFF[l].PPi;
  FF[l].PPj = FFF[l].PPj;
 }

 // początek analizy figur na planszy
 // czy da sie tą figure posadzić?

 // wyznacz współrzędne punktu X - a więc najwyżej położonego pustego punktu

 j=0; a=1;
 while ( a && j 1) {
  printf ("\n* * * * * * Wciśnij Enter * * * * *");
  getchar();
  system ("clear");	// czy nie ma jakiejś tańszej metody czyszczenia ekranu niż wołanie powłoki systemu?
 }

 if (DEBUG > 0) {
  printf ("\nPoziom: %i, figura: %i \n\nStan pola PP:", level, kk);
  drukuj_tablice (PP);

  printf ("\nTestowana figura: %i, rozmar: %i, %i Ei: %i\nKształt figury:", kk, FF[kk].n, FF[kk].m, FF[kk].EEi);
  drukuj_figure (FF[kk]);

  printf ("\nProba polożenia figury na Xi=%i Xj=%i", Xi, Xj);
 }

 if (a) {		// niemożliwe, aby nie było pustego punktu - poważnie?
  if (DEBUG > 0) {
   printf ("\n* ponoć wszystkie pola są zajęte? dziwne! Coś nie tak wieć wciśnij Enter!");
   getchar ();
  }
  return -2;		// znak, że błąd w danyc, sterowaniu, albo algorytmie
 }

 // sprawdzam, czy figura FF[kk] wlezie w obszar PP

 if (Xi + FF[kk].n - FF[kk].EEi > NN) {	// nie wlezie w obszaw pola PP
  if (DEBUG > 0) 
   printf ("\n- figura nie mieści sie w poziomie z prawej");
  return -17;
 }
 if (Xi - FF[kk].EEi < 0) {
  if (DEBUG > 0) 
   printf ("\n- figura nie mieści się z lewej");
  return -18;
 }
 if (Xj + FF[kk].m > MM) { 
  if (DEBUG > 0) 
   printf ("\n- figura mie mieści się pionie");
  return -19;
 }

 // sprawdzam, czy da się położyć figurę aby nie zawadzać o inne, już położone

 tmpEEi = FF[kk].EEi; a=1;		// tmpEj - bo pierwsza linia jest krótsza o blade znaki figury
 tmpIIe = 0;
 j = Xj; m = 0;			// przebieganie po drugim wymiarze
 while (a && m < FF[kk].m) {
  i = Xi - tmpIIe; n = tmpEEi; 
  while (a && n < FF[kk].n) {
   if (PP[i][j] && FF[kk].F[n][m]) {	// czy nakładają się pola z PP planszy i F figury
    a = 0; break;
   }
  i++; n++;
  }
  if (!a)
   break;
  tmpIIe = FF[kk].EEi;
  tmpEEi = 0;				// druga linia analizowana normalnie

  j++; m++;
 }

 if (!a) {				// nakładają się, więc koniec procedury
  if (DEBUG > 0) 
   printf ("\n- figura %i nakłada się przy i=%i j=%i dla n=%i m=%i", kk, i, j, n, m);
  return -27;
 }


 // posadz figure skoro sie da
 // - tzn zmiana planszy PP
 // - tzn zmiana tabeli figur FFF bo kk-figura ma zapisane współrzędne gdzie posadzona

 Lwu++;		// to jakaś statystyka dla ciekawych

 FF[kk].PPi = Xi; 	// ustaw wspolrzednne gdzie sie miesci ta figura - tj. wskaźnik używalności jej
 FF[kk].PPj = Xj;	// uwaga na te dane, bo w PPi nie uwzględniono korekty EEi

 // posadź figurę na planszy

 tmpEEi = FF[kk].EEi;			// tmpEj - bo pierwsza linia jest krótsza o blade znaki figury
 tmpIIe = 0;
 j = Xj; m = 0;			// przebieganie po drugim wymiarze
 while (m < FF[kk].m) {
  i = Xi - tmpIIe; n = tmpEEi; 
  while (n < FF[kk].n) {
   if (FF[kk].F[n][m]) 		// czy nakładają się pola z PP planszy i F figury
    PP[i][j] = FF[kk].F[n][m];	// numer figury znacznikiem, że pole zajęte tą figurą  
  i++; n++;
  }
  tmpIIe = FF[kk].EEi;
  tmpEEi = 0;				// druga linia analizowana normalnie
  j++; m++;
 }

 printf ("\n+ zmieściło się, więc położyłem figurę %i w Xi=%i Xj=%i\nNowy stan tablicy PP:", kk, Xi, Xj);
 drukuj_tablice (PP);

 // przeleć się po wszystkich figurach nie uzywanych probujac je wstawic
 // jeżeli nie ma już figur to sukces !

 l=0; a=1;
 while (a && l<LICZBA_FIGUR) {
  if (FF[l++].PPi == -1)
   a = 0;
 }

 if (a) {
  printf ("\n+ oto jest rozwiązanie ! TaTaM !!! * * * * * Wciśnij Enter!");
  getchar ();
  return 0;
 }

 for (l=0; l<LICZBA_FIGUR; l++) {
  // czy figura jest jeszcze nie używana
  if (FF[l].PPi == -1) {	// jeżeli nie używana to ją wstawiaj
   printf ("\n+ wywoluje dla figury %i kolejny poziom %i", l, level+1);
   wstaw_figure ((PP), (FF), l, level+1);
  }
 }

 printf ("\n- na tym poziomie (%i) wszystko wywołano już wszystko i wszystko wróciło", level);

} 

/*********************************************************************/


int main () {
 int i, j, k, l, n, m;
 int PP[NN][MM];

 // wyzeruj plansze PP na której się będzie pracować
 for (i=0; i<NN; i++)
  for (j=0; j<MM; j++)
   PP[i][j] = 0;

 // przygotuj tabele figur
 // - policz ile jest figur
 // - wyznacz punkty EE
 // - wyzeruj położenie

 for (k=0; k<LICZBA_FIGUR; k++) {
  FFF[k].PPi = FFF[k].PPj = -1;	// znacznik, że figura nie używana

  // tu jeszcze wyznaczam punkt EEi
  // wyjaśnienie - EEi to ile punktów pustych jest w pierwszym rzędzie od lewej
  FFF[k].EEi=0;
  for (i=0; i<FFF[k].n; i++)
   if (FFF[k].F[i][0]) {
    FFF[k].EEi = i;
    break;
   }

 } 

 // główny kod programu

 printf ("\nProgram do rozwiązywania łaigłówki. 2012 (c) Eniac Software\n");
 printf ("\nLiczba figur: %i", LICZBA_FIGUR);
 printf ("\nWydruk figur aby je sobie pooglądać");

 for (k=0; k<LICZBA_FIGUR; k++) {
  printf ("\nFigura nr %i ma wymiary n=%i m=%i i parametr Ei=%i", k, FFF[k].n, FFF[k].m, FFF[k].EEi);
  drukuj_figure (FFF[k]);
 }

 for (k=0; k<LICZBA_FIGUR; k++) {
  printf ("\n");
  wstaw_figure (PP, FFF, k, 0);
 }
 printf ("\nStatystyka - Wywołań: %i, Postawień: %i", Lww, Lwu);

return 0;
}


void drukuj_tablice (int PP [NN][MM]) {
 int i, j;

 printf ("\n|"); 
 for (i=0; i<NN; i++) 
  printf (" %1i", i); 
 printf (" |");  

 printf ("\n|"); 
 for (i=0; i<NN; i++) 
  printf ("--"); 
 printf ("-|");  

 for (j=0; j<MM; j++) {
  printf ("\n|");
  for (i=0; i<NN; i++)
   printf (" %1C", PP[i][j] ? '@' + PP[i][j] : '.');
  printf (" |");
 }

 printf ("\n|"); 
 for (i=0; i<NN; i++) 
  printf ("--"); 
 printf ("-|");  

 printf ("\n|"); 
 for (i=0; i<NN; i++) 
  printf (" %1i", i); 
 printf (" |");  

 printf ("\n");

} 


void drukuj_figure (struct Figura F) {
 int i, j;

 printf ("\n|");
 for (i=0; i<F.n; i++)
  printf ("--");
 printf ("-|");

 for (j=0; j<F.m; j++) {
  printf ("\n|");
  for (i=0; i<F.n; i++) {
   printf (" %1C", F.F[i][j] ? '@' + F.F[i][j] : '.');
  }
  printf (" |");
 }

 printf ("\n|");
 for (i=0; i<F.n; i++)
  printf ("--");
 printf ("-|");
}


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: programowanie, język c


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
13 października 2011 (czwartek), 13:21:21

Panie Boże - jak żyć?

Będzie o LTE, UMTS a więc o GSM też.

Skoro kłamali, że internet w powietrzu jest 7,2Mb/s a teraz kłamią o 73Mb/s... Skoro wysyłają mi SMSa, że wygrałem BMW, muszę tylko... Skoro trąbią, że mam to wszystko za darmo, jak tylko zapłacę rachunek to dlaczego mam im wierzyć jak twierdzą, że na mózg ta antena nie szkodzi, że te pszczoły to nie przez nich, a rak to kara boska a nie efekt naszej pychy i chciwości.

Piszę "oni" ale sam w tym siedzę po uszy i muszę mieć nadzieję, że Bóg w ogromie miłosierdzia swego wybaczy mi kiedyś to, że zamiast czynić ziemię poddaną (w znaczeniu uporządkowaną, zorganizowaną) czynię ją poddaną w iście bizantyjskim znaczeniu, a więc niszcząc i poniżając byle tylko było dla mnie i na moim.

Piszę "oni" ale za chwilę jadę na kolejną konferencję (a wracam z innej), aby dowiedziawszy się więcej dalej nie wiedzieć jak żyć. Pan premier na pewno mi w tym nie pomoże - ale Bóg? Hmmm - w zasadzie można by się do niego w tej sprawie zwrócić.

Modlitwa:
Panie Boże - jak żyć?


Kategorie: osobiste, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: kłamstwa marketingu, LTE, UMTS


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
18 czerwca 2011 (sobota), 13:12:12

Testowanie Amazon Kindle

Amazon Kindle ma dwie innowacje warte odnotowania:

#1. epapier - ale to wiadomo. Ciekawie się to czyta, inaczej niż ekrany święcące do których przyzwyczajeni jesteśmy za sprawą laptopów, telefonów, monitorów i telewizorów. Ale czy lepiej? Na słońcu na pewno, ale pod daszkiem na tarasie chyba mi jest już obojętnie.

#2. stała obecność w sieci bez opłat. Ten punkt programu zdziwił wielu moich kolegów z branży, bo niby jak - kupuję urządzenie za 200$ i już zawsze, wszędzie na świecie jestem w sieci poprzez 3G nie płacą abonamentu, nie mając umowy, nawet nie wiedząc przez jakiego operatora to leci! To jest innowacja - ciekawe ile Amazon zapłacić jakiemu EjTiAndTi za roaming na całym świecie przy założeniu gdzieś 100MB miesięcznie. 2$? 5$? pewnie gdzieś tak. Ten SIM w środku na pewno jest - podobnie jak coraz więcej SIMów można wydłubać z nowoczesnych ekspresów do kawy, i sprzedawanych właśnie do biur drukarek, itp. (szpiegują nas? tak!)

Te dwie innowacje są poważne, powinny być brane pod uwagę przy analizie przyszłości. A teraz co w Kindle jest ciekawe ale już nie inspirujące:

#3. Waga, wymiary, lekkość, bateria - warto to mieć jako czytnik ebooków ale tylko to. Jako to zostało zaprojektowane i tą funkcje spełnia doskonale - małe, zgrabne, bierzesz to na urlop bez kabelków, ładowarki i czytasz na plaży - i o to chodzi.

#4. Słabość oprogramowania, zwłaszcza systemu operacyjnego - niby nie musi być lepszy, ale też aby takie cienkie to było to aż żal. Odtwarzanie mp3 w tle - fajna rzecz, w końcu można sobie posłuchać w trakcie czytania - ale czy rzeczywiście sterowanie należało ograniczać do start/stop i następny?

Wiem, wiem - walczą tu dwie tendencje: uniwersalność iPada (a może i laptopa) i lekkość, zgrabność, po prostu wakacyjny czytnik ebooków. Z tego pewnie też wynika słabość przeglądarki - która i tak sobie nieźle poradziła ze stroną główną Rzepy i Wyborczej - nawet zdjęcia w czarno-białej pikselozie wyglądały nieźle.

No dobrze - co lepsze kawałki z Przedwiośnia przeczytałem (Macież wy odwagę Lenina?) bo Przedwiośnie było tam wgrane oprócz kilku fachowych pozycji dotyczących problemu routingu BGP czytanych właśnie przez moich kolegów. Próbowałem wczytać jeszcze darmowego Konrada Wallenroda - ale niestety, był tylko po angielsku.


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: amazon, ebook, kindle, pdf, reader


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
W:-1
13 kwietnia 2011 (środa), 10:54:54

Rozdzielczość wyświetlaczy w iPadach i nie tylko (stare)

Muszę sobie uporządkować to w głowie i napisać co jaką ma rozdzielczość. Uwaga: jest nowsza notka na ten temat!

Moje urządzenia:

 • iPad ma 1024×768px (4:3)
 • iPad3 retina 2048 x 1536 px (9.70")
 • iPad Air 2
 • iPad (piąta generacja, z piórkiem)

 

 • iPad mini 3 - 2048×1536 (326ppi)

 

 • iPhone 3GS 320x480px
 • iPhone 4S 640×960px
 • iPhone 5S 640×1136 pixels at 326 ppi, 16:9

 

 • MacBook Air 11" 1366 × 768 (16:9).
 • MacBook Air 13" 1440 × 900 (16:10)
 • MacBook Pro 13", retina 2560 x 1600

Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: ipad, iphone, piksele, pixele


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 kwietnia 2011 (poniedziałek), 11:41:41

Urlop

Jak by się kto pytał to urlop mam zaliczony.

Odwiedziłem bardzo wiele ciekawych miejsc, widziałem bardzo wiele, mam wiele materiałów do przemyśleń. Byłem w (prawie) wyższej uczelni, w inkubatorze przedsiębiorczości, przedsiębiorstwie inwestującym w nowe technologie, sądzie okręgowym, starostwie powiatowym, barze mlecznym, szpitalu (ale nie jako pacjent, tylko jako nikt), klasztorze karmelitów, na polu golfowym, pustyni, na wyżynie i w dolinie, w dwóch średniowiecznych zamkach i nowobogackiej restauracji z muzyką disco polo.

Spodobało mi się i myślę, że to nie będzie mój ostatni urlop w tym tygodniu.


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: urlop


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
4 kwietnia 2011 (poniedziałek), 13:33:33

O telekomunikacji znowu

Fajnie by były, gdyby telekomunikacji pomagała ludziom zbliżyć się do siebie w miłości i prawdzie. Ojej, jakie trudne pojęcia się tu pojawiły - nikt nie zdefiniował miłości w żadnym RFC ani normach ISO a o prawdzie mówi się tylko w kategorii stopy błędu na łączach. A przecież miłość i prawda jest tym, czego każdy z nas potrzebuje najbardziej mimo iż na co dzień wykazuje się jedynie dążeniem do sukcesu i spełnienia.

Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: prawda, miłość, łącza, telekomunikacja


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
10 marca 2011 (czwartek), 23:23:23

Bo telewizja jest polityczna

Na konferencji branżowej padł dowcip:

Telefon do sekretariatu prezesa TVP:
- Dzień dobry, czy mogę rozmawiać z prezesem Piwowarem?

Sekretarka:
- Pan Piwowar nie jest już prezesem, prezesem jest Pan Orzeł.

Telefon:
- Dziękuję, to ja zadzwonię jutro.


Kategorie: telewizja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: PO, Platforma, Tusk, KRRiT, PiS, LPR, SLD, telewizja, media


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
8 marca 2011 (wtorek), 09:24:24

Bo telewizja płatna jest płatna

Nowy Cennik standardowy Cyfry+ od 18 marca 2011:
- Start: 21 zł
- Kompakt: 46 zł
- Kompakt HD: 59 zł
- Kompakt HD+: 96 zł (dostępne do końca kwietnia)
- Optimum: 69 zł
- Optimum HD: 91 zł
- Optimum HD+: 123 zł (dostępne do końca kwietnia)
- Prestiż HD+: 179 zł

Opcje dodatkowe:
- Canal+: 34,90 zł
- Canal+ HD: 39,90 zł
- HBO: 29,90 zł
- HBO HD: 35,90 zł
- Cinemax HD: 15 zł (10 zł dla posiadaczy HBO)
- FilmBox HD: 15 zł
- Orange sport: 14 zł (10 zł dla posiadaczy Canal+)

- dzierżawa STB z dyskiem HD aby było PVR: 17zł


Kategorie: telewizja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: dvb-s, canal+, cyfra plus, cyfrowy polsat, cennik cyfra+, platforma satelitarna


Komentarze: (1)

anonim, March 9, 2011 21:15 Skomentuj komentarz


Na konferencji branżowej padł dowcip:

Telefon do sekretariatu prezesa TVP:
- Dzień dobry, czy mogę rozmawiać z prezesem Piwowarem?

Sekretarka:
- Pan Piwowar nie jest już prezesem, prezesem jest Pan Orzeł.

Telefon:
- Dziękuję, to ja zadzwonię jutro.
Skomentuj notkę
18 grudnia 2010 (sobota), 18:17:17

Programować każdy może (2)

Nie wiem czy jeszcze dziś potrafię, bo nie mam stosownego narzędzia - ale mam dowód, że kiedyś potrafiłem.

#include "stdio.h"
#include "alloc.h"

#define MAXWORD 20
#define LETTER 'a'
#define DIGIT '0'

struct tnode { char *word;
        int count;
        struct tnode *left;
        struct tnode *right;
       };

main()
{ struct tnode *root, *tree();
 char word[MAXWORD];
 int t;

 root = NULL;
 while ((t = getword(word, MAXWORD)) != EOF )
    if (t == LETTER)
      root = tree(root, word);
 treeprint(root);
}

struct tnode *tree(p, w)
struct tnode *p;
char *w;
{ struct tnode *talloc();
 char *strsave();
 int count;

 if (p == NULL)
   { p = talloc();
    p->word = strsave(w);
    p->count = 1;
    p->left = p->right = NULL;
   }
 else
 if ((count = strcmp(w, p->word)) == 0 )
   p->count++;
 else
 if (count<0)
   p->left = tree(p->left, w);
 else
   p->right = tree(p->right, w);
 return (p);
}

treeprint(p)
struct tnode *p;
{ if (p != NULL)
   { treeprint(p->left);
    printf("%4d %s\n", p->count, p->word);
    treeprint(p->right);
   }
}

getword(w, lim)
char *w;
int lim;
{ int c, t;

 if (type(c = *w++ = gc()) != LETTER)
   { *w = '\0';
    return (c);
   }
 while (--lim > 0)
	{ t = type( c = *w++ = gc());
	 if ( t != LETTER && t != DIGIT)
	   { ungc(c);
	    break;
	   }
    }
	*(w-1) = '\0';
	return (LETTER);
}
int znak = EOF;

gc()
{ int c;
 if (znak != EOF)
   { c = znak;
    znak = EOF;
    return(c);
   }
 else
   return(getchar());
}

ungc(c)
int c;
{ znak = c; }

struct tnode *talloc()
{ return((struct tnode *) malloc(sizeof(struct tnode)));
}

char *strsave(w)
char *w;
{ char *p;
 p = malloc(MAXWORD);
 strcpy (p, w);
 return(p);
}

type(c)
int(c);
{ if (c>='a' && c<='z' || c>='A' && c<='Z')
   return(LETTER);
 else
 if (c>='0' && c<='9')
   return(DIGIT);
 else
   return(c);
}

Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: programowanie, język c


Komentarze: (2)

adam@kormoran, December 23, 2010 18:27 Skomentuj komentarz


Wooow, ale stare C. Kiedys wyszperalem kod z takim zapisem (w nawiasach same nazwy argumentow f-ji, bez typow) i pokazywalem znajomym programistom -- byli zdziwieni, ze tak mozna :)

Kompiluje sie poprawnie, zmienilem tylko alloc.h na malloc.h:

adam@lh /tmp $ gcc --version
gcc (4.3.4 p1.0, pie-10.1.5) 4.3.4
adam@lh /tmp $ gcc -o a.exe a.c
a.c: In function 'strsave':
a.c:103: warning: incompatible implicit declaration of built-in function 'strcpy'
adam@lh /tmp $ ./a.exe < a.exe
1 B
1 ELF
1 GLIBC
1 GNU
2 H
2 P
1 Q
1 R
2 d
1 e
1 getchar
1 gmon
1 i
1 ld
1 lib64
2 libc
1 linux
1 main
1 malloc
3 p
1 printf
2 so
2 start
1 strcmp
1 strcpy
3 td
1 u
1 x86

anonim, December 24, 2010 14:03 Skomentuj komentarz


Coś sobie przypominam. To służy do liczenia słów? Ale liczenie robione jest jakimś cwanym grafem, który coś tam dzieli połówkowo.

Chyba w jakieś badania leksykalne się bawiłem. Może zamiast przepuszczać przez niego exe'a spróbuj przepchać przez niego jakiś artykuł albo od razu jakąś księgę Nowego Testamentu (bo chyba po to to pisałem).

A za skompilowanie tego serdecznie dziękuję.

W.
Skomentuj notkę
25 października 2010 (poniedziałek), 17:28:28

Tydzień konferencyjny

Po tygodniu ciężkiej pracy w terenie, odespaniu mogę podsumować cały zeszły tydzień. Był długi.

#1. Niedziela wieczór, poniedziałek, wtorek to konferencja PIKE (Polska Izba Komunikacji Elektronicznej). W ramach konferencji wielka dyskusja o tym jak robić biznesy dostarczając telewizję, jak telewizję przesyłać, dystrybuować, przetwarzać, przetwarzać, sygnał telewizyjny, obrabiać materiał, tworzyć produkty telewizyjne, zarówno te liniowe, jak i nieliniowe, nowoczesne, transgraniczne, spakietyzowane, właściwe dla jednych, drugich czy też nawet trzecich grup docelowych. Ogólnie o tym jak zarabiać pieniądze, bo konferencja jest biznesowa, więc produkt, marketing, sprzedaż, provisioning (tfu - brzydkie słowo), biling i windykacja. Mówiąc o telewizji zwiększamy PKB, płacimy podatki, żywimy organizacje zbiorowego żywienia (OZZ) twórców i tfurców a nawet artystów jednocześnie się konsolidując, inwestując, tworząc wartość, sprzedając i kupując co niektórzy rozumieją jako łykając i pożerając. Jest fajnie - tylko bezrefleksyjnie, bo w ciągu dnia ilość informacji przytłacza a wieczorami i w nocy przytłacza hałas i alkohol. Zresztą nikt nie szuka i nie oczekuje refleksji - oczekiwany jest wzrost, przyrost, więcej, wyżej, do przodu i dalej! Wśród uczestników konferencji przechadzają się tacy, co już osiągnęli miliony abonentów o milionach złotych nie wspominając bo to jest tu oczywiste. Więc wiadomo do czego dążyć, z kogo brać przykład, z kim się mierzyć, w co celować. Milion abonentów czy raczej milion dusz? Chyba to drugie skoro nad ranem niektórzy jak Konrad chcą krzyczeć, że chcą mieć "rząd dusz (...) chcę mieć władzę, jaką Ty posiadasz, chcę duszami władać, jak Ty nimi władasz".

#2. Środa, czwartek, piątek - konferencja PLNOG, czyli Polish Networks Operator Group. Hałas mniejszy, alkoholu mniej i nieco tańszy. Mniejszy akcent na przyrost kasy i biznes - więcej na przyrost pasma, pakietów, poprawności, jakości, ilości przesłanej, przetworzonej i przepchanej informacji. Rozwój, rozwój, rozwój, bo każdy chce być najlepszy, najwspanialszy, mieć najlepiej, najwięcej. Każdy chce wdrażać najmądrzejsze rozwiązania, stosować najpewniejszą technologię. I rzeczywiście - to piąta konferencja PLNOG i widać jak od pierwszej wiele się w polskim internecie zmieniło - jak jest "lepiej", o ile tylko pojęcie "lepiej" do większego pasma i mniejszej stopy błędów da się zredukować. Przecież to stosowanie filozofii minimalistycznej! Czy takie "lepiej" ma coś wspólnego z dobrem? Nie! Patrz w niebo homo sapiens! Patrz! ale w trakcie konferencji jest to trudne, bo sufit w hotelu przeszkadza.

#3. Piątek wieczorem, po konferencji powrót z Krakowa. W radio posucha, więc wjeżdżając na autostradę włączam Radio Maryja. Godzina 18.oo, powtarzamy poranną katechezę, którą wygłosił ojciec dyrektor. Temat: rola mediów w świecie współczesnym. Słucham. Po krótkim wstępie padają słowa: "media są po to aby ludzie mogli zbliżać się do siebie w miłości i prawdzie". Amen! To ma sens!

#4. Sobota, niedziela - wielkie mózgohamowanie. Nie da się żyć w takim obciążeniu tak długo a tu był cały tydzień. Potrzebny jest sen, spacer i odpoczynek.


Słowniczek, pomocniczek:
* Prawda - opis rzeczywistości.
* Dobro - stan rzeczy, w jakim Bóg chce aby się one znajdowały.
* Miłość - relacja, w której osoba czyni dobro innej osobie.
* Komunikacja (porozumiewanie się) - proces przekazywania idei, myśli i obrazów pomiędzy co najmniej dwoma osobami.
* Telekomunikacja - proces porozumiewania się (komunikacji) na odległość przy zastosowaniu środków technicznych.


Modlitwa:

Panie Boże - boję się, że uczestniczę w rzeczach, które niekoniecznie służą dobru innych ludzi. Proszę abyś zmienił coś w moim życiu, bo możliwości, wiedza, kompetencje, które mi dałeś powinny pracować na Twoją chwałę. Zrób coś proszę!

Amen


Wezmę to sobie w ramkę, bo to mądre jest:

 
Media są po to aby ludzie mogli zbliżać się do siebie w miłości i prawdzie.
 


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: dobro, miłość, telewizja, media, radio maryja, plnog, pike, konferencja


Komentarze: (2)

Zibi, October 26, 2010 14:48 Skomentuj komentarz


A może najzwyczajniej w świecie, wracając do sedna, konferencje są dla ludzi, żeby ich zbliżyć, niekoniecznie za wszelką cenę. Każda toczy się wielowątkowo, oficjalnie i nieoficjalnie, a hałas i alkohol, jak to używki, pozwalają nam po części wyrazić siebie. albo wydusić z siebie to co siedzi głęboko. niekoniecznie tylko pęd i rozwój.

anonim, October 26, 2010 23:39 Skomentuj komentarz


http://literat.ug.edu.pl/dziadypo/0003.htm
Skomentuj notkę
9 lipca 2010 (piątek), 08:05:05

Człowiek skomunikowany

Tak w 1878 przypuszczano, że będzie wyglądał człowiek skomunikowany. A teraz mamy GSM, UMTS, WiFi, WiMax, HDSPA, DVB-T, S, H, SH, Bloutooth, ... Bartek zauwazył, że w kieszeni ma urzadzenie z pięcioma interfejsami radiowymi i w zasadzie jest to juz standard. Mimo to w naszej cywilizacji, komunikowanie sie z najbliższymi nie wychodzi nam najlepiej a komunikowanie się z Panem Bogiem to już zepełnie źle.

wizja człowieka skomunikowanego


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: gsm


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
7 czerwca 2010 (poniedziałek), 21:23:23

Słowo "maszt", czyli o jakości dziennikarstwa

Wygrzebałem dziś z mojego archiwum starą notkę prasową. Wywalając z niej wszystkie techniczne szczegóły skupię się na jednym problemie.

Oto cytat, podkreślenie moje:

Ryanair pozwala na korzystanie z komórek podczas lotu

www.gazeta.pl, Gig, 2008-09-25, ostatnia aktualizacja 31 minut temu

Już za dwa tygodnie pasażerowie linii Ryanair będą mogli rozmawiać przez telefony komórkowe w powietrzu - pisze "The Times".

Irlandzki przewoźnik na początek wyposaży 14 samolotów w miniaturowe maszty do obsługi telefonii komórkowej, które umożliwią pasażerom rozmawianie przez komórki, wysyłanie sms-ów i sprawdzanie e-maili w czasie lotu. (...)

Ja rozumiem, że słowo "komórka" robi u nas karierę bo Tuwim i Gombrowicz nie żyją więc i nie miał kto wymyślić czegoś fajnego w to miejsce - ale maszty w samolotach to objaw debilizmu dziennikarzy. Jeżeli nie chce się użyć słowa "stacja bazowa", albo "punkt dostępowy do sieci GSM" to należało po prostu należy użyć słowa "przemiennik", "nadajnik", "łącze" ale maszt? Masz w samolocie? Znaczy się taki malutki, miniaturowy - zupełnie jak mały telefon.


Ciekawostka. Telefon komórkowy to...
- Niemiecki: Handy
- Agnielski: mobile, cellphone or handphone
- Rosyjski: Со́товый телефо́н
i tym razem znowu mi się w tym UFT-8 zakodować nie udało, tylko piszę za pomocą tych #&kodów.


Kategorie: zawodowe, zabawa w słowa, _blog


Słowa kluczowe: maszt, gsm, komórka


Komentarze: (1)

michal, July 5, 2010 23:17 Skomentuj komentarz


przeciez zarowno zakazy (jak np rozmawiania przez telefon) jak i nakazy (bez paska, butow, i ze spodniami w garsci przez bramke, wyglada to komicznie :) sa tylko czescia show, szopki robionej dla podroznych. niczemu to nie sluzy, organizacje terrorystyczne przed ktorymi rzekomo ma to chronic maja metody dzialania (i werbowania - takze pracownikow portow i linii lotnicznych) podobne do sluzb specjalnych, badz z nich sie wywodzace (gdzies trzeba do emerytury dorobic...).
sszopka ta ma na celu zmniejszenie strachu przed lataniem, ktory jest jednym z wiekszych problemow linii lotniczych.
takie troche - o, jak oni sie o mnie troszcza, jak dbaja o moje bezpieczenstwo, moze uda sie mojej swiadomosci przekonac podswiadomosc ze wszystko bedzie dobrze? totalny spokoj pracownikow i luz ma oddzialywac psychologicznie.
i tyle... a zaden przemyt ani zagrozenie techniczne / terrorystyczne nie ma tu nic do rzeczy.
1W energii wypromieniowywanej z telefonu nie zakloci pracy urzadzen - watpie, zeby sie to udalo nawet pilotowi z telefonem w kieszeniu siedzacego bezposrednio przy urzadzeniach. a juz na pewno nie z kabiny pasazerskiej.
Skomentuj notkę
16 kwietnia 2010 (piątek), 15:55:55

Poszukiwany, poszukiwana - dyrektor handlowy

Ludzie różne rzeczy piszą. Ja przed chwilą musiałem, po głębokiej inspiracji napisać coś takiego

Poszukuję dla nowo powstałej spółki z branży IT z kapitałem polskim i zagranicznym, tworzącej znaczące, regionalne centrum obliczeniowe (data center) poszukujemy ambitnej, samodzielnej i zorientowanej na osiąganie celów osoby na stanowisko:

Dyrektora Pionu Sprzedaży

Miejsce pracy to Katowice lub bliska okolica.

W zakresie obowiązków poszukiwanego będzie:

 • współtworzenie polityki handlowej dla nowo powstającego centrum obliczeniowego (data center);
 • budowanie i zbudowanie działu handlowego przedsiębiorstwa;
 • prowadzenie aktywnej sprzedaży poprzez pozyskiwanie do współpracy nowych klientów;
 • tworzenie rozwojem struktur sprzedażowych.

Wymagamy:

 • wyższego wykształcenie;
 • znajomości i rozumienia specyfiki braży IT w Polsce;
 • umiejętności określania strategii i koncepcji biznesowych;
 • doświadczenia w sprzedaży usług lub produktów dla biznesu;
 • doświadczenia i umiejętności sprzedażowe;
 • inicjatywa i umiejętnośd reagowania na zmieniające się potrzeby rynku;
 • bardzo dobrej znajomości języka angielskiego;
 • posiadania zdolności interpersonalnych;
 • kreatywności i proaktywności;
 • kompetencji menadżerskich;
 • zdolności analitycznych;
 • umiejętności negocjacyjnych.
Wskazana jest znajomość języka niemieckiego. To co oferujemy można zapisać tak:
 • interesującą i pełną wyzwań pracę w firmie o nietrywialnej kulturze organizacyjnej;
 • możliwość rozwoju zawodowego oraz wdrażania swoich pomysłów;
 • możliwość wynegocjowania atrakcyjnych warunków wynagrodzenia.

Ktoś, kogo to zainteresowało powinien przesłać mi swoje CV oraz list motywacyjny zawierający swoją wizję współpracy.

Ale mogę dodać, że nowotworzone data center będzie tworzone wśród malowniczych lasów i jezior, czyli gdzieś pomiędzy Szopienicami, Nikiszowcem, Giszowcem a Muchowcem o ile ktoś wie, gdzie to jest.


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: data center, 3sf, dyrektro handlowy


Komentarze: (1)

anonim, July 2, 2010 18:47 Skomentuj komentarz


dynamicznie rozwijająca się spółka?
międzynarodowa firma będącej liderem w swej branży?

Skomentuj notkę
13 kwietnia 2010 (wtorek), 14:55:55

Typy światłowodów

Stworzona w ITU-T specyfikacja G.656 opisuje szczegółowe parametry fizyczne, geometryczne, mechaniczne oraz charakterystyki transmisyjne jednomodowych włókien optycznych. Są one ujęte w następujących rekomendacjach ITU:
- G.652 - dla jednomodowych włókien (SM);
- G.653 - dla włókien SM z przesuniętą dyspersją (DS);
- G.654 - dla włókien SM z przesuniętym odcięciem (cut-off);
- G.655 - dla włókien SM z niezerową (NZ) i przesuniętą (DS) dyspersją.

Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: światłowody, itu, g.656, g.652, g.653, g.654, g.655


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
7 lutego 2010 (niedziela), 21:38:38

Kupuj u swojego

----- Original Message -----
From: "W34"
Newsgroups: pl.regionalne.gorny-slask
Sent: Sunday, February 07, 2010 9:36 PM
Subject: Re: Lącze intenetowe - jakie???

>> To jest fajna grupa małych, na pewno polskich operatorów.
>>
> (...)
>
> Przed podjęciem współpracy muszą się wykazać odpowiednim pochodzeniem do
> trzech pokoleń wstecz? LOL, a myślałem, że te czasy dawno minęły ;)

Kilka razy pisałem już dlaczego lepiej kupować u lokalnego ale mogę napisać to jeszcze raz.

Kupując usługi u lokalnego operatora sprawiasz, że zysk trafia do jego lokalnego właściciela a ten wyda to gdzieś obok Ciebie. Wyda część pieniędzy w miejscowych knajpach, skorzysta z lokalnego fryzjera, może zbuduje dom w miejscowości obok zatrudniając lokalnych murarzy - a Ci wszyscy będą mieli więcej pieniędzy na kupowanie kolejnych usług - i tak się to nakręca.

Kupując w UPC lub TP sprawiasz, że Twoje pieniądze będą wykazane jako zyski na zachodnich giełdach a podatki (nie) będą płacone na jakiś małych wyspach.

Oczywiście możesz wierzyć w narodowego operatora francuzów, możesz też uważać że amerykański kapitał nie ma narodowości - ale to Twoje pieniądze i Ty masz wybór.

Ja wolę kupować lokalnie.

W.


Kategorie: zawodowe, gospodarka, ekonomia, _blog


Słowa kluczowe: pariotyzm, targowica, upc, tp, internet


Komentarze: (3)

anonim, February 7, 2010 21:52 Skomentuj komentarz


Umowa z francuską Telekomunikacją Polską to coś jak Targowica a korzystanie z Neostrady jest niepatriotyczne.

krisper, February 14, 2010 23:29 Skomentuj komentarz


A jedzenie Danonków patriotyczne jest?

anonim, February 15, 2010 16:48 Skomentuj komentarz


Też nie - i dlatego staram się ich nie nadużywać. Skupiam się na twarożku produkcji "OSM Pszczyna".... a na wakacje to jeżdżę na Ziemie Odzyskanie a nie do Egiptu. I tylko samochodem jeżdżę japońskim bo nie mam za bardzo wyboru od czasu wycofania z produkcji Polonezów.

Skomentuj notkę
15 stycznia 2010 (piątek), 15:45:45

Podział sieci IP na podsieci

Zawsze się z tym męczę, i męczę a tak to będę już miał. No i fajnie

Maska Bitów maski Klasa Liczba IP Zakres podsieci
255.0.0.0 /8 A 16777216  IP  
255.128.0.0 /9   8388608  IP  
255.192.0.0 /10   4194304  IP  
255.224.0.0 /11   2097152  IP  
255.240.0.0 /12   1048576  IP  
255.248.0.0 /13   524288  IP  
255.252.0.0 /14   262144  IP  
255.254.0.0 /15   131072  IP  
255.255.0.0 /16 B 65536  IP  
255.255.128.0 /17 B/2 32768  IP  
255.255.192.0 /18 B/4 = 64C 16384  IP  
255.255.224.0 /19 32C 8192  IP  
255.255.240.0 /20 16C 4096  IP  
255.255.248.0 /21 8C 2048  IP  
255.255.252.0 /22 4C 1024  IP  
255.255.254.0 /23 2C 512  IP  
255.255.255.0 /24 C 256 IP  
255.255.255.128 /25 C/2 128 IP  
255.255.255.192 /26 C/4 64 IP 0-63, 64-127, 128-191, 192-255
255.255.255.224 /27 C/8 32 IP 0-31, 32-63, 64-95, 96-127, 128-159, 160-191, 192-223, 224-255
255.255.255.240 /28 C/16 16 IP  
255.255.255.248 /29   8 IP  
255.255.255.252 /30   4 IP  
255.255.255.254 /31   2 IP  
255.255.255.255 /32   1 IP  

Kategorie: informatyka, internet, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: podział sieci IP, maska sieci, ip, interfejs


Pliki


Komentarze: (2)

skomak, January 19, 2010 20:59 Skomentuj komentarz


Ja do tego celu używam kalkulatorów IP :)

Andrzej, January 21, 2018 11:06 Skomentuj komentarz


No dobrze ale jaki zakres IP ma maska 255.255.248.0 ? Widzę, że może mieć ponad 2 tysiące IP.

Skomentuj notkę
15 grudnia 2009 (wtorek), 17:48:48

Integracja kablówek

Informacja

Powstanie jeden duży operator kablowy?

Źródło:
http://www.proline.pl/?r=biuletyn&n=powstanie-jeden-duzy-operator-kablowy

Największe sieci telewizji kablowej w Polsce (UPC, Vectra, Multimedia Polska, Aster) połączą się w jednego operatora kablowego? Jeden z funduszy zainteresowany konsolidacją polskiego rynku kablowego jest już po pierwszych rozmowach.

Eksperci od dawna twierdzą, że operatorzy telewizji kablowej, by przetrwać i sprostać wyzwaniom technologicznym oraz konkurencji, muszą się konsolidować. Po konsolidacji mniejszych graczy kablowego rynku przyszedł czas liderów rynku.

W październiku Puls Biznesu podawał, że polskiemu rynkowi telewizji kablowej przygląda się Fundusz private equity EQT, który dysponuje miliardem euro i jest zainteresowany udziałem w konsolidacji kablowego rynku - czterech największych operatorów (UPC, Vectra, Aster czy Multimedia Polska) spełnia kryteria wielkości.

Dzisiaj te zapowiedzi zaczynają nabierać racjonalnego kształtu. Wczoraj Piotr Czapski, partner w EQT Partners poinformował dziennikarzy, że fundusz jest już po rozmowach z zarządami i właścicielami największych graczy rynku kablowego w Polsce. Dodaje, że reprezentowany fundusz stawia na liderów rynku. Według funduszu duzi operatorzy powinni się połączyć, a nie budować sieci na tych samych osiedlach.

Powstanie potężnego operatora kablowego może być dużym zagrożeniem dla firm telekomunikacyjnych oraz platform satelitarnych. Już teraz kablówki z telekomami zdecydowanie wygrywają pod względem Internetu oferując coraz szybsze (w UPC nawet do 120 Mb/s) opcje oraz niższe ceny. Wygrywają także z platformami satelitarnymi pod względem oferty programowej oferując kanały z różnych platform (Cyfrowego Polsatu, Cyfry+, od stycznia telewizji "n") w jednym kablu.

[Łukasz Szewczyk]

Komentarz

Nie ma szans!
- UPC ma stabilnego silnego właściciela (Liberty) i jeżeli coś chce to kupić, ale tylko kupić największych: Vectre, Aster, Multimedie.
- Multimedia to firma w zasadzie właścicielska - niby giełdowa ale jednak pakiet ma ktoś znany z imienia i nazwiska i tą firmą zarządzający. Nie można jednak wykluczyć, że fundusze inwestycyjne w niego zaangażowane mogą mu wyciąć numer - ale wtedy będzie tam wojna.
- Vectra jest zarządzana przez fundusze - wszystko więc możliwe.
- Aster - jak wyżej, + stała opcja na sprzedanie się.
- Stream - jak wyżej, ale Czesi jeszcze budują wartość i będą to robić przez pół roku, rok....

Tak więc możliwe jest połączenie Vectra (800), Aster (500), Strem (180) w jedno coć co ma 1,5mln a więc jest spore.... połączenie po to aby UPC to kupiło i powstało coś co ma 3 mln.

Wtedy Multimedia ma problem ale TP S.A. też. Wtedy tez na poważnie zacznie się wojna kablówek z platformami satelitarnymi.


Kategorie: obserwator, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: upc, aster, multimedia, stream, vectra


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
11 grudnia 2009 (piątek), 18:04:04

Oferta na DVB-H dla operaratorów

Bardzo, bardzo ciekawy materiał. Publiczny, więc można o nim dyskutować.

Wygląda na to, że koledzy z Zamościa (tak się na nich mówi, ale tak naprawdę, to są z Warszawy, gdzie siedzi większość polskich finansów) przygotowali ofertę, na podstawie której ktoś może podpisać umowę, przynoszącą im 1,6mln * 12 miesięcy * 10 lat = 180 mln przychodu a po stronie operatora usługi 180 mln kosztów stałych. Do tego jeszcze w koszty operacyjne wejdzie ze 20 zł od abonenta miesięcznie jak nic (szacuje 1,30zł stałe + 80gr za każdy program + 58% od programów premium).

No cóż - przy takich parametrach po stronie sprzedaży nie trudno inwestować w infrastrukturę nadawczą. Ale pytanie, czy to się sprzeda pozostaje otwarte a ponieważ nabywcami mają być operatorzy GSM (na pewno nie kupią) i operatorzy MVNO (zobaczymy) to biznes przestaje być już taki pewny.

Bardzo, bardzo ciekawy materiał.

Paweł - thx!


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: dvb-h, info-tv-fm


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
16 listopada 2009 (poniedziałek), 10:01:01

O przyszłości IPTV

Wpuściłem się w jakąś dyskusję na jakimś modnym blogu.

Zacznijmy od definicji:

D1: Telewizja to usługa konsumowana informacji (treści) na telewizorze, a telewizor to wielka powierzchnia ekranu, fotel albo kanapa, oglądanie niekoniecznie samemu, bo może z kimś, może z rodzinką, może w gronie innych osób. Do tego jest to usługa sterowana pilotem, którym można przełączać usługi ale niekoniecznie wchodzić w zaawansowane interakcje. Konsumpcja ta jest raczej bierna, może być stowarzyszona z konsumowaniem piwa lub obiadu.

D2: Internet (usługi) to usługa konsumowania informacji na terminalu będącym komputerem, - a więc ekran osobisty, wygodna metoda wskazywania czegoś na tym ekranie, wygodna forma wprowadzania informacji, pewna intymność w używaniu, bo PeCety i biurka są raczej jednoosobowe, a PDA, słuchawki i telefony tym bardziej.

Do tego mamy jeszcze jedną definicje:

D3: internet (sieć) - publiczna sieć telekomunikacyjna, coraz lepszej jakości i dostępna w coraz to nowych miejscach. Praktycznie na wszystkich możliwych terminalach można uzyskać dobrej jakości dostęp do praktycznie wszystkich światowych serwisów świadczonych na wpiętych do sieci serwerach. Przepustowości i używane technologie już pozwalają przysyłać ruchomy obraz i dźwięk a pewnie będą niedługo pozwalać na to jeszcze bardziej.

A po co mi te definicje?

Ano po to aby postawić 3 futurystyczne tezy, o tym co będzie za 10 lat.
T1: Ludzie będą oglądać telewizję na telewizorach i kanapach.
T2: Ludzie będą korzystać z terminali osobistych.
T3: Internet (sieć) zje wszystkie inne sieci transmisyjne, broadcastowe, i wszystko, i wszędzie będzie po IP, nawet jeżeli nie będzie się tego nazywać internetem.

A podałem te definicje i przytoczyłem te trywialne tezy po to abyście rozdzielili rozważania inżynierskie od usługowych i socjologicznych - będzie Wam przez to łatwiej analizować przeszłość i stan dzisiejszy (ot, choćby przeanalizować czym jest ipla) i na podstawie tych analiz lepiej snuć wizję przyszłości, wnioskować i prorokować aby potem zamieniać to w biznesplany.

W34.


http://blog.kurasinski.com/2009/11/15/ipla-the-next-big-thing/

@p_tutka: jambox nic nie pokazuje, (...)

@Artur Kurasinski: JAMBOX nic nie zmienia ale JAMBOX pokazuje, że można zbudować ogólnopolską sieć multicastową zrealizowaną przez wielu (w tej chwili 40) operatorów.

A skoro 40 małych operatorów odpaliło multicasty w swoich sieciach prawie internetowych (prawie, bo jednak IPTV chodzi w wydzielonych VLANach). Te multicasty przenoszą wszystko, łącznie z HD wysokiej jakości (np. Discovery-HD to 24Mb/s) więc to dowodzi, że w przyszłości cały internet będzie mógł być multicastowy.

W internecie nie ma już problemu pasma w łaczach szkieletowych – DWDM zrobił swoje. Wysokowydajne routery przeniosą spokojnie jeszcze dużo większy ruch. W tej chwili rozwiązywany jest problem pasma w dostępie. Znacie takie hasła jak DOSCIS 3, ADSL+, VDLS, FTTH. A więc pozostał tylko problem styków międzyoperatorskich a właściwie przenoszenia na tych stykach sygnalizacji multicastowe czego teraz operatorzy nie robią, bo nie muszą (tym bardziej, że sprawa nie jest trywialna).

Przy okazji przejścia dużych operatorów na IPv6 może udać się zrobić z tym porządek, bo w IPv6 multicast jest zrobiony o niebo lepiej. Może więc okazać się tak, że w 2014 jeżeli ktoś gdzieś wpuści multicast to większa część internetowców na świecie będzie mogła go odebrać jak tylko będzie o nim wiedzieć i jak będzie tego chciała.

Internet w całości multicastowe? Tak, ja w to wierzę a to, że przy okazji tworzenia JAMBOXa małym operatorom, przy pomocy kilku polskich operatorów szkieletu (ATM, HAWE, 3S, PL-IX) udało się zrobić porządnie multicasty pod IP tego dowodzi całkowicie.

A teraz, jako spece od mediów wypowiedzcie się co może się zmienić na rynku, jeżeli każdy będzie mógł być nadawca a wszędzie będzie można do telewizorów dopiąć boxa, odbierającego multicasty tak jak teraz dołącza się urządzenie łapiące radia internetowe. Rynek radiowy jest inny niż telewizyjny, telewizję ogląda się w domu a nie słucha w samochodzie - i dlatego wierzę, że multicasty mogą coś w tej branży pozmieniać.

Wojtek


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: telewizja, przyszłość, iptv, internet, multicast


Komentarze: (1)

wojtek, October 2, 2019 12:37 Skomentuj komentarz


O kurcze - ale naiwny byłem pisząc ten tekst. Dziś widzę, że technologia to wiele może, ale chciwość, żądza dominacji, kłamstwo są silniejsze w człowieku niż radowanie się z czegoś fajnego, co właśnie udało się wymyślić.

Skomentuj notkę
1 października 2009 (czwartek), 23:19:19

Praca i jedzenie

Gospoda u Wrochema, Tarnowskie Góry, a w niej:
#1. krewetki na maśle ale weszło carpaccio wołowe,
#2. borowiki w śmietanie,
#3. krem z curry (nie mylić z rosołem z kury),
#4. niezły kawałek polędwicy, puree z groszku i coś jeszcze
#5. suflet z ananasem, mocno miętowy, na to lody
#6. herbata i dość.
ledwo dojechałem do domu.

Ale czy sprawiło mi to radość? Chyba nie, bo zmęczenie pracą i jedzenie, które jest pracą to stanowczo za dużo pracy.


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: u wrochema, rn, tkp


Komentarze: (1)

pietrek, October 17, 2009 11:45 Skomentuj komentarz


Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu i brak ruch innego niż w samochodzie szybkim sposobem na cukrzycę. Więcej warzyw i ruchu !!
Skomentuj notkę
21 września 2009 (poniedziałek), 11:15:15

Dwie kultury IT w TV

Od pewnego czasu obserwuję zderzenie dwóch kultur informatycznych programujących urządzenia telewizyjne. Trudno mi to jeszcze uchwycić ale może uda się wyłapać kilka przeciwności.

Ta tabela będzie jeszcze długo otwarta:

Opisywane zagadnienieKultura pierwszaKultura druga
największy problem informatyczny. przetwarzanie sygnałów w czasie rzeczywistym. programowanie usług w architekturze klient-serwer.
myślenie o kodekach H.264/AVC, MPEG-2, DD divix i xvid, mp3
języki programowania C, C+, czasem asembler jak potrzeba, czasem mikrokod java, php, flash, C#, C++, C
usługa, którą można się szczycić EPG, VOD Media Center, serwisy flashowe
myślenie o ramkowaniu i multipleksacji PID, SID, PMT, PAT, Transport Stream AVI, MOV a tak w ogóle to po co multipleksować!
środowisko programistyczne MHP, czasem Linux ale bez zrozumienia. Linux, Windows albo lepiej Windows Media Center. W najgorszym przypadku Web browser z Javą
synonimy transmisji sygnał, TS, QAM, DVB-C, DVB-T, DVB-S, broadcast (rozumiany jako nadawanie) łącze, sieć, HTTP, RSTP, IP over 802, multicast
fizyczny drucik lokalny BNC a na nim SDI Cat 5, 5e lub 6 a na nim 1000Base-TX zgodny z IEEE-802
fizyczny drucik daleki satelita, no chyba, że światłowód wszystko po IP, czasem z MPLS ale po co
synonim doskonałej łączności 3Gb/s 1GE, 10GE, czasem lambda 10GE
co robić jak jakiejś danej brakuje? poczekać aż zostanie dosłana, pracować na poprzednich danych zapytać serwera o brakujące dane
jak się wymyśli fajny kawałek kodu to należy ... utajnić, zaprzysiąc pracowników, opatentować zrobić z tego open source
standaryzacja IEC, MPEG RFC
impreza branżowa IBC Cebit

Kategorie: zawodowe, iptv, telewizja, _blog


Słowa kluczowe: iptv, mpeg, ts, mhp, dvb


Komentarze: (5)

anonim, September 21, 2009 11:49 Skomentuj komentarz


- kreacja
- zarządzanie
- dostarczanie

mauser, September 24, 2009 19:08 Skomentuj komentarz


rewelacyjne zestawienie!
wydaje mi się, że uchwyciłeś sedno w tej prostej tabelce
teraz wystarczy zadać sobie pytanie:
która z tych kultur jest ta "wysoka", a która ta "niska"?
a jak już padnie odpowiedź - zastanowić się, czy jak zwykle, zgodnie z regułami homogenizacji, w konfrontacji tych kultur przetrwa ta "niska" kosztem "wysokiej"?

w34, September 24, 2009 20:25 Skomentuj komentarz


Ja jestem zwolennikiem teorii Malinowskiego, że nie ma kultur wyższych i niższych (patrz: notka o kulturach) a więc masz rację - będzie się stykać, mieszać, łączyć, przenikać, pożerać, zmieniać, rodzić i umierać ale wartościować na niższą i wyższą (w domyśle lepszą i gorszą) to raczej nie potrafię. Od wartościowania to jest Pan Bóg a nie człowiek.

On ocenia sprowadzając nasze wielowymiarowe życie, również w sferze wielowymiarowych kultur programistycznych (o wyższości PHP na Perlem i Windowsów na Linuxem) do jednego wektora dobra i zła, posłuszeństwa i buntu przeciwko niemu. Nie mnie oceniać...

joozek, September 26, 2009 20:47 Skomentuj komentarz


Ja tam nie mam takich obserwacji... ale może za mało obserwuje?

lukpiot, November 28, 2010 02:38 Skomentuj komentarz


genialne! wpasowuję się dokładnie w jedną z tych kultur. Tyle, że to niekoniecznie o IT w TV, a o IT w (tele)komunikacji,
Skomentuj notkę
17 września 2009 (czwartek), 09:26:26

IBC '2009

(1) Wygodnym samochodem da się wygodnie (z przerwami) przejechać 1400km w 14 godzin. Ale muszą być po drodze autostrady - na tej trasie są.

(2) Na IBC troszkę widać kryzys. Sony się nie wystawiało, pomiędzy stoiskami nieco więcej miejsca wolnego, krzesełek, ławeczek, wiele stoisk wiele większych niż rok temu, tak jakby organizatorzy dodali każdemu +25% za symboliczną kwotę.

(3) Ludzi też jakby mniej.

(4) A telewizja? No cóż - najlepiej jakby była w HD, mobilna i trójwymiarowa jednocześnie. Właśnie trójwymiarowość była bardzo widoczna, głównie rozwiązania z pasywnymi okularami i lekko przerobionym telewizorem. Może być tak, że za 3 lata będzie się to sprzedawać.

(5) Trasa wg Google:
- na zachód
- na wschód

(6) Amsterdam to dziwne miasto - ale da się po nim jeździć samochodem.


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: amsterdam, ibc


Komentarze: (1)

anonim, September 17, 2009 12:58 Skomentuj komentarz


250 EUR w bankomacie, wg Citi to 1087,55 czyli kurs 4,3502

15,00 EUR na karcie VISA to 64,40zł czyli kurs 4,29333

Kurs wg gazeta.pl to 4,11
Skomentuj notkę
11 września 2009 (piątek), 10:49:49

PLNOG jesień '2009

#1. Około 1,9 mld ludzi używa internetu. To jakieś 25% populacji. A więc coś na świecie w ciągu tych ostatnich 15 lat (uważa, że 1995 rok był pewną granicą) się radykalnie zmieniło.

#2. TP S.A. w swojej usłudze neostrada wycina port 25. Dobrze? Źle? Na pewno będzie mniej spamu ale jednak jest to cenzura, ingerencja w wolność słowa, bitów i bajtów. Oczywiście jest to ingerencja w wolność, o której Chińczycy ze swoją cenzurą serwisów WWW mogą tylko pomarzyć.

#3. Fajnie jest być w awangardzie. Używam sieć telekomunikacyjnych gdzieś od 1989 roku, internetu od 1993 - fajnie jest być w awangardzie o ile przyjmie się, że postęp i rozwój to coś dobrego. Ale co jeżeli okaże się, że ten cały internet to wielkie diabelstwo i wszelkie zło? A może postęp i rozwój (o ile coś takiego jest) nie podlega klasyfikacją moralnym a etyką można badać tylko osobiste decyzje i działania?

#4. IPv6 nadchodzi!


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: ip, internet


Komentarze: (1)

klaus, September 12, 2009 08:06 Skomentuj komentarz


Uważam, że to dobrze że TPSA wycina ten port. Trzeba podkreślić kilka istotnych faktów.
1. Łącza zapycha spam, który jest w większości przypadków generowany przez "nieświadomych" użytkowników. Cierpią na tym wszyscy klienci TPSA
2. "Nieświadomych" użytkowników jest zdecydowana większość, jak podają przedstawiciele TPSA i trudno się nie zgodzić. Wszyscy, obecni na konferencji doskonalę radzą sobie z technologią i na pewno nie należą do grupy "nieświadomych" ale niestety jesteśmy w mniejszości, jeżeli chodzi o klientów TPSA, co pokazało pytanie do sali o to kto z nas korzysta z neostrady.
3. I tu dochodzimy do samej usługi - z założenia neostrada jest usługą masową i tanią ukierunkowaną dla jak najszerszej rzeszy odbiorców. Oznacza to, że odbiorcami są zwykli ludzie, a ekspertów, którzy rozumieją jak to działa jest niewielka garstka.
4. Profil z blokowaniem portu 25 można wyłączyć w dosyć prosty sposób i można zrobić to świadomie. Nikt tego nie zabrania.

Wydaje mi się, ze to rozwiązanie jest całkiem sensowne. Być może po jakimś czasie okaże się, że ktoś potrafi je obchodzić ale tak się dzieje z większością zabezpieczeń i tutaj może pomóc tylko podnoszenie świadomości użytkowników.

Najgorsze, że "nieświadomi" użytkownicy w ogromnej większości przypadków w sposób "nieświadomy" generują niechciany ruch, który szkodzi wszystkim.

Mało tego, my jako świadomi użytkownicy sami nic z tym nie możemy zrobić, oprócz "doglądania" komputerów naszych nieświadomych znajomych. Ale to i tak jest walka z wiatrakami.

Czy zatem sprzedaż usługi skonfigurowanej w taki sposób, powinna być napiętnowana?
Klaus
Skomentuj notkę
17 lipca 2009 (piątek), 12:03:03

Ile linii jest na powierzchni ekranu SD?

From: Wojtek
To: Paweł
Sent: 16 lipca 2009, 14:11:41
Subject: Ile linii jest na powierzchni ekranu SD?

 

> Jedno jest pewne - pionowo zawsze mamy 576 linii

No i tu jesteś w jeszcze większym błędzie.

Lini poziomych w sygnale PALowskim jest naprawdę 625-2×25 wygaszania = 575.
Na pewno linii jest tyle, choć tak naprawdę to jest ich 2×287,5
z akcentem na to "i pół" bo rzwczywiście, w efekcie przeplotu
są takie dwie linie będące tylko połowami linii.

A problem jest taki, że producenci kodeków, antykodeków, kamer, playoutów,
streamerów mają to w nosie i operują jakimiś swoimi systemami,
gdzie linia nie znaczy linia i dlatego to 544, 313, 288
i inne interesujace liczby.

Tragedia!

Ale liczba 288×2=576 jest chyba najlepsza i jej się trzymajmy
w naszych działaniach.

A pionie? W pionie to tym bardziej nic nie wiadomo,
bo norma PAL opisuje sygnał analogowy a ten przeniesie
na co mu tor transmisyjny (teoretycznie 4, 5 lub 6MHz) pozwoli.
Wszystko - więc liczba 576 może się brać tylko z proporcji
ekranu a więc 576×4/3=768 jest najlepszą liczbą i tu
też tego się trzymajmy.

Więc pracujmy telewizyjnie robiąc 768×576 i już.

W.

PS. A może głupio założyłem, że piksel jest kwadratowy?

A może jednak 740×486 (NTSC), 720×576 (PAL), 720×480 (DVD). Dobrze, że Euklides w swych "Elementach" zdefiniował linie.


Kategorie: zawodowe, iptv, _blog


Słowa kluczowe: rozdzielczość obrazu


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
10 lipca 2009 (piątek), 11:39:39

Nowe slowa kluczowe w biznesie

Faza #1:
FFmpeg, MainConcept, Elecard, PlayBox, playout 24/7 www.playout247.com IEC-13838, MPEG-2, MPEG-4, TS, PMC, PAT, SPTS, MPTS, ProgDVB, VLC videolan.org, liba52, libmpeg2, openVPN, multicast, SDI, ASI, QAM-256, VMware lub Citrix, ApearTV, Harmonic, Tanenberg, Scientific Atlanta D9900, SPI (Spinka), Astra, Eutelsat, Klonex, WAMM, DTS, Satlan, Amino, VOD transakcyjne, VOD subskrypcyjne, nVOD, ADB, Neovision, Domo, Patio, Disney-XD, Adobe Primier (...)

Faza #2 (nieco bardziej telefonicznie):
E.164, LIRIC, B&K, CPNP (...)

Faza #3 (znowu telewizyjnie):
IBC, Midleware


Kategorie: zawodowe, telewizja, _blog


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
25 maja 2009 (poniedziałek), 17:23:23

MP3

MP3 oznacza mniej więcej tyle co protokół zapisu dźwięku (audio) w warstwie sieciowej (Layer 3) zapisany w pakiecie norm MPEG-1 lub MPEG-2 opisujących metody kompresji i przesyłania cyfrowego obrazu telewizyjnego. W nowszym pakiecie norm określanym jako MPEG-4 (a nawet jeszcze nowszym, choć może nie nowszym a tylko bardzie znormalizowanym - H.264) ten sam protokół pozostał praktycznie bez zmian - a więc mp3 mogło by sobie funkcjonować jak funkcjonowało.

Niektórzy twierdzą, że MP3 to jednak Layer 2 (http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II) czym wprowadzają mnie w zakłopotanie.

Mogło by - ale marketingowcy w swojej pracy i w swoim zakłamywaniu rzeczywistości muszą wykorzystać przewagę cyfry 4 nad cyfrą 3, bo przecież odtwarzacze audio mp4 lepiej się będą sprzedawać niż odtwarzacze mp3. Chaos informacyjny dla przeciętnego użytkownika pogłębia jeszcze to, że odtwarzacze wideo (te z okienkiem) rzeczywiście pracują z MPEG-4.

A piszę o tym dlatego, bo kilka dni temu moja znajoma dentystka kupiła sobie nie przepłacając odtwarzać mp3 odtwarzający również mp4 - a dziś (mimo iż Paweł tłumaczył mi to w 1996 roku) zrozumiałem tą cyfrę 3 w mp3 i stwierdziłem, że rzeczywiście jest to warstwa 3 (Layer-3) czyli protokół sieciowy położony na multipleksowanym protokole transmisyjnym (ts, Transport Stream to Layer-2).


Kategorie: zawodowe, zabawa w słowa, _blog


Słowa kluczowe: mpeg, mpg, mp3, mp4, audio, wideo, video, ts, transport stream


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
15 maja 2009 (piątek), 09:38:38

HDMI 1.4

Zacznę zawodowo: Kto by pomyślał, że kabelek HDMI będzie w naturalny sposób przepuszczał ramki Ethernetowe IEEE-802? A jednak w specyfikacji HDMI 1.4 jest na to miejsce więc będzie. Od teraz telewizor będzie rozmawiał z siecią poprzez STB, czyli w sposób dla niego bardzo naturalny. Tylko po co wtedy STB?

Dziwny jest ten świat, świat który po części tworzę. Czy dobrze robię? Ale Adonai czyniąc nas na swoje podobieństwo uczynił nas kreatywnymi - a ja ciągle mam wątpliwość czy dobrze swoją kreatywność jest wykorzystuje?

Ale wczoraj, aby ograniczyć nieco przychody Polsatu i ITI w aptece zamiast kremu do stóp mocno reklamowanej firmy Scholle (28,90-) kupiłem coś podobnego firmy Herbapol (5,40-) mimo iż o tym pierwszym wiem, że jest bardzo skuteczny i kupowałem go zanim zaczęli jeszcze finansować telewizje zamawiając agresywne reklamy. Dziwny jest ten świat - ja też jestem dziwny.

Paweł - thx za newsa.


Kategorie: telewizja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: hdmi, polsat, reklama, krem do stóp, herbapol


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
14 maja 2009 (czwartek), 16:30:30

Dużo czy mało?

Wykonam sobie proste mnożenie:
85,88 * 524 000 = 45 001 120

Ciekawe. Mnożenie razy 1 daje zdecydowanie mniejszy wynik niż mnożenie razy 85,80 co dziwić wcale nie powinno a jednak dziwi.


Kategorie: zawodowe, tkp, _blog


Słowa kluczowe:


Komentarze: (2)

anonim, January 5, 2010 18:45 Skomentuj komentarz


inne mnożenia:
45 001 120 * 1% = 450 tys
45 001 120 * 2% = 800 tys (to już przybliżone, bo kryzys)

45 001 120 * 19% = 8,7 mln ale -33% = 5,8mln

A 2*2 dalej 4!

wojtek……., May 29, 2021 11:46 Skomentuj komentarz


Chyba chodziło o ofertę Exatela, ale nie pamiętam już dziś. Może była to oferta kogoś innego.

Skomentuj notkę
25 października 2008 (sobota), 14:06:06

Telewizja i dostęp do niej

Zainspirowany artykułem w Przeglądzie Telekomunikacyjny samemu zrobiłem sobie taką tabelkę.

Skala ocen od 0 do 5 bo taka mi pasowała. Nie wiem jeszcze co chciałem tym udowodnić - pewnie nic.

Cecha technologii Zasięg Pasmo w  sieci dostępowej na abonenta Gwarancja jakości DRM Portfel usług Dojżałość
Przedmiot mojej oceny Jaki procent populacji może to mieć. Ile ta metoda dostępu daje pasma w stosunku do idealnej usługi oczekiwanej przez abonenta Gwarancja jakości przekazu w stosunku do przekazu idealnego dla tej technologii Czyli jak bezpieczni są kontentodawcy ze swoją treścią Czyli co z tego jeszcze można wycisnąć Ważne dla inwestorów, bo to oni muszą podjąć decyzje dotyczące inwestycji w takie rozwiązania
Metoda dostępu Wyjaśnienie metody
Broadcast Typowa telewizja, czyli nadawanie na UKF i UHF telewizji przez TVP, TVN, Polsat i mniejsze, lokalne stacje 5 3 4 0 2 5
CATV
Analogowa kablówka
Telewizja świadczona przez konserwatywnych operatorów telewizji kablowych 4 3 4 1 3 5
Analogowy satelita Odbiór analogowy na satelicie praktycznie się kończy. Jeszcze TVN zejdzie i odbiorniki powędrują na złom, choć anteny zostaną. 5 1 5 1 3 5++
DVB-C
Cyfrowa kablówka
Rozszerzenie usługi operatorów kablowych o "cyfrę". Usługa światdczona na STB 3 4 4 4 4 3
IPTV po sieci xDSL Operatorzy internetu działający na xDSL mogą dać abonentom STB, zagwarantować lepszy kanał i mają coś lepszego nic DVB-C stając się od razu operatorami 3Play. 3 4 5 5 4+ 3-
IPTV po sieci Ethernet W zasadzie to co xDSL ale zamiast po 2 drutach z trudną modulacją robimy to po 4 drutach (IEEE_802) lub po światłowodzie (GEPON) 1 5 5- 5 5- 2+
DVB-H Operator GSM ma maszty, łacza, abonentów - jak mus się da kanały o kontent to będzie je emitował. 2 3 4 5 3 2
UMTS Sieć GSM uzupełniona o lepszą transmisje danych może przenieść ruchomy obraz wyglądający dobrze na małym wyświetlaczu 3 4 5 5 4 2+

Kategorie: zawodowe, telewizja, _blog


Słowa kluczowe: telewizja, iptv, dvb, dvb-c, dvb-c, dvb-s


Komentarze: (1)

Domysl się ;), November 16, 2008 22:54 Skomentuj komentarz


Brakuje mi jeszcze 2 metod dostepu: DVB-S i DVB-T choc ta ostatnia w pl jeszcze niedostepna jest (czemu wladciwie, bo prawie kazdy LCD/Plasma TV ma wbudowany tuner DVB-T)
Skomentuj notkę
24 września 2008 (środa), 15:47:47

Po polsku

Cytuję:

W vlanie, który krąży w core sieci flapował adres MAC routera PIM, który robi za designated router w tym VLANie".

Użyte polskie znaki diakrytycznie wyraźnie sugerują, że powyższe zdanie zapisane jest w języku polskim.


Kategorie: zawodowe, zabawa w słowa, _blog


Słowa kluczowe: vlan, iptv


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
21 września 2008 (niedziela), 12:58:58

Kanały telewizji analogowej

System nadawania D1 przyjęty w Polsce (i w wielu miejscach Europy)

Zakres I VHF 1 R1, R2 48,5-56,5MHz, 58-66MHz
Zakres II VHF 2 R3 - R5 76MHz - 100MHz
  Midband S01 - S08 110MHz - 174MHz
Zakres III VHF 3 K06 - K12 174MHz - 230MHz
  Superband  S09 - S17 234MHz - 302MHz
  Hyperband  S18 - S38 302MHz - 470MHz
Zakres IV  UHF 4  K21 - K37 470MHz - 606MHz
Zakres V  UHF 5  K38 - K69 606MHz - 862MHz

Teoretyczna pojemność analogowych nadajników naziemnych telewizji:

Zakres II  VHF 2  R3 - R5 76MHz - 100MHz  3
Zakres III  VHF 3  K06 - K12 174MHz - 230MHz  7
Zakres IV  UHF 4  K21 - K37 470MHz - 606MHz 17
Zakres V  UHF 5  K38 - K69 606MHz - 862MHz 32
Razem kanałów 59

Teoretyczna pojemność analogowej, kablowej sieci telewizyjnej:

Zakres II  VHF 2  R3 - R5 76MHz - 100MHz  3
  Midband  S01 - S08 110MHz - 174MHz  8
Zakres III  VHF 3  K06 - K12 174MHz - 230MHz  7
  Superband  S09 - S17 234MHz - 302MHz  9
  Hyperband  S18 - S38 302MHz - 470MHz  21
Zakres IV  UHF 4  K21 - K37 470MHz - 606MHz 17
Zakres V  UHF 5  K38 - K69 606MHz - 862MHz 32
Razem kanałów 97

Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: iptv, częstotliwości, telewizja, kanały, mhz


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
17 marca 2008 (poniedziałek), 19:22:22

Kabelki telekomunikacyjne

Gdzieś w sieci znalazłem takie śliczne zdjęcia. Ponoć pochodzą z Warszawszy, z początku XX wieku.

Widać wyraźnie, że przez 100 lat nic nie zmieniło się. Kabelki można powiesić ... telekomunikacyjne sieci napowietrzne

... albo zakopać ... telekomunikacyjne sieci podziemne

Zachowuje je, bo lubię takie klimaty.


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: kabelki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
20 listopada 2007 (wtorek), 19:14:14

Jestem w 802.1q!

Kiedyś znajomy, na codzień pracujący w środowisku Unix powiedział, że "znowu, ponownie nauczył się przenosić bloki między plikami w vi" więc ja mogę śmiało powiedzieć, że dziś znowu zrozumiałem jak działają VLANy, co więcej, rozumiem co to VRF, option 82 w DHCP, dlaczego musimy używać private vlan i DHCP relay. Nawet brałem czynny udział w dyskusji, czy routerki wykreowane w swiczach L3 w sieci 3S Metro Ethernet mają produkując multicasty między sobą porozumiewać się poprzez PIM'a (w końcu to routerki... ) czy reporty zgodne z IGMP (...ale są wpięte w VLANa w L2). Jutro dzień na laba i testujemy - ale na wydawanie Cisco-komend to się pewnie już nie załapie. Za stary jestem.

Nieźle... nieźle to działa na synapsy - prawie jak używanie Macintosza wieczorami.

Ale póki co to maluje obrazki na poniedziałek: metro ethernet iptv


Kategorie: głupoty, iptv, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: ethernet, 802.1q, multicast, iptv


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
4 września 2007 (wtorek), 14:18:18

Do mojej tożsamości

sgt_wizytowka_wzor


Dopisek 2018:

 • wtedy byłe de facto doradcą zarządu, a może nawet wiceprezesem od spraw rozwoju strategicznego.
 • potem, od 2011 to już tylko rada
 • a dziś (2018) to już tylko inwestor
 • ale od wtedy jestem abonentem JAMBOX praktycznie nie oglądając telewizji.

Kategorie: _blog, zawodowe


Słowa kluczowe: sgt, jambox, praca, tozsamość


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
30 czerwca 2007 (sobota), 15:17:17

Statystyka spawów w sieci

Uff! Można się zmęczyć.

Statystyka sieci na dzień 30 czerwca 2007 r, zgodna z bazą netproj2

0. wielkosc sieci w metrach 237944
1. ile muf 314
2. ile przelacznic 198
3. ile muf obcych 72
4. ile stykow z innymi operatorami 89
5. ile odcinkow kabli 775
6. ile spawow 6470
7. ile kaset swiatlowodowych w mufach 492
8. ile kaset swiatlowodowych w przylacznicach 279
9. ile pigtaili 2789
10. ile koncowek E2000/APC 721
11. ile koncowek SC/PC 1877
12. ile koncowek SC/APC 200

A byłem przekonany, że kabli jest ponad 300 a muf około 1000. Kabli może tyle i jest bo nie wszystko jest jeszcze w bazie dobrze wprowadzone a te mufy to mi się z węzłami pomyliły, których (mufu+przyłacznice+styki)jest prawie 1000 a więc tyle, ile mózgiem nawet zaopatrzonym w kartki i ołówki objąć nie da rady.

Jak to dobrze, że są SQL'e!


Kategorie: zawodowe, tkp, _blog


Słowa kluczowe: światłowody, Raichem, FIST, FOSC, mufa światłowodowa, mufa, osłona


Komentarze: (2)

marekm, July 12, 2007 10:14 Skomentuj komentarz


suma koncowek (E2000/APC, SC/PC, SC/APC) to 2798
ilosc pigtaili to 2789...

to na czym sie trzyma te 9 koncowek ???

wojtek, December 15, 2017 13:14 Skomentuj komentarz


Po koniec 2017 mogę tylko w stronę nieba wysłać podziękowanie. Thx. Bo wdzięczny jestem Bogu za to pasmo cudów, które przy tworzeniu i rozwoju 3S (TKP) się wydarzyły. Dziś widzę to bardzo wyraźnie powoli wychodząc z tego projektu.

W34.

Skomentuj notkę
27 czerwca 2007 (środa), 23:39:39

Patrz w niebo Homo Sapiens (2)

Jakbym tego sobie sam nie namalował to bym nie zrozumiał o co w tym chodzi. A to ponoć taka prosta sprawa: kupić w markecie zestaw "TV-Sat, zrób to sam" za 250zł, wleźć na dach z wiertarką i kawałkiem druta, wycelować (!) i oglądać. Można też za 50zł poprosić fachowca.

A teraz już wiem dlaczego elewacja dla satelitów na innych niż nasza (co to znaczy "nasza") pozycjach jest mniejsza.

satelity

satelity


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: satelity, orbita geostacjonarna, astra, amos, hotbird, antena satelitarna, DVB-S


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
23 czerwca 2007 (sobota), 15:53:53

Wysokość masztu antety satelitarnej

Jaki mój mózg jest leniwy! Troszkę od matury minęło i wydaje mi się, że mam prawo nie wiedzieć co to jest cosinus mimo iż nie dopuszczam myśli aby kupując kalkulator kupił taki, co nie ma guzika oznaczonego cos.

Ale nie ma innego wyjścia - muszę to policzyć!

Pomocy!

Wysokość samochodu Hs = 3m
Odległość masztu od płotu Os = 4m
Grubość anteny bx = 1m
Promień anteny by = 1m
Poszukiwana wysokość masztu H = ?

ustawienie anteny satelitarnej


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: DVB-S, antena satelitarna, Astra, Hotbird, Amos


Komentarze: (1)

Witek, June 26, 2007 13:40 Skomentuj komentarz


Dzień dobry!
Wyszło mi że masz ma 1,9m czyli można przyjąć że około 2m wysokości.

Pozdrawiam.
Skomentuj notkę
15 czerwca 2007 (piątek), 16:23:23

Patrz w niebo homo sapiens

Lista pozycji satelitarnych, która może mnie zainteresować.

3520 ATLANTIC BIRD 2 (352.0E - 8.0W)
3530 NILESAT 101,102, ATLANTIC BIRD 4 (353.0E - 7.0W)
3550 ATLANTIC BIRD 3 (355.0E - 5.0W)
3551 C-Band ATLANTIC BIRD 3 (355.0E - 5.0W)
3560 AMOS 1,2 (356.0E - 4.0W)
3590 INTELSAT 10-02 (359.0E - 1.0W)
3592 THOR 2,3 (359.2E - 0.8W)
0040 EUROBIRD 4 (4.0E)
0050 SIRIUS 2,3 (5.0E)
0070 EUTELSAT W3A (7.0E)
0090 EUROBIRD 9 (9.0E)
0100 EUTELSAT W1 (10.0E)
0130 HOTBIRD 6,7A,8 (13.0E)
0160 EUTELSAT W2 (16.0E)
0192 ASTRA 1E,1F,1G,1H,1KR,2C (19.2E)
0215 EUTELSAT W6 (21.5E)
0235 ASTRA 1D,3A (23.5E)
0260 BADR-2,3,4 & EUROBIRD 2 (26.0E)
0261 C-Band BADR-C (26.0E)
0282 ASTRA 2A-B-D (28.2E), EUROBIRD 1 (28.5E)
0305 ARABSAT 2B (30.5E)

Wiem, wiem... przynudzam. Ale to tylko dlatego, że nie chciało mi się na mojej stronie implementować usługi Wiki i za tymczasowe Wiki robi blog.


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, telewizja, iptv, _blog


Słowa kluczowe: satelity, pozycje satelitarne, astra, hotbird


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
18 marca 2007 (niedziela), 10:42:42

Dlaczego P4 powinno się wywrócić

Zbyszek się zadumał i wyprodukował exela, z którego wynika, że do 2012 P4 będzie gdzieś pod 2 mld w plecy. Mimo to Netia się w to pcha - pewnie jest jakiś kupiec na to. A dlaczego się w to pcha? Bo mają innego exela.

Dopisek z 2018:

Dziś mogę ujawnić dwie rzeczy:

 • ten plik, bo kogo dziś interesują dane z przed 11 lat
 • fakt, że Zbyszek bardzo się pomylił.

Kategorie: telekomunikacja, _blog, zawodowe, ekonomia


Słowa kluczowe: netia, p4, ebidta, play, gsm, operator gsm, biznesplan


Pliki


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
16 marca 2007 (piątek), 10:55:55

Bo coś w życiu trzeba robić.

wyniki tkp s.a.

Kategorie: tkp, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: ebidta


Komentarze: (3)

anonim, March 19, 2007 09:12 Skomentuj komentarz


Kapłanie wysmagany

Być kapłanem
mieć monopol na prawdę i miłość
być kapłanem
kochać do ostatniego oddechu

być kapłanem
patrzeć tylko w talerz i tacę
być kapłanem
rozdawać serce po fragmenciku

być kapłanem
błyszczeć purpurą czerwienią
być kapłanem
świecić tylko światłem Chrystusa

być kapłanem
oszukiwać
dręczyć
zdradzać

być kapłanem
jakim
zdecyduj

ks.Sławek Żywiec

hylanka, March 19, 2007 20:33 Skomentuj komentarz


Chociaz nie mam pojecia co to za jedna ta ebidta, to domyslam sie, ze obrazek przedstawia sukces zawodowy i biznesowy. GRATULACJE!

anonim, March 19, 2007 21:14 Skomentuj komentarz


EBIDTA := Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization a po naszemu "zysk operacyjny liczony nieco inaczej"
Skomentuj notkę
4 września 2006 (poniedziałek), 17:47:47

Nowa mufa MK7.1

Na początku (godzina 7.oo) należało rozwalić starą mufę (FOSC-400 firmy Raychem). Nie było to trywialne, bo w trakcie rozwalania należało zadbać o trzy nienacięte tuby w dość grubym i dość ważnym kablu.

Potem był piknik na skraju drogi (pizza też przyjechała):

Potem grzebanie (wwijanie i wywijanie włókien z odpowienich tacek) w nowej mufie (mufa firmy Raychem, system FIST):

a około 23.oo sukces. Tak wyglądają zdobywcy!

Nowa mufa ma pojemność ponad 600 spawów. Już teraz wchodzą do niej 4 kable 96J, kable 72J, 24J i może jeszcze jakiś o którym nie pamiętam. Ale będzie wchodzić jeszcze co najmniej jeden grubas. Fajna w niej jest możliwość pełnej komutacji: każde włóko, z każdej turby może być zaspawane na dowolne co w mniejszych mufach (np. w FOSC'ach) jest możliwe tylko do pewnego poziomu.


Kategorie: tkp, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: światłowody, Raychem, FIST, FOSC, mufa światłowodowa, mufa, osłona


Komentarze: (3)

krisper, September 4, 2006 18:48 Skomentuj komentarz


eee, obrazków niet

w34, September 4, 2006 21:49 Skomentuj komentarz


już się poprawiam

hylanka, September 7, 2006 23:31 Skomentuj komentarz


No, niczego sobie mufka. A i zdobywcy całkiem, całkiem...
Skomentuj notkę
9 czerwca 2006 (piątek), 11:28:28

Inspektor BHP (notka zawodowa)

Taki inspektor BHP to ma bardzo niebezpieczną pracę. Dziś zauważyłem jak wzbudza we mnie nienawiść.

#$##%..*&*!!! ...%$%@$!


Kategorie: zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: BHP


Komentarze: (2)

krisper, June 9, 2006 20:50 Skomentuj komentarz


Moim klijentem jest pan Dyrektor Zdzisław Sz. z Gliwic z Biura BHP.Pewno przełożony tego inspektora. :-)

W34, June 22, 2006 00:50 Skomentuj komentarz


Ten BHPowiec dojeżdza do nas aż z Jaworzna... bo z uwagi na udziałowca tak musi być.
Skomentuj notkę
4 czerwca 2006 (niedziela), 17:33:33

Samorząd gospodarczy elektroników

New Page 1

Ale się tych izb gospodarczych narobiło.... Niech no policze izby i ludzi....

PIIT - Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

http://www.piit.org.pl/

 1. dr inż. Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
 2. Aleksander Frydrych, Wiceprezes ds. operacyjnych
 3. Krzysztof Król, Wiceprezes ds. komunikacji elektronicznej, Prokom
 4. Jaromir Łaciński, Wiceprezes ds. teleinformatyki, Energis
 5. Jarosław Mojsiejuk, Wiceprezes ds. gospodarki elektronicznej, HP
 6. dr Maciej Rogalski, Wiceprezes ds. telekomunikacji, PTC (Era)
 7. Michał Rogalski, Wiceprezes ds. informatyki, ComputerLand SA

KIGEiT - Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji

http://www.kigeit.org.pl/

 1. Stefan Kamiński - Prezes
 2. Jarosław Tworóg - Wiceprezes
 3. Nina Brynczak - Członek
 4. Józef Gromek - Członek
 5. Eugeniusz Gaca - Członek (Netia)
 6. Krzysztof Kilian - Członek
 7. Grzegorz Koprowski - Członek
 8. Alina Strześniewska - Członek
 9. Piotr Terlecki - Członek

PIKE - Polska Izba Komunikacji Elektronciznej

(dawniej OIGKK Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej)

http://www.pike.org.pl/

 1. Jerzy Straszewski, Prezes Zarządu, jstraszewski@pike.org.pl
 2. Mirosław Kozik, Wiceprezes Zarządu, m.kozik@pike.org.pl, http://www.bielsat.pl
 3. Jan Rozpłochowski, Wiceprezes Zarządu, j.rozplochowski@pike.org.pl, http://www.tkp.pl
 4. Marek Sowa, Wiceprezes Zarządu, m.sowa@pike.org.pl, http://www.upc.com.pl
 5. Tomasz Węgrzyński, Wiceprezes Zarządu, t.wegrzynski@pike.org.pl, http://www.vectra.pl
 6. Janusz Arciszewski, Członek Zarządu, jarciszewski@astercity.com.pl, http://www.aster.pl
 7. Leszek Burchardt, Członek Zarządu, jg@azartsat.pl, http://www.azartsat.pl
 8. Gabriela Golicz, Członek Zarządu, gabrysiagolicz@elsat.net.pl, http://www.elsat.net.pl
 9. Janusz Kosiński, Członek Zarządu, kosinski@komanet.pl, http://www.koma-tvk.com.pl
 10. Józef Kot, Członek Zarządu, j.kot@vectra.pl, http://www.vectra.pl
 11. Witold Krawczyk, Członek Zarządu, witekk@toya.com.pl, www.toya.net.pl
 12. Ewa Michalska, Członek Zarządu, e_michalska@poczta.onet.pl
 13. Wiesław Okrój, Członek Zarządu, wieslaw@promax.media.pl, http://www.promax.media.pl
 14. Krzysztof Przybył, Członek Zarządu, k.przybyl@mediacom.pl, www.mediacom.pl
 15. Ryszard Różański, Członek Zarządu, ryszroza@poczta.onet.pl, http://www.traco.pl
 16. Jan Tomków, Członek Zarządu, j.tomkow@post.pl,
 17. Witold Trzebiatowski, Członek Zarządu, witold.trzebiatowski@telmor.com.pl, http://www.telmor.com.pl
 18. Włodzimierz Zieliński, Członek Zarządu, wz1@platon.man.lublin.pl, http://www.tks.pl
 19. Edward Zyzański, Członek Zarządu, ewzyzanski@poczta.onet.pl,
 

Kategorie: telekomunikacja, _blog, zawodowe


Słowa kluczowe: telekomunikacja, izba gorspodarcza, PIIT, KIGEiT, PIKE, kike, inet, etth


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
15 kwietnia 2006 (sobota), 10:51:51

BS, P&L i CF za rok 2005

 

Dla kibiców prezentuję:

Komentarz:

1. Dołożenie kolumny 2005 poszerza widzenie :-) i aby nieco je zawężyć użyłem w tabelkach fontu 9pt.

2. W tym bilansie (tak jak być powinno) widać wyraźnie co jest i skąd się to wzieło, a dokładnie co w tym roku przybyło i kto za to zapłacił.

3. Pewnie za rok wywalę kolumnę 2002 bo jest nudna.

 

Komentarza c.d.:

3. Niktórzy składają takie życzenia: "obyś wysokie podatki płacił" - a więc 222 tys. poszły na zatracenie.

4. EBITDA jest szokująca.

5. S.D.G.

 

Komentarza c.d.:

6. Uzupełniam braki bo rok temu nie było CF a już jest

 

Z zeszłego roku powielam cytat do sprawozdania zarządu

Teraz wy, którzy mówicie: Dziś albo jutro udamy się do tego oto miasta i spędzimy tam rok, będziemy uprawiać handel i osiągniemy zyski, wy, którzy nie wiecie nawet, co jutro będzie. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, co się ukazuje na krótko, a potem znika.

Zamiast tego powinniście mówić: Jeżeli Pan zechce, i będziemy żyli, zrobimy to lub owo.

(z listu apostoła Jakuba, z rozdziału 4, werset 13 i następne)

A więc jeśli Pan zechce to za rok umieszczę kolejne tabelki.


Kategorie: tkp, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: Bilans, rachunek zysków, tkp


Komentarze: (2)

nestor, May 23, 2006 23:12 Skomentuj komentarz


jakies kiepskie tlumaczenie cf statement i balance sheet na angielski, masa błedów.

anonim, June 17, 2010 20:25 Skomentuj komentarz


No bo jak się nie umie po angielsku to tak się pisze :-)
Skomentuj notkę
W:2 P:2
11 marca 2005 (piątek), 11:29:29

BS i P&L za 2004

Publikuję tu pewne dane:

Komentarz:

#1. Niektóre liczby są piękne a ich piękno uspokaja. Odtworzenie kapitału własnego jest zawsze uspokajające.

#2. Ciekawe dlaczego z pozycji D zniknęło słówko "bierne". Ot, taka ciekawostka. A po co w ogóle tu te rozliczenia? Nawet nie wiadomo jak to nazwać po angielsku.

Komentarza c.d.:

#3. Po dwóch latach ostrego inwestowania fajnie jest wyjść na prostą.

#4. Jak to dobrze, że jeszcze nie trzeba płacić podatków.

#5. Szkoda, że gdzieś się zapodział arkusz CF.

Cytat dla zarządu:

Teraz wy, którzy mówicie: Dziś albo jutro udamy się do tego oto miasta i spędzimy tam rok, będziemy uprawiać handel i osiągniemy zyski, wy, którzy nie wiecie nawet, co jutro będzie. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, co się ukazuje na krótko, a potem znika.

Zamiast tego powinniście mówić: Jeżeli Pan zechce, i będziemy żyli, zrobimy to lub owo.

(z listu apostoła Jakuba, z rozdziału 4, werset 13 i następne)

Obserwacja:

Jeżeli Pan da. Jeżeli będziemy żyli. Jeżeli Pan zechce. Lepiej przyjąć, że najważniejsza jest wola Pana, a moja wola zawsze niech pozostanie na drugim miejscu. Ale zyski to fajna rzecz.

Modlitwa:

Panie Boże - czy zechcesz bym żył? Czy dasz mi osiągać zyski? Nie, żeby mi specjalnie zależało, bo już dość sporo mi dałeś i wielce Ci jestem wdzięczny. Ale tak z ciekawości pytam.

Panie - niech Twoja chwała się tu na ziemi objawia!

Amen!

 

 

 


Kategorie: tkp, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: Bilans, rachunek zysków, tkp


Komentarze: (0)

Skomentuj notkę
13 czerwca 2004 (niedziela), 12:23:23

Mufa światłowodowa (z cyku: zabawa w słowa)

Definicja:
Mufa światłowodowa to kompletny zestaw osprzętu do trwałego połączenia dwóch (lub większej liczby) odcinków instalacyjnych kabli światłowodowych.

Jak szaleć to szaleć. Kto powiedział, że nalezy się tylko zastanawiać nad tak trudnymi słowami jak "prawda".

thx 4 MŚ


Kategorie: zabawa w słowa, telekomunikacja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: mufa światłowodowa, światłowód, telekomunikacja


Komentarze: (4)

pepegi, June 14, 2004 12:30 Skomentuj komentarz


póki desygnat definicji można zobaczyć albo dotknąć, jest nieźle. z "systemem" jest gorzej, a z "prawdą" to już total kanał.

M.Ś., June 14, 2004 00:13 Skomentuj komentarz


No to ja "idę na całość" :) i dodaję, że mufy mogą być:
-przelotowe i
-zakończeniowe :)

A na zdefiniowanie czekają jeszcze:
-patchcordy
-kable
-przełącznice
-agregaty
-UPS`y
-tłumiki
-polaryzatory
-izolatory
-rozgałęźniki
-konwertery
-adaptery (...) :)

Życia nie starczy :)


piter, September 19, 2006 19:11 Skomentuj komentarz


Mufa może być i często bywa również rozgałęźna

not-an-angel, June 13, 2004 19:54 Skomentuj komentarz


no proszę, a moja Mufa nawet pewnie o tym nie wie:]
i pozostaje zwykłym kotem
Skomentuj notkę
16 stycznia 2004 (piątek), 18:25:25

Wojna światów - rzecz o konwergencji elektroniki i o telekomunikacji

Na początku elektronika rozwijała się w trzech kierunkach:

 • istniała elektronika dla świata mediów, radiowców, tych o telewizji a potem od innych rozrywkowych zabawek;

 • tworzono coraz to lepsze telekomunikacyjne systemy komunikacji, od wynalazku Bell'a zaczynając a na satelitach kończąc;

 • próbowano zaangażować elektronikę aby pomagała liczyć, przy czym dość szybko elektronika ta przestała być analogowa i zaczęła rozumieć tylko zera i jedynki a więc zaczęła być elektroniką cyfrową.

Tak więc pojawiły się trzy światy reprezentowane przez elektroników, którzy tworzyli trzy różne światy, przy czym każdy z nich chciał coś zrobić dla ludzkości, przy czym każdy chciał to zrobić także na polu porozumiewania się ludzi, a więc na polu telekomunikacji.
Każdy z tych światów wytworzył swoje własne usługi, ale żeby je dobrze przeanalizować należy znaleźć dobre wskaźniki oceny usługi. Do poniższych rozważań proponuję użyć trzech wskaźników:

 • jakości rozumianej jako coś co jest dostępne, proste, zawsze działa, każdy może sobie to kupić, nie musi być specjalistą aby to obsługiwać;

 • pasmo rozumiane tu jako ilość informacji którą należy przesłać w czasie;

 • uniwersalność jako wskaźnik tego, do czego taką usługę można zastosować, co z niej można wycisnąć, co w niej ciekawego i zaskakującego jest.

Świat elektroniki medialnej wyprodukować radio i telewizje, ale za chwile zaczął udoskonalać swoje sztandarowe usługi poprawiając uniwersalność. Pojawiły się więc w radiu dodatkowe informacje (RDS) a w telewizji telegazeta.
Świat telefoniarzy wyprodukował sieci telefoniczne a potem zwiększał i pasmo (ISDN) i uniwersalność (też ISDN) wprowadząc takie usługi jak fax, wiadomości SMS, transmisje danych. Trudno jednak im jest przekroczyć pasmo 2Mb/s dla klienta bo zakorzenieni są w 64kb/s używanym w swej podstawowej usłudze jaką jest zwykły telefon (POTS)
Kompyterowcy dość szybko zaczęli swoje komputery łączyć tworząc sieci komputerowe, które początkowo tylko potrafiły przesyłać proste informacje (BITNET) z czasem zaś wymyślono sieć Internet, która początkowo wąskopasmowa zaczeła swoją uniersalnością zaskakiwać (o ile działała)
Dość szybko doszło do wojen, bo każdy ze światów starał się wykazać, że to właśnie on jest najlepszy w tworzeniu usług dla komunikowaniu się ludzi.

Jako pierwszy zaatakował świat komputerowców, którzy starali się wykazać, że nie tylko przez sieć internet wszystko można, ale również można to za darmo. Zaczęli więc za darmo przez Internet rozmawiać tak jak przez telefon, zaczęli realizować wideokonferencje, na których wielkie kompanie świata telekomunikacyjnego zarabiały wielkie pieniądze. Potem zabrali się za świat mediów i zaczeli tworzyć stacje radiowe i telewizyjne, które nadają korzystając z wolności i choć nie mają tyle pasma co elektronicy w świecie mediów jednak nie mają tez koncesji, ograniczeń prawnych i co najważniejsze, ograniczeń terytorialnych.
Na rzuconą rękawicę zaraz odpowiedzieli przedstawiciele świata telekomunikacyjnego. Stwierdzili, ze bez nich jakakolwiek telekomunikacja by nie istniała (chyba po części mieli racje) i dość szybko się scyfrowili. Odbili telefonię sprowadzając większość ruchu telefonicznego w pakiety internetowe (co zwie się telefonią VOIP), zaczęli przyłaczać do sieci Internet wszystkich, w dość przystępnej cenie (przez co wzrosła jakość) oraz zaczęli oferować treść (również ruchome obrazy) przez co narazili się elektronikom ze świata mediów.
Świat mediów nie mógł patrzeć spokojnie na tą wojnę. W końcu oni mają masowego klienta i jego pieniędzy tak chętnie oddać nie chcą.

Zaraz więc wymyślili, że w swoim szerokim paśmie spokojnie upchać można wszystko co internetowe a więc dostęp do internetu i telefonie VOIP zaczeli oferować operatorzy telewizji kablowej. Operatorzy telewizji satelitarnej też przesyłają internetowe dane, a operatorzy treści zaczęli swoje programy uzupełniać o internetową treść zapisaną w formie stron Web, gdyż prosty teletekst nie jest zbyt piękny.
Te trzy wojny doprowadziły do całkowitego załamania się świata elektroniki. Teraz już nie wiadomo kto jest kto, bo każdy robi wszystko. Ortogonalność systemu załamała się i to właśnie zwie się konwergencją.
A przecież wszystkim chodzi tylko o znalezienie tej uniwersalnej telekomunikacyjnej superusługi.

Kolejny raz wyszło, że ludzie nie mogą się ze sobą dogadać.


 

Ponieważ jutro mam wygłosić wykład o konwergencji usług, który to wykład stworzyłem gdzieś na początku 2000 r. (to już 4 lata!, szok!) to aby przypomnieć sobie jego treść napisałem tą bajkę wykorzystując stare slajdy z PowerPointa. Nie mam siły tego poprawiać: "com napisał - napisałem" i niech tak zostanie.


Kategorie: telekomunikacja, zawodowe, _blog


Słowa kluczowe: telekomunikacja, wojna światów, konwergencja, media, GSM, VOIP, VOD


Pliki


Komentarze: (2)

anonim, February 10, 2004 12:00 Skomentuj komentarz


Konwergencja (łac. convergere - zbierać się) to rozwój podobnych form pod wpływem podobnych warunków.

khan-goor, January 17, 2004 00:28 Skomentuj komentarz


com napisał - napisałem.com :)
Skomentuj notkę

Disclaimers :-) bo w stopce coś wyglądającego mądrze można napisać. Wszystkie powyższe notatki są moim © wymysłem i jako takie związane są ze mną. Ale są też materiały obce, które tu przechowuję lub cytuje ze względu na ich dobrą jakość, na inspiracje, bądź ilustracje prezentowanego lub omawianego tematu. Jeżeli coś narusza czyjeś prawa - proszę o sygnał abym mógł czym prędzej naprawić błąd i naruszeń zaniechać.